| Redins Antikvariat | Allmän svensk och nordisk historia. | Back to home page |
| Ahlström, Walter Arvid Horn och Karl XII 1710-1713.. Aa Lund 1959. 220 sidor. Häftad. (#3373) | 145:- |
| Ahnlund, Nils Sveriges sista fred med Polen.. "Vänskapens återställande" efter det stora nordiska kriget och dess förhistoria. Lund 1916. 44 sidor. Häftad. Dedikation. Särtryck ur Karolinska förbundets årsbok. (#135541) | 100:- |
| Almquist, Helge Holstein-Gottorp, Sverige och den nordiska ligan i den politiska krisen 1713-1714.. Uppsala 1918. LII, 398 sidor. Häftad. (#44316) | 170:- |
| Axelson, Gustaf Edvard Bidrag till kännedomen om Sveriges tillstånd på Karl XII:s tid.. Visby 1888. XII, 382 sidor + utvikbar tabell. Häftad. (#8170) | 150:- |
| Backman, Stig Från Rawicz till Fraustadt.. Studier i det stora nordiska krigets diplomati 1704-1706. Aa Lund 1940. XVI, 447 sidor. Häftad. (#3418) | 150:- |
| Bark, Samuel Bref från Samuel Bark till Olof Hermelin 1702-1708 1-2.. Utgifna av Carl von Rosen. Sth 1914-1915. VII, 230; 259 sidor + 2 utvikbara facsimiler. Häftade. 2 vol. (#8103) | 250:- |
| Baumgardt, Rudolf Karl XII.. Gränsen mot öster. Upps. 1941. 362 sidor. Häftad. (#23365) | 140:- |
| Beckman, Knut A. Aurora Königsmarck och hennes bröder.. Sthlm 1948. 304 sidor. Klotband. (#130724) | 175:- |
| Beckman, Margareta Aurora von Königsmark.. Svenska bland fältherrar i stormaktstidens Europa. Illustrerad. Stockholm 1998. 160 sidor. Förlagsband. (#150803) | 150:- |
| Bengtsson, Frans G. Karl XII:s levnad I-II.. I: Till uttåget ur Sachsen. II: Från Altranstädt till Fredrikshall. Illustr. Sth 1980. 343; 322 pp. Inb. 1 vol. (#74628) | 200:- |
| Bengtsson, Frans G. Karl XII:s levnad I-II.. I: Till uttåget ur Sachsen. II: Från Altranstädt till Fredrikshall. Sthlm 1935-36. 467 + 433 sidor. Inbundna med bevarade omslag i 2 halvklotband. (#2579) | 300:- |
| Bengtsson, Frans G. Karl XII:s levnad I-II.. I: Till uttåget ur Sachsen. II: Från Altranstädt till Fredrikshall. Sthlm 1945. 467 + 433 sidor. Inbundna med bevarade omslag i 2 halvfranska band. Stämplar. (#107149) | 250:- |
| Bielke, Ture Gabriel Hågkomster af Karl XII.. Med en inledning utgifna af Carl Hallendorff. 1901. 98 sidor. Häftad. Studier öfver den äldre Karl XII:s historiografien 2. (#53980) | 175:- |
| Boberg, Torsten & Maijström, Erik Tretusen man kvar på fjället.. 2:a något omarbetade upplagan. Sthlm 1961. 204 sidor + planscher & 3 utvikbara kartor. Originalklotband. (#12792) | 175:- |
| Bonnesen, Sten Studier över August II:s utrikespolitik 1712-1715 I.. (Allt som utkom.) Aa Lund 1918. XXIV, 306 sidor. Häftad. (#3448) | 100:- |
| Bratt, Claes Karl XII som härförare.. Utdrag och anteckningar. Lund 1931. 150 sidor. Häftad. (#8084) | 125:- |
| Brefvexling mellan konung Carl XII och Rådet (1713).. Sthlm 1889. XII, 328 sidor. Häftad. Hist. handlingar 11:2. (#9571) | 210:- |
| Brefvexling mellan konung Carl XII och Rådet (1713).. Sthlm 1889. XII, 328 sidor. Häftad. Nött rygg. Främre omslag saknas. Hist. handlingar 11:2. (#130201) | 150:- |
| Brefvexling mellan konung Carl XII och Rådet (1714).. Sth 1892. 420 sidor. Häftad. Hist. handlingar 14. (#12656) | 200:- |
| Brefvexling mellan konung Carl XII och Rådet (1715). samt Tillägg, Brefvexling november och december 1710. Sth 1895. XIV, 347 sidor. Häftad. Hist. handlingar 15. (#9582) | 200:- |
| Brefvexling mellan konung Carl XII och Rådet (1 juli 1712-3 nov 1712).. Sthlm 1879. XII, 388 sidor. Häftad. Hist. handlingar 10. (#9569) | 250:- |
| Bring, Samuel E. Nicodemus Tessin d.y:s memorial och anteckningar för åren 1702-1713.. Sth 1955. 80 sidor. Häftad. (#2627) | 80:- |
| Brulin, Herman Sverige och Frankrike under nordiska kriget och spanska successionskrisen åren 1700-1701.. Till belysning af Sveriges utrikespolitik under Karl XII. Aa. Upps 1905. XIX, 235 sidor. Häftad. (#8088) | 140:- |
| Carl Pipers och Carl Gustaf Rehnschiölds mottagna brev 1709-1713.. Utgivna genom Lars Otto Berg. Illustrerad. Sthlm 1997. 192 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#36369) | 165:- |
| Carlson, Fredrik Ferdinand Om Sveriges inflytande på konungavalet i Polen 1704.. Uppsala 1861. 38 sidor. Häftad. Upsala universitets årsskrift. Häri ingår även Sigurd Ribbing: Om det Absolutas begrepp: ett utkast. (#8162) | 120:- |
| Cavallie, James Från fred till krig.. De finansiella problemen kring krigsutbrottet år 1700. Aa Upps. 1975. 316 sidor. Häftad. (#2173) | 150:- |
| de Voltaire, Francois Karl XII.. Sth 1963. 260 sidor. Förlagsband. (#8157) | 100:- |
| de Voltaire, Francois Karl XII.. Sthlm 1993. 220 sidor + kartor. Originalpappband. (#70951) | 125:- |
| Dillner, Johan Tal, till minne af Konung Carl XII;. hållet i Kongl Riddarholmskyrkan, den 11 December 1818. Sthlm, Cederborgska tryckeriet 1819. 28 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. (#135642) | 200:- |
| Englund, Peter Poltava.. Berättelsen om en armés undergång. Sthlm 1989. 276 sidor. Originalklotband. (#119377) | 135:- |
| Englund, Peter Poltava.. Berättelsen om en armés undergång. Sthlm 1992. 276 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#8090) | 145:- |
| Englund, Peter Poltava.. Berättelsen om en armés undergång. Sthlm 1993. 370 sidor. Pocket. (#120610) | 100:- |
| En Relation om Polen år 1703.. Meddelad af Sven Tunberg. Lund 1916. 51 sidor. Häfte. Särtryck. Main text in French. (#8153) | 100:- |
| Galecki - Diplomatiskt mellanmål i Upsala.. Den polske ambassadören F. Galeckis besök 23-25 april 1699. Utgiven av Sven P. Ullberg. Uppsala 1960. 24 sidor + planscher. Original pappband. Tryckt i 333 numrerade exemplar. Består av 4 brev, från Bengt Oxenstierna, (2 st.) Olof Rudbeck och Carl Gyllenborg. (#153109) | 75:- |
| Grinevsky, Oleg Före Poltava.. En diplomatisk thriller eller berättelsen om hur, var och varför Peter den store började krig med Sverige. Wiken 1993. 218 sidor. Original pappband. (#62189) | 120:- |
| Göthe, Gustaf Carl XII.. Huvuddragen av hans arbete och syften. Sth 1919. 224 sidor. Häftad. (#8095) | 100:- |
| Hallendorff, Carl Konung Augusts politik åren 1700-01.. Ett bidrag. Uppsala & Leipzig 1898. 122 sidor. Häftad. Främre omslag loss, bakre felar. (#164061) | 100:- |
| Hartman, K.J. Karl XII och hessarna.. Åbo 1935. 132 sidor. Häftad. (#24473) | 145:- |
| Hartman, K.J. Tsar Peters underhandlingar 1716 om landgång i Skåne.. Akad. Avh. Helsingfors 1887. 182 sidor. Halvfranskt band. (#53934) | 250:- |
| Hasselberg, Gösta De karolinska kassationsakterna.. Sth 1968. 298 sidor. Häftad. Rättshistoriskt bibliotek 13. (#3545) | 160:- |
| Herlitz, Nils Den polska frågan 1708-1709.. Till belysning av Karl XII:s ryska fälttåg. Lund 1915. 30 sidor. Häftad. Dedikation. Särtryck ur Karolinska förbundets årsbok. (#135537) | 100:- |
| Herlitz, Nils Studier över Carl XII:s politik 1703-1706 I.. (Allt som utkom?) Från Thorn till Altranstädt. (1703-1704.) Aa Sth 1916. xxv, 338 sidor. Häftad. (#3793) | 150:- |
| Herlitz, Nils Studier över Carl XII:s politik 1703-1706 I.. (Allt som utkom?) Från Thorn till Altranstädt. (1703-1704.) Aa Sth 1916. xxv, 338 sidor. Något nött halvfranskt band. Stämpl. (#97952) | 175:- |
| Hermelin, Olof Bref från Olof Hermelin till Samuel Barck 1702-1709.. Utgifna av Carl von Rosen. Sth 1913. 194 sidor. Häftad. (#8393) | 170:- |
| Historia kring Karl XII.. Red. Gustaf Jonasson. Illustr. Sth 1964. 184 sidor. Pocket. (#9423) | 100:- |
| Hjelmqvist, Fredrik Kriget i Finland och Ingermanland. 1707 och 1708. Aa Lund 1909. 236 sidor + karta i ficka. Häftad. Stämpel. (#15895) | 200:- |
| Hjärne, Harald Karl XII.. Omstörtningen i Östeuropa 1697-1703. Sth 1902. 220 sidor. Halvklotband. (#3355) | 120:- |
| Hjärne, Harald Karl XII.. Omstörtningen i Östeuropa 1697-1703. Sth 1902. 220 sidor. Häftad. (#3354) | 100:- |
| Hjärne, Harald Karl XII.. Omstörtningen i Östeuropa 1697-1703. Sth 1932. 439 sidor. Häftad. Samlade skrifter I. (#144605) | 100:- |
| Hjärne, Harald Karl XII.. Omstörtningen i Östeuropa 1697-1703. Sth 1932. 439 sidor. Original klotband. Samlade skrifter I. (#102717) | 135:- |
| Hjärne, Harald Karl XII från europeisk synpunkt.. Nationalförlaget, Sthlm 1919. 13 sidor. Häftad. Föreningen Heimdals folkskrifter. (#159664) | 70:- |
| Hornborg, Harald Konspiratören Johann Reinhold Patkul.. Illustr. Sth 1945. 264 sidor. Häftad. (#8137) | 150:- |
| Häggman, Jean Bidrag till den svenska krigsförvaltningens historia. under det stora nordiska krigets senare skede. Lund 1922. 37 sidor. Häftad. Dedikation. Särtryck ur Karolinska förbundets årsbok. (#135539) | 100:- |
| Jacobowsky, C. Vilhelm J.G. Sparwenfeld.. Bidrag till en biografi. Aa Sth 1932. 413 sidor. Häftad. (#17387) | 155:- |
| Jonasson, Gustaf Karl XII och hans rådgivare.. Den utrikespolitiska maktkampen i Sverige 1697-1702. Sth 1960. 320 sidor. Häftad. (#2929) | 175:- |
| Jonasson, Gustaf Karl XII och hans rådgivare.. Den utrikespolitiska maktkampen i Sverige 1697-1702. Sth 1960. 320 sidor. Interfolierad med blanka blad. (#8402) | 175:- |
| Jonasson, Gustaf Karl XII:s polska politik 1702-1703.. Sth 1968. 235 sidor. Häftad. (#3580) | 125:- |
| Jägerskiöld, Stig Sverige och Europa 1716-1718.. Studier i Karl XII:s och Görtz' utrikespolitik. Aa 1937. XXXIII, 491 sidor. Häftad. (#2889) | 200:- |
| Järta, Hans Carl XII och hans tidehvarf.. Ett otryckt presidietal i Vetenskapsakademien meddeladt af E. Naumann. Lund 1913. 25 sidor. Häftad. Dedikation. Särtryck ur Karolinska förbundets årsbok. (#135538) | 100:- |
| Karlsson, Åsa Den jämlike undersåten.. Karl XII:s förmögenhetsbeskattning 1713. Aa Uppsala 1994. 283 sidor. Häftad. (#38473) | 150:- |
| Karl XII - Carl XII:s död.. Av Sandklef, Palmstierna, Strömbom och Clason. Sth 1940. 408 sidor + planscher. Häftad. (#3587) | 150:- |
| Karl XII - Karl XII.. Till 200-årsdagen av hans död. Illustrerad. Sth 1918. 738 sidor. Utg. Samuel E. Bring. Halvklotband. Stämplar. (#8086) | 350:- |
| Karl XII - Karl XII.. Ögonvittnen. Red. Hans Villius. Illustr. Sth 1960. 189 sidor. Häftad. (#35921) | 100:- |
| Karl XII - Karl XII.. Ögonvittnen. Red. Hans Villius. Sth 1993. 189 sidor. Förlagsband. (#42298) | 120:- |
| Karl XII - Karl XII.. Ögonvittnen. Red. Hans Villius. Sthlm 1960. 189 sidor. Original klotryggsband. (#16046) | 150:- |
| Karl XII - Sanning och sägen om Karl XII:s död.. Av Stig Jägerskiöld, Nils Ahnlund, Gustaf Hultkvist och Barbro Göthberg Edlund. Sth 1941. 272 sidor + planscher. Häftad. (#3589) | 150:- |
| Karl XII - Sanning och sägen om Karl XII:s död.. Sth 1941. 272 sidor + planscher. Klotband. (#8403) | 200:- |
| Karolinska dagböcker.. Sammanställda och försedda med inledning av Alf Åberg. Sth 1962. 185 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#23385) | 100:- |
| Karolinska förbundets årsbok.. Årg. 1, 1910 - 2007 + Register 1910-1991. Inbundna i 44 halvklotband, 2 originalband + 2 häftade vol. Banden skiftar i färgton, från brunt i början till grått på slutet. En fin och välbevarad svit. Vi har de flesta årgångarna i lager, pris varierande mellan 100 - 250 kronor. (#8638) | 7000:- |
| Karolinska officerares tjänsteförteckningar.. Sth 1901. VII, 80 sidor. Häftad. Historiska handlingar 18:3. (#9598) | 250:- |
| Kungar och krigare.. Tre essäer om Karl X Gustav, Karl XI och Karl XII av Anders Florén, Stellan Dahlgren och Jan Lindegren. Illustr. Sth 1993. 239 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#28057) | 150:- |
| Kungar och krigare.. Tre essäer om Karl X Gustav, Karl XI och Karl XII av Anders Florén, Stellan Dahlgren och Jan Lindegren. Illustr. Sth 1993. 239 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. 13 sidor med lite bläckförstrykningar. (#150397) | 130:- |
| Kuylenstierna, Oswald Karl XII.. Hans öden och hans personlighet. Illustr. Sth 1912. 272 sidor. Klotband. (#8404) | 145:- |
| Lagermark, Johan August Karl XII:s krig i Norge 1716.. Aa Upps. 1883. (4) 96 sidor. Häftad. Dedikation. Något nött rygg. (#24141) | 275:- |
| Leijonhufvud, Sigrid Erik Sparre och Stina Lillie.. Skildring efter bref från karolinska tiden. Sthlm 1911. 479 sidor + planscher. Halvklotband. (#112134) | 250:- |
| Leijonhufvud, Sigrid Erik Sparre och Stina Lillie.. Skildring efter bref från karolinska tiden. Sthlm 1911. 479 sidor + planscher. Original klotband. (#26361) | 250:- |
| Lewenhaupt, Adam Ludvig Adam Ludvig Lewenhaupts berättelse.. Utgiven genom Samuel E. Bring. Facsimileupplagan, Stockholm 1987. 416 sidor + 3 utvikbara planscher. Original klotband. Skyddsomslag. (#150395) | 250:- |
| Lindeberg, Gösta Svensk ekonomisk politik under den Görtzka perioden.. Lund 1941. XXIV, 394 sidor. Häftad. (#8127) | 175:- |
| Lindeberg, Hj. Görtz.. Ett offer för enväldet. Illustr. Sthlm 1925. 164 sidor. Halvklotband. Stämplad. (#49655) | 150:- |
| Lundh-Eriksson, Nanna Aurora Königsmarck och hennes värld.. Norrtälje 1975. 146 sidor. Häftad. (#130690) | 110:- |
| Lundquist, Carl Lennart Council, King and Estate in Sweden 1713-1714.. Diss. Sth 1975. 215 pages. Softcover. (#3640) | 135:- |
| Lundström, David Magnus Stenbock i Stockholm 1712.. Sth 1959. 80 sidor. Häftad. (#3015) | 100:- |
| Malmström, Oscar Magnus Stenbock i fångenskapen.. Sth 1901. 83 sidor. Häftad. (#8789) | 100:- |
| Minnet av Poltava.. Ögonvittnesskildringar från Karl XII:s ryska fälttåg. Urval och inledning av Peter Englund. Sthlm 1998. 313 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#172632) | 140:- |
| Mörner, Birger Maria Aurora Königsmarck.. En krönika. Illustr. Sth 1913. XVI, 289 sidor. Folio. Häftad. Ryggen lite skadad. (#8164) | 300:- |
| Nyström, Anton Karl XII och sammansvärjningen mot hans envälde och liv.. Illustrerad. Andra utökade upplagan, Sthlm 1928. 300 sidor. Klotband. (#8135) | 160:- |
| Plüss, Marco Poltava med Guds hjälp.. En berättelse i bild med texter från Karolinska krigares dagböcker. Inledning av Peter Englund. Sthlm 1992. 92 sidor. Stort format. Original klotband. Med dedikation från Plüss och tillskrift från Arne Stade. Armémuseii utställningskatalog. (#155295) | 140:- |
| Pönitz, Carl Edvard Karl XII betraktad från krigsvetenskaplig synpunkt.. Örebro 1858. 122 sidor. Häftad. Nött rygg, bakre omslag felar. (#130919) | 120:- |
| Rosén, Jerker Det engelska anbudet om fredsmedling 1713.. En studie i politisk propaganda. Lund 1946. 104 sidor + 4 facsimiler. Häftad. (#8142) | 85:- |
| Rydelius, Andreas Oratio Panegyrica ... Caroli XII.. Lund, Haberger utan år (tidigt 1700-tal). (4), 76 sidor. Liten 4:o. Häftad utan omslag. Skuren. (#135242) | 300:- |
| Sandklef, Albert Folktraditionen.. Ill. U.o.u.å. pp. 205-282. Särtryck ur Carl XII:s död. (#8145) | 40:- |
| Sandklef, Albert Från Paludan-Müller till Bruusgaard.. III. U.o.u.å. pp. 187-202. Särtryck ur Carl XII:s död. (#8146) | 25:- |
| Sandklef, Albert Kulknappen och Carl XII:s död.. En fortsatt undersökning och ett genmäle. Lund 1941. 207 sidor + bilder. Häftad. (#3801) | 160:- |
| Schartau, Sigurd Förhållandet mellan Sverige och Hannover 1709-1715.. Akad. afh. Lund 1905. viii,202 sidor. Häftad. stämpel. (#172146) | 135:- |
| Schürer von Waldheim, Max Prins Maximilian Emanuel af Württemberg.. En tapper dragonöfverste i Karl XII:s armé. Sthlm 1913. 157 sidor + planscher. Häftad. (#8787) | 140:- |
| Stenbock - Magnus Stenbock och Eva Oxenstierna I-II.. En brefväxling utgifven af Carl Magnus Stenbock. Illustr. Sth 1913-14. 268; 224 sidor + planscher och lös utvikbar facsimil. Original klotband. 2 volymer. (#8407) | 275:- |
| Stille, Arthur Carl XII:s fälttågsplaner 1707-1709.. Lund 1908. VI, 247 sidor + utvikbar karta i ficka. Skinnruggsband. Stämpel. (#9331) | 350:- |
| [Strinnholm, Anders] Kongliga rådet, fältmarskalken och grefven Magnus Stenbocks lefverneshistoria 1-2.. Porträtt. Sthlm 1821. x,706,(4) sidor. Inbundna i ett senare halvfranskt band. Namnkunniga Svenska Fältherrars Lefverne I. (#172221) | 1000:- |
| [Strinnholm, Anders] Kongliga rådet, fältmarskalken och grefven Magnus Stenbocks lefverneshistoria 1-2.. Sthlm 1821. 299 + 244 sidor. I ett något nött halvfranskt band. Tre gamla (1700-tal?) träsnitt föreställande två vapensköldar och ett porträtt av Magnus Stenbock inklistrade på försättsbladet och främre pärmens insida. Namnkunniga Svenska Fältherrars Lefverne I. (#88311) | 800:- |
| Swedenborg, Emanuel Festivus applausus in Caroli XII in Pomeraniam suam adventum.. Edited, with introduction, translation and commentary by Hans Helander. Upps. 1985. 182 pages. Softcover. (#19398) | 145:- |
| Sörensson, Per Generalfälttygmästaren Hugo Hamilton.. En karolinsk krigare och landshöfding. Sthlm 1915. (8), 117 sidor + planscher. Häftad. (#8099) | 145:- |
| Torulf, Nora En viljas makt.. Skildring från Carl XII:s tid. Stockholm 1926. 334 sidor. Häftad. Nötta omslag och tillskrift. (#151681) | 110:- |
| Wedberg, Birger Karl XII på justitietronen.. Rättshistorisk-biografisk studie. Sth 1944. 378 sidor. Häftad. (#8011) | 170:- |
| Weismantell, E.H. Dagbok 1709-1714.. Utg. S.E. Bring. Sthlm 1928. 274 sidor. Häftad. Stämpel. Historiska handlingar 28:1. (#12099) | 200:- |
| Weismantell, E.H. Dagbok 1709-1714.. Utg. S.E. Bring. Sthlm 1928. 274 sidor. Med bevarade omslag i skinnryggsband. Historiska handlingar 28:1. (#161645) | 300:- |
| v. Höpken - Helander, Abel Daniel Niklas v. Höpken 1669-1727.. Aa. Sth 1927. 252 sidor. Häftad. (#8118) | 140:- |
| von Roland, Carl Minnen från fångenskapen i Ryssland och Karl XII:s krig.. Utgifna af Samuel E. Bring. Facsimileupplaga, Sthlm 1986. 143 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslag. (#26261) | 170:- |
| Åberg, Alf I karolinernas spår.. Resa i Ryssland 1959. Illustr. Sthlm 1959. 115 sidor. Häftad. (#58523) | 145:- |
| Åberg, Alf Karolinerna och Österlandet.. Illustrerad. Sth 1967. 122 sidor. Pocket. (#8160) | 100:- |
| Åberg, Alf & Göransson, Göte Karoliner.. Illustr. Sth 1976. 194 sidor. 4:o. Originalpappband i skyddsomslag. (#3377) | 100:- |
| Åberg, Alf & Göransson, Göte Karoliner.. Illustr. Sth 1984. 194 sidor. 4:o. Originalpappband. (#128365) | 100:- |
| Åkerhielm, Samuel Agriconius Brev till Josias Cederhielm och Mauritz Vellingk 1700-1702.. Utg. genom Sven W. Olsson. Sth 1979. 219 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#3394) | 160:- |
| Redins Antikvariat | E-mail: books@redins.se | Top of page | Back to home page |