| Redins Antikvariat | Allmän svensk och nordisk historia. | Back to home page |
| Ahnfelt, Arvid M.J. Crusenstolpe 1-2.. Hans galleri af samtida och hans literära korrespondens. Lefnadsteckning och urval. Sth 1880-1881. VIII, 228; 224 pp. Hfrbd. (#12866) | 255:- |
| Ahnfelt, Arvid M.J. Crusenstolpe 1-2.. Hans galleri af samtida och hans literära korrespondens. Lefnadsteckning och urval. Sth 1880-1881. VIII, 228; 224 sidor. Häftad. (#12863) | 125:- |
| Ahnfelt, Arvid M.J. Crusenstolpe 1-2.. Hans galleri af samtida och hans literära korrespondens. Lefnadsteckning och urval. Sth 1880-1881. VIII, 228; 224 sidor. Inbunden. (#12865) | 170:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] 1720, 1772, 1809.. Andra upplagan. Öfversedd och betydligen tillökt. Sth 1837. 429 sidor. Med bevarade häftesomslag i marmorerat pappband. (#12885) | 190:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] 1720, 1772, 1809.. Andra upplagan. Öfversedd och betydligen tillökt. Sth 1837. 429 sidor. Nött klotband. (#12886) | 100:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] 1720, 1772, 1809.. Sth 1836. 394 sidor. Halfranskt band. Nött ex. (#12892) | 170:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] 1720, 1772, 1809.. Sth 1836. 394 sidor. Häftad. Oskuren med gråpapperomslag. (#12888) | 170:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] Europas hof,. från början af 18:de seklet till medlet af det 19:de; dels bearbetningar, dels originaluppsatser. Första afdelningen: Preussen 1-4. Sth 1853-1854. 338; 388; 278; 336 pp. Marmorerat pappband. 2 vol. De följande avdelningarna utkom under titlarna Frankrikes hof, Ryska hofvet och Österrikes hof. (#12882) | 170:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] Frankrikes hof,. från början af 18:de seklet till medlet af det 19:de, 1-4. Sth 1854-1855. 750; 408; 412 pp. Marmorerat pappband. 2 vol. (#12883) | 170:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] Frankrikes hof,. från början af 18:de seklet till medlet af det 19:de, 1-4. Sth 1854-1855. 750; 408; 412 sidor. Samtida halvfranska band. 4 volymer. (#3656) | 200:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] Första fjetet på skriftställarebanan.. Sth 1842. 128 pp. Marmorerat pappband med medbundna pappersomslag. (#12869) | 170:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] Försvarsskrift,. ingifven till K.M. och rikets Svea hofrätt, den 29 maj 1838, uti tryckfrihetsmålet angående skriften: Ställningar och förhållanden. Andra Brefvet. Sth 1838. 36 pp. Samt Vidräkning och reform. Betraktelser i fängelset af en svensk statsfånge. Sth 1839. (2) 312 pp. 1 marmorerat pappband. (#12872) | 210:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] Post Scriptum. till tolfte brefvet om ställningar och förhållanden. Sth 1843. 48 pp. Marmorerat pappband med medbundna pappersomslag. (#12875) | 85:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] Skildringar ur det inre af dagens historia.. De frånvarande. Sth 1834. (2) 271 (1) pp. Hfrbd. (#12786) | 210:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] Skildringar ur det inre af dagens historia.. De närwarande. Andra upplagan Sthlm 1836. 563 sidor. Halvfranskt band. (#61782) | 250:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] Skildringar ur det inre af dagens historia.. De närwarande. Sth 1834. 552 pp. Oskuren i orig. gråpappersomslag. Originalupplaga. (#13832) | 210:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] Skildringar ur det inre af dagens historia.. De närwarande. Sth 1834. 552 sidor. Samtida, lite nött halvfranskt. Originalupplaga. (#17643) | 250:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] Skildringar ur det inre af dagens historia.. De närvarande. Sth 1836. 564 pp. 2:a upplagan. Halvfranskt band. (#12784) | 170:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] Ställningar och förhållanden,. behandlade i bref, af författaren till Skildringar ur det inre af dagens historia. Bref 1-19, Sth 1838-1851 + fortsättningen, årgång 1852-1864 (komplett). Inbundna i 29 likartade halvfranska band, en del med smärre skador. Sällsynt i, som här, komplett skick. (#72279) | 2200:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] Två år af konung Oscars regering.. (Aftryck ur tidningen Dagen). Sth 1846. 180 sidor. Samtida lite skadat halvfranskt band. (#112763) | 150:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] Vidräkning och reform.. Betraktelser i fängelset af en svensk statsfånge. Sth 1839. (2) 312 sidor. Nyare halvfranskt band. (#12858) | 200:- |
| [Crusenstolpe, Magnus Jacob] Vidräkning och reform.. Betraktelser i fängelset af en svensk statsfånge. Sth 1839. (2) 312 sidor. Något nött halvfranskt band. (#12859) | 150:- |
| Crusenstolpe, Magnus Jacob Den 8 juli 1859.. Ett minnesblad. Sth 1859. 16 pp. Marmorerat pappband. (#12876) | 85:- |
| Crusenstolpe, Magnus Jacob Ett sekel och ett år af polska frågan.. (1762-1863). Historisk-kronologisk handbok. Sth 1863. 260 pp. Itu. (#25004) | 85:- |
| Crusenstolpe, Magnus Jacob Ett sekel och ett år af polska frågan.. (1762-1863). Historisk-kronologisk handbok. Sth 1863. 260 pp. Med bevarade omslag i marmorerat pappband. (#12880) | 170:- |
| Crusenstolpe, Magnus Jacob Huset Tessin. under enväldet och frihetstiden. Romantiserad skildring. Ny genomsedd upplaga. Sth 1883. 340; 256; 436 pp. Dekorerade originalklotband. 2 vol. (#12847) | 255:- |
| Crusenstolpe, Magnus Jacob Huset Tessin. under enväldet och frihetstiden. Romantiserad skildring. Ny genomsedd upplaga. Sth 1883. 340; 256; 436 pp. Inb. 2 vol. (#12844) | 210:- |
| Crusenstolpe, Magnus Jacob Huset Tessin. under enväldet och frihetstiden. Romantiserad skildring. Ny genomsedd upplaga. Sth 1883. 340; 256; 436 pp. Med bevarade häftesomslag i marmorerade pappband. 3 vol. (#12848) | 255:- |
| Crusenstolpe, Magnus Jacob Karl Johan och svenskarne I-IV.. Romantisk skildring. Ny genomsedd upplaga. Sth 1881. 304; 268; 240; 560 pp + porträtt. 2 dekorerade originalklotband. (#12850) | 210:- |
| Crusenstolpe, Magnus Jacob Karl Johan och svenskarne I-IV.. Romantisk skildring. Ny genomsedd upplaga. Sth 1881. 304; 268; 240; 560 sidor + porträtt. 2 halvfranska band. (#12851) | 250:- |
| Crusenstolpe, Magnus Jacob Karl Johan och svenskarne I-IV.. Romantisk skildring. Sthlm 1845-46. 427 + 378 + 345 + 518 sidor. Samtida skinnryggsband, varav ett lite skadat i ena övre falsen. (#172383) | 350:- |
| Crusenstolpe, Magnus Jacob Medaljonger och statyetter.. Drag ur vår vittra, konstnärliga och politiska verld. (För första gången i bokform samlade.) Sth 1882. 568 pp. Dekorerat originalklotband. (#12861) | 165:- |
| Crusenstolpe, Magnus Jacob Morianen eller Holstein-Gottorpska Huset i Sverige 1-6.. Ny förkortad (och illustrerad) upplaga. Utg. Per Lindberg. Sth 1928. 334; 396; 300; 396; 356; 412 pp. 3 halvfranska band. (#3478) | 340:- |
| Crusenstolpe, Magnus Jacob Morianen eller Holstein-Gottorpska Huset i Sverige 1-6.. Ny förkortad (och illustrerad) upplaga. Utg. Per Lindberg. Sth 1928. 334; 396; 300; 396; 356; 412 pp. Häftade. 3 vol. (#3479) | 170:- |
| Crusenstolpe, Magnus Jacob Morianen eller Holstein-Gottorpska Huset i Sverige 1-6.. Ny genomsedd upplaga. Sthlm 1880. 230; 280; 224; 296; 376; 368 sidor + planscher. Halvfranska band. 4 volymer. (#12776) | 340:- |
| Crusenstolpe, Magnus Jacob Stamfadrens antecedentia.. Sth 1863. 530 sidor. Hfrbd. Historiska personligheter II. (#12856) | 170:- |
| Crusenstolpe, M.J. Bihang till: Försvarsskrift,. ingifven till K.M. och Rikets Svea Hof-Rätt den 29 maj 1838. Sthlm 1838. 36 sidor. Häftad. Skuren. Ej omslag. (#109421) | 150:- |
| Crusenstolpe, M.J. Försvarsskrift,. ingifven till K.M. och Rikets Svea Hofrätt, den 29 maj 1838, uti tryckfrihetsmålet angående skriften: Ställningar och förhållanden. Andra brevet. Sthlm, Hjerta 1938. 36 sidor. Häftad. Oskuren. Ej omslag. (#109481) | 150:- |
| Crusenstolpe, M.J. Svar,. ingifvet till K.M. och Rikets Svea Hofrätt, den 12 juni 1838, i anledning af slutpåståendet uti tryckfrihetsmålet angående skriften: Ställningar och förhållanden. Andra brefvet. Sthlm 1838. 18 sidor + 3 blad bokhandlarreklam. Häftad. Oskuren. Ej omslag. (#109417) | 150:- |
| Reflexioner över. Herr Assessoren M.J. Crusenstolpes Majestäts-brott, Domstol och Jury, samt Sveriges Konstitution och Lagskipning; tillegnade Swenska Medborgare af Författaren. Sthlm, Nordström 1838. 16 sidor. Häftad. Tryckta originalomslag. Anonym upphovsman. (#109480) | 150:- |
| Redins Antikvariat | E-mail: books@redins.se | Top of page | Back to home page |