Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

Alm, Harald Kärlek på jorden.. Siljansgården och Siljanskolan under femtio år. Illustrerad. Falun 1969. 256 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Dedikation. (#136097)150:-
Andersson, Sigås Eric Anteckningar om dalkarlarnes frihetssträfvanden. under sextonde och sjuttonde århundradena jemte hvarjehanda intressanta underrättelser ur gamla arkivhandlingar samlade. Falun 1896. 54 sidor. Klammerhäftad. (#105607)100:-
[Arosenius, F.R.] Beskrifning öfver provinsen Dalarne I:1.. Nedan Siljans Fögderi. Rättviks socken. Falun 1862. 76 sidor. Häftad, oskuren med tryckta originalomslag. (#138744)150:-
[Arosenius, F.R.] Beskrifning öfver provinsen Dalarne I:2.. Nedan Siljans Fögderi. Leksands socken. Falun 1863. 68 sidor. Häftad, oskuren utan omslag. (#138746)100:-
[Arosenius, F.R.] Beskrifning öfver provinsen Dalarne II:1-2.. Ofvan Siljans Fögderi. Venjans och Sofia Magdalena socknar. Falun 1865. 56, 64 sidor. Häftad, oskuren med tryckta originalomslag. (#138747)150:-
[Arosenius, F.R.] Beskrifning öfver provinsen Dalarne III:1-2.. Vesterdalarnes Fögderi. Nås och Floda socknar. Falun 1864. 42, 64 sidor. Häftad, oskuren med tryckta originalomslag. Lite fuktfläckar. (#138748)100:-
[Arosenius, F.R.] Beskrifning öfver provinsen Dalarne III:6.. Vesterdalarnes Fögderi. Säfsen och Säfsnäs socken. Falun 1867. 92 sidor. Häftad, oskuren med tryckta originalomslag. (#138749)150:-
[Arosenius, F.R.] Beskrifning öfver provinsen Dalarne IV:1.. Säthers Fögderi. Gagnefs socken och Mockfjärds kapell. Falun 1868. 66 sidor. Häftad, oskuren med tryckta originalomslag. (#138750)150:-
Axelson, Maximilian Vesterdalarne,. dess natur, folklif och fornminnen. Förord av Sigvard Montelius. Sth 1979 (Faksimil av originalet från 1855). XVI, 184 sidor. Förlagsband. (#37814)135:-
Backåkers Erik Dagbok 1861-1914, 1-5.. Med inledning och register utgiven av John Svenske. Sth 1987. L, 1975 pp. 5 volymer. (#32267)425:-
Berättelse om Kopparbergs läns landstings sjukvård 1863-1945 I.. 1863-1910. xxii, 311 sidor. A4. Sencil. Häftad. (#135528)150:-
Biblia Dalecarlica.. Jesu liv i dalmålningar. The Life of Jesus in Dalecarlian Paintings. Sammanställd av La Leufvén & Svante Svärdström. Illustr. Sthlm 1965. 91 sidor. Original pappband. Text in Swedish, English, French, and German. (#122577)170:-
Björklund, Stig Indor i Våmhus socken.. Något om en dalabygds tillkomsthistoria, dess folk och väg mot nya tiden. Efter gamla papper och folkminnen framställt. Illustrerad. Uppsala 1966. 340 sidor. Original halvklotband. Skyddsomslag. (#118916)250:-
Boaæus, Ernst Tafvelgalleri från stugor i Dalom.. Tredje upplagan, Sth 1905. 5 blad + 20 kolorerade planscher. I original pappband. Lite lös i häftningen. (#45952)350:-
Boëthius, Bertil Järngruvorna i Åhl.. Med ett kapitel om jordbruket samt en exkurs om gruvfogden Valsarfs Erik Ersson. Genomsedd av Åke Kromnow. Illustr. Sth 1985. 233 sidor. Häftad. Bidrag till Åhls sockens historia 9. (#28965)150:-
Boëthius, Bertil Järngruvorna i Åhl.. Med ett kapitel om jordbruket samt en exkurs om gruvfogden Valsarfs Erik Ersson. Genomsedd av Åke Kromnow. Illustr. Sth 1985. 233 sidor. Häftad. Bläckunderstrykningar. Bidrag till Åhls sockens historia 9. (#160161)110:-
Dalarna.. Ett bildverk. Fotografier av Erik Liljeroth. Text och bildkommentarer av Inga Serning, Erik Forssman, m.fl. Allhems förlag, Malmö 1971. 128, 234, 276 sidor. Stort format. Original halvfranskt band i trasigt skyddsomslag. Allhems landskapsböcker. (#92941)450:-
Dalarnas hemslöjd.. Minnesskrift med anledning av Kopparbergs läns hushållningssällskaps hemslöjdsutställning i Falun 1927. Illustrerad. 70 sidor + annonser. Stort format. Häftad. Namnteckning: Ingrid Curman. Fint ex. (#135863)250:-
Diplomatarium Dalekarlicum.. Urkunder rörande landskapet Dalarne, samlade och utgifne af C.G. Kröningssvärd och J. Lidén. Första - tredje delen. Sthlm 1842-46 x,312 + (4),312,(4) + (4),246, 68 sidor. 4:o. Inbundna i ett marmorerat pappband. 1853 utkom Supplement + 2 register, vilka inte är med här. (#172246)2600:-
Duhne, Christian Norrbärke 1646-1946.. Minnesskrift. Illustrerad. Uppsala 1946. 139 sidor. Häftad. Dedikation. (#122603)140:-
Dybeck, Richard Om Dalarne I-II.. Utdrag ur Dybecks "Runa" och andra skrifter. Sthlm 1918. 112 + 97 sidor. Häftade. 2 volymer. Fina ex. (#162954)200:-
Eckerbom, Sten Om skogsbruk och skogsindustriella förhållanden i Kopparbergs län.. Föredrag hållet vid Hushållningssällskapets sammanträde i Falun 1936. Illustr. 38 sidor. Häftad. (#110637)110:-
En svensk by.. Sex etnologiska studier av förändringar i Leksandsbyn Laknäs. Red. Åke Daun. Illustr. Falun 1971. 231 sidor. Häftad. (#37436)160:-
Ericsson, Birgitta Bergsstaden Falun 1720-1769.. Upps. 1970. 352 sidor. Häftad. (#14717)185:-
Erixon - Gruddbo på Sollerön.. En byundersökning tillägnad Sigurd Erixon 1938. Illustrerad. Sthlm 1938. 583 sidor + utvikbara kartor i ficka. Klotband. Nord. mus. handl. 9. (#123623)850:-
Forsslund, Karl-Erik Dalarna i ord och bild X.. Ludvika stad. Illustrerad. Hedemora 1923. 146 sidor. Häftad. (#163015)140:-
Forsslund, Karl-Erik Med Dalälven från källorna till havet 2:IX-X.. Väster Dalälven. Floda (samt) Mockfjärd och Södra Gagnef. Illustrerad. Sthlm 1928. 230 + 240 sidor. Med bevarade främre omslag i klotband. (#49342)400:-
Forsslund, Karl-Erik Med Dalälven från källorna till havet 3:II.. Södra Dalarna. Svärdsjö. Illustr. Sthlm 1930. 288 sidor. Häftad. Namnteckning. (#49354)465:-
Friberg, Nils Dalarnas befolkning på 1600-talet.. Geografiska studier på grundval av kyrkböckerna med särskild hänsyn till folkmängdsförhållandena. Akad. avh. Sthlm 1954. 270 sidor. Häftad. Dedikation. (#107216)300:-
Gabrielsson, Jan Det Sällsamma Dalarna.. Uppslagsbok för tillresande. Illustrerad. Stockholm 1975. 225 sidor. Förlagsband. (#162287)120:-
Garmo, Sune Rättviks kyrkudde. - socknens urgamla centrum. Illustr. Boda kyrkby 2005. 48 sidor. Förlagsband. (#131893)125:-
Grangärde församlings minnesbok 1-2.. Utgiven av A. Magnevill. Illustrerad. Andra upplagan, Ludvika 1925. 238 + 207 sidor. Häftad. Nött rygg, inlagan delvis loss från ryggen. (#162233)150:-
Hedemora.. En orientering utgiven av Hedemorabygdens Turistförening till Kungliga Dramatiska Teaterns besök i Hedemora 12 juni 1948. Illustrerad. 12 sidor. Häftad. Vidlagt en Menu från stadshotellet samma dag. (#135546)100:-
Hedemora.. Jubileumsutställningen i Hedemora 1946. Huvudkatalog. Illustrerad. Hedemora 1946. 172 sidor + annonser. Klammerhäftad. (#135547)100:-
Hildebrand, Karl-Gustaf Falu stads historia 1641-1687 I-II.. Falun 1946. Illustrerad. 892 sidor + utvikbar karta. Stort format. Original linneband. 2 volymer. (#14759)450:-
Hyenstrand, Åke Järn och bebyggelse.. Studier i Dalarnas äldre kolonisationshistoria. Illustr. Falun 1974. 264 sidor. Häftad. (#1956)150:-
Hällsjö, K.E. Tunabygden.. Kommentarer till minnesvårdens namn på byar, gårdar, män och kvinnor. Borlänge 1944. 21 sidor. Häftad. (#110641)100:-
Högardh-Ihr, Christina Tre trädgårdar i Dalarna.. Illustr. Lund 2005. 191 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#118809)190:-
Höjer, Erik W. Ur Norrbärkes äldsta historia.. Studier tillägnade Norrbärkes hembygdsförening till dess 50-årsjubileum 1975. Illustrerad. 112 sidor + karta. Häftad. (#172751)100:-
Jerselius, Kristina Tegler Den stora häxdansen.. Vidskepelse, väckelse och vetande i Gagnef 1858. Aa Upps. 2003. 342 sidor. Häftad. (#57361)200:-
Jonsson, Malin Kvinnor, arbete och försörjning.. Vävarbetets betydelse för hushållsekonomin i Siljansbygden, Dalarna, vid mitten av 1900-talet. Licentiatsuppsats. Upps. 2004. 120 sidor. A4. Häftad. (#111254)150:-
Kopparbergs landsting.. En berättelse om dess verksamhet under ett hundra år 1863-1962. Red. Eric Carlsson m.fl. Illustrerad. Falun 1962. 547 + 56 sidor. Original klotband. (#91619)185:-
Krök Jerk minns Ankarcrona och Alfvén.. Efter bandinspelning utarbetad av Per Johannes. Leksand 1975. 94 sidor + illustrationer. Häftad. (#136536)120:-
Krök Jerk minns Ankarcrona och Alfvén.. Efter bandinspelning utarbetad av Per Johannes. Leksand 1975. 94 sidor + illustrationer. Original pappband. (#148235)140:-
Kyrkobygge och sockenliv.. Minnesskrift vid Folkärna kyrkas etthundraårsjubileum 1953. Red. Sven Wallby. Illustrerad. Malung 1953. 220 sidor. Original halvklotband. Skyddsomslag. Tillskrift. (#100504)150:-
Levander, Lars Våmhusfjärdingen.. Den nya tidens genombrott i en Dalabygd efter Olof Köpmans, Hed Olof Anderssons, Filip Rombos och egna anteckningar skildrat. Illustrerad. Uppsala 1944. 332 sidor + kartor. Häftad. (#118914)350:-
Levander, Lars Älvdalskt arbetsliv. under årtiondena omkring 1800-talets mitt. Utgiven av Stig Björklund. Illustrerad. Uppsala 1953. 454 sidor + karta. Häftad. Dedikation. (#118948)300:-
Levander, Lars Älvdalskt arbetsliv. under årtiondena omkring 1800-talets mitt. Utgiven av Stig Björklund. Illustrerad. Uppsala 1953. 454 sidor + karta. Original halvklotband. (#156947)350:-
Lima by.. Illustrerad. Utgiven av Lima bycirkel, Margareta Ohlis, Lima 1984. 152 sidor. Häftad. (#171255)150:-
Lindberg, Helge Allmunvägen Älvdalen-Särna.. En ortnamnsforskares vandring i Linnés fotspår. Illustr. Lund 1972. 49 + 63 sidor. Häftad. (#6232)110:-
Lindell, Birger Folkundervisningen i Ål före 1919. samt ett och annat om livet i socknen i gången tid. Illustr. Upps. 1975. 208 sidor. Häftad. Bläckunderstrykningar. Ett blad lagat med tejp. Bidrag till Åhls sockens historia 8. (#12652)75:-
Ludvika herrgård.. Tre studier. Illustrerad. 109 sidor. Förlagsband. (#163022)110:-
Lundh, Paul Folklivsberättelser från Dalarna.. Stockholm 1951. 268 sidor. Häftad. (#162306)150:-
Lundman, Bertil Dala-allmogens antropologi.. Illustrerad. Uppsala 1945. 208 sidor. 4:o. Häftad. (#172115)250:-
Lundman, Bertil Dala-allmogens antropologi.. Illustrerad. Uppsala 1945. 208 sidor. 4:o. Häftad. Dedikation. Stämpel. (#21821)250:-
Lunell, Lars I Dalom.. Falun 1925. 160 sidor. Dedikation samt Nathan Söderblomcitat handskrivet av författaren. Noveller. (#133618)175:-
Magnusson, Nils H. & Lundqvist, G. Beskrivning till kartbladet Nya Kopparberget.. Sthlm 1932. 91 sidor + 2 kartor varav en stor. Häftad. SGU Aa 175. (#143429)200:-
Montelius, Sigvard Fäbodväsendet i övre Dalarna.. Illustr. Sthlm 1977. 84 sidor. Häftad. (#128495)100:-
Montelius, Sigvard Fäbodväsendet i övre Dalarna.. Illustr. Sthlm 1977. 84 sidor. Häftad. 6 sidor med bläckunderstrykningar. (#20401)75:-
Nordell, Per Olof Deglaciation Studies in Ovansiljan, Dalarna, Sweden.. Diss. Uppsala 1984. A4. Häftad. (#50371)185:-
Om- och tillbyggnader i Mora byar.. Råd och idéer från byggnadsnämnden. Illustr. Mora 1981. 41 sidor. 4:o. Klammerhäftad. (#154851)100:-
Rehnberg, Mats Siljan.. Teckningar av Gunnar Pers. Sthlm 1950. 135 sidor. Häftad. (#79518)120:-
Rehnberg, Mats Siljan.. Teckningar av Gunnar Pers. Sthlm 1950. 135 sidor. Original pappband. (#72875)145:-
Roos, Anna Maria Dalarna.. Illustrerad. Uppsala 1921. 448 sidor + karta. Original klotband. Hembygdsböckerna. Läseböcker för skola och hem. (#136119)150:-
Rydberg, Sven Stora Kopparbergs skogar genom tiderna.. Illustr. Falun 1982. 141 sidor. Häftad. (#50602)110:-
Rättvik i dikten.. Uppsala 1942. 125 sidor. Häftad. (#150996)100:-
Rättvik I-IV.. Utgiven av Rättviks socken. I:1-2. Socknen och kommunen. II. Natur, näringar. III. Folkligt kulturliv. Organisationer. IV. Rättvik i dikt och konst. Red. Gunnar Ekström m.fl. Illustr. Rättvik 1959-67. Förlaget röda klotryggsband. 5 volymer. Stämpl. (#158974)500:-
Rönnegård, Sam I By och Buda.. Berättelser från Dalarna. Sthlm 1936. 208 sidor. Häftad. Religiösa noveller. (#133617)100:-
Rönnegård, Sam Nyckeln och svärdet.. Församling och kyrka i Leksand genom 800 år. Falun 1968. 240 sidor. Häftad. Lite blyertsunderstrykningar. Dedikation. (#100503)150:-
Schola Fahlunensis.. Till hundraårsminnet av Falu skolas ombildning till fullständigt läroverk 1858. Illustrerad. Falun 1958. 140 sidor. Häftad. Stämpel. (#172141)100:-
Schröder, Gustaf Tjugo år i Dalarne.. Skildringar. Ny följd af "Bruksbokhållarens" och "Timmermärkarens" minnen. Sthlm 1924. 380 sidor. Häftad. Lite nött rygg. (#162012)125:-
Schwab, Egil Dalarna i 14 utsökta färgplanscher.. A4-format. I originalmapp. Fint skick. (#136063)150:-
Svärdström, Svante Falun - den gamla kopparstaden.. En bilderbok med text. Falun 1966. 54 sidor. Häftad. (#109122)100:-
Ulrich, Arvid En kulturbild från Hedemora för cirka 100 år sedan.. Gävle 1915. 24 sidor. Häftad. Ryggen något nött så att omslagen lossnat. Mycket sällsynt. (#135544)150:-
Wenner, Carl-Gösta m.fl. Jord och vatten i Leksands socken.. Illustr. Leksand 1974. 315 sidor. Häftad. Leksands sockenbeskrivning VI. (#117853)140:-
Wingborg, Olle Litteratur om Dalarna 1-4.. Uppsala 1969-83. 279 + 272 + 61 + 140 sidor. Original klotband. Stämpl. 4 volymer. (#132770)250:-
von Linné, Carl Dalaresa.. Iter Dalecarlium jämte Utlandsresan Iter ad exteros och Bergslagsresan Iter ad fodinas. Med utförlig kommentar. Red. Arvid Hj. Uggla. Sthlm 1953. XVI, 432 sidor + planscher och utvikbara kartor. Häftad. (#158848)200:-
von Linné, Carl Dalaresa.. Iter Dalecarlicum. Sthlm 1964. 165 sidor. Originalpappband. (#118868)100:-
Åmark, Mats Kyrkklockor, klockare och klocksägner i Dalarne.. En studie över Dalarnes kyrkklockor i historien, kulten och folktron. Illustr. Sth 1928. 222 sidor. Häftad. (#9208)125:-
Öman & Buccio Stora daldansen.. En julpolska i 32 takter. Falun 1932. Stort format. Häftad. Karikatyr-album. (#136191)140:-
Östberg, Axel Det gamla Falun i ord och bild.. Illustrerad. Andra upplagan, Falun 1978. 649 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#172785)300:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page