| Redins Antikvariat | Allmän svensk och nordisk historia. | Back to home page |
| Abrahamson, Erik Västsvenska ordstudier.. Sth 1936. VIII, 185 pp. Inb. med bevarade omslag. Stämpl. (#6425) | 135:- |
| Abrahamson, Erik Västsvenska ordstudier.. Sth 1936. VIII, 185 sidor. Häftad. (#4920) | 105:- |
| Alfvegren, Lars r-genitiv och are-komposition.. Formhistorisk undersökning på grundval av svenska dialekter och ortnamn. Aa Upps. 1958. 222 pp. + 8 kartor. (#5305) | 95:- |
| Areskoug, Hugo Studier över sydöstskånska folkmål I.. (Allt som utkom.) Aa Lund 1957. VIII, 760 sidor + utvikbara kartor. Häftad. (#6431) | 200:- |
| Benson, Sven Blekingska dialektstudier I.. Lund 1956. 156 sidor. Häftad. Del II utkom 1981. (#6435) | 150:- |
| Benson, Sven Südschwedischer Sprachatlas 1-4.. Kartor. Lund 1965-70. 48; 40; 40; 40 pp. 4 häften. Lite blyertsunderstrykningar. (#118898) | 220:- |
| Benson, Sven Südschwedischer Sprachatlas 1-4.. Kartor. Lund 1965-70. 48; 40; 40; 40 sidor. 4 häften. (#6438) | 250:- |
| Bergfors, Erik Olof Tilljämning a>å i dalmål.. Aa Upps. 1961. 288 sidor + karta. Häftad. (#6439) | 125:- |
| Bergman, Gösta Svenska provinsialismer.. Sthlm 1971. 96 sidor. Pocket. (#67674) | 100:- |
| Bergman, Gösta Sydliga provinsialismer i det bildade svenska talspråket.. Lund 1947. Pp 125-250. Särtryck. (#20562) | 100:- |
| Bergman, Gösta Utvecklingen av samnordiskt e i svenska språket.. En dialektgeografisk undersökning. Aa Upps. 1921. 112 sidor. Häftad. (#4936) | 100:- |
| Bergman, Gösta Utvecklingen av samnordiskt e i svenska språket.. En dialektgeografisk undersökning. Aa Upps. 1921. 114 sidor. Inbunden. (#6442) | 125:- |
| Bihl, Björn Möten i dialektalt gränsland.. Dialektala övergångar genom Närke. Aa Upps. 2001. 240 sidor. Häftad. (#93364) | 140:- |
| Björklund, Stig Dalmålsstudier.. Festskrift till Stig Björklund... 1994. Illustr. Upps. 1994. 254 sidor. Original pappband. (#23532) | 150:- |
| Björklund, Stig Älvdalsmålet i Andreas Johannis Prytz' Comoedia om Konung Gustaf Then Första 1622.. Aa Upps. 1956. 192 sidor + karta. Häftad. (#6445) | 100:- |
| Björseth, Bertil Dialekt och riksspråk i en bohuslänsk socken.. Aa Göteborg 1946. 308 sidor. Häftad. (#18136) | 140:- |
| Bleckert, Lars Centralsvensk diftongering som satsfonetiskt problem.. Aa Upps. 1987. 194 sidor. Häftad. (#5336) | 100:- |
| Blomberg, C.J. Ångermanländska bidrag. till de svenska allmogemålens ljudlära. Hernösand 1877. viii, 42 sidor. Nött halvklotband. Stämpel. (#84807) | 120:- |
| Boëthius, Johannes Orsamålet 1.. Ljudlära (allt som utkom). Aa Sth (Upps.) 1918. 146 sidor. Häftad. (#4942) | 100:- |
| Bogren, Petrus Torpmålets ljud- och formlära.. Aa Sth (Upps.) 1921. 157 pp. Bakre omslag loss. (#23844) | 85:- |
| Bogren, Petrus Torpmålets ljud- och formlära.. Aa Sth (Upps.) 1921. 157 sid. Inbunden. Litet blyerts. Stämpl. (#57986) | 140:- |
| Bogren, Petrus Torpmålets ljud- och formlära.. Aa Sth (Upps.) 1921. 157 sidor. Häftad. (#6450) | 100:- |
| Borgström, Marcus Askersmålets ljudlära.. Aa Sth 1913. 74 sidor. Häftad. (#23098) | 100:- |
| Bröllopsdikter på dialekt och några andra dialektdikter från 1600- och 1700-talen.. Samlade och utgivna av Bengt Hesselman. Sth 1937. 19, 568 sidor. Häftad. (#23853) | 150:- |
| Bucht, Torsten Äldre u ock o i kort stavelse i mellersta Norrland.. Aa Sth (Upps.) 1924. 174 sidor. Häftad. (#6454) | 100:- |
| Dahlgren, Hanna Från Synnerby.. Berättelser på västgötamål upptecknade. Sthlm 1918. 51 sidor. Häftad. Svenska landsmål häfte 147. (#68656) | 100:- |
| Dahlstedt - Dialectology and Sociolinguistics.. Essays in Honor of Karl-Hampus Dahlstedt. Ed. S. Fries, S. Ureland a.o. Umeå 1977. 280 pages. Softcover. (#18130) | 125:- |
| Dahlstedt, Karl-Hampus Det svenska Vilhelminamålet 1-2.. Språkgeografiska studier över ett norrländskt nybyggarmål och dess granndialekter. 1: Allmän inledning, ord och betydelser. Text + kartor. 2: Kvantitet, apokope. Text + kartor. Upps. 1950-62. 4 delar. Häftad. (#6459) | 180:- |
| Dahlstedt, Karl-Hampus Efterledsapokope i nordsvenska dialekter.. En morfo-fonologisk studie. Upps. 1955. 68 sidor + karta. Häftad. (#6461) | 75:- |
| Datamaskinell dialektgeografi och dialektometri.. Föredrag ... vid ... projektet "Nordsverige i språkgeografisk belysning". Umeå 1986. 86 sidor. Häftad. (#23103) | 50:- |
| Dialektologkonferens 1978.. Rapport sammanställd av Sven Benson och Hugo Karlsson m.fl. Gbg 1978. 134 pp. A4. (#6467) | 85:- |
| Döhl, Inger Täkt, vall och kya.. Ord för inhägnade områden vid fäbodar i Övre Dalarna. Illustr. Aa Upps. 1990. 142 sidor. Häftad. (#6470) | 120:- |
| Eaker, Birgit Adjektivet grann i svenska dialekter.. En semantisk och dialektgeografisk undersökning. Aa Upps. 1993. 270 sidor. Häftad. (#4968) | 125:- |
| Eklund, Gerd Vrist - brist - rist.. Utvecklingen av gammalt uddljudande wr i nordiska, särskilt svenska, dialekter. Aa Upps. 1991. 238 sidor + utvikbara kartor. Häftad. (#4976) | 115:- |
| Elmevik - Mål i sikte.. Studier i dialektologi tillägnade Lennart Elmevik. Red. Maj Reinhammar m.fl. Upps. 1996. 450 sidor. Original pappband. (#4978) | 170:- |
| En 1700-talsordlista från Piteå.. Utgiven med inledning och kommentar av Maj Reinhammar. Upps. 2002. 98 sidor. Häftad med skyddsomslag. (#95666) | 120:- |
| Enerud, John Nicke i Svacka och Pytt ur panna.. Grimnäs 1961. 64 sidor. Häftad. (#102479) | 120:- |
| Enström, Hugo & Söderström, Sven Enångersmålet.. Ordlista över en dialekt i Hälsingland. Upps. 1990. 128 sidor. Original pappband. (#20569) | 125:- |
| Envall, Petrus Dala-Bergslagsmålet.. Dialekthistorisk och dialektgeografisk översikt. Aa Upps. 1930. XII, 285 pp. + karta. Nött, interfolierad. (#6473) | 115:- |
| Envall, Petrus Dala-Bergslagsmålet.. Dialekthistorisk och dialektgeografisk översikt. Aa Upps. 1930. XII, 285 sidor + karta. 2 häften. Svenska landsmål 192 & 248. (#25513) | 125:- |
| Ericsson, Torsten Grundlinjer till undersökningen av Södermanlands folkmål.. Inledning ock historik, ljud- och formlära. Med karta. Sth 1914. 236 sidor. Häftad. (#45603) | 145:- |
| Ericsson, Torsten Grundlinjer till undersökningen av Södermanlands folkmål.. Inledning ock historik, ljud- och formlära. Med karta. Sth 1914. 236 sidor + karta. Häftad. 2 häften. Svenska landsmål. (#4980) | 145:- |
| Eriksson, Manne Hjäll och tarre samt andra ord för översäng och övervåning.. Ett ordhistoriskt och ordgeografiskt bidrag till sängens och bostadens historia i Norden. Illustr. Aa Upps. 1943. XII, 336 sidor + kartor. Häftad. (#6474) | 105:- |
| Eriksson, Manne Hjäll och tarre samt andra ord för översäng och övervåning.. Ett ordhistoriskt och ordgeografiskt bidrag till sängens och bostadens historia i Norden. Illustr. Aa Upps. 1943. XII, 336 sidor + kartor. Inb. med bevarade omslag. Stämpl. (#23858) | 150:- |
| Eriksson, Ulrik Åselesvenska 1-2.. 1: Introduktion. A: Allmän del med texter. B: Speciell del. 2: Målutjämning. Modeller för analys och syntes med tillämpningar. Lund 1971-73. 240; 255 sidor. Häftade. 3 vol. (#18128) | 200:- |
| Forner, Lars De svenska spannmålsmåtten.. En ordhistorisk och dialektgeografisk undersökning. Aa Upps. 1945. 240 pp + kartor. Inb. Stämpl. (#23655) | 150:- |
| Forner, Lars De svenska spannmålsmåtten.. En ordhistorisk och dialektgeografisk undersökning. Aa Upps. 1945. 240 sidor + kartor. Häftad. (#6478) | 105:- |
| Gjerdman, Olof Studier över de sörmländska stadsmålens kvalitativa ljudlära I.. Aa Upps. 1918. 191 sidor. Inb. Stämpl. Endast del I (= avhandlingen). (#23841) | 135:- |
| Grill, J.W. Ur Folk-Språket på Tylö-Skogen.. Ord och talesätt antecknade på 1840-talet i Lerbäcks socken i Närke. Utg. R. Broberg. Sthlm 1964. 146 sidor. Häftad. Svenska landsmål häfte 282. (#6483) | 140:- |
| Grip, Elias Skuttungemålets ljudlära.. Aa Sthlm (Uppsala) 1901. 168 sidor. Avhandlingsupplagan utan omslag. (#6485) | 100:- |
| Grip, Elias Skuttungemålets ljudlära.. Aa Sthlm (Uppsala) 1901. 168 sidor. Inbunden med bevarade omslag. Stämpl. (#57896) | 140:- |
| Gustavson, Herbert Gutamålet I-II.. En historisk-deskriptiv översikt. Upps. 1940-48. 284 + 248 sidor. Häftade. Två volymer. Svenska landsmål 233 & 254. (#6487) | 250:- |
| Götlind, Johan Studier i västsvensk ordbildning.. De produktiva avledningssuffixen och deras funktioner hos substantiven i Göteve-målet. Aa Sth (Upps.) 1918. 172 pp. Svenska landsmål 149. (#6492) | 100:- |
| Götlind, Johan & Landtmanson, Samuel Västergötlands folkmål.. 1.A-B. Vokalerna. Text + kartor. 2. Konsonanterna b-p. Text och kartor. 3. Konsonanterna r-w, Kvantitet, Exspiratorisk accent. Text och kartor. 4. Formläran. Upps. 1940-50. 5 vol. (#6489) | 210:- |
| Götlind, Johan & Landtmanson, Samuel Västergötlands folkmål.. 1.A-B. Vokalerna. Text + kartor. 2. Konsonanterna b-p. Text och kartor. 3. Konsonanterna r-w, Kvantitet, Exspiratorisk accent. Text och kartor. 4. Formläran. Upps. 1940-50. Del 1-3 inbundna, del 4 häftad. Stämplar. (#23689) | 295:- |
| Hadding-Koch, Kerstin Acoustico-Phonetic Studies in the Intonation of Southern Swedish.. Diss. Lund 1961. 212 pp. (#17849) | 110:- |
| Hallén, Karin Franskt i svensk tappning.. Studier över franska lånord i svenska dialekter. Aa Upps. 2001. 122 sidor. Häftad. (#76214) | 150:- |
| Hansson, Ingeborg Hælda ta våndera.. Mæ sköj å ælvóru. Tie komeija för tri parsona. Hübenettes bokhandels förlag 1944. 100 sidor. Häftad. (#102473) | 150:- |
| Hedblom, Folke En hälsingedialekt i Amerika.. Hanebomål från Bishop Hill, Illinois. Text och kommentar. Upps. 1978. 92 sidor. Häftad. (#6499) | 60:- |
| Hedblom, Folke Om svenska folkmål i Amerika.. Från Landsmåls- och folkminnesarkivets bandinspelningsexpedition 1962. U.o. 1962. 46 pp. Särtryck. (#17845) | 50:- |
| Hedström - Dialektstudier.. Tillägnade Gunnar Hedström. Upps. 1950. 187 sidor. Häftad. Tr. i 200 ex. (#5021) | 120:- |
| Hedström, Gunnar Ordstudier. i anslutning till P. Rydholms anteckningar om Långarydsmålet i Västbo I-II:1-2. Lund 1948. 312 pp. 2 vol. (LaL 7.) (#6500) | 125:- |
| Hedström, Gunnar Sydsmåländska folkmål I.. Inledning, studier över vokaler i starktonig ställning (allt som utkom). Aa Lund 1932. 440 sidor + kartor. Häftad. (#6502) | 125:- |
| Hellbom, Algot Ordbok över Njurundamålet.. Umeå 1980. 431 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. Stämpl. (#6505) | 150:- |
| Hellbom, Algot Ordbok över Njurundamålet.. Umeå 1980. 431 sidor. Häftad. (#6615) | 145:- |
| Hellbom, Algot Äldre källor till Medelpads bygdemål.. Umeå 1981. 144 pp. (#17804) | 85:- |
| Holm, Gösta Uppväxtmiljö och språk.. Agneta Horns språk i dialektgeografisk belysning. Ett bidrag till textlokaliseringens metodik. Uppsala 2000. 172 sidor. Häftad. (#134220) | 140:- |
| Holmkvist, Erik Bergslagens gruvspråk.. Upps. 1941. 112 sidor. Häftad. (#6508) | 255:- |
| Holmkvist, Erik Bergslagens gruvspråk.. Uppsala 1941. v,112 sidor. Stort format. Tillsammans med: Samme, Bergslagens hyttspråk. Uppsala 1945. viii,120 sidor. Stort format. Inbundna med omslag i klotband. 1 volym. (#23797) | 500:- |
| Hultgren, Sven O. Skola i dialektal miljö.. Språkanvändning och språkliga attityder i övre Dalarna. Aa Upps. 1983. 208 sidor. Häftad. (#6513) | 120:- |
| Isaacsson, August Om södra Fjärdhundralands folkmål.. En sammanställning av de viktigaste egenheterna i ljud- och formlära. Aa Sth (Upps.) 1923. 160 sidor. Häftad. (#6518) | 100:- |
| Isaacsson, August Om södra Fjärdhundralands folkmål.. En sammanställning av de viktigaste egenheterna i ljud- ock formlära. Aa Sthlm (Uppsala) 1923. 158 sidor. Häftad. Svenska landsmål, häfte 157. (#68659) | 100:- |
| Isaacsson, August Om södra Fjärdhundralands folkmål.. En sammanställning av de viktigaste egenheterna i ljud- ock formlära. Aa Sthlm (Uppsala) 1923. 158 sidor. Häftad. Klippt främre omslag, nött rygg. Svenska landsmål, häfte 157. (#113828) | 75:- |
| Jacobsson, John Skreamålets ordförråd omkring 1900.. Upps. 1966. 260 sidor. Häftad. (#17753) | 165:- |
| Jakob Karlsson Fäi-Jakås fyst brevi.. Gotlandsbonden Jakob Karlssons tjugo första brev till Mathis Klintberg 1889-1890. Illustr. Visby 2000. 455 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#95448) | 250:- |
| Kalén, Joh. Ordbok över Fageredsmålet.. Göteborg 1923. XI, 469 sidor. Häftad. (#5064) | 300:- |
| Kalén, Joh. Ordbok över Fageredsmålet.. Göteborg 1923. XI, 469 sidor. Häftad. Lite nött rygg. (#101577) | 250:- |
| Kalén, Magnus Wilhelm Östgötha Dialekten.. Academisk Afhandling. Praeses Joh. Henr. Schröder. Upsala 1846. (4), 20 sidor. Oskuren, inbunden i senare marmorerat pappband. Lite lagerfläckar. (#98394) | 400:- |
| Kallstenius, Gottfrid Värmländska bärgslagsmålets ljudlära.. Aa Sth (Upps.) 1902. 194 pp. + diagram. (#6527) | 110:- |
| Kallstenius, Gottfrid Värmländska bärgslagsmålets ljudlära.. Aa Sth (Upps.) 1902. 194 pp. + diagram. Inbunden. (#47278) | 140:- |
| Kallstenius, Gottfrid Värmländska bärgslagsmålets ljudlära.. Aa Sth (Upps.) 1902. 194 pp. + diagram. Pappband. Stämpl. (#23851) | 125:- |
| Kallstenius, Gottfrid Värmländska bärgslagsmålets ljudlära.. Aa Sth (Upps.) 1902. 194 pp. + diagram. Reva och fläck på främre omslaget. Stämpl. (#23693) | 85:- |
| Kallstenius, Gottfrid Översikt av Värmlands svenska dialekter.. Jämte sju språkkartor. Sthlm 1927. 220 sidor + kartor. Häftad. Svenska landsmål. (#72056) | 160:- |
| Karlholm, Annika Folkligt bildspråk.. En studie över djurbenämningar i metaforisk användning i svenska dialekter. Illustr. Aa Upps. 2000. 236 sidor. Häftad. Stämpl. (#54769) | 135:- |
| Kettunen, Paavo De appellativa substantivens böjning i Överkalixmålet.. Aa Upps. 1990. VI, 216 sidor. Häftad. (#6529) | 125:- |
| Klintberg, Mathias Laumålets kvantitet ock aksent.. Aa Upps. 1884. 62 pp. Saknar omslag. (#23859) | 85:- |
| Klintberg, Mathias Laumålets kvantitet ock aksent.. Uppsala 1885. 96 sidor. Häftad. Saknar omslag. Svenska landsmål häfte 23 (#18132) | 140:- |
| Kornhall, David Sydsvenska fisknamn.. Lund 1968. 320 sidor + karta. Häftad. (#6218) | 150:- |
| Kröger, Adam Jordan Dialektdikter.. Med språklig kommentar av Sten-Bertil Vide. Lund 1992. 120 pp. Stämpl. (#23957) | 85:- |
| Källskog, Margareta Attityd, interferens, genitivsyntax.. Studier i nutida överkalixmål. Aa Upps. 1990. 236 sidor. Häftad. (#6531) | 100:- |
| Källskog, Margareta Attityd, interferens, genitivsyntax.. Studier i nutida överkalixmål. Aa Upps. 1992. 196 sidor. Original klotband. (#5075) | 120:- |
| Kärrlander, Eva Skrabbig och skrallig, karsk och katig.. En semantisk studie av svenska dialektala adjektiv avseende hälsotillstånd. Aa Upps. 1993. 201 sidor. Häftad. (#15794) | 135:- |
| Landtmanson, Samuel Studier över västgötamålets l- och r-ljud.. Aa Sth (Upps.) 1905. 100 sidor. Häftad. (#6534) | 100:- |
| Landtmanson, Samuel Studier över västgötamålets l- och r-ljud.. Aa Sth (Upps.) 1905. 98 pp. Inbunden. (#23850) | 145:- |
| Larsson, Evert & Söderström, Sven Hössjömålet.. Ordbok över en sydvästerbottnisk dialekt. Umeå 1979. 224 pp. (#14337) | 125:- |
| Larsson, Seth Substantivböjningen i Västerbottens folkmål. jämte en exkurs till ljudläran. Aa Upps. 1920. 228 sidor. Häftad. (#5086) | 125:- |
| Leander, Pontus Ordlista över Holsljungamålet.. (I Kinds härad, Västergötland.) Göteborg 1910. 114 sidor. Klotband. (#23794) | 300:- |
| Lech, Gillis Skånemålens böjningslära.. Lund 1925. VIII, 142 sidor. Häftad. Stämpel. (#23082) | 150:- |
| Levander, Lars Dalmålet I-II.. Beskrivning och historia. Uppsala 1925-28. 322 + 368 sidor. Inbundna i ett klotband. (#156948) | 700:- |
| Lindén, Bror Övredalsk ar-genitiv.. Upps. 1976. 60 sidor. Häftad. (#6542) | 60:- |
| Lindgren, Jonas Valfrid Ordbok över Burträskmålet.. Utgiven av D.O. och Margareta Zetterholm. Uppsala 1940. 168 sidor. Häftad. Främre omslaget saknas. (#14292) | 140:- |
| Lindkvist, Einar Om Gästriklands folkmål.. Utan ort 1942. 102 sidor. Halvklotband. Särtryck ur Från Gästrikland 1942. (#123979) | 125:- |
| Lindqvist, Natan Sydväst-Sverige i språkgeografisk belysning 1-2.. 1. Text. 2. Kartor. Lund 1947. 76 sidor + kartor. 2 häften. (#6544) | 150:- |
| Lindqvist, Natan Sydväst-Sverige i språkgeografisk belysning 1-2.. 1. Text. 2. Kartor. Lund 1947. 76 sidor + kartor. Inbundna i ett klotband. (#23872) | 200:- |
| Lindqvist, Natan Urspårade ord i dialektgeografisk belysning.. Lund 1934. 433-462 pp + VII kartor. Särtryck. (#11964) | 40:- |
| Lundell, J.A. Skandinaviska folkmål i språkprov.. Täxter 1. Gotländska, östsvenska ock norrländska mål. Sth 1936. 142 sidor. Häftad. (#6545) | 100:- |
| Modéer, Ivar 1700-talets öländska dialekter.. Sthlm 1929. 76 sidor. Häftad. Svenska landsmål 186. (#60354) | 110:- |
| Möller, Bert Tre bidrag till kännedomen om äldre halländskt folkspråk.. (Charisius, Schumbergh, Osbeck). Sthlm 1914. 40 sidor. Häftad. Svenska landsmål häfte 172. (#68660) | 120:- |
| Nilsson, K. Ord och talesätt från sydöstra Blekings strandbygd och skärgård.. Samlade under senare hälften av 1800-talet. Karlskrona 1900. X, 164 pp. Nött rygg, stämpl. (#23963) | 170:- |
| Nordlander, Johan Ordbok över Multråmålet.. Sth 1933. 176 pp. Inb. Stämpel. (#6551) | 125:- |
| Nordlander, Johan Ordbok över Multråmålet.. Sth 1933. 176 pp. Inklistrad i hårda pärmar. Stämpel. (#23843) | 105:- |
| Nordlander, Johan Ordbok över Multråmålet.. Sth 1933. 176 sidor. Häftad. (#23771) | 105:- |
| Nordsvenska.. Språkdrag i övre Norrlands tätorter. Utg. av Claes-Christian Elert och Sigurd Fries. Umeå 1982. 256 sidor. Häftad. (#104974) | 150:- |
| Noreen, Adolf Fryksdalsmålets ljudlära.. Aa Upps. 1877. VII, 91 sidor. Häftad. (#5146) | 125:- |
| Noreen, Erik Ärtemarksmålets ljudlära 1.. (Allt som utkom). Aa Sth 1915. 162 sidor. Häftad. (#6553) | 135:- |
| Nyrén, Carl Afhandling om Östgöthiska dialecten.. Utgiven med inledning och kommentarer av Maj Reinhammar. Uppsala 2000. 129 sidor. Häftad. (#119460) | 140:- |
| Olsson, Ingemar Gotländska terrängord.. Aa Sth 1959. 196 sidor. Enkelt klotryggsband. Lite fuktskadad. (#6296) | 150:- |
| Olsson, Ingemar Gotländska terrängord.. Aa Upps. 1959. 196 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. (#6554) | 125:- |
| Olsson, Ingemar Gotländska terrängord.. Illustr. Aa Upps. 1959. 196 sidor. Häftad. (#5161) | 140:- |
| Ordspråk, talesätt och härm på ytterlännäsmål.. Samlade av Georg Bergfors. Upps. 1981. 92 sidor. Häftad. (#18138) | 95:- |
| Otterbjörk, Roland & Upmark, Gustaf Boki om sondemåhle. eller Sorundamålet i teori och praktik. Illustr. Farsta 1982. 108 sidor. Häftad. Sorunda Hembygdsförening 1982-83. (#20558) | 100:- |
| Persson, Gustav Syntaxen i folkmålet på Hammarön.. En sammanställning. (6) 88 pp. A4-stencil. Stämpl. (#24026) | 75:- |
| Peterson, P.N. Ordbok över Valldamålet.. Häfte 1-10 (komplett). Lund 1946. 808 sidor. 10 häften. (#6557) | 350:- |
| Pettersson, Per A. Om böjningen av icke-neutrala substantiv i Eskilstunaspråket.. Inom- och utomspråkligt betingad variation. Aa. Upps. 1979. 192 sidor. Häftad. (#6558) | 120:- |
| Pihl, Carin Prepositioner och adverb i Överkalixmålet.. Upps. 1970. 628 sidor. Häftad. (#6562) | 150:- |
| Pihl, Carin Verben i Överkalixmålet.. Upps. 1948. 164 sidor. Häftad. (#5181) | 110:- |
| Pihl, Carin Överkalixmål 1-2.. Skildrat av Överkalixbor på överkalixmål. 1: Fonetisk text. 2: Översättning och kommentar. Sth 1958-60. 256 sidor + Ordregister 118 sidor. 3 häften. Svenska landsmål 273, 274 & 276. (#6560) | 250:- |
| Pihl, Carin Överkalixmålet 1.. (A.s.u.) Aa Upps. 1924. 304 sidor + karta. Halvklotband med bevarade omslag. Stämpl. (#6561) | 170:- |
| Pihl, Carin Överkalixmålet 1.. (A.s.u.) Aa Upps. 1924. 304 sidor + karta. Häftad. (#5179) | 125:- |
| Pihl, Carin Överkalixmålet 1.. (A.s.u.) Aa Upps. 1924. 304 sidor + karta. Tagen ur band. Ej omslag. (#23899) | 100:- |
| Reinhammar - Dialekter och folkminnen.. Hyllningsskrift till Maj Reinhammar den 17 maj 2000. Red. Lennart Elmevik. Uppsala 2000. 294 sidor. Häfted. (#85199) | 150:- |
| Reinhammar, Maj Om dativ i svenska och norska dialekter 1.. Dativ vid verb. Aa Upps. 1973. 273 sidor + utvikbara kartor. Häftad. Del 2 utkom 1988. (#6564) | 150:- |
| Reinhammar, Maj Ord för begreppet "hos" i äldre svenska och svenska dialekter.. Uppsala 2005. 116 sidor. Häftad. (#119006) | 135:- |
| Rutberg, Hulda Folkmålet i Nederkalix och Töre socknar.. Aa Sth (Upps.) 1924. 180 pp. (#5197) | 125:- |
| Sahlström, E.G. Fryksdalsmål.. Uppteckningar från Fryksände socken i Värmland. Sthlm 1915. 53 sidor. Häftad. Svenska landsmål häfte 132. (#68653) | 145:- |
| Sandström, Josef Studier över utvecklingen av fsv. o ock u i starktonig ställning inom västgötadialekterna.. Aa Sth (Upps.) 1910. 102 pp. + karta. Inbunden. Stämpl. (#5964) | 120:- |
| Sandström, Josef Studier över utvecklingen av fsv. o ock u i starktonig ställning inom västgötadialekterna.. Aa Sth (Upps.) 1910. 102 sidor + karta. Häftad. (#20181) | 85:- |
| Schenström, Amelie & Eriksson, Mats Studier i stockholmsspråk 1.. Sthlm 1988. 120 sidor. Häftad. (#128582) | 140:- |
| Sellberg, Lars Av kärlek till Fosterland och Folk.. Gabriel Djurklou och dialektforskningen. Aa Upps. 1993. 482 sidor. Häftad. (#18600) | 120:- |
| Sidenbladh, Karl Allmogemålet i norra Ångermanland.. Aa Upps. 1867. 88 sidor. Tagen ur band. Saknar omslag. (#20600) | 145:- |
| Sidenbladh, Karl Allmogemålet i norra Ångermanland.. Aa Upps. 1867. 88 sidor. Tagen ur band. Saknar omslag. Fläckig. (#153973) | 125:- |
| Sjödahl, Nils Gammal kort stavelse i Västerdalmålen.. Aa Sth (Upps.) 1922. 134 pp. (#6573) | 80:- |
| Språk och samhälle 2.. Språket i Tornedalen. Red. Bengt Loman. Lund 1974. 231 sidor. Häftad. (#114938) | 140:- |
| Steffenburg, Ad. Berättelse öfver en sommaren 1874 i Öster-Dalarne. verkställd undersökning af sockendialekterna, afgifven till Dalarnes Fornminnesförening. Sthlm 1875. 15 sidor. Häftad med blanka omslag. Stämpl. Dedikation. (#135239) | 200:- |
| Stenberg, Pehr Ordbok över Umemålet (1804) 1-2.. Utgiven med inledning och kommentar av Gusten Widmark. 1: Inledning, ordbok. 2: Kommentarer. Upps. 1966-73. VIII, 174; 112 sidor + planscher och kartor. 2 häftade vol. (#6578) | 200:- |
| Stockholms kväsagrabbar och kväsarynkor.. En intressant inblick i Stockholmsgaminens egendomliga språk och uppträdande. Sthlm 1892. 12 sidor + omslag. Omslagen lite skadade samt blad med reva i marginalen. Inklistrad i nyare pappersomslag (av tapet-typ). Innehåller även en liten ordlista. (#89414) | 150:- |
| Studier över de sörmländska stadsmålens kvalitativa ljudlära I-II.. Aa Upps. 1918-27. 191; 157 sidor. Halvklotband. Stämpl. 2 vol. (#23907) | 255:- |
| Studier över de sörmländska stadsmålens kvalitativa ljudlära I-II.. Aa Upps. 1918-27. 191 + 157 sidor. Häftade. 2 vol. (#6482) | 170:- |
| Studier över de sörmländska stadsmålens kvalitativa ljudlära I-II.. Aa Upps. 1918-27. 191 + 157 sidor. I ett halvklotband. (#23905) | 255:- |
| Svahn, Margareta Finnskägg, tåtel och sia.. Om folkliga namn på gräs. Aa Umeå 1991. 164 sidor inkl. utvikbara kartor. Stämpl. Häftad. (#23911) | 110:- |
| Swenning, Julius Folkmålet i Listers här. i Blekinge.. Ljudlära ock formlära + Ordförteckning. Sthlm 1917-50. 562 + 140 sidor + 2 kartor. 7 häften. (#164857) | 250:- |
| Swenning, Julius Utvecklingen av samnordiskt æi i sydsvenska mål.. Aa Sth (Lund) 1909. 154 sidor + karta. Häftad. (#6580) | 150:- |
| Svenska landsmål.. Bidrag till kännedom om de svenska landsmålen ock svenskt folkliv, senare Svenska landsmål och svenskt folkliv. Utg. J.A. Lundell m.fl. Band 1 (1879) - band 21 (1936), Årgång 1904 - 1997, Bihang 1-4 (1883-25), Serie B nr 1-65 (1905-67), + Register. Inbunden, 69 volymer, varav 2 skadade + 9 häften. Komplett uppsättning av denna värdefulla skriftserie. (#23262) | 12000:- |
| Svenska landsmål (ryggtitel).. Samlingsband innehållande: 1. Johan Viktor Bodorff, Bidrag till kännedomen om folkspråket på Öland. Akad. avh. Upsala 1875. 88 sidor. 2. Axel Olof Freudenthal, Ueber den Närpesdialect. Akad. avh. Helsingfors 1878. 160 sidor. 3. A.O. Freudenthal, Vöråmålet. Ljud- och frmlära, ordlista med register, språkprof. Helsingfors 1889. 20 sidor + karta. 4. Uppränning till grammatik för Delsbomålet. Utgifven af Helsinglands fornminnesförening. Andra färbättrade upplagan, Hudiksvall 1870. 55 sidor. 5. M. Klintberg, Laumålets kvantitet ock aksent. Akad. avh. Upppsala 1884. 62 sidor. 6. N. Linder, Bidrag till kännedom om allmogemålet i södra Möre härad af Kalmar län. Akad. afh. Uppsala 1866. 25 sidor. 7. Ferdinand Unander, Allmogemålet i södre delen af Vesterbottens län. Akad. afh. Uppsala 1857. 63 sidor. 8. Gustaf Upmark, Upplysningar om folkspråken i Södertörn. Akad. afh. Uppsala 1869. 40 sidor. Understrykningar med blåpenna. 9. Herman Vendell, Ordlista öfver det svenska allmogemålet i Finnby kapell af Bjärnå socken i Åbo län. Helsingfors 1890. 214 sidor 10. Herman Vendell, Östsvenska monografier. Helsingfors 1890. 128 sidor. 11. Fredrik Widmark, Bidrag till kännedomen om Vesterbottens landskapsmål. Akad. afh. Uppsala 1863. 19 sidor. 12. Ur Västmanlands-Dala landsmålsförenings samlingar till en ordbok öfver lansmålet i Västmanland och Dalarne. III. Uppsala 1881. 31 sidor. Inbundna i ett halvklotband. (#169265) | 500:- |
| Söderström, Sven Om kvantitetsutvecklingen i norrländska folkmål.. Gammal kort stavelse i Kalix- och Pitemålen och målen i Nordmalings och Ragunda socknar. Aa Upps. 1972. 142 sid. Enkel inbindning. (#57951) | 110:- |
| Söderström, Sven Om kvantitetsutvecklingen i norrländska folkmål.. Gammal kort stavelse i Kalix- och Pitemålen och målen i Nordmalings och Ragunda socknar. Aa Upps. 1972. 142 sidor. Häftad. (#6582) | 110:- |
| Thelander, Mats Språkliga variationsmodeller tillämpade på nutida Burträskmål 2.. Teoretiska utgångspunkter och analys på språkartsnivå. Aa Upps. 1979. 158 sidor. Häftad. (#6584) | 105:- |
| Tiselius, G. Ad. Ljud- ock formlära för Fasternamålet i Roslagen.. Aa Sth (Upps.) 1902. 175 sidor. Häftad. (#6587) | 100:- |
| Tydén, Folke Vok. u ock o i gammal kort stavelse i upp- ock mellansvenska folkmål.. Aa Upps. 1924. 158 pp. (#5250) | 100:- |
| Tydén, Folke Vok. u ock o i gammal kort stavelse i upp- ock mellansvenska folkmål.. Aa Upps. 1924. 158 pp. Fr. omslag loss. (#6590) | 75:- |
| Tydén, Folke Vok. u ock o i gammal kort stavelse i upp- ock mellansvenska folkmål.. Aa Upps. 1924. 158 pp. Inbunden. (#28837) | 125:- |
| Törnqvist, Einar Substantivböjningen i Östergötlands folkmål.. Bestämd form singularis maskulinum. I. Kartor. 2. Text. Aa Upps. 1953. 222 pp. + kartor. Inbunden. Stämpel. (#6591) | 140:- |
| Törnqvist, Einar Substantivböjningen i Östergötlands folkmål.. Bestämd form singularis maskulinum. Text + kartor. Aa Upps. 1953. 206 pp + 139 kartor. 2 vol. (#5252) | 125:- |
| Unander, Ferdinand Allmogemålet i södra delen af Vesterbottens län.. Aa Upps. 1857. 48 pp. Senare klotband. (#20598) | 295:- |
| Uppländska.. Språkprov med kommentar. Upps. 1993. 128 pp + separat ask med ljudkassett. Original klotband. (#23240) | 150:- |
| Wallström, Sigvard Studier i Övre Norrlands språkgeografi.. Med utgångspunkt från Arjeplogmålet. Aa Upps. 1943. 164 pp + 16 kartor. (#4417) | 105:- |
| [Wennersten, Oskar Vilh.] Samtahl emellan Rasmus Glammungs i Akebäck och Botel Liffedarfve i Eskelhem. angående Bröllopet i Follingbo; Då Kyrkoherden och Consistoriaten Wälärevördige och höglärde Herr Carl Adolph Weller ingick ägtenskap med dygdädle Jungfru Elsa Catharina Bart, som skedde d. 12 Novemb. 1771. Samtalet höls i Liffedarfve Gård 6 dagar för Bröllopet, och fölljande nätter i en dröm förekommit och ändtel. i Pennan fattadt. - En Binde samt gifven till en vänn. På Embetets vägnar Chrispin Nathanaël Luppenhjelm. För första gången från trycket utgifvet af O.V. W-sten. Visby 1905. 24 sidor. Litet format. Häftad. Mycket fin. (#133022) | 120:- |
| Wessén, Elias Våra folkmål.. Sthlm 1948. 95 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. (#119250) | 85:- |
| Westerberg, Anna Utvecklingen av gammalt kort a framför ld och nd i svenska dialekter A-B.. A: Text. B: Kartor. Aa Upps. 1991. 184 + 40 sidor. Häftad. (#4106) | 145:- |
| Vestlund, Alfred Medelpads folkmål I.. (A.s.u.) Aa Sth 1923. 138 pp. Omslagen loss. Stämpl. (#56647) | 75:- |
| Vestlund, Alfred Medelpads folkmål I.. (A.s.u.) Aa Sth 1923. 138 sidor. Häftad. (#23234) | 110:- |
| Widmark, Gun Det nordiska u-omljudet.. En dialektgeografisk undersökning I. A: Text. B: Kartor (allt som utkom). Aa Upps. 1959. 368 pp. + kartor. 2 häften. (#6601) | 130:- |
| Widmark, Gun Det nordiska u-omljudet.. En dialektgeografisk undersökning I. A: Text. B: Kartor (allt som utkom). Aa Upps. 1959. 368 sidor + kartor. Klotband. 2 volymer. (#130287) | 200:- |
| Wigforss, Ernst Södra Hallands folkmål.. Ljudlära. Sthlm 1913-18. 784 sidor + 3 tabeller och 2 kartor. 4 häften. (#164859) | 300:- |
| Wigforss, Ernst Södra Hallands folkmål.. Ljudlära. Sthlm 1913-18. 784 sidor + 3 tabeller och 2 kartor. Halvklotband. Lite blyerts. (#114833) | 450:- |
| Wiklund, Staffan Våtmarksord i Lulemålen.. En ordgrupp sedd ur informant- och intervjuarperspektiv. Illustr. Aa Umeå 1992. 220 sidor. Häftad. (#23229) | 160:- |
| Witting, Claes On Acute and Grave Contours in Central Swedish Dialectal Speech (Uppland).. An Audio-Phonetic Study. Sthlm (Uppsala) 1968. 141 pages. Soft covers. Svenska landsmål 288. (#119482) | 130:- |
| Zetterholm, D.O. Dialektgeografiska undersökningar I-IV.. I: Ladugård. Manese. Fähus. II: Gimse. Tacka. III: Orne. Råne. Galt. Fargalt. So. Sugga. Purka. IV: Lockrop till får. Lockrop till höns (och svin). Upps. 1940-1953. 88; 73 pp + 6 utvikbara kartor. 2 häften. (#6603) | 125:- |
| Zetterholm, D.O. Stäva.. Ett kartläggningsförsök. Illustr. Upps. 1942. 56 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#4104) | 50:- |
| Ålander, A.T. Konsonanterna i Östergötlands folkmål I.. Ljudhistorisk och dialektgeografisk översikt. Aa Upps. 1932. 318 pp. Inb. Stämpl. (#23871) | 105:- |
| Ålander, A.T. Konsonanterna i Östergötlands folkmål I.. Ljudhistorisk och dialektgeografisk översikt. Aa Upps. 1932. 318 pp. Nött omslag. (#6606) | 70:- |
| Ålander, A.T. Konsonanterna i Östergötlands folkmål I-II.. Ljudhistorisk och dialektgeografisk översikt. Aa Upps. 1932-35. 304; 184 pp. Inbunden. Skadad rygg. Stämpel. (#45606) | 150:- |
| Ålander, A.T. Konsonanterna i Östergötlands folkmål I-II.. Ljudhistorisk och dialektgeografisk översikt. Aa Upps. 1932-35. 304; 184 sidor. Halvklotband. (#114219) | 200:- |
| Åström, Per Språkhistoriska studier öfver Degerforsmålets ljudlära.. Aa Upps. 1888. 150 pp. (#22965) | 125:- |
| Österberg, K. Lor. Ovikens bygdemål i Jämtland.. Tillsammans med: Samme, En kort ordbok över Ovikens bygdemål. Lund 1914. 129 + 36 sidor. Dedikation i bägge arbetena. Inbundna i ett halvlinneband. (#104225) | 400:- |
| Österberg, Tore Bilingualism. and the First School Language - An Educational Problem Illustrated by Results from a Swedish Dialect Area. Diss. Upps. 1961. 158 pages. Softcover. (#20572) | 125:- |
| Övre Norrlands bygdemål.. Samlade och utgivna av Karl-Hampus Dahlstedt och Per-Uno Ågren. Berättelser på bygdemål med förklaringar och en dialektöversikt. Umeå 1954. XII, 308 sidor. Häftad. (#20366) | 150:- |
| Övre Norrlands bygdemål.. Utg. K-H. Dahlstedt & P-U. Ågren. Berättelser på bygdemål med förklaringar och en dialektöversikt. Umeå 1980. 308 sidor. Häftad. (#102750) | 130:- |
| Redins Antikvariat | E-mail: books@redins.se | Top of page | Back to home page |