| Redins Antikvariat | Allmän svensk och nordisk historia. | Back to home page |
| Ahlström, Gunnar De mörka bergen.. En krönika om de lappländska malmfälten. Sthlm 1966. 338 sidor. Häftad. (#123397) | 175:- |
| Ahlström, Gunnar De mörka bergen.. En krönika om de lappländska malmfälten. Sthlm 1966. 338 sidor. Häftad. Reva i falsen. (#128694) | 150:- |
| Almquist, Joh. Ax. Uddeholmsverken.. Historisk skildring. Illustr. Sth 1899. 523 sidor + 5 utvikbara diagram. Något nött halvfranskt band. (#89014) | 350:- |
| Almquist, Joh. Ax. Uddeholmsverken.. Historisk skildring. Illustr. Sth 1899. 524 pp + 5 utvikbara diagram. Häftad, skadade omslag. (#52121) | 200:- |
| Althin, Torsten Papyrus 1895-1945.. På traditionsrik grund. Minnesskrift till Aktiebolaget Papyrus femtioårsjubileum. Illustrerad. Mölndal 1945. 224 sidor. Original klotryggsband. Fint ex. (#105264) | 250:- |
| Althin, Torsten Telelandet Sverige.. Illustr. Sth 1953. 128 pp. Häftad. Telegrafverket. (#16973) | 60:- |
| Althin, Torsten Telelandet Sverige.. Illustr. Sth 1953. 128 pp. Inb. Nött rygg. Telegrafverket. (#16975) | 70:- |
| Andersson, Ingvar Uddeholms historia.. Människor, händelser, huvudlinjer. Från äldsta tid till 1914. Illustr. Sth 1960. 600 pp + utvikbar karta. Originalklotband i skydsdsomslag. (#16986) | 175:- |
| Atlas Copco 1873-1973.. Historien om ett världsföretag i tryckluft. Av Torsten Gårdlund m.fl. Illustrerad. 1973. 408 sidor. Original klotband. (#123453) | 170:- |
| Attman, Artur D. Carnegie & Co.. 1803-1953. En hundrafemtioårig merkantil och industriell verksamhet. Illustr. Göteborg 1953. 386 sid. Inbunden. (#41291) | 200:- |
| Attman, Artur Kockumverken vid Ronnebyån.. En hundraårig industriell utveckling. Illustr. Göteborg 1951. 384 pp + karta i ficka. Inb. (#14880) | 250:- |
| Axelsson, Björn Wikmanshyttans uppgång och fall.. En kommentar till angreppssättet i en företagshistorisk studie. Uppsala 1982. 152 sidor. Häftad. (#44225) | 115:- |
| Beckman, K. Östergötlands Enskilda Bank 1837-1912.. Illustrerad. Linköping 1912. 205 sidor + porträtt, sedelavbildningar och diagram. Stort format. Häftad. Fint skick. (#16838) | 300:- |
| Bernström, John Öbergs 1845-1945.. En kort historik utgiven av AB J.O. Öberg & Son med anledning av företagets hundraåriga tillvaro. Illustrerad. Eskilstuna 1945. 80 sidor. Stort format. Häftad. (#104997) | 145:- |
| Bilder ur lanthandelns historia.. Sammanställda av J. Ejdestam, Nathan Hedin & Erik Nygren. Andra upplagan. Illustr. Västerås 1965. 437 sidor. Original pergamentryggsband. (#134976) | 170:- |
| Bilder ur lanthandelns historia.. Sammanställda av J. Ejdestam, Nathan Hedin & Erik Nygren. Illustr. Västerås 1943. 355 sidor. Förlagsband med lagad rygg. (#20526) | 140:- |
| Bjurling, Oscar Gullspångs kraftaktiebolag 1906-1981.. Ett kraftföretags historia under tre kvartssekel. Illustrerad. 1981. 194 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#118532) | 160:- |
| Boëthius, Bertil & Kromnow, Åke Jernkontorets historia I-III.. I: Grundläggningstiden. II:1: L'Ancien régime. II:2: Den ekonomiska liberalismens genombrottstid. III:1: Jernkontoret och tekniken före götstålsprocesserna. Text. III:2: Jernkontoret och tekniken före götstålsprocesserna. Bilagor. Illustr. Sth 1947-1968. 624; 460; 461-990; 548; 224 pp. Inb. 5 vol. (#14871) | 1000:- |
| Bolinder, Jean I skuggan av Bolinders verkstad.. Mitt liv som jag minns det. Sthlm 2003. 365 sidor + planscher. Förlagsband i skyddsomslag. (#145698) | 150:- |
| Bosæus, Elis Munksjö bruks minnen.. Med bidrag av B.R. Blom, U. Färg, H. Stark m.fl. Illustrerad. Uppsala. 1953. XII + 808 sidor + utvikbara kartor och planscher. Stort format. Original halvklotband. (#14900) | 300:- |
| Bring, Samuel E. Anders och Pehr Bjurholms bryggerier.. Illustr. Sth 1949. 228 sidor. Häftad. (#14806) | 135:- |
| Bring, Samuel E. Hamburgerbryggeriet till 1910.. Illustr. Sthlm 1936. 152 sidor. 4:o. Häftad. (#60368) | 145:- |
| Bring, Samuel E. S:t Eriks Bryggeri på Åsögatan (f.d. Neumüllers bryggeri) 1676-1910.. Bidrag till Stockholms bryggeriers historia IV. Illustr. Sth 1939. 168 sidor. Häftad. (#14942) | 125:- |
| Bring, Samuel E. Stockholms läns brandstodsbolag.. Historik. Sthlm 1944. 283 sidor. Halvfranskt band. (#86104) | 250:- |
| Bring, Samuel E. Tyska bryggeriet.. Illustrerad. Sthlm 1930. 96 sidor. 4:o. Häftad. (#134373) | 140:- |
| Bring, Samuel E. m.fl. S:t Eriks bryggeri på Kungsholmen,. Pilsenerbryggeriet, Gustaf Piehls bryggeri, F.W. Billes bryggeri m.fl., Aktiebolaget Stockholms bryggerier 1889-1910. Illustr. Sth 1964. 440 sid. + utvikbar tabell. 4:o. Häftad. (#39666) | 200:- |
| Bring, Samuel E. & Simonsson, Sten Grönwalls bryggeri, Nürnbergs bryggeri och Wienerbryggeriet.. Illustr. Sth 1956. 288 sidor. Häftad. Främre omslag loss. (#80856) | 120:- |
| Brisman, Sven Aktiebolaget Göteborgs Bank 1848-1923.. Minnesskrift. Illustrerad Göteborg 1923. 226 sidor + ca 30 bildsidor. Original klotband. (#14856) | 250:- |
| Bromé, Janrik Nasafjäll.. Ett norrländskt silververks historia. Illustr. Sthlm 1923. 352 sidor + 4 kartbilagor. Häftad. (#113400) | 900:- |
| Broström - Broströmskoncernens sjöfartsföretag och deras fartyg.. Illustrerad. Uppsala 1946. 52 sidor. Original pappband. (#156392) | 145:- |
| Broström - El Consorcio Broström de compañías de navegación y sus embarcaciones.. Illustr. Uppsala 1946. 52 pages. Original hard covers. (#156394) | 145:- |
| Carlsson, Torsten Skandinaviska banken i näringsliv och samhälle 1939-1971.. Sthlm 1997. 555 sidor. Original klotband. (#55107) | 200:- |
| Cederholm, Charlie Strömkarl.. En krönika om Vattenfall dess miljöer och människor jubileumsåret 1959. Illustr. U.o. 1959. Ca 100 opaginerade sidor. Inbunden. (#16995) | 140:- |
| Clemensson, Gustaf Klippans pappersbruk 1573-1923.. Illustr. 1923. 335 sid. 4:o. Halvfranskt band, lite skadat i ryggens överkant. (#72636) | 325:- |
| Clemensson, Gustaf Klippans pappersbruk 1573-1923.. Illustr. 1923. 335 sid. 4:o. Häftad. (#39659) | 275:- |
| Clemensson, Gustaf Lessebo 1658-1956. Illustr. 1954-64. 336 + 516 sid. + kartor. Inbunden. 2 volymer. (#39736) | 550:- |
| Collin, Karin Den stora spinnrocken.. Sägner och tidsbilder kring Iggesunds bruks historia. Illustr. Uppsala 1955. 248 sidor. Häftad. (#14944) | 125:- |
| Davidsson, Jan Thunbolaget 1938-1988.. Illustrerad. Göteborg 1988. 84 sidor + diagram. Original klotband. (#147964) | 150:- |
| De Geer, Hans Axel Johnson Inc.. 1920 - 1995. Illustr. Sth 1995. XII, 276 pp. Cloth in dustjacket. In English. (#41309) | 150:- |
| De Geer, Hans Firman.. Familj och företagande under 125 år - från A Johnson & Co till Axel Johnson Gruppen. Illustr. Sth 1998. 618 sid. Inbunden. (#41305) | 175:- |
| Dokument rörande de äldre pappersbruken i Sverige.. Utgivna av Sune Ambrosiani. Sthlm 1919. 80 sidor. Häftad. Lite nötta omslag. (#127679) | 150:- |
| Dyverfeldt, Göran Norrbottnisk sågverksindustri 1900-1925.. AB Ytterstfors-Munksund och dess föregångare. Aa Upps. 1974. 196 sidor. Häftad. (#16997) | 120:- |
| Einarsson, Ann-Sofie Svenska Allmogeförlaget och Jules Ingelow.. Ett folkligt förlag och dess skapare. Aa Uppsala 1993. 124 sid. (#32628) | 75:- |
| Ekegren, Bo Lundbergs 1944-1994.. En jubileumskrönika. Illustrerad. 1994. 142 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#117218) | 145:- |
| Eliæson, Åke Stockholms stads Handtverksförening 1865 29/3 1915.. Historik. Illustr. Sth 1915. 172 pp. Inb. (#16893) | 85:- |
| En bok om Saab-Scania.. Red. Rolf Erichs m.fl. Illustrerad. Sthlm 1987. 170 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#130988) | 200:- |
| Engelbertsson, Bob Industriarbete i förindustriell arbetsmiljö.. Sala gruva och silververk under 1800-talet. Aa Upps. 1986. 330 pp. Stencilerad 4:o. Häftad. (#20522) | 120:- |
| Engelbertsson, Bob Industriarbete i förindustriell arbetsmiljö.. Sala gruva och silververk under 1800-talet. Illustr. Aa Upps. 1987. 313 sidor. Häftad. (#20534) | 135:- |
| Engelsberg Ironworks.. Swedish Industrial Archaeology. A Pilot Project. Ed. Holtze, Nisbeth, Adamson, and Nisser. Illustr. Sthlm 1975. 363 pages. Original cloth. (#15432) | 200:- |
| Englund, Karl Försäkring och fusioner.. Skandia-Skåne-Svea-Thule-Öresund 1855-1980. Illustr. Sth 1982. 684 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#14940) | 165:- |
| En storbank i blandingsøkonomien.. Den norske Creditbank 1957-1982. Illustr. Oslo 1982. 328 sid. Inbunden. (#40387) | 170:- |
| Erixon, Sigurd m.fl. Skultuna bruks historia I.. I:1-2 + Kartbilaga: Bruksområdet och socknen. Sthlm 1921-35. 792 + 668 + kartbilaga med 54 utvikbara kartor med förklaringar. 4:o. Häftade. 3 volymer. (#122185) | 700:- |
| Ett namn som tagit skruv.. En krönika om ett industriellt värv utgivet av Aug. Stenman AB. Red. Arvid Ahlgren. Illustrerad. Eskilstuna 1956. 106 sidor. Original pappband. (#85916) | 170:- |
| Ett svenskt jernverk.. Sandviken och dess utveckling 1862-1937. Illustr. Upps. 1937. 442 sidor + kartor och planer. Original linneband. (#60242) | 250:- |
| Fahlström, J.M. The History of a Gothenburg House of Merchants.. Presented by Ekman & Co. AB on the Occation of the 150th Anniversary of the Establishment on January 29th 1802. Illustr. Gbg 1951. 72 pages. 4:o. Hard covers. Dedication. (#53320) | 200:- |
| Forsmark och vallonjärnet.. Illustr. 1987. 288 sidor. Originalband. Skyddsomslag. (#50185) | 150:- |
| Forssenius, C. Minnestal vid firandet af Sahlgrenska sjukhusets hundraåriga tillvaro. den 31 mars 1882. Göteborg 1884. 104 pp + en mängd planscher. Originalklotband. 4:o. (#33670) | 425:- |
| Framtiden.. Livförsäkringsaktiebolag. De Förenade, Framtiden, Victoria. Minnesskrift. 1972. 308 sidor. Häftad. (#39715) | 125:- |
| Företagsminnen 1990.. Årsmeddelande från Föreningen Stockholms företagsminnen. Illustr. Sthlm u.å. 103 sidor. Häftad. (#161486) | 75:- |
| Företagsminnen 1991.. Årsmeddelande från Föreningen Stockholms företagsminnen. Illustr. Sthlm 1992. 90 sidor. Häftad. (#161485) | 75:- |
| Garvarsläkten Matton och läderhanteringen i Gästrikland.. Red. Philibert Humbla. Illustrerad. Gävle 1952. 359 sidor. Stort format. Original klotryggsband. (#124911) | 350:- |
| Gasslander, Olle Bank och industriellt genombrott I-II.. Stockholms Enskilda Bank kring sekelskiftet 1900. Sth 1956-1959. 319; 439 sidor. Häftade. 2 vol. (#16887) | 200:- |
| Gjöres, Axel Bruket vid Barken.. Smedjebackens valsverk genom hundra år. Illustr. Sthlm 1956. 195 sidor. Häftad. (#16869) | 225:- |
| Gjöres, Axel Bruket vid Barken.. Smedjebackens valsverk genom hundra år. Illustr. Sthlm 1956. 195 sidor. Original klotryggsband. (#120695) | 200:- |
| G. & L. Beijer Aktiebolag Malmö. Ett 75-årsjubileum. Red. Leif Ljungberg. Illustr. Malmö 1941. 116 pp. Inb. (#14808) | 170:- |
| Glete, Jan ASEA under hundra år.. 1883-1983. En studie i ett storföretags organisatoriska, tekniska och ekonomiska utveckling. Illustr. Västerås 1983. 367 sidor. 4:o. Originalklotband. (#39119) | 300:- |
| Gårdlund, Torsten MoDo 1940-1985.. Illustrerad. 174 sidor. Stort format. Förlagsband. Tillskrift från Matts Carlgren. (#140729) | 150:- |
| Haag, Martin & Petterson, Bo Percy Barnevik.. Makten - myten - människan. Stockholm 1998. 336 sidor + planscher. Originalklotband med skyddsomslag. (#151072) | 140:- |
| Hahr, August Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolags porträtt och tavel samlingar.. Beskrivande katalog. Illustr. Upps 1921. 92 pp + 84 bildsidor. 4:o. Originalhalvpergamentband. (#16907) | 125:- |
| Hallendorff, Carl Svenska arbetsgifvareföreningen 1902-1927.. Minnesskrift. Stockholm 1927. 222 sidor + planscher. Stort format. Häftad. Något lite fuktkorrugerad. (#55606) | 140:- |
| Hallendorff, Carl Svenska Handelsbanken 1871-1921.. En minnesskrift. Illustr. Sth 1921. 249 sidor + planscher. Häftad. (#16929) | 110:- |
| Hamilton, Carl Absolut.. Historien om Flaskan. Sth 1994. 315 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslag. Tillskrift och dedikation. (#20705) | 150:- |
| Hammarström, Erik Gustav Dissertatio historica de Societate Metallica Novo-Cuprimontana seu paroecia Ljusnarsberg.. Præses Eric Mich. Fant. Upsala 1812. (2), 24 sidor. Liten 4:o. Häftad. Stora Kopparberg. (#86152) | 400:- |
| Hassbring, Lars The International Development of the Swedish Match Company 1917-1924.. Sthlm 1979. 305 pages. Softcover. The Swedish Match Company, 1917-1939. Studies in Business Internationalisation. (#53832) | 200:- |
| Helmfrid, Björn Holmenöden under fyra sekler.. Studier i Holmens bruks historia. Illustr. Norrköping 1954. 464 sidor + utvikbara planscher. Original klotryggsband. (#14848) | 150:- |
| Hernmarck, Carl Marieberg.. En lysande representant för svenskt sjuttonhundratal. Illustr. Sth 1946. 254 sidor + färgplanscher. Häftad. (#22726) | 300:- |
| Hernmarck, Carl Marieberg.. En lysande representant för svenskt sjuttonhundratal. Illustr. Sth 1946. 254 sidor + färgplanscher. Med främre omslag i originalband. (#36212) | 425:- |
| Hildebrand, Karl-Gustaf Banking in a Growing Economy.. Svenska Handelsbanken since 1871. Sthlm 1971. 74 pages. Original cloth. (#90477) | 100:- |
| Hildebrand, Karl-Gustaf Expansion, Crisis, Reconstruction 1917-1939.. The Swedish Match Company, 1917-1939. Studies in Business Internationalisation. Illustr. Sth 1985. 496 pages. Soft covers. (#14946) | 200:- |
| Hildebrand, Karl-Gustaf Fagerstabrukens historia I.. Sexton- och sjuttonhundratalen. Illustr. Upps. 1957. 489 sidor. 4:o. Originalklotryggsband. (#16959) | 200:- |
| Hildebrand, Karl-Gustaf I omvandlingens tjänst.. Svenska Handelsbanken 1871-1955. Illustr. Sth 1971. XI, 452 sidor. Skinnryggsband. (#16927) | 175:- |
| Hildebrand, Karl-Gustaf m.fl. Sågverksförbundet 1907-1957.. Illustr. Sth 1962. 444 sidor. Original halvfranskt band. (#16967) | 175:- |
| Hildebrand, Karl-Gustaf m.fl. Sågverksförbundet 1907-1957.. Illustr. Sth 1962. 444 sidor. Original klotryggsband. (#37235) | 150:- |
| Hofors bruks historia.. Red. Birger Steckzén. Illustrerad. Göteborg 1957. 635 sidor + bilagor. Original halvpergamentband. (#124144) | 350:- |
| Holmström, Per Bruksmakt och maktbruk.. Robertsfors AB 1898-1968. Illustrerad. Akad. avh. Umeå 1988. 260 sidor. Förlagsband. (#138869) | 160:- |
| Holmström, Per Bruksmakt och maktbruk.. Robertsfors AB 1898-1968. Illustrerad. Akad. avh. Umeå 1988. 260 sidor. Förlagsband. Bläckunderstrykningar. (#160768) | 120:- |
| Hornborg, H. Finska pappersbruksföreningen 1918-1943.. 25-årsskrift. Illustrerad. Helsingfors 1943. 141 sidor + diagramm. Häftad. Stämpl. (#155981) | 150:- |
| Hoving, Victor Kymmene aktiebolag 1872-1947, I.. Illustr. H-fors 1947. 402 pp + utvikbar karta. (#29708) | 125:- |
| Höganäs - Stenkol och lera 2.. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms aktiebolag. Kolbrytning och kolfältsundersökningar i Skåne från 1658 till 1737. Red. Gustaf Clemensson. Illustrerad. Uppsala 1958. 319 sidor + utvikbar plansch. Original blått halvfranskt band. (#72382) | 150:- |
| Höganäs - Stenkol och lera 3.. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms aktiebolag. Skånska stenkolsverket 1737-1786. Red. Gustaf Clemensson. Illustrerad. Uppsala 1963. 558 sidor + utvikbara planscher. Original blått halvfranskt band. (#72383) | 150:- |
| Höganäs - Stenkol och lera 3.. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms aktiebolag. Skånska stenkolsverket 1737-1786. Red. Gustaf Clemensson. Illustrerad. Uppsala 1963. 558 sidor + utvikbara planscher. Original klotryggsband med papp-pärmar. (#72384) | 125:- |
| Höganäs - Stenkol och lera 4.. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms Aktiebolag. Erik Ruuths stenkolsverk och det första Höganäsbolaget 1786-1812. Illustr. Upps. 1973. 588 pp + utvikbara kartor. Original klotryggsband med pappärmar. (#72365) | 125:- |
| Höganäs - Engström, Gösta Stenkol och lera. Supplement 1.. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet utgivna av Höganäs-Billesholms aktiebolag. Bibliografi över nordvästra Skånes stenkols- och lervaruindustrier. Red. Gustaf Clemensson. Uppsala 1959. 181 sidor. Original klotryggsband med papp-pärmar. (#72385) | 125:- |
| Jacobson, Gustaf Näfveqvarns bruk under 300 år (1623-1923).. Illustr. Sth 1923. 44 sidor + opaginerade bildsidor. Häftad. Något fula omslag. (#16847) | 140:- |
| Jansson, E. Alfred Överums bruk.. Tre hundra år 1654-1954. Illustr. Sth 1955. 319 sidor. Inbunden. (#40879) | 300:- |
| Johansson, Albert & Eckerbom, Nils Ett djärvt industriellt initiativ.. Örebro Pappersbruk och dess historia 1901-1951. Illustr. Örebro 1951. 210 sidor + utvikbar karta. Original linneband. (#17023) | 170:- |
| Kant, Walter Upsala Ångqvarns Aktiebolag.. 1874-1924. Illustr. Uppsala 1924. 106 sidor. Häftad. (#117191) | 175:- |
| Karolinska sjukhuset.. Redogörelse för första etappen av Karolinska institutets nybyggnader å Norrbacka vid Stockholm. ...utarbetad av Th. Borell, Gösta Forssell och Einar Key. Illustr. Sth 1944. 265 pp + XXII utvikbara ritningar. Inbunden. 4:o. (#35605) | 210:- |
| Kock, Karin Skånska Privatbanken.. Minnesskrift. Illustr. Sthlm 1931. 240 sidor. Häftad. (#16865) | 140:- |
| Kock, Karin Smålands bank 1837-1937.. Minnesskrift. Sthlm 1937. 240 sidor + illustrationer. Häftad. (#138854) | 250:- |
| Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien - Svenskt jordbruk och skogsbruk 1913-1962.. Minnesskrift i anslutning till Akademiens 150-årsjubileum. Illustr. Upps. 1962. 636 pp. Inbunden. (#14886) | 175:- |
| Kuuse, Jan Felix 1939-1984.. Ett stycke svensk livsmedelshistoria. Illustr. Eslöv 1984. 203 sidor. Förlagsband. Skyddsomslag. (#61269) | 150:- |
| Kuuse, Jan Sockerbolaget-Cardo 1907-1982.. Illustr. Malmö 1982. 304 sidor. Originalband med skyddsomslag. (#16873) | 175:- |
| Künzel, Hans Ett förlagsjubileum - 75 år.. Några minnesanteckningar med anledning av Hugo Gebers förlag AB:s sjutiofemåriga verksamhet. Illustr. Sthlm 1954. 128 sidor. Inbunden. (#49548) | 125:- |
| Lindgren, Håkan Bank, investmentbolag, bankfirma.. Stockholms Enskilda Bank 1924-1945. Sth 1988. 592 sidor. Original klotband. (#2980) | 250:- |
| Lindorm, Per-Erik Stockholms Enskilda Bank 1856-1956.. En bokfilm. Sthlm 1956. Stort format. Original linneband. (#130385) | 200:- |
| Lindroth, Sten Gruvbrytning och kopparhantering vid Stora Kopparberget intill 1800-talets början I-II.. I: Gruvan och gruvbrytningen. II: Kopparhanteringen. Illustr. Upps. 1955. 699 + 454 sidor + utvikbara diagram. 4:o. 2 original halvpergamentband. (#16902) | 750:- |
| Lindskog, Claes I tjänst hos penningen.. Stockholm 1968. 200 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. Skandinaviska banken. (#152570) | 120:- |
| Lundkvist, Gunnar Skelleftebygdens historia 2.. Den industriella utvecklingen 1900-1975. Basindustrin Boliden. Illustr. Upps. 1980. 214 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#39675) | 125:- |
| Lundmark, Efraim En hundraårig bomullsindustri.. Norrköpings Bomullsväfveriaktiebolag och dess anläggningar i Kullen och Gryt 1852-1952. Illustr. Sth 1952. 224 pp. 4:o. Bunden i mollskinn, tillverkat av aktiebolaget, med mönster från 1860. (#14890) | 210:- |
| Lundqvist, G. & Nordahl, E. Falu gruvas ålder. i geologisk och arkeologisk belysning. Illustr. Två undersökningar utgivna av Stora Kopparbergs Bergslags aktiebolag, Upps. 1963. 80 sidor. Häftad. (#100424) | 110:- |
| Lundström, Ragnhild Alfred Nobel som internationell företagare.. Den nobelska sprängämnesindustrin 1864-1886. Aa Upps. 1974. 272 sidor. Häftad. (#3053) | 150:- |
| Malmberg, Arne Östergötlands enskilda bank 150 år.. Minnesskrift... Illustr. Värnamo 1987. 131 sid. Inbunden. (#40383) | 85:- |
| Malmros - En bok om papper.. Tillägnad Carl Joh. Malmros den 23 december 1944 av Aktiebolaget Klippans finpappersbruk. Red. Gustaf Clemensson. Illustr. 461 sidor + planscher. Stort format. Original halvfranskt band. Tryckt i 70 numrerade exemplar på handgjort lumppapper. Detta ex onumrerat. (#130534) | 350:- |
| Malmros - En bok om papper.. Tillägnad Carl Joh. Malmros den 23 december 1944 av Aktiebolaget Klippans finpappersbruk. Red. Gustaf Clemensson. Illustr. 461 sidor + planscher. Stort format. Original klotryggsband. (#127688) | 200:- |
| Mattsson, Algot Huset Broström.. Bilder ur ett världsföretag. Illustr. Sthlm 1980. 309 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#72742) | 150:- |
| Molén, Harry Svenska Livförsäkringsbolags förening.. 10/10 1956 - 31/10 1972. Sthlm 1973. 714 sidor. Original klotband. (#139579) | 175:- |
| Molin, Harry Karlholms bruks bok.. En krönika kring ett upplandsbruk. Illustrerad. Karlholm 1950. 336 sidor. Original pappband. (#77044) | 350:- |
| Munthe, Arne Allmänna Änke- och Pupillkassan i Sverige 1784-1937.. Minnesskrift. Illustrerad. Sthlm 1934. 320 sidor. Häftad. (#138855) | 200:- |
| Munthe, Arne m.fl. Svenska Tobaksmonopolet.. Minnesskrift utgiven med anledning av Svenska Tobaksmonopolets tjugofemåriga verksamhet den 1 juni 1940. 1915-1940. Illustr. Sthlm 1940. 536 sidor + planscher. 4:o. Originallinneband. (#16939) | 125:- |
| Munthe, Gustaf Mölnlycke Väfveriaktiebolag 100 år.. Foto K.W. Gullers. Göteborg 1949. Stort format. Original pappband. (#141330) | 150:- |
| Nachmanson, Aug. & Sundberg, Karl Svenska Diamantbergborrningsaktiebolaget 1886-1936.. Historik över dess tillkomst, tekniska och ekonomiska utveckling med anledning av dess femtioåriga tillvaro. Illustr. Upps. 1936. 288 sidor + IV utvikbara kartor. Original halvpergamentband. (#16917) | 250:- |
| Nerheim, Gunnar Gassflamme og lysbue.. Perspektiver på et sveisefirmas historie. Norgas AS 1908-1983. Illustr. Stavanger 1983. 156 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#161442) | 150:- |
| Nikula, Oscar Malmska handelshuset i Jakobstad.. Illustrerad. Helsingfors 1948. 535 sidor. Häftad. Stämpel. (#156035) | 160:- |
| Nordström, Alf Vira klingsmedja och liebruk.. Utgiven av Stockholms läns kulturminnesråd. Illustrerad. Sthlm 1969. 168 sidor. Häftad. (#67640) | 145:- |
| Norrlands hypoteksförening 1861-1961.. Minnesskrift. Illustr. Härnösand 1961. 116 sidor. Häftad. (#32300) | 80:- |
| Olsson, Lars-Eric Tegelbruk i Sverige.. En branschinventering. Illustr. Riksantikvarieämbetet 1987. 323 sidor. A4. Häftad. (#140712) | 200:- |
| Olsson, Sven Konstförvantskapets sjuk- och begravningshjälpskassa tvåhundra år.. Sthlm 1955. 104 sidor. Original klotryggsband. (#86048) | 110:- |
| Olsson, Ulf Bank, familj och företagande.. Stockholms Enskilda Bank 1946-1971. Sthlm 1986. 356 sidor. Original klotband. (#53793) | 200:- |
| Palme - Utveckling och idé.. Henrik Palme intill grundandet av Stockholms Intecknings Garanti Aktiebolag, skildrat i hans samtida brev 1860-1869. En minnesbok utgiven genom Wilhelm Odelberg. Sth 1969. 130 sid. Inbunden. (#39011) | 120:- |
| Pappersmasseförbundet 1907-1957.. Illustr. Sth 1957. 260 pp. Inbunden. (#14916) | 100:- |
| Pehrsson, Helge K.P. AB Maskinaffären Pehrsson & Co 1924-1994.. Illustrerad. 1994. 192 sidor. Original klotband. (#118601) | 175:- |
| Pripps Bryggeri 1828-1928.. Illustr. Göteborg 1928. 288 sidor. Original halvfranskt band, lite nött. Innehåller bl.a. en mängd reproduktioner av öletiketter samt Albert Engströms målningar av "Malte Humleknopp". (#16843) | 200:- |
| Rambøll, B.J. Udsigt viden om.. Illustr. 2005. 160 sidor. 4:o. Förlagsband. (#128743) | 125:- |
| Rent mel i posen.. Bjølsen Valsemølle A/S og mølleindustriens utvikling 1884-1984. [Av] Helge W. Nordvik (red.), Edgar Hovland, Kari Hoel Malmstrøm, Gunnar Nerheim. Illustr. Stavanger 1984. 224 sidor. 4:o. Förlagsband i skyddsomslag. (#164537) | 200:- |
| Ringborg, Edward Bidrag till Norrköpingsindustriens historia 1-2.. Anteckningar. Norrköping 1922-23. Tillsammans med: Samme, Kvarnarne i Norrköpings ström. 290 + 442 + 90 sidor. Stort format. Med bevarade främre omslag inbunden i ett halvfranskt band. (#124391) | 800:- |
| Rosman, Holger Textilfabrikerna vid Barnängen.. Bilder ur Stockholms industrihistoria. Upptecknade på uppdrag av Stockholms Bomullsspinneri- och Väfveriaktiebolag. Illustr. Sth 1929. 276 sidor. Häftad. Lite skadade omslag. (#14810) | 250:- |
| Rudeng, Erik Sjokoladekongen.. Johan Throne Holst - en biografi. Illustrerad. Oslo 1989. 384 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#138807) | 150:- |
| Rydberg, Sven Det stora kopparberget.. En tidsresa. Illustr. Hedemora 1988. 254 sidor. Inbunden. (#49855) | 125:- |
| Rydberg, Sven Älven, kraften, bygden.. Dalälvens vattenregleringsföretag 1916-1966. Illustr. 1966. 104 sidor. Häftad. (#53317) | 130:- |
| SAF - Fred eller fejd.. Personliga minnen och anteckningar. Bidrag av Giesecke, Kugelberg m.fl. Illustr. Sthlm 1985. 456 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#14928) | 150:- |
| Sahlgren, Une Från mekanisk verkstad till internationell industrikoncern.. Scania Vabis 1939-1960. Akad. avh. Uppsala 1989. 178 sidor + bilagor. Häftad. (#53785) | 145:- |
| Samuelsson, Kurt Nordiska Kompaniet.. Historien om ett varuhus. Illustr. Sth 1952. 222 sidor + utvikbar plan. Häftad. (#120661) | 145:- |
| Sandqvist, Inga-Britta Litteratur om svenska industriföretag.. Sth 1979. 319 sidor. Originalklotband. (#40772) | 200:- |
| SCA 50 år.. Studier kring ett storföretag och dess föregångare. Illustr. Sundsvall 1979. 511 sid. Inbunden. (#50984) | 210:- |
| Silén, Sven Västernorrlands läns brandstodsbolag 1844-1944.. Minnesskrift. Illustr. 1944. 250 sid. + kartor och diagram. 4:o. Halvfranskt band. (#39711) | 255:- |
| Skandinaviska kreditaktiebolaget 1864-1914.. Minnesskrift. Illustr. Gbg 1914. 171 pp + grafiska framställningar. Inbunden. 4:o. (#31378) | 255:- |
| Skånes handelskammare 1905-1925.. Omfattande Skåne och södra Halland. Malmö 1925. 142 sidor. Sort format. Häftad. Stämpel. (#172472) | 150:- |
| Sommarin, Emil Skånska Hypoteksföreningen 1836-1936.. Minnesskrift. Illustr. Lund 1936. 514 sidor. Stort format. Häftad. de första 2 bladen lite skadade i kanten. (#162063) | 150:- |
| Standertskjöld, Johan Kaukas 1873-1944.. Med en minnesteckning över Hugo Standertskjöld av Hugo E. Pipping. Illustrerad. H-fors 1973. 410 sidor. Original skinnryggsband. (#76209) | 200:- |
| Stockholms Enskilda Bank 1856-1906.. Sthm 1906. 102 sidor + porträtt, diagram och planscher. Originalklotband. (#53828) | 150:- |
| Svenska aktuarieföreningen femtio år.. Festskrift till erinran om försäkringsmatematisk verksamhet i Sverige. Sth 1954. 106 sid. Inbunden. (#39730) | 85:- |
| Svenska Bryggareföreningen 75 år.. Minnesskrift 1960. Illustr. Sth 1960. 304 sidor. Original klotband. (#16915) | 160:- |
| Svenska lifförsäkringsanstalten Trygg 1899-1909.. Minnesskrift. Illustr. Sthlm 1910. 240 sidor. 4:o. Häftad. (#68778) | 200:- |
| Svensk trävaruexport under hundra år.. Utg. Ernst Söderlund. Illustr. Sth 1951. 374 sidor. Häftad. (#14876) | 150:- |
| Sveriges Allmänna Hypoteksbank 1861-1911.. Sthlm 1911. 154 sidor. Original klotband. (#16943) | 200:- |
| Sveriges industri.. Utgiven av Sveriges industriförbund. Illustr. Sth 1967. 293 sidor + diagram. Förlagsband med skyddsomslag (#113274) | 145:- |
| Sveriges Riksbank 19 31/12 11.. U.o.o.å. (1911?). Ca 74 pp. Inbunden tvär 4:o. Opaginerad porträttsamling. (#16951) | 80:- |
| Sveriges slakteriförbund 1933-1958.. En skrift om slakt. Illustr. Sth 1958. 222 pages. Original klotryggsband. (#16941) | 80:- |
| Söderlund, Ernst Skandinaviska Banken i det svenska bankväsendets historia [I].. 1864-1914. Illustr. Sth 1964. VIII, 412 sidor. Original klotband. Svag fals. (#50505) | 150:- |
| Söderlund, Ernst Skandinaviska banken i det svenska bankväsendets historia [II].. 1914-1939. Illustr. Uppsala 1978. XII, 592 sidor. Originalklotband. (#45977) | 150:- |
| Söderlund, Ernst Örebro Enskilda Bank 1837-1918.. Sthlm 1977. 63 sidor. Häftad. (#100425) | 100:- |
| Söderlund, E. & Wretblad, P.E. Fagerstabrukens historia III.. Nittonhundratalet. Illustr. Upps. 1957. 802 sidor + utvikbar karta. 4:o. Original klotryggsband. (#16963) | 200:- |
| Tempelman - Mannen och hans verk.. Till 100-årsminnet av grosshandlare Georg Tempelmans födelse. Illustr. Sthlm 1955. 105 sidor. Originalklotband. (#14858) | 100:- |
| Tempelman - Mannen och hans verk.. Till 100-årsminnet av grosshandlare Georg Tempelmans födelse. Illustr. Sthlm 1955. 105 sidor. Skinnband. Tryckt i 100 numrerade exemplar för namngiven ägare. (#122660) | 250:- |
| Thunberg, Göran Uplandsbanken 1865-1965.. Illustr. Upps. 1965. 98 sidor. Inbunden. (#37404) | 100:- |
| Tigerstedt, Örnulf Fagerstabrukens historia IV.. Kavalkad. Illustr. Upps. 1957. 701 sidor + utvikbar karta. 4:o. Original klotryggsband. (#16965) | 200:- |
| Topelius, Ann-Sofi Damastduktyg och verksamheten vid Vadstena fabrik 1753-1843.. Illustr. Sth 1985. 229 sidor. Häftad. Nord. mus. handl. 104. (#13731) | 125:- |
| Tunberg, Sven Stora Kopparbergets historia I.. Förberedande undersökningar. Illustr. Upps. 1922. 200 pp. Halvpergamentband. (#14223) | 340:- |
| Ullenhag, Kersti Förnyelse Förvandling Fusion.. Uplandsbanken 1965-1985. Illustrerad. Uppsala 1990. 221 sidor. Original klotband. (#16984) | 100:- |
| Waldén, Bertil Frövifors bruk och dess föregångare Frövi bruk.. Minnesskrift. Illustr. Sth 1951. 306 sidor. 4:o. Original klotryggsband. (#14842) | 200:- |
| Varp och väft.. Händelser under Kürzels Fabrikers AB:s femtioåriga tillvaro och en skildring av dess nyvarande verksamhet. 1896-1946. Illustrerad. Göteborg 1946. Original pappband. (#148421) | 150:- |
| Vattenfall under 75 år.. Red. Sven Lalander m.fl. Illustr. Solna 1984. 224 sidor. 4:o. Inbunden. (#53316) | 150:- |
| Vejde, P.G. En bok om Granholms bruk.. En historisk och biografisk studie. Sthlm 1952. 94 sidor + planscher. Original skinnryggsband. Tryckt i 400 numrerade exemplar. Tillskrift från Margareta [Myhrman]. (#136588) | 350:- |
| Wermlands Enskilda bank 1833-1908.. Illustrerad med porträtt, sedlar m.m. Göteborg 1910. 58 sidor + planscher och diagram. Stort format. Häftad. (#85100) | 250:- |
| Westberg, Hans Östanå Pappersbruk i Hälsingland.. Några historiska anteckningar. Illustr. Sundsvall 1965. 176 sidor. Original linneband. (#17019) | 125:- |
| Wettergren, Elis Boxholms aktiebolag 1872-1947.. Minnesskrift. Illustr. 1947. 330 sidor + utvikbar karta i ficka. Original linneband. (#39670) | 350:- |
| Wicander, Carl Aug. Wicanders [3].. Industriidkare och affärsmän under tre generationer. Carl August Wicander född 1885 och hans kusiner. Illustrerad. Sthlm 1952. 420 sidor. Häftad. Dedikation. (#96443) | 200:- |
| Wickman, Mats För all framtid.. Stockholm stads brandförsäkringskontor 250 år. Illustrerad. Stockholm 1996. 235 sidor. Stort format. Originalklotband med skyddsomslag. (#161269) | 170:- |
| Wilhelmsson, Karl Sveriges postsparbank 1884-1933.. Illustr. Sth 1934. 88 sid. 4:o. (#40396) | 125:- |
| Wrangel, Ewert C.W.K. Gleerup och det gleerupska förlaget.. 1826-1926. Illustrerad. Lund 1926. 198 sidor. Stort format. Dekorerat original klotband. Tillskrift. (#84980) | 350:- |
| Åhlén - J.P. Åhlén.. Grundaren av och chefen för Åhlén & Holm och Tempo aktiebolag. En minnesskrift. Illustrerad. Sthlm 1939. 100 sidor. Stort format. Original klotband. (#117634) | 160:- |
| Redins Antikvariat | E-mail: books@redins.se | Top of page | Back to home page |