| Redins Antikvariat | Allmän svensk och nordisk historia. | Back to home page |
| Ahlberg, Märta Presensparticipet i fornsvenskan.. En syntaktisk studie. Aa Lund 1942. 258 sidor. Häftad. Några blyertsunderstr. (#5701) | 150:- |
| Ahlbäck, Olav Jöns Buddes språk och landsmansskap.. U.o.o.å. 148 pp. + planscher. (Särtr. ur Studier i nordisk filologi bd 40-41.) (#5699) | 75:- |
| Ahlström, Axel Våra medeltidslagar.. Studier i fornsvensk stilistik och prosarytmik. Akad. avh. Lund 1912. 242 sidor. Häftad. (#172129) | 150:- |
| Ahlström, Axel Våra medeltidslagar.. Studier i fornsvensk stilistik och prosarytmik. Akad. avh. Lund 1912. 242 sidor. Häftad. Dedikation. (#5702) | 160:- |
| Andersson, Ingvar Minne av Erikskrönikans författare.. Sthlm 1958. 173 sidor. Häftad. Blanka omslag. Svenska akademien minnesskrifter. Utgavs senare under titeln Erikskrönikans författare. (#52374) | 100:- |
| Andersson, Roger Postillor och predikan.. En medeltida texttradition i filologisk och funktionell belysning. Illustr. Aa Upps. 1993. 271 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#10097) | 150:- |
| Annerholm, Hjalmar Studier över de inkoativa verben på na(n) i gotiskan och de nordiska språken.. Aa Lund (Sth) 1956. XVIII, 244 sidor. Häftad. (#5708) | 125:- |
| Belfrage, Åke Gustaf Leonard Om verbet i Vestgötamålet.. Akad. avh. Lund 1871. (4), 52 sidor + Rättelser och tillägg. Häftad. Stämpel. Några blad knögliga. (#68570) | 110:- |
| Bengtson, Arne Nils Ragvaldi, Domareboken och Linköpingslegendariet.. En filologisk författarbestämning och ett bidrag till kännedom om det senmedeltida vadstenaspråket. Aa Lund 1947. 273 sidor + planscher. Häftad. (#5714) | 145:- |
| Björkman, Erik Smålandslagens ljudlära.. Sthlm 1896. 65 sidor. Inbunden. Stämpl. (#23342) | 100:- |
| Brate, Erik Fornnordisk metrik.. Sthlm 1898. (4),76 sidor. Häftad. Stämpel. (#172495) | 125:- |
| Brate, Erik Äldre Vestmannalagens ljudlära.. Upps. 1887. 108 pp. Häftad. (#5720) | 85:- |
| Brate, Erik Äldre Vestmannalagens ljudlära.. Upps. 1887. 108 pp. Häftad. Fuktskadad. (#23042) | 60:- |
| Brate, Erik Äldre Vestmannalagens ljudlära.. Upps. 1887. 108 pp. Inbunden. (#23043) | 120:- |
| Brylla, Eva Singular ortnamnsböjning i fornsvenskan.. Starkt böjda namn med utgångspunkt från sörmländskt material. Aa Upps. 1987. 224 sidor. Häftad. (#4946) | 125:- |
| Brøndum-Nielsen, Johs. Om rimkrønikens sprogform og tilblivelse.. Kbhvn 1930. 98 pp. Lös inlaga. Stämpl. (#23479) | 100:- |
| Bugge - Uppsalastudier. tillegnade Sophus Bugge på hans 60-åra födelsedag. Uppsala 1892. 236 pp. Nött rygg, bör bindas. (#25142) | 105:- |
| Carlquist, Jonas (utg) Föreläsningar i medeltidsfilologi.. * Carl Ivar Ståhle. En bibliografi. Sth 1992. 170 sidor. Häftad. (#35794) | 150:- |
| Cederschiöld, Gustaf Rimlista till Eufemiavisorna och Erikskrönikan.. Göteborg 1903. XIV, 276 sidor. Halvlinneband. (#24924) | 250:- |
| Celander, Hilding Om övergången av ð>d i fornisländskan och fornnorskan.. Aa Lund 1906. 102 pp. Häftad. (#89354) | 125:- |
| Celander, Hilding Om övergången av ð>d i fornisländskan och fornnorskan.. Aa Lund 1906. 102 pp. Häftad. Omslag loss. (#5734) | 100:- |
| Danielsson, Tommy Om den isländska släktsagans uppbyggnad.. Aa Upps. 1986. 97 sidor. 4:o. Häftad. (#11983) | 125:- |
| Ekblom, Richard Rus- et Vareg- dans le noms de lieux de la région de Novgorod.. Uppsala 1915. 68 pages + folding map. Softcover. Stamped. (#31540) | 140:- |
| Ekbo, Sven Studier över uppkomsten av supinum i germanska språken.. Med utgångspunkt i fornvästnordiskan. Aa Upps. 1943. 192 sidor. Häftad. (#5751) | 125:- |
| Envall, Petrus Gudastolpen.. Rod och råd. En studie i fornnordisk språk- och religionshistoria. Illustr. Sth 1969. 289 sidor. Häftad. (#11569) | 125:- |
| Falk, Knut-Olof Dneprforsarnas namn i kejsar Konstantin VII Porfyrogennetos' De administrando imperio.. Illustr. Lund 1951. 304 sidor + karta. Nytt linneband. (#70429) | 350:- |
| Fornsvensk bibliografi.. Supplement II. Förteckning över Sveriges medeltida bokskatt på modersmålet 1918-1944 samt därtill hörande litterära hjälpmedel utarbetad av Isak Collijn. Upps. 1945-1948. VIII, 433 sidor. 3 häften. Häftena 192, 196 & 199. (#14567) | 170:- |
| Fornsvensk bibliografi.. Supplement I. Utarbetad av Robert Geete. Sthlm 1919. XII, 323 sidor. Häftad. Häfte 155. (#14564) | 295:- |
| Fritzner, Johan Ordbog over det Gamle Norske Sprog I-III.. Oslo 1886-1896. Inbundna i 3 nötta halvfranska band. Inre falsar spruckna, blad loss. Ett risigt men komplett ex som kan lagas. Här saknas "Rättelse og Tillägg" som utkom 1972. (#23767) | 1500:- |
| Geete, Knut Robert Studier rörande Sveriges romantiska medeltidsdiktning I.. Eufemia-visorna. Aa Upsala 1875. 61 sidor. Häftad. (#44710) | 95:- |
| Grape, Anders Studier över de i fornsvenskan inlånade personnamnen. (Företrädesvis intill 1350) 1. (Allt som utkom). Aa Upps. 1911. 206 sidor. Häftad. (#6149) | 125:- |
| Grøtvedt, Per Nyquist Lydverket i Lovhåndskrifter fra Borgartingslag 1300-1350.. Med et tillegg om sørøstnorske diplomer. Oslo 1939. 160 sidor + XI planscher. Häftad. Stämpl. (#5004) | 275:- |
| Grøtvedt, Per Nyquist Skrift og tale i mellomnorske diplomer fra Filden-området 1350-1450 I.. Nordre og Østre Folden (med Båhuslen). Oslo 1969. 348 sidor. Stämpel. (#46595) | 170:- |
| Gustafson, Seth Hemming Gadhs språk I-II.. Aa Lund 1950. 172, 134 sidor + 1 plansch. 1 vol. Häftad. (#5013) | 125:- |
| Götlind, Johan Var är äldre Västgötalagen skriven?. Upps. 1921. 23 sidor + separat karta. Häftad. (#23463) | 75:- |
| Hald, Kristian Personnavne i Danmark I.. Oldtiden. Kbh 1971. 123 sidor. Förlagsband. (#6152) | 120:- |
| Hallberg, Peter Stilsignalement och författarskap i norrön sagalitteratur.. Synpunkter och exempel. Aa Göteborg 1968. 262 sidor. Häftad. Några få blyertsunderstrykningar. (#5793) | 175:- |
| Heggstad, Leiv Gamalnorsk ordbok med nynorsk tyding.. Ny umvølt og auka utgåve av "Gamalnorsk ordbok" ved Hægstad og Torp. Oslo 1958. 838 sidor. Original halvklotband. (#168104) | 500:- |
| Helgason - Jón Helgason Bibliografi 1919-1969.. Udarbejd. Agnete Loth. Kbhvn 1969. 72 pp. (#19965) | 75:- |
| Hellquist, Elof Det svenska ordförrådets ålder och ursprung I-III.. En översikt. Lund 1929. XV, 1101 sidor. Halvfranskt band. Lite fläckig rygg. (#5434) | 800:- |
| Henning, Bengt Didrikskrönikan.. Handskriftsrelationer, översättningsteknik och stildrag. Aa Sth 1970. 308 sidor. Häftad. (#5027) | 150:- |
| Henning, Sam. Ericus Nicolais Gerson-översättningar.. Ett bidrag till kännedomen om det senmedeltida Uppsalaspråket. Aa Upps. 1927. 201 pp. (#5798) | 120:- |
| Henning, Sam. Ericus Nicolais Gerson-översättningar.. Ett bidrag till kännedomen om det senmedeltida Uppsalaspråket. Aa Upps. 1927. 201 pp. Inb. med bevarade omslag. (#23674) | 160:- |
| Hesselman, Bengt Språkformen i mbi eller fem Moseböcker på svenska, tolkade och utlagda vid medlet av 1300-talet.. Upps. 1927. 50 sidor. Häfte. (#5801) | 75:- |
| Hesselman, Bengt Språkformen i mbi eller fem Moseböcker på svenska, tolkade och utlagda vid medlet av 1300-Talet.. Upps. 1927. 50 pp. (HVU 24:17.) Främre omslag loss. Blyertsunderstr. (#45608) | 50:- |
| Hesselman, Bengt Västnordiska studier 1.. Om brytningen. Upps. 1912. 87 sidor. Häftad. (#5802) | 80:- |
| Hesselman, Bengt Västnordiska studier 1-2.. 1: Om brytningen. 2: En nordisk och västgermansk slutljudsregel. Upps. 1912-13. 87 + 72 sid. Inbunden. Stämpl. 1 vol. (#23874) | 170:- |
| Hesselman, Bengt Västnordiska studier 1-2.. 1: Om brytningen. 2: En nordisk och västgermansk slutljudsregel. Upps. 1912-13. 87 + 72 sidor. 2 häften (#28827) | 120:- |
| Heusler, Andreas Altisländisches Elementarbuch.. 2. Auflage. Heidelberg 1921. XII, 247 pages. Original cloth. Weak hinges and worn spine. (#5804) | 120:- |
| Heusler, Andreas An Wilhelm Ranisch.. Briefe aus den Jahren 1890-1940. In Zusammenarbeit mit Oskar Bandle herausgegeben von Klaus Düwel und Heinrich Beck. Basel 1989. 739 pages + portraits. Soft covers. Beiträge zur nordischen Philologie 18. (#131995) | 250:- |
| Hjelmqvist, Theodor Naturskildringarna i den norröna diktningen.. Akademisk afhandling, Sthlm, (Lund), 1891. 218 sidor. Häftad. Stämpel. (#24131) | 200:- |
| Hjorth, Poul Lindegård Filologiske studier over Karl Magnus' krønike.. Aa Kbhvn 1965. 336 sidor. Häftad. (#5808) | 140:- |
| Hjärne, Erland Fornsvenska lagstadganden I-III.. Upps 1951. 221 sidor. Häftad. (#5806) | 145:- |
| Holmberg, Axel Studier över ja-verbens nysvenska formutveckling I.. De i fornsvenskan kortstaviga ja-verben (allt som utkom). Aa Lund 1931. 242 pp. Inb. med bevarade omslag. (#5453) | 165:- |
| Holmberg, Axel Studier över ja-verbens nysvenska formutveckling I.. De i fornsvenskan kortstaviga ja-verben (allt som utkom). Aa Lund 1931. 242 sidor. Häftad. (#23681) | 125:- |
| Holm, Gösta Medeltida stadgespråk.. Lund 1969. 40 sidor. Häftad. (#17896) | 65:- |
| Holm, Gösta Om s-passivum i svenskan.. Företrädesvis folkmålen och den äldre fornsvenskan. Aa Lund 1952. 402 sidor + 32 tabeller i ficka. Häftad. (#17983) | 150:- |
| Holm, Gösta Om s-passivum i svenskan.. Företrädesvis folkmålen och den äldre fornsvenskan. Aa Lund 1952. 410 sidor + 32 tabeller. Inb. med bevarade omslag. Stämpl. (#5447) | 185:- |
| Holm, Gösta Uppkomsten av de neutrala verbalabstraktionerna på -ande.. Sthlm 1991. 39 sidor. Häftad. Dedikation från författaren. (#111997) | 100:- |
| Holm-Olsen - Festskrift til Ludvig Holm-Olsen. på hans 70-årsdag den 9. juni 1984. Øvre Ervik 1984. 328 pp. Stämpl. (#25039) | 120:- |
| Housken, Jorunn Stavangerdiplomene før 1330.. Rettskrivning og lydverk. Oslo 1954. 52 sidor. Stämpel. (#46603) | 120:- |
| Hultman, O.F. Hälsingelagen och Upplandslagens ärfdabalk i Cod. Ups. B49.. Språkhistorisk undersökning I. Jämte tvänne exkurser: 1. Det nordiska a-omljudet af kort u. 2. Den s.k. u-brytningen (allt som utkom). Aa H-fors 1905-08. VIII, 350 sidor. 4:o. Klotband. Något lös i bindningen. Blyerts. (#57994) | 290:- |
| Hänninger, Nils Fornskånsk ljudutveckling.. En undersökning av Cod. Am. 28, 8:o och Cod. Holm. B 76. Aa Lund 1917. 300 sidor. Häftad. Stämpel. (#5819) | 150:- |
| Hänninger, Nils Fornskånsk ljudutveckling.. En undersökning av Cod. Am. 28, 8:o och Cod. Holm. B 76. Aa Lund 1917. XVII, 280 sidor. Halvklotband. Stämpl. (#23856) | 170:- |
| Iversen, Ragnvald Norrøn Grammatik.. 4:e upplagan. Oslo 1946. 192 sidor. Original klotband. Blyertsunderstrykningar och -kommentarer. (#160734) | 135:- |
| Jacobsen, Lis Kvinde og mand.. En sprogstudie fra dansk middelalder. Kbh 1912. 250 sidor. Häftad. Lite nötta omslag. Blyertsunderstrykningar. (#119442) | 125:- |
| Jacoby, Michael wargus, vargr 'Verbrecher' 'Wolf'.. Eine sprach- und rechtsgeschichtliche Untersuchung. Diss. Upps. 1974. 144 pages. Softcover. (#26704) | 150:- |
| Jansson, Sven-Bertil Medeltidens rimkrönikor.. Studier i funktion, stoff, form. Aa Upps. 1971. 236 sidor. Häftad. (#5832) | 145:- |
| Jansson, Sven B.F. Sagorna om Vinland I.. Handskrifterna till Erik den rödes saga (allt som utkom). Aa Sth 1945. 292 sidor. Häftad. Lite blyerts. (#5830) | 175:- |
| Jansson, Valter Eufemiavisorna.. En filologisk undersökning. Upps. 1945. 324 sidor. Halvlinneband. (#5834) | 300:- |
| Jansson, Valter Fornsvenska legendariet.. Handskrifter och språk. Sth 1934. 242 pp + planscher. Inb. Stämpl. (#23662) | 170:- |
| Jansson, Valter Fornsvenska legendariet.. Handskrifter och språk. Sth 1934. 242 sidor + planscher. Häftad. (#5053) | 125:- |
| Josefson, Ingela Die Bezeichnungen für "gross-klein", "lang-kurz" im Altschwedischen.. Diss. Gbg 1976. 120 pages. Soft covers. Marginal pencil-markings. (#115845) | 135:- |
| Josefson, Ingela Die Bezeichnung für "gross - klein", "lang - kurz" im Altschwedischen.. Diss. Göteborg 1975. 133 pages. Soft covers. (#140232) | 150:- |
| Kabell, Aage Gammelnorsk versstil.. Oslo 1980. 28 pp. (#26161) | 60:- |
| Klockhoff, Oskar Studier öfver Eufemiavisorna.. Upsala 1881. 86 sidor. Häftad. (#48298) | 120:- |
| Klockhoff, Oskar Studier öfver Þiðreks saga af Bern.. Upsala 1880. 26 sidor. Häftad. (#48296) | 105:- |
| Kock, Axel Tydning af gamla svenska ord.. Lund 1881. 36 pp. Häftad. Stämpl. (#29166) | 110:- |
| Kornhall, David Den fornsvenska sagan om Karl Magnus.. Handskrifter och texthistoria. Aa Lund 1959. XI, 328 sidor. Häftad. (#5844) | 150:- |
| Kristensen, Marius Fremmedordene i det ældste danske skriftsprog.. (För omtr. 1300). Akad. avh. Kbhvn 1906. 80 sidor. Häftad. Stämpel. (#63686) | 150:- |
| Kroman, Erik Musikalisk akcent i dansk.. Med tillæg: Svenske indvandringer i Danmark i oldtiden. Aa Kbhvn 1947. 275 sidor. Halvklotband. Stämpl. (#79179) | 300:- |
| Landtmanson, C.J.G. Undersökning öfver språket i skriften Um Styrilsi Kununga ok Höfdinga.. Aa Upps. 1865. 150 pp. (#5847) | 85:- |
| Landtmanson, C.J.G. Undersökning öfver språket i skriften Um Styrilsi Kununga ok Höfdinga.. Aa Upps. 1865. 150 sidor. Halvklotband. (#114213) | 135:- |
| Landtmanson, C.J.G. Undersökning öfver språket i skriften Um Styrilsi Kununga ok Höfdinga.. Aa Upps. 1865. 150 sidor. Inbunden. Stämpl. (#28833) | 115:- |
| Larm, Karl Den bestämda artikeln i äldre fornsvenska.. En historisk-semologisk studie. Aa Sth 1936. 192 sidor. Häftad. (#17885) | 150:- |
| Larsson, Carl Ordföljdsstudier över det finita verbet i de nordiska fornspråken I.. (Allt som utkom). Aa Upps. 1931. XIII, 190 pp. Inb. med bevarade omslag. (#5853) | 165:- |
| Larsson, Carl Ordföljdsstudier över det finita verbet i de nordiska fornspråken I.. (Allt som utkom). Aa Upps. 1931. XIII, 190 pp. Tagen ur band. Saknar omslag. (#41171) | 95:- |
| Larsson, Carl Ordföljdsstudier över det finita verbet i de nordiska fornspråken I.. (Allt som utkom). Aa Upps. 1931. XIII, 190 sidor. Häftad. (#5084) | 125:- |
| Larsson, Inger Svenska medeltidsbrev.. Framväxten av ett offentligt skriftspråk. Illustr. Sthlm 2003. 251 sidor + XXXII färgfaksimil och transkriptioner. Originalklotband i skyddsomslag. (#87509) | 175:- |
| Larsson, Robert Södermannalagens språk I.. Ljudlära. Aa Sth 1891. 158 pp. Häftad. (#23344) | 95:- |
| Larsson, Robert Södermannalagens språk I.. Ljudlära. Aa Sth 1891. 158 pp. Pappband. Ryggen borta. (#23336) | 105:- |
| Leijström, Gunnar Om obestämda artikeln.. Ett bidrag till nordisk språkhistoria. Sth 1934. VIII, 192 pp. Inb. med medbundna omslag. (#5496) | 150:- |
| Leijström, Gunnar Om obestämda artikeln.. Ett bidrag till nordisk språkhistoria. Sth 1934. VIII, 192 sid. (#5090) | 105:- |
| Leijström, Gunnar Om obestämda artikeln.. Ett bidrag till nordisk språkhistoria. Sth 1934. VIII, 192 sid. Tagen ur band. Stämpl. (#57949) | 80:- |
| Leijström, Gunnar Studier i det germanska adjektivets syntax I.. Partitiva adjektiv. En satsanalytisk undersökning. Sth 1950. 94 sidor. Häftad. (#29168) | 125:- |
| Lidblom, Ernst Lydekinushandskriften i Kongl. Biblioteket. (sign. K.B. g.s. B. 59). I. Inledning, textkritik, substantivets böjningslära: vokalstammarne (allt som utkom). Aa Sth (Upps.) 1901. 63 sidor. Häfte. (#5862) | 85:- |
| Liedgren, Jan Ett nyfunnet fragment av en Bjärköa-rätt.. Upps. 1939. 30 sidor. Särtryck. (#20270) | 50:- |
| Lindblad, Gustaf Relativ satsfogning i de nordiska fornspråken.. Aa Lund 1943. 218 sidor. Häftad. (#5866) | 125:- |
| Lind, E.H. Norsk-isländska dopnamn ock fingerade namn från medeltiden.. Uppsala 1905-15. x,664 sidor. Skinnryggsband. Ett Supplementband utkom 1931. (#101814) | 1500:- |
| Lindquist, Ivar Die Urgestalt der Havamal.. Ein Versuch zur bestimmung auf synthetischem Wege. Lund 1956. 272 pages. Softcover. (#5868) | 225:- |
| Lindquist, Ivar Oläst läst i Äldre västgötalagen.. Lund 1941. 40 sidor. Häftad. (#26292) | 80:- |
| Lindquist, Ivar Västgötalagens litterära bilagor.. Medeltida svensk småberättelsekonst på poesi och prosa. Lund 1941. 104 sidor. Häftad. (#23341) | 190:- |
| Lindqvist, Natan Bibelsvenskans medeltida ursprung.. Upps. 1929. 98 sidor. Häftad. (#5870) | 100:- |
| Lollesgaard, Johs. Syntaktiske studier over det ældste danske skriftsprog. (før ca. 1300). Aa Nykøbing 1920. 147 sidor. Häftad. Stämpl. (#88431) | 200:- |
| Loman, Bengt Fornsvenska verbalsubstantiv på -an, -ning och -else.. Aa Sthlm 1961. 315 sidor. Häftad. (#5874) | 140:- |
| Lund, G.F.V. Det ældste danske skriftsprogs ordforråd.. Ordbog til de gamle danske landskapslove, de sønderjyske stadsretter samt øvrige samtidige sprogmindesmærker (fra omtr. 1200 til 1300). Kbhvn 1877. vi, 176, (2) sidor. Klotband. (#68568) | 500:- |
| Löfkvist, Jan-Eskil Svenskan i latinska originaldiplom 1300-1325.. En studie i medeltida skrivvanor. Aa Upps. 1976. 536 sidor. Häftad. (#5877) | 145:- |
| Mattisson, Ann-Christine Medeltida nordiska borg- och sätesgårdsnamn på -holm.. Illustr. Aa Upps. 1986. 232 sidor. Häftad. (#5121) | 125:- |
| Mattsson, Gösta Konjunktiven i fornsvenskan.. Aa Lund 1933. XVI, 249 sidor. Häftad. (#5123) | 150:- |
| Modéer, Ivar Fornvästnordiska verbstudier I-II.. Upps. 1941-43. 124 + 130 sidor. Häftade. 2 volymer. (#5886) | 210:- |
| Naumann, Hans-Peter Sprachstil und Textkonstitution.. Untersuchungen zur altwestnordischen Rechtssprache. Basel 1979. 188 pages. Soft covers. Beiträge zur nordischen Philologie 7. (#17879) | 170:- |
| Neckel, Gustav Vom Germanentum.. Ausgewählte Aufsätze und Vorträge. Zusammengestellt von W. Heydenreich und H.M. Neckel. Leipzig 1944. xxiv, 612 pages. Soft covers. (#136684) | 200:- |
| Neuman, Erik Dateringen av den s.k. Karlskrönikans olika partier och antalet författare.. Upps. 1934. 31 sidor + planscher. Häftad. Nött rygg. (#90810) | 50:- |
| Neuman, Erik Karlskrönikans proveniens och sanningsvärde I-III.. En undersökning och några slutsatser. Illustr. [Upps. 1927-34]. 281 sidor. 3 häften. Dedikation. (#23751) | 200:- |
| Nielsen, Hans Frede De germanske sprog.. Baggrund og gruppering. Odense 1979. 130 sidor. Häftad. (#152046) | 100:- |
| Nordberg, Stig Olsson Fornsvenskan i våra latinska originaldiplom före 1300 I.. Akad. avh. Uppsala 1926. XIII, 231 sidor. Häftad. Stämpel. En andra del utkom 1932. (#57947) | 120:- |
| Nordberg, Stig Olsson Fornsvenskan i våra latinska originaldiplom före 1300 I-II.. Aa Upps. 1926-32. XIII, 231 + 104 sidor. Inbundna i ett klotband. (#130273) | 300:- |
| Nordisk kultur XXVIII A Paleografi A.. Danmark och Sverige. Udg. af Johs. Brøndum-Nielsen. Illustr. Sth u.å. 134, XII sidor. Häftad. (#167474) | 250:- |
| Nordisk kultur XXVIII A Paleografi A.. Danmark och Sverige. Udg. af Johs. Brøndum-Nielsen. Illustr. Sth u.å. 134, XII sidor. Häftad. Nött rygg. Främre omslag loss. (#5930) | 175:- |
| Nordling, Arnold De första germanerna.. Uppsala 1930. Särtryck ur Finskt Museum, 1929, sidorna 61-98. Häftad. Stämpel. (#17876) | 100:- |
| Nordling, Arnold Norr. skorungr och skoru(g)-.. H-fors 1938. 62 pp. (#17877) | 40:- |
| Nordling, Arnold Om sammanskrivning och särskrivning av sammansättning. i fornsvenska och äldre nysvenska urkunder såsom ett medel att beteckna olika betoning. Aa H-fors 1919. 134 pp. (#5138) | 125:- |
| Nordling, Arnold Ordskatten i Södermannalagens textcodex.. Samlad och ordnad. H-fors 1928. 192 pp. Inbunden. 4:o. Stämpel. (#23349) | 210:- |
| Nordling, Arnold Ordskatten i Södermannalagens textcodex.. Samlad och ordnad. H-fors 1928. 192 sidor. 4:o. Häftad. (#23791) | 170:- |
| Noreen, Adolf Abriss der urgermanische Lautlehre.. Mit besonderer Rücksicht auf die nordischen Sprachen. Strassburg 1894. 292 pages. With both covers glued in hard covers. Inscribed by the author. (#5900) | 250:- |
| Noreen, Adolf Geschichte der nordischen Sprachen.. Besonders in altnordischer Zeit. 3. Auflage. Strassburg 1913. 248 pages. Soft covers. Front cover loose. (#33754) | 200:- |
| Noreen, Erik Studier i fornvästnordisk diktning I-III.. Upps. 1921-23. 76 + 77 + 62 sidor. 3 häften. (#23104) | 170:- |
| Olsen, Magnus Fra Norrøn Filologi.. Oslo 1949. 310 sidor. Häftad. (#5158) | 250:- |
| Olsen, Magnus Norrøne Studier.. Oslo 1938. 330 sidor. Original klotband. (#5922) | 340:- |
| Olson, Emil De appelativa substantivens bildning i fornsvenskan.. Bidrag till den fornsvenska ordbildningsläran. Lund 1916. XXXII, 603 sidor. Klotband. (#23805) | 350:- |
| Olson, Emil De appelativa substantivens bildning i fornsvenskan.. Bidrag till den fornsvenska ordbildningsläran. Lund 1916. XXXII, 603 sidor. Klotband. Några få understrykningar. (#5923) | 320:- |
| Olson, Johan Emil Östgötalagens ljudlära.. Aa Lund 1904. 200 pp. Främre omslag loss. (#119244) | 110:- |
| Olson, Johan Emil Östgötalagens ljudlära.. Aa Lund 1904. 200 pp. Inbunden. (#23044) | 170:- |
| Olson, Johan Emil Östgötalagens ljudlära.. Aa Lund 1904. 200 pp. Tills. med: Utdrag ur Magnus Erikssons landslag. Utg. Emil Olson. Lund 1917. 182 pp. Blyertsant. Inbundna i ett halvfranskt band. Stämpel. (#23041) | 190:- |
| Olson, Johan Emil Östgötalagens ljudlära.. Aa Lund 1904. 200 sidor. Häftad. (#5925) | 140:- |
| Ottelin, Odal Studier öfver Codex Bureanus I-II.. Upps. 1900-04. 172 +176 sidor + plansch. Halvklotband. (#5164) | 275:- |
| Ottelin, Odal Studier öfver Codex Bureanus I-II.. Upps. 1900-04. 184; 186 pp. + planscher. 2 häften. (#5929) | 210:- |
| Pellijeff, Gunnar Lag om gård i Västgötalagarna.. Akad. avh. Uppsala 1967. 160 sidor. Häftad. (#5937) | 120:- |
| Personnamn från medeltid och 1500-tal.. Utg. Ivar Modéer. Sth 1957. 136 sidor. Häftad. (#29199) | 180:- |
| Personnamn i nordiska och andra germanska fornspråk.. Handlingar från NORNA:s artonde symposium i Uppsala 16-19 augusti 1991. Red. Lena Peterson. Upps. 1993. 176 sidor. Häftad. (#75798) | 150:- |
| Peterson, Lena Kvinnonamnens böjning i fornsvenskan.. De ursprungligen starkt böjda namnen. Aa Upps. 1981. 212 sidor. Häftad. (#6306) | 125:- |
| Pfeiffer, Fredr. Altnordisches Lesebuch.. Text, Grammatik, Wörterbuch. Leipzig 1860. 366 pages. Half leather binding. (#29192) | 300:- |
| Piirainen, Elisabeth Germ. *FROÐ- und germ. *KLOK-.. Eine bedeutungsgeschichtliche Untersuchung zu Wörtern für "Klugheit" und "Pflanzliches Wachstum". Helsinki 1971. 144 pp. (#34002) | 130:- |
| Pipping, Hugo Bidrag till Eddametriken.. H-fors 1903. 118 sidor. Häftad. Nött ex. (#19933) | 70:- |
| Pipping, Hugo Bidrag till Eddametriken.. H-fors 1903. 118 sidor. Inbunden. Stämpl. (#57811) | 175:- |
| Pipping, Hugo Gotländska studier.. Upps. 1901. 137 sidor + 2 planscher. Häftad. Innehåller en utgåva av en handskrift av Gotlandslagen, "Om den yngre handskriften af Gotlandslagen", samt "Strödda iakttagelser". (#25478) | 125:- |
| Pipping, Rolf Erikskrönikans ljudlära enligt texten i Cod. Holm. D 2.. Aa Åbo 1919. VI, 169 sidor. Häftad. Fuktskadad i nederkant. (#5942) | 105:- |
| Pipping, Rolf Erikskrönikans ljudlära enligt texten i Cod. Holm. D 2.. Aa Åbo 1919. VI, 169 sidor. Häftad. Nött. (#19934) | 85:- |
| Pipping, Rolf Erikskrönikans ljudlära enligt texten i Cod. Holm. D 2.. Aa Åbo 1919. VI, 169 sidor. Häftad. Tagen ur band. (#113546) | 75:- |
| Richert, M.B. Försök till belysning af mörkare och oförstådda ställen i den Poetiska Eddan.. Upps. 1877. III, 57 sidor. Häftad. Saknar omslag. (#5948) | 105:- |
| Ronge, Hans H. Konung Alexander.. Filologiska studier i en fornsvensk text. Aa Upps. 1957. 328 pp. + 24 planscher. (#5191) | 125:- |
| Ronge, Hans H. Rimlista till Konung Alexander.. Upps. 1964. 112 sidor. Häftad. (#5193) | 95:- |
| Rosell, Erland Prefixet o- i nordiska språk I.. En betydelsehistorisk studie. Fornnordiska (allt som utkom). Aa Upps. 1942. VIII, 199 pp. Saknar omslag. (#5953) | 95:- |
| Rosell, Erland Prefixet o- i nordiska språk I.. En betydelsehistorisk studie. Fornnordiska (allt som utkom). Aa Upps. 1942. VIII, 199 sidor. Häftad. (#64196) | 110:- |
| Sahlgren, Jöran Eddica et Scaldica I-II.. Fornvästnordiska studier. Lund 1927-28. VIII, 318 sidor. Klotband. (#5963) | 300:- |
| Schagerström, August Om tyska låneord med KT i medeltidssvenskan.. Aa Upps. 1880. 98 sidor + tabell. Häftad. Blanka omslag. (#5968) | 85:- |
| Schagerström, August Upplandslagens ordskatt.. Samlad och ordnad. Upps. 1911. VI, 68 sidor. Häftad. Bakre omslag loss. (#45604) | 95:- |
| Schlyter, C.J. Ordbok till Samlingen af Sweriges Gamla Lagar.. Lund 1877. LIV, 818 sidor. Gediget halvfranskt band. (#5972) | 1300:- |
| Schnieders, Marie Die einheimischen nicht komponierten schwachen Verben der jan-Klasse im Altnordischen.. Diss. Göttingen 1938. 148 pages. Softcover. Stamped. (#109673) | 175:- |
| Scripta Islandica. Isländska sällskapets årsbok. Nummer 1-55, 1950-2004. 1-50 inbundna i 5 klotband, övriga häftade. Lösa nummer finns. Pris 100:- per styck. (#143885) | 4000:- |
| Scripta Islandica 1-48.. Isländska sällskapets årsbok 1950-1997. 48 häften. Lösa nummer finns. Pris 100:- per styck. (#5205) | 2500:- |
| Scripta Islandica 1-53.. Isländska sällskapets årsbok 1950-2002. 1-20 inbundna i 2 klotband, övriga häftade. Lösa nummer finns. Pris 100:- per styck. (#130283) | 3000:- |
| Scripta Islandica 1-55. Isländska sällskapets årsbok 1950-2004. 1-50 inbundna i 5 klotband, övriga häftade. Lösa nummer finns. Pris 100:- per styck. (#148277) | 3500:- |
| Seip, Didrik Arup Nye studier i norsk språkhistorie.. Oslo 1954. 276 sidor. Häftad. (#21145) | 135:- |
| Siljestrand, Karl K:son Ordböjningen i Västmannalagen I-III.. I. Substantivets böjning. II: Adjektiv, räkneord och pronomen. III: Verbets böjning. Aa (del I) 1890-93. 182; 71; 118 pp. 3 halvfranska band. Stämpl. (#57898) | 275:- |
| Siljestrand, Karl K:son Ordböjningen i Västmannalagen I-III.. I. Substantivets böjning. II: Adjektiv, räkneord och pronomen. III: Verbets böjning. Aa (del I) 1890-93. 182; 71; 118 pp. Ett halvklotband. Stämpl. (#57897) | 275:- |
| Skard, Vemund Dativstudien.. Dativus sympatheticus und Dativus comparationis in der norrönen Sprache. Diss. Oslo 1951. (8), 139 pages. Softcover. Stamped. (#84849) | 350:- |
| Sköld, Tryggve Die Kriterien der urnordischen Lehnwörter im Lappischen I.. Einleitende Kapitel, anlautender Konsonantismus, Vokalismus der ersten Silbe (all publ.) Diss. Uppsala 1961. 222 pages. Softcover. (#34573) | 135:- |
| Smedberg, Einar Peder Månssons landsmansskap.. En dialektgeografisk undersökning. Aa Upps. 1920. 78 pp. (#5207) | 110:- |
| Smedberg, Einar Peder Månssons landsmansskap.. En dialektgeografisk undersökning. Aa Upps. 1920. 84 pp. Nött rygg. (#5982) | 100:- |
| Smith - Early English and Norse Studies.. Presented to Hugh Smith in Honour of His Sixtieth Birthday. Edited by Arthur Brown and Peter Foote. London 1963. XII, 225 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#24117) | 250:- |
| Smith, Henrik Hortulus synonymorum.. (Kbh. 1520). Udgivet ... af Inger Bom. Kbhvn 1974. 142 sidor. Originalband. Det 16. århundredes danske vokabularier II. (#69842) | 150:- |
| Sprenger, Ulrike Untersuchungen zum Gebrauch von sá und nachgestelltem inn in der altisländischen Prosa.. Basel 1977. 271 pages. Soft covers. Beiträge zur nordischen Philologie 6. (#132002) | 200:- |
| Ståhle, Carl Ivar Ett fragment av den fornsvenska Birgittaöversättningen.. Sth 1956. 30 sidor. Häftad. (#10137) | 65:- |
| Ståhle, Carl Ivar Syntaktiska och stilistiska studier i fornnordiskt lagspråk.. Lund 1958. 208 sidor. Häftad. (#5213) | 120:- |
| Svennung, J. Scadinavia und Scandia.. Lateinisch-nordische Namenstudien. Illustr. Upps. 1963. 72 pages. Softcover. (#18253) | 120:- |
| Svensk medeltid II.. Birgitta-texter. Sth 1968. 165 pp. (#6034) | 110:- |
| Svensk medeltid II.. Birgitta-texter. Sth 1968. 165 sidor. Häftad. Nött rygg. Blyertsunderstrykningar. (#114165) | 90:- |
| Svensk medeltid III.. En samling uppsatser om svenska medeltidshandskrifter och texter. De fornsvenska handskrifterna av Heliga Birgittas Uppenbarelser. Sth 1976. 52 sidor. Häftad. (#10158) | 60:- |
| Söderwall, K.F. Medeltida rättsuttryck från Värmland, Närke och Småland.. Lund 1906. 28 sidor. Häftad. Trasiga och tejpade omslag. (#25157) | 100:- |
| Sørensen, John Kousgård Patronymer i Danmark 1.. Runetid og middelalder. Något illustr. Kbhvn 1984. 224 sidor. Häftad. (#22048) | 180:- |
| Tamm, Fredr. Om fornnordiska feminina afledda på ti och på iþa.. Upps. 1877. 50 pp. Inb. (#17868) | 125:- |
| Thorell, Olof Fem Moseböcker på fornsvenska.. En språklig undersökning på grundval av de bevarade handskrifterna. Aa Upps. 1951. VIII, 236 sidor. Häftad. (#6008) | 130:- |
| Thorén, Ivar Studier över Själens tröst.. Bidrag till kännedomen om den litterära verksamheten i 1400-talets Vadstena. Aa Sth (Upps.) 1942. XVIII, 191 sid. + planscher. Häftad. (#6009) | 100:- |
| Thors, Carl-Eric Finländska personnamnsstudier.. Sthlm 1959. 138 sidor. Häftad. (#5239) | 150:- |
| Thors, Carl-Eric Substantivering av adjektiv i fornsvenskan.. Aa H-fors (Åbo) 1949. 434 pp. Inlagan loss. (#23644) | 110:- |
| Tisell, Carin Syntaktiska studier i Bonaventuras betraktelser över Kristi Liv.. Ett bidrag till kännedomen om språket i yngre fornsvensk religiös litteratur. Aa Sth 1975. 200 sidor. Häftad. (#6013) | 110:- |
| Tjäder, Börje Behandlingen av palatalt r i substantivens pluralformer under fornsvensk och nysvensk tid.. Aa Upps. 1961. 176 pp. + karta. (#5647) | 145:- |
| Torleif jarlaskalds kortsaga - Österholm, Nils Þorleifs þáttr jarlaskálds.. Handskriftsstudier i en isländsk kortsaga. Aa Sth (Upps.) 1987. 154 sidor. Häftad. Innehåller textutgåva. (#6061) | 105:- |
| Tuvestrand, Birgitta (red. etc) Hugsvinnsmál.. Handskrifter och kritisk text. Aa Lund 1977. 153 sidor. Häftad. (#113992) | 175:- |
| Tylden, Per 2. persons personlege pronomen dualis og pluralis i gamalnorsk og mellomnorsk diplommål.. Bergen 1956. 110 pp. Häftad. Inlagan loss. Stämpl. (#29108) | 170:- |
| Tylden, Per Me - Vi.. Ein studie frå det gamalnorske og mellomnorske brevriket. Oslo 1944. X, 155 sidor. Häftad. Stämpl. (#23727) | 120:- |
| Unger - Sproglig-historiske studier. tilegnede professor C.R. Unger. Kristiania 1896. 226 sidor + utvikbart faksimil. Häftad. Något nött rygg. (#24133) | 170:- |
| Utterström, Gudrun Fem skrivare.. Metta Ivarsdotters brev till Svante Nilsson. Studier i senmedeltida svenskt brevspråk. Illustr. Aa Sthlm 1968. 283 sidor. Häftad. (#6022) | 125:- |
| Wadstein, Elis Fornnorska homiliebokens ljudlära.. Upps. 1890. XII, 160 pp. (#23806) | 145:- |
| Wadstein, Elis Friesische Lehnwörter im Nordischen.. Uppsala 1922. 18 pages. Pamphlet. (#118996) | 100:- |
| Wenning, E. Alf Studier över ordföljden i fornsvenskan.. Predikatets bestämningar i äldre och yngre fornsvenskan. Aa Lund 1930. 143 sidor. Häftad. Stämpel. (#6029) | 145:- |
| Wenning, E. Alf Studier över ordföljden i fornsvenskan.. Predikatets bestämningar i äldre och yngre fornsvenskan. Aa Lund 1930. 143 sidor. Inbunden. (#114209) | 170:- |
| Wennström, Torsten Studier över vokalväxlingar i äldre Västgötalagen I.. Växlingen a : æ : e i stamstavelse (allt som utkom). Aa Lund 1925. 95 pp. (#6031) | 95:- |
| Wennström, Torsten Studier över vokalväxlingar i äldre Västgötalagen I.. Växlingen a : æ : e i stamstavelse (allt som utkom). Aa Lund 1925. 95 pp. Inb. Stämpl. (#23728) | 135:- |
| Wessén, Elias Birgitta-texter.. Sth 1968. 168 sidor. Häftad. Svensk medeltid II. En samling uppsatser om svenska medeltidshandskrifter och texter. (#10159) | 145:- |
| Wessén, Elias Fornsvensk grammatik.. Efter föreläsningar 1934. 3 upplagan, Sthlm 1938. 92 sidor. A4. Stencil. Häftad. (#168835) | 150:- |
| Wessén, Elias Havamal.. Några stilfrågor. Sth 1959. 32 sidor. Häftad. (#6033) | 70:- |
| Wessén, Elias I-omljud och vokalsynkope i fornvästnordiskan.. Upps. 1918. 57-90 pp. Stämpl. Särtryck. (#23936) | 85:- |
| Wessén, Elias Svensk medeltid I.. En samling uppsatser om svenska medeltidshandskrifter och texter. Landskapslagar. Sth 1968. 164 sidor. Häftad. (#5266) | 125:- |
| Wessén, Elias Zur Geschichte der Germanischen n-deklination.. Diss. Upps. 1914. 192 pages. Softcover. (#28835) | 175:- |
| Westlund, Börje Skrivarproblemet i isländska Homilieboken.. Aa Sth 1974. 146 sidor. Häftad. (#6035) | 125:- |
| Widding - Opuscula septentrionalia.. Festskrift til Ole Widding. Kbh 1977. XVI, 352 sidor + planscher. Häftad. (#23032) | 200:- |
| Widding, Ole & Bekker-Nielsen, Hans Opuscula II:1.. Kbh 1961. 96 sidor. Häftad. Bibliotheca Arnamagnæana XXV:1. (#17904) | 150:- |
| Widmark, Gun Fornvästnordiska förleder i omljudsperspektiv.. Aa Upps. 1991. 192 sidor. Häftad. (#23134) | 150:- |
| Widmark, Gun Fornvästnordiska förleder i omljudsperspektiv.. Aa Upps. 1991. 192 sidor. Häftad. Lite solkiga omslag. (#130284) | 130:- |
| Widmark, Gun Stora vokaldansen.. Om kvantitativa och valitativa förändringar i fornsvenskans vokalstystem. Uppsala 1998. 105 sidor. Häftad. Lite blyertsunderstrykningar. (#119708) | 135:- |
| Wiktorsson, Per-Axel Avskrifter och skrivare.. Studier i fornsvenska lagtexter. Upps. 1981. XVIII, 133 sidor + planscher. Häftad. (#5276) | 125:- |
| Wiktorsson, Per-Axel Södermannalagens B-handskrift.. Textens historia och språk. Aa Upps. 1976. XVIII, 152 sidor + planscher. Häftad. (#6039) | 125:- |
| Wiktorsson, Per-Axel Två förbönslängder från det medeltida Strängnäs.. Sth 1982. 48 sidor. Häftad. KVHAA Filologiskt arkiv 26. (#6040) | 65:- |
| Wimmer, Ludv. F.A. Navneordenes böjning i ældre Dansk.. Oplyst af oldnordisk og andre sprog i vor sprogæt. Kbhvn 1868. 128 pp. Inbunden. Stämpl. (#57957) | 120:- |
| Wimmer, Ludv. F.A. Navneordenes böjning i ældre Dansk.. Oplyst af oldnordisk og andre sprog i vor sprogæt. Kbhvn 1868. 128 pp. Nött rygg. (#23483) | 75:- |
| Vinje, Finn-Erik Den norske landsloven i svensk målform.. En språklig-historisk undersøkelse. Oslo 1967. 228 sidor. Häftad. (#6027) | 150:- |
| Wisén, Theodor Málaháttr.. Ett bidrag till norröna metriken. Lund 1886. 35 pp. Stämpl. (#30475) | 85:- |
| Wistrand, Helena Bebrevat i Närke.. Medellågtyska importord i fornsvenska brev ur regionalt perspektiv. Aa Upps. 2006. 188 sidor. Häftad. Svenska fornskriftsällskapet, serie 1.88. (#152233) | 150:- |
| Wollin, Lars Svensk latinöversättning I-II.. I: Processen. II: Förlagan och produkten. Akademisk avhandling, Lund 1981-3. 268 + 176 sidor. Häftad. 2 volymer Lundastudier i nordisk språkvetenskap A 34-35. (#171998) | 210:- |
| von Friesen, Otto Fornsvenska paradigm.. Uppsala 1914. 18 sidor. Häftad. (#5765) | 60:- |
| Vågslid, Eivind Norske logmannsbrev frå millomaldern.. Ei skrifthistorisk etterrøking av logmannsbrev frå Oslo, Uppland, Skien, Tunsberg, Borgarting og Bohuslän. Med 80 facsimilia. Oslo 1930. 192 sidor. (#46151) | 255:- |
| Ynglingatal - Grape, Anders & Nerman, Birger Ynglingatal I-IV.. I. Handskriftens text. II. Paleografisk kommentar. III. Litteraturen rörande Ynglingatal. IV. Metrik. Upps. 1914. 136 sidor + utvikbara faksimil. Häftad. (#5781) | 85:- |
| Zaluska-Strömberg, A Gramatyka jezyka staroislandzkiego.. Sth 1976. 222 pages. Soft covers. (#33456) | 200:- |
| Zetterberg, Fridolf Bjärköarättens ljud- och böjningslära.. Aa Upps. 1893. 108 sidor. Klotband. (#6049) | 85:- |
| Zetterholm, D.O. Atlamál.. Studier i en eddadikts stil och meter. Sth 1934. VI, 122 sidor. Klotband. Stämpel. (#25477) | 140:- |
| Zetterholm, D.O. Atlamál.. Studier i en eddadikts stil och meter. Sth 1934. VI, 122 sidor. Tagen ur band. (#6051) | 85:- |
| Zetterholm, D.O. Atlamál.. Studier i en eddadikts stil och meter. Sthlm 1934. VI, 122 sidor. Häftad. (#5282) | 105:- |
| Zetterholm, D.O. Studier i en Snorre-text.. Tors färd till utgård i Codices Upsaliensis DG 11 4:o. och Regius Hafn. 2367 4:o. Sth 1949. 104 sidor. Häftad. (#6052) | 95:- |
| Åkerlund, Walter Studier över adjektiv- och adverbbildningen. medelst suffixen -liker och -lika i fornsvenskan. Lund 1929. 174 sidor. Häftad. Stämpl. (#29173) | 125:- |
| Åkermalm, Åke Fornnordiska verb med substantivistisk förled.. Ett bidrag till nordisk ordbildningslära. Aa Lund (Sth) 1955. 278 sidor. Häftad. (#6054) | 150:- |
| Öhlin, Paul Studier över de passiva konstruktionerna i fornsvenskan.. Aa Lund 1918. 160 sidor. Häftad. (#6059) | 150:- |
| Redins Antikvariat | E-mail: books@redins.se | Top of page | Back to home page |