Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

Arinbjörnsdrapan - Försök till tolkning och förklaring af Arinbiarnar-drápa. af Knut Salomon Björlin. Aa Upps. 1864. 31 sidor. Häfte. Tagen ur band. (#116017)120:-
Bandamanna saga - Bandamanna Saga.. Efter Skinnboken N:o 2845, 4:o. å Kongl. biblioteket i Köpenhamn. [Utgiven] af Gustaf J. Chr. Cederschiöld. Aa Lund 1874. 40 sidor + facsimil. 4:o. Häftad. (#5730)120:-
Beowulf.. Nebst den kleineren Denkmälern der Heldensage. Mit Einleitung, Glossar und Anmerkungen herausgegeben von F. Holthausen. I: Texte und Namenverzeichnis. II: Einleitung, Glossar und Anmerkungen. 5. und 4. verbesserte Auflage, Heidelberg 1921 and 19. 128 + 201 pages + plates. Volume I in original hard covers, vol. 2 soft covers. Pecil-notes in volume I. (#33199)300:-
Béowulf and Judith.. Done in a normalized orthography and edited by Francis P. Magoun. Redised by Jess. B. Bessinger. Harvard 1966. 107 pages. Soft covers. (#167582)100:-
Beowulf and the Fight at Finnsburg.. Edited, with introduction, bibliography, notes, glossary, and appendices by Fr. Klaeber. Boston 1941. CLXXXVIII, 462 pages. Original cloth. Third edition with supplement. (#26341)300:-
Beowulf - Lindqvist, Sune Beowulf dissectus I.. (Allt som utkom.) Snitt ur fornkvädet jämte svensk tydning. Text och allmän kommentar. Upps. 1958. 144 sidor. Häftad med skyddsomslag. (#14251)200:-
Beowulf with the Finnsburg Fragment.. Edited by A.J. Wyatt. New Edition revised with introduction and notes R.W. Chambers. Cambridge 1914. XXXVIII, 254 pages. Original cloth. (#33758)350:-
Bible - Die gotische Bibel 1-2.. Text und Wörterbuch. Herausg. von Wilhelm Streitberg. Heidelberg 1919 and 1910. XLVIII, 491 + XII, 180 pages. Cloth. Text and dictionary. (#80860)500:-
Bolton, W.F. (ed.) An Old English Anthology.. London 1963. XII, 178 pp. Cloth in dustjacket. A few pages with pencil-notes. (#45706)150:-
Danmarks gamle landskapslove.. Udg. av Johs. Brøndum-Nielsen m.fl. I.1-2: Skånske lov. II-IV: Jyske lov. Tilæg til bind IV: Knut Mikkelsens glosser og Thords artikler. V-VI: Eriks Sjællandske lov. VII-VIII: Valdemars Sjællandske lov. Kbhvn 1933-42. Inbundna i 10 halvklotband. (#23275)4000:-
De islandske sagaer 1-3.. Med tegninger fra Island af Johannes Larsen. På dansk ved Johannes V. Jensen, Thøger Larsen m.fl. 1: Egil Skallagrimssons saga, Gunløg ormstunges saga, Laksdøla saga, Fostbrødre saga. 2: Njals saga, Kormaks saga, Hallfred vanraadeskjalds saga. 3: Sagaen om Gretter den stærke, Viga-Glums saga, Gisle Surssøns saga, Snorre godes saga, De sammansvornes saga, [Genfortælling af] Grønlands- og Vinlandsrejserne. Kbh 2001. 321 + 317 + 363 sidor + kartor och stamträd. Förlagsband. 3 vol. (#121468)1100:-
Den Danske Rimkrønike.. Udgivet af C.J. Brandt. Kbhvn 1858. 200 pp. Samtida klotband. (#35192)295:-
Den glömda Eddan.. (Eddica minora). Tolkad samt försedd med inledning och kommentar av Åke Ohlmarks. Upps. 1955. 267 sidor. Häftad. (#50278)165:-
Den norsk-isländska skaldediktningen 1-2.. Reviderad av Ernst A. Kock. Lund 1946-49. 344 + 350 sidor. Häftade. 2 volymer. "... nyredaktion av skaldedikterna i den Jónssonska upplagan i enlighet med de i Notationes norroenæ och Die Ausdeutung der altnorwegisch-altisländischen Skaldendichtung klarjorda sakförhållandena och uppställda principerna." (#69832)650:-
Den okända Eddan.. (Eddica Apocryphica.) Den efterklassiska och rekonstruerade klassiska eddadiktningen. Tolkad samt försedd med inledning och kommentar av Åke Ohlmarks. Upps. 1956. 416 sidor. Häftad. (#50277)175:-
Der Heliand.. Ein Sachsensang von Christi Leben und Leiden aus dem neunten Jahrhundert. In der Simrockschen Übertragung aus dem Altsächsischen. Bildern von J.C. Stroever. Berlin ohne Jahr (c. 1950). 200 pages. Original cloth. Dust jacket. Front end-paper missing. Ink on title page. (#103310)140:-
Displaced Texts.. An Old Swedish Birgittine Revelation in Copenhagen, GkS 1154 fol. and Three Sermons in Vienna, Cod. Vind 13013. Edited and Commented by Jonathan Adams. Upps. 2008. 80 pages. Softcover. (#159110)125:-
Domareregler från den yngre landslagens tid.. Med inledning och kommentar utg. av Jan Eric Almquist. Andra upplagan. Uppsala 1951. 82 sidor. Häftad. (#162092)150:-
Domareregler från den yngre landslagens tid.. Med inledning och kommentar utg. av Jan Eric Almquist. Lund 1937. 78 sidor. Häftad. (#162090)145:-
Domareregler från den yngre landslagens tid.. Med inledning och kommentar utg. av Jan Eric Almquist. Lund 1937. 78 sidor. Häftad. Omslagen loss. (#162091)100:-
Domareregler från den yngre landslagens tid.. Med inledning och kommentar utg. av Jan Eric Almquist. Lund 1937. 78 sidor. Häftad. Streck på omslaget. (#7997)135:-
Drei Lygisogur.. Egils saga einhenda ok Ásmundar berserkjabana, Ála flekks saga, Flóres saga konungs ok sona hans. Herausgegeben von Åke Lagerholm. Halle (diss. Upps.) 1927. LXXXII, 189 pages. Softcover. (#4967)200:-
Dreizehn Tafeln zur Angelsächischen Palaeographie.. Seminar-Ausgabe von Palaestra Band XLIII: "Angelsächsische Palaeographie. Die Schrift der Angelsachschen mit besonderer Rücksicht auf die Denkmäler in der Volkssprache. Dreizehn Tafeln nebst Einleitung und Transcriptionen von Wolfgang Keller". Berlin 1906. Portfolio with 4 leaves text and 13 plates. Folio. (#154406)150:-
Eddan - De Yfverborna Atlingars, eller Sviogötars ok Nordmänners, Edda.. ... Nu första gången på Svensko öfversatt, med latinsk tolkning försed. Utgiven av Johan Göransson. Upsala, Henric Hecht (1746). (10), 94 sidor. Liten 4:o. Enkelt skinnryggsband, någorlunda samtida. Största delen av titelbladet saknas, endast översta delen med titeln finns kvar. Ett ark loss. Ett företal på 44 sidor förekommer i ett fåtal ex. Ej här. (#157913)2500:-
Eddan - Die Edda.. Eine sammlung altnordischer götter- und heldenlieder. Urschrift mit erklärenden anmerkungen, glossar und einleitung, altnordischer mythologie und grammatik. Herausgegeben von Hermann Lüning. Zürich 1859. XII, 672 pages. Worn half leather. Pencil notes and underlinings. (#23367)700:-
Eddan - Edda I.. Die Lieder des Codex Regius nebst verwandten Denkmälern. Herausgegeben von Gustav Neckel. Text. Heidelberg 1914. XII, 331 sidor. Original klotband där ryggen saknas. Rikligt med blyertsnoteringar och understrykningar. (#28352)100:-
Eddan - Edda Sæmundar hinns fróda.. Collectio carminum veterum scaldorum Sæmundiana dicta. ...ex recensione Erasmi Christiani Rask. Curavit Arv. Aug. Afzelius. Holmiæ 1818. (10), 288 sidor. Oskuren i nyare blankt pappersomslag. Titelbladet lite fult. Ett porträtt saknas. (#157311)1500:-
Egil Skallagrimssons saga - Egils Saga Skallagrímssonar.. Nebst den grösseren Gedichten Egils. Herausgegeben von Finnur Jónsson. Halle 1894. XXXIX, 334 pages. Half linen binding. (#57645)475:-
Egil Skallagrimssons saga & Njals saga - Historiske fortællinger om islændernes færd hjemme og ude I-II.. Efter de islandske grundskrifter ved N.M. Petersen. Anden udgave. Kbhvn 1862. 323 sidor. Halvfranska band. 2 vol. (#22063)500:-
Erik den helige - Vita et miracula Sancti Erici regis Sueciae.. Latine et suecice. Codex Vat. Reg. Lat. 525. Suecice et brittanice praefatus. Edidit Axel Nelson. Kbhvn 1944. XXX pp + faksimil. Folio. Half vellum. Corpus codicum suecicorum medii aevi III. (#38072)2000:-
Erikskrönikan.. Redigering, inledning och kommentar av Sven Bertil Jansson. Sth 1985. 247 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#27607)150:-
Eriks Sjællandske lov.. Udg. af Mogens Lebech og Peter Skautrup. Kbhvn 1936-37. 692; 624 pp. 7 häften. Danmarks gamle landskabslove V-VI. (#25056)550:-
Eriks Sjællandske lov.. Udg. af Mogens Lebech og Peter Skautrup. Kbhvn 1936-37. 692; 624 pp. Stämpel. Häftade. 2 vol. Danmarks gamle landskabslove V-VI. (#23276)635:-
Fornnordiska sagor.. I svensk bearbetning af A.U. Bååth. Illustrerade af Jenny Nyström. Sth 1886. 195 sidor. Original klotryggsband med tryckt framsida. Fuktrand från ca. sidan 68 och framåt. Innehåller Gunnlaug ormstungas saga, Torsten stångehuggs þattr, Hravnkel Frejsgodes saga och Gisle Surssons saga. (#128366)125:-
Fornnordisk lyrik I.. I urval och tolkning av Åke Ohlmarks. Eddadiktning. Sth 1960. 156 sidor. Häftad. (#143874)110:-
Fridtjofs saga - Friðþjofs Saga ins Froekna.. Herausgegeben von Ludvig Larsson. Halle 1901. XXIV, 56 pages. New half linen binding. (#5764)200:-
Gesta Gothorum: Vikinga-vandel.. Illustr. Gothiska Gyldene Gripen, Sthlm 1936. 72 sidor + annonser. Originalklotband. "Beowulf-Ecgtheowsson's Göthiska landsmän tillägnas dessa förfädernas visdomsord såsom ett rättesnöre för Göthisk gärning av Karin-Gustafsdotter Horn." (#128964)300:-
Gisle Surssons saga - Gisla Saga Súrssonar.. Herausgegeben von Finnur Jónsson. Halle 1903. xxx, 107 pages. Half linen binding. (#124112)300:-
Goternas Bibel.. Silverbibelns, Carolinus och Ambrosianernas västgotiska bibeltexter med förklaringar och kalender tolkade av Åke Ohlmarks. Sthlm 1962. 276 sidor. Pocket. (#113983)125:-
Grette den starkes saga - The Saga of Grettir the Strong.. Translated by G.A. Hight. Ed. with an Introduction by Peter Foote. London 1987. 266 pp. Paperback. (#50874)75:-
Gunnlaug ormstungas saga - Gunnlaug ormstungas saga.. Översatt av Josua Mjöberg. Lund 1961. 47 sidor. Häfte. (#1820)50:-
Gunnlaug ormstungas saga - Gunnlaug ormstungas saga.. Översättning: P.Aug. Gödecke. Bearbetning: Lars Ehlin. Örebro 1987. 47 sidor. Häftad. (#55146)65:-
Gunnlaug ormstungas saga, m.fl. - Gunnlaug ormstungas saga. och andra isländska kortsagor. Övers. Hjalmar Alving. Sth 1966. 178 sidor. Pocket. Innehåller dessutom Hravnkel Frejsgodes saga, Bandamanna (de sammansvurnas) saga, Hönsa-Tores saga m.m. (#56624)75:-
Gutalagen - Gotlands-Lagen.. Utg. C.J. Schlyter. Lund 1852. XXIX, 382 sidor + 2 planscher. Nyinbunden i halvklotband. (#20262)700:-
Gutalagen - Lex Gotlandiae.. E Codicibus B 64 et B 65 Bibl. Reg. Holm. Suecice et brittanice praefatus. Edidit Elias Wessén. Kbhvn 1945. XLII pp + faksimil. Folio. Grey linen binding. Corpus codicum suecicorum medii aevi V. (#38067)2500:-
Hákonarmal - Försök till tolkning och förklaring af Hákonar-mál. af Karl Rudolf Henrik Cederström. Aa Sthlm (Upps.) 1860. 26 sidor. Häfte. Tagen ur band. (#116015)120:-
Hávamál.. Vikingernes visdomsord. Oversat af Keld Gall Jørgensen. Gudrun 1996. 93 sidor. Häftad. (#162805)125:-
Heliand. und die Bruchstücke der Genesis. Aus dem Altsächsischen und Angelsächsischen übertragen von Felix Genzmer. Stuttgart 1964. 215 pages. Paperback. (#127792)100:-
Hemings þáttr Áslákssonar.. Edited by Gillian Fellows Jensen. Copenhagen 1962. CLXXXIV, 160 pages. Softcover. Inscribed by "Gillian". Editiones Arnamagnæanæ B:3. (#128818)300:-
Hords och holmsbrödernas saga - Harðar Saga I-II.. [Utgiven etc av] Sture Hast. I. Inledning. Text. (Codices AM 556a, 4:o, och AM 564a, 4:o). II. Pappershandskrifterna. Aa Kbh (Lund) 1960. 186 + 208 sidor. Häftade. 2 volymer. (#5795)320:-
Hälsingelagen - Hälsingelagen. tolkad av Johannes Kjellström. Aa Upps. 1909. 92 sidor. Häftad. Stämpel. (#20231)175:-
Hälsingelagen m.m. - Helsinge-Lagen, Kristnu-Balken af Smålands-Lagen och Bjärköa-Rätten.. Utg. C.J. Schlyter. Lund 1844. XLIII, 252 sidor + 2 planscher. Senare halvklotband. Corpus Iuris Sueo-Gotorum Antiqui VI. (#20259)600:-
Isländsk och fornsvensk litteratur i urval.. Läsebok för skola och hem av Richard Steffen. Andra upplagan. Illustr. Sthlm 1910. 334 sidor. Originalklotband. (#16759)150:-
Isländsk och fornsvensk litteratur i urval.. Läsebok för skola och hem av Richard Steffen. Tredje upplagan. Sthlm 1918. 160 sidor. Inbunden. (#16766)100:-
Ivar skald Martyrkväde om tronkrävaren Sigurd slemmedjäknes död.. Tolkat, inlett och kommenterat av Åke Ohlmarks. Upps. 1958. Opaginerat häfte. (#25014)50:-
Jydske lov - Jyske lov.. Udg. Peter Skautrup, Stig Iuul, Peter Jørgensen. Kbhvn 1926-61. Häftade. 13 delar. Stämpl. Danmarks gamle landskabslove II-IV + Tillæg til bind IV. (#80620)800:-
Jydske lov - Jyske lov: text 5-6.. Udg. Stig Iuul (&) Peter Jørgensen. Kbhvn 1945. LVIII, 396 (12) sidor. Häftad. Danmarks gamle landskabslove IV. (#25163)255:-
Kaiser, Rolf (ed.) Alt- und mittelenglische Anthologie.. 2. Auflage. Berlin 1955. 474 pages + map. Hard covers. (#51581)175:-
Kaniken Gamle Harmsól (sol i sorgen).. Isländskt andligt qväde från medeltiden. Öfversättning och förklaringar af Hjalmar Kempff. Aa Upps. 1867. VII, 61 sidor. Häftad. Tagen ur band. Saknar omslag. (#16006)125:-
Konungastyrelsen - Ett fragment af Konunga styrelsen.. [Utg. G.E. Klemming.] Sth 1867. 20 pp + utvikbart faksimil. (#17908)85:-
Konungastyrelsen - Ett fragment af Konunga styrelsen.. [Utg. G.E. Klemming.] Sth 1867. 20 pp + utvikbart faksimil. Inb. (#20298)125:-
Konungastyrelsen - Um styrilsi kununga ok höfþinga.. Normaliserad upplaga. Utgifven af Robert Geete. Sth 1878. 132 sidor. Dekorerat originalpappband, något nött. (#16800)160:-
Konungastyrelsen - Um styrilsi kununga ok höfþinga.. Normaliserad upplaga. Utgifven af Robert Geete. Sth 1878. 132 sidor. Nytt klotband. (#7951)230:-
Konungs Annáll.. "Annales Islandorum Regii". Isländska handskriften n:o 2087 4:to i den gamla samlingen på det stora kungliga biblioteket i Köpenhamn. I diplomatariskt avtryck utgiven av H. Buergel Goodwin. Upps. 1906. 44, (92) sidor + planscher. Häftad. (#5779)200:-
Kvädet om Skide. och andra dikter från Nordens medeltid fritt tolkade af A.U. Bååth. Sthlm 1896. 82 sidor. Häftad. Nött rygg. Innehåller även Mickels drapa och En historia om Peder smed och Atser bonde. (#122864)150:-
Legendarium Suecanum ("Fornsvenska Legendariet").. E Codice Membr. Bibl. Univ. Upsal. C 528 ("Codice Bildsteniano"). Suecice et brittanice praefatus. Edidit Valter Jansson. Kbhvn 1966. XLII pp + faksimil. Folio. Half vellum. Corpus codicum suecicorum medii aevi XIX. (#38078)2000:-
Lodbrokskvädet. eller Krákumál. Tolkat av Elof Hellquist. Lund 1926. 31 sidor. Häftad. Dedikation från "övers." till K.V. Zetterstéen. (#115946)150:-
Magnus Erikssons landslag - Lex communis regni Sueciae vetustior ("Magnus Erikssons landslag").. E Codice B 172 Bibl. Reg. Holm. Suecice et brittanice praefatus. Edidit Henrik Cornell. Kbhvn 1943. XLVI pp + faksimil. Folio. Half vellum. Corpus codicum suecicorum medii aevi I. (#38074)3000:-
Magnus Erikssons landslag - Utdrag ur Magnus Erikssons landslag.. Med inledning, anmärkningar och glossar utg. Emil Olson. Lund 1956. 208 sidor. Häftad. (#5880)100:-
Magnus Erikssons landslag - Utdrag ur Magnus Erikssons landslag.. Med inledning, anmärkningar och glossar. Utgivet av Emil Olson. 4:e uppl. Lund 1937. 182 sidor. Häftad. (#25050)100:-
Magnus Erikssons stadslag - Lex municipalis regni Sueciæ ("Magnus Erikssons stadslag").. Codex Holm. B 154 (f.d. Stockholms rådhus). Suecice et brittanice praefatus. Edidit Nils Ahnlund. Kbhvn 1944. XL pp + faksimil. Folio. Half vellum. Corpus codicum suecicorum medii aevi IV. (#38073)3000:-
Nibelungenlied - Das Nibelungenlied.. Två sånger. Övers. av de två första episoderna av E. Herdin. Hälsingborg 1926. 12 sid. Särtryck. Något nött. (#47175)75:-
Nibelungenlied - Das Nibelungenlied.. Übersetzt, eingeleitet und erläutert von Felix Genzmer. Stuttgart 1955. 292 pages. Small book. Original cloth. (#121384)100:-
Nibelungenlied - Das Nibelungenlied.. Übersetzt von Karl Simrock. Mit einer Einleitung von Dietrich Kralik. Stuttgart 1954. XLVIII, 360 pages + advertisments. Original cloth in dustjacket. (#124831)125:-
Nibelungenlied - Das Nibelungenlied.. Übersetzt von Karl Simrock. Mit einer Einleitung von Dietrich Kralik. Stuttgart 1954. XLVIII, 360 pages. Original cloth. Ink underlinings in the Einleitung. (#141096)100:-
Nibelungenlied - Das Nibelungenlied.. Übertragung von Karl Simrock. Ungekürzte Ausgabe. Berlin no date. 334 pages. Original hard covers. (#152397)100:-
Nibelungenlied - The Nibelungenlied.. A new translation by A.T. Hatto. Penguin 1984. 404 pages. Paperback. (#107515)100:-
Njals saga - Nials saga.. Eller fortælling om Nial Nialsen. Efter det Islandske grundskrift ved N.M. Petersen. Kristiania 1924. 336 pp. (#52)105:-
Njals saga - Njals saga.. Översättning och förord Ingegerd Fries. Höganäs 1994. 351 sidor. Förlagsband. (#160696)150:-
Njals saga - Njáls saga.. Magnús Finnbogason bjó til prentunar. Illustr. Reykjavík 1944. XVI, 291 sidor. Häftad. (#148559)240:-
Olav Tryggvasons drapa - Óláfs drápa Tryggvasonar.. Fragment ur "Bergsboken". [Utgiven och kommenterad av] Hjalmar Gullberg. Aa Upsala 1875. 50 sidor. Häfte. (#5009)85:-
Partalopa saga.. För första gången utgifven af Oskar Klockhoff. Aa Ups. 1877. XII, 45 sidor. Häftad. Nött. (#5933)95:-
Pipping, Hugo Gotländska studier.. Upps. 1901. 137 sidor + 2 planscher. Häftad. Innehåller en utgåva av en handskrift av Gotlandslagen, "Om den yngre handskriften af Gotlandslagen", samt "Strödda iakttagelser". (#25478)125:-
Rask, Erasmus Christian Synishorn af fornum og nýjum norrænum ritum i sundrlausri og samfastri ræðu.. Id est Specimina literaturæ Islandicæ veteris & hodiernæ prosaicæ & poëticæ, magnam partem anecdota, edidit Erasmus Chr. Rask. Holmiæ (Stockholm) Joannis Imnelii 1819. 8, (2), 1-154, 143-180, 193-286, (4) pages (complete, but the pagination is irregular). Later, 1900th century, half leather. Slightly foxed. Stamped. (#97288)1750:-
Rask, Erasmus Christian Synishorn af fornum og nýjum norrænum ritum i sundrlausri og samfastri ræðu.. Id est Specimina literaturæ Islandicæ veteris & hodiernæ prosaicæ & poëticæ, magnam partem anecdota, edidit Erasmus Chr. Rask. Holmiæ (Stockholm) Joannis Imnelii 1819. 8, (2), 1-154, 143-180, 193-286, (4) pages (complete, but the pagination is irregular). Uncut in later boards. Stamped. (#112144)1750:-
Sangen om slaget ved Maldon. og andre kilder til Sven tveskægs og Olav Tryggvessons kampe i England i 990erne. Oversat med indledning og noter af Niels Lund. Illustr. Kbh 1991. 84 sidor. Häftad. Dedikation från "Niels". (#144726)125:-
Sechs isländische Gedichte legendarischen Inhalts.. Herausgegeben von Hans Sperber. Uppsala 1910. XII, 84 pages. Softcover. (#44852)175:-
Skomakara-Skra:. Skomakare-Skrå-Ordning, af Stockholms Stads Magistrat gillad och stadfäst år 1474, jemte några sedan tillagda stadganden. Sthlm 1835. 86 sidor. Tagen ur band. (#77130)250:-
Smärre texter och undersökningar 1.. Lund 1993. 89 sidor. Häftad. Svenska fornskriftsällskapet, serie 3.1. (#28098)65:-
Smärre texter och undersökningar 2.. Utgivna av Börje Tjäder. Uppsala 1998. 110 sidor. Häftad. Svenska fornskriftsällskapet, serie 3.2. (#135345)100:-
Snorre Sturlasson Edda I-II.. Uppsala-handskriften DG 11. I: Facsimileedition i ljustryck. Utg. med historisk inledning av Anders Grape. II: Transkriberad text och paleografisk kommentar av Anders Grape, Gottfrid Kallstenius och Olof Thorell. Sth/Upps. 1962-77. 127, (114) + XXI, 288 sidor. 4:o. Originallinneband. 2 vol. (#17268)750:-
Snorre Sturlasson Edda Snorra Sturlasonar.. Þorleifr Jónsson gaf út. Kaupmannahöfn 1875. xxii,324,(4) sidor. Häftad. Nött rygg. Främre omslag och titelblad loss. Bakre omslag saknas. Bör bindas. (#168568)200:-
Snorre Sturlasson Snorra-Edda. ásamt Skáldu og þarmeð fylgjandi ritgjörðum. Eptir gömlum skinnbókum útgefin af R.Kr. Rask. Sthlm 1818. 15, (1), 16, 384 sidor + medbundet rättelseblad. Oskuren och osprättad i samtida pappband. Ryggen nött i över- och nederkant. (#63038)1250:-
Steffen, Richard (utg.) Fornsvensk litteratur i urval.. Läsebok för skola och hem. Fjärde upplagan. Sthlm 1924. 186 sidor. Original klotband. (#104327)135:-
Steffen, Richard (utg.) Fornsvensk litteratur i urval.. Läsebok för skola och hem. Tredje upplagan. Sthlm 1918. Pag. 163-341. Original pappband med klotrygg. Sven Janssons namnteckning. (#97958)135:-
Steffen, Richard (utg.) Isländsk litteratur i urval och översättning.. Läsebok för skola och hem. Sth 1936. 160 pp. Häftad. (#28278)40:-
Sweet's Anglo-Saxon Primer.. Revised throughout by Norman Davis. 9th edition. Oxford 1953. VII, 129 pages. Original cloth. Underlinings. (#75133)110:-
Svenska landskapslagar 1.. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. Östgötalagen och Upplandslagen. Sth 1933. XLV, 216 sidor. 7 häften. Blyertskludd på omslagen samt en del blyertsunderstrykningar. (#35281)150:-
Svenska landskapslagar 1-5.. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. 1. Östgötalagen och Upplandslagen. 2. Dalalagen och Västmannalagen. 3. Södermannalagen och Hälsingelagen. 4. Skånelagen och Gutalagen. 5. Äldre och Yngre Västgötalagen, Smålandslagens kyrkobalk och Bjärköarätten. Nytryck, Sthlm 1979. Original klotband med skyddsomslag. 5 vol. (#5998)1250:-
Svenska landskapslagar 2.. Dalalagen och Västmannalagen. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. Sth 1936. L, 181 sidor. Häftad. (#16798)200:-
Svenska landskapslagar 2.. Dalalagen och Västmannalagen. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. Sth 1936. L, 181 sidor. Häftad. Några blad med veck. (#101810)180:-
Svenska landskapslagar 3.. Södermannalagen och Hälsingelagen. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. Sth 1940. LXIX, 413 sidor. Häftad. (#8560)200:-
Svenska landskapslagar 4.. Skånelagen och Gutalagen. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. Sth 1979. 322 sidor. Original klotband. (#23072)250:-
Svenska landskapslagar 4.. Skånelagen och Gutalagen. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. Sthlm 1943. XCIX, 322 sidor. Häftad. (#22314)200:-
Svenska landskapslagar 5.. Äldre och Yngre Västgötalagen, Smålandslagens kyrkobalk och Bjärköarätten. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. Sthlm 1946. CXVI, 496 sidor. Häftad. (#1699)220:-
Svenska Medeltidens Rim-krönikor I-II.. Fritt återgivna och sammanförda av Aron Rydfors. I: 1250-1440. II: 1440-1520. Sthlm 1925. 296 + 240 sidor. Häftade. 2 vol. (#7563)200:-
Svenska Medeltidens Rim-krönikor I-II.. Fritt återgivna och sammanförda av Aron Rydfors. I: 1250-1440. II: 1440-1520. Sthlm 1925. 296 + 240 sidor. Original klotryggsband. 2 volymer. (#31648)250:-
Söderköpings lagbok 1387.. Utgiven efter den medeltida handskriften och med en inledning av Elias Wessén. Sth 1971. XXI, 127 sidor. Häftad. (#8052)125:-
Söderköpings lagbok 1387.. Utgiven efter den medeltida handskriften och med en inledning av Elias Wessén. Sth 1971. XXI, 127 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. (#6003)100:-
Tales from the Eastfirths.. Transl. by Alan Boucher with a special introduction by Óskar Halldórsson. Reykjavík 1981. 96 pages. Softcover. (#59007)120:-
The Seafarer.. Edited by Ida L. Gordon. London 1969. 70 pages. Softcover. (#167480)100:-
Tor, Hravnkel och andra.. Några gamla isländska berättelser utgivna [översatta] av Sven B.F. Jansson. Sth 1966. 108 sidor. Häftad. Innehåller utdrag ur Snorres Edda, Heimskringla, Eyrbyggjasagan samt Hravnkel Frejsgodes saga och kortsagan om Audun västfjording. (#3249)50:-
Torleif jarlaskalds kortsaga - Österholm, Nils Þorleifs þáttr jarlaskálds.. Handskriftsstudier i en isländsk kortsaga. Aa Sth (Upps.) 1987. 154 sidor. Häftad. Innehåller textutgåva. (#6061)105:-
Torsten vites saga - Þorsteins saga hvita.. Búið hefir til prentunar Valdimar Ásmundarson. Reykjavík 1902. (4), 19 pp. Stämpl. (#28150)70:-
Tuvestrand, Birgitta (red. etc) Hugsvinnsmál.. Handskrifter och kritisk text. Aa Lund 1977. 153 sidor. Häftad. (#113992)175:-
Två senmedeltida räkenskapsböcker.. Folke Gregerssons (Lillie) gårdsräkenskaper för Lindö(?) m.m. 1496-1501 eller senare & Britta Hansdotters (Tott) på Åkerö uppbörds- och utgiftsböcker 1507/1508-1511/1512. utgivna med kommentar och register av Zeth Alvered. Illustr. Upps. 2000. 102 sidor. Häftad. Svenska fornskriftsällskapet, serie 3.3. (#121420)150:-
Upplandslagen - Uplands-Lagen.. Utgifven af C.J. Schlyter. Sth 1834. LXXXIII, 456 sidor. 4:o. Senare halvklotband. Corpus Iuris Sueo-Gotorum Antiqui III. (#6018)750:-
Upplandslagen - Upplandslagen I.. Handupplaga utgiven av O.F. Hultman. Text (allt som utkom). H-fors 1916. 204 sidor. Klotband. (#20246)175:-
Valdemars Sjællandske lov.. Ældre og yngre redaktionen samt Sjællandske Kirkelov. Arvebog og Orbodemål. Udg. af Erik Kroman. Kbhvn 1941-42. 504; 340 pp. 6 häften. Stämpl. Danmarks gamle landskabslove VII-VIII. (#25055)550:-
Valdemars Sjællandske lov.. Ældre og yngre redaktionen samt Sjællandske Kirkelov. Arvebog og Orbodemål. Udg. af Erik Kroman. Kbhvn 1941-42. 504; 340 pp. Häftade. 2 vol. Stämpel. Danmarks gamle landskabslove VII-VIII. (#23277)635:-
Valla-Ljóts saga.. Udg. Jónas Kristjánsson. Kbh 1952. L, 38 sidor. Häftad. (#127485)140:-
Vatnsdoela saga.. Herausgegben von Walther Heinrich Vogt. Halle 1921. lxxviii,144 pages. In later half cloth. Title-page loose. (#168458)200:-
Whitelock, Dorothy The Audience of Beowulf. Oxford 1967. 111 pages. Original cloth. Dust jacket. (#172399)150:-
Vikingahistorier.. Trettio fornnordiska berättare. Urval och översättning av Åke Ohlmarks. Sthlm 1962. 336 sidor. Häftad. (#71572)125:-
Vol. 1-3 Flores och Blanzeflor / S. Patriks-sagan / Peder Månssons strids-konst och strids-lag.. Utg. G.E. Klemming. Sth 1844. XXX, 122 sidor + faksimil; Utg. G. Stephens. Sth 1844. LII, 89 sidor + faksimil; Utg. G.O. Hyltén-Cavallius. Sth 1845. CVI, 78 sidor. I ett halvfranskt band med något skadad rygg. Häftena 1 + 2 + 3. (#15521)500:-
Vol. 2 S. Patriks-sagan.. Utg. G. Stephens. Sth 1844. 146 sidor + faksimil. Häftad. Svenska fornskriftsällskapet, häfte 2. (#5083)125:-
Wulfila - Ulfilas.. Stamm-Heyne's Ulfilas oder die uns erhaltenen Denkmäler der gotischen Sprache. Text, Grammatik, Wörterbuch. Neu herausgegeben von Ferdinand Wrede. Paderborn 1920. xxiv, 495 pages. Original half cloth. (#167476)350:-
Västgötalagen - Lex Vestro-Gothica recentior ("Yngre Västgötalagen").. Cui addita est Lex urbica antiquior ("Bjärköarätten"). E Codice B 58 Bibl. Reg. Holm. Suecice et brittanice praefatus. Edidit Adolf Schück. Kbhvn 1946. XLVI pp + faksimil. Folio. Half vellum. Corpus codicum suecicorum medii aevi VI. (#38071)3000:-
Västgötalagen - Westgöta-Lagen.. Utgifven af H.S. Collin och C.J. Schlyter. Facsimileupplaga Lund 1976, av originalupplagan Sth 1827. 688 sidor + 8 planscher + Otto von Friesen, VÅR ÄLSTA HANDSKRIFT PÅ FORNSVÄNSKA. (Ett fragment av en tidigare Västgötalag) Urspr. tryckt Upps. 1904. 54 sidor. 4:o. Original klotband. Skyddsomslag. Tryckt i 150 numrerade exemplar. (#92461)600:-
Västgötalagen - Westgöta-Lagen.. Utgifven af H.S. Collin och C.J. Schlyter. Sth 1827. LXXVII, 592 sidor + 8 planscher. 4:o. Senare halvklotband. Corpus Iuris Sueo-Gotorum Antiqui I. (#20236)950:-
Västgötalagen - Äldre Västgötalagen.. Översatt och förklarad av Ivar Otman. Helsingfors 1883. IX, 149 sidor. Halvfranskt band. Stämpl. (#160136)350:-
Västgötalagen - Äldre Västgötalagen.. Översatt och förklarad av Nat. Beckman. Illustr. Upps. 1924. XXVI, 118 sidor. Häftad. Nött rygg. (#5292)125:-
Völsungasagan - [The Saga of the Volsungs].. [Transl. by] Kunishiro Sugawara. Tokyo(?) 1979. 232 pages. Softcover. Text in Japanese. (#65990)125:-
Ynglingatal - Grape, Anders & Nerman, Birger Ynglingatal I-IV.. I. Handskriftens text. II. Paleografisk kommentar. III. Litteraturen rörande Ynglingatal. IV. Metrik. Upps. 1914. 136 sidor + utvikbara faksimil. Häftad. (#5781)85:-
Örebro stads medeltidsurkunder 1.. Svenskspråkiga. Utgivna av Pär Hansson. Örebro 1993. 106 sidor. Stort format. Häftad. (#16277)140:-
Östgötalagen - Östgöta-Lagen.. Edited by H.S. Collin and C.J. Schlyter. Facsimile edition with addendum by the main part of Emil Olson, Östgötalagens 1300-talsfragment (reprint) and Carl Ivar Ståhle, De Liedgrenska fragmenten av Östgötalagens C-text (first print). Edited by Gösta Holm and Carl Ivar Ståhle. Lund 1980 (orig. Sthlm 1830). XXIX, 403, XVII, 111, 43 sidor + planscher. 4:o. Cloth. (#6063)600:-
Östgötalagen - Östgöta-Lagen.. Utgifven af H.S. Collin och C.J. Schlyter. Sth 1830. XXXI, 403 sidor + 4 planscher. 4:o. Halvfranskt band. Corpus Iuris Sueo-Gotorum Antiqui II. (#20239)750:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page