Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

1884 års män.. Porträtt och biografier samlade av N.S. Lundström. Sthlm 1929. 204 sidor. Halvfranskt band. (#131000)200:-
Adelsköld, Elsie Stockholms högskolas matrikel 1888-1927.. Illustr. Sthlm 1978. 86 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#59810)140:-
Adelsköld, Elsie Stockholms högskolas matrikel 1928-1950. Sthlm 1984. 112 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#59812)140:-
Ahlström, O.C., Norrländska slägter.. Genealogiska och biografiska anteckningar. Del 1 (av 2). Östersund 1890. 337 sidor. Halvklotband. Med register. Endast del 1 av 2. (#172900)1000:-
Almanach de Gotha pour l'année 1815 - 1917.. (exept 1901 and 1915) All volumes bound in original paper or cloth bindings in very fine condition, exept the volumes from the 1870th and some later. Only minor damages, exept one volume that lacks spine. The early volumes are in exellent condition, some with original slipcases, and some with dust jackets! 102 volumes. (#172352)20000:-
Anrep, Gabriel Lilljehöökska frågan.. Sthlm 1862. 36 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. Dedikation. (#133009)200:-
Anrep, Gabriel (utg.), Svenska slägtboken.. Första serien, andra bandet. Sthlm 1882. 512 sidor. Häftad, oskuren, nött och sprucken rygg, främre omslaget söndrigt. (#172901)250:-
Anrep, Gabriel (utg.), Svenska slägtboken.. Första serien, första bandet. Sthlm 1871. 508 sidor. Något nött och skadat skinnryggsband. (#172899)250:-
Aristogeneia.. Illustr. Linköping 1934. 32 sidor. Klammerhäftad. (#128971)200:-
Arosenius - Petrus Arosenius stamträd.. Upprättadt år 1911 av Govert Indebetou. Sthlm 1911. 44 sidor. Häftad. (#99593)200:-
Aurelius, Nils Strengnäs stifts herda-minne,. eller Kort beskrifning om pastores och commimistri, ... Sednare delen. Neriket. Sthlm 1817. (4),vi,693,(9) sidor. Oskuren i orginal gråpappersomslag. Titelbladet rivet utan textförlust. Häri finns såväl subskribent-förteckningen som rättelsebladet. (#89103)1000:-
Babad Buleleng.. A Balinese Dynastic Genealogy [edited] by P.J. Worsley. The Hague 1972. XV, 269 pages. Softcover. (#70906)250:-
Bergqvist, Bengt Jakobsson Lunds stifts matrikel.. Utgiven i maj 1886. x, 332 sidor. Samtida halvfranskt band. (#129095)200:-
Bergqvist, Bengt Jakobsson Lunds stifts matrikel.. Utgiven i maj 1893. lxxvi,272 sidor. Original klotband. Dedikation. (#134992)200:-
Bergström, Otto Slägten Cronstrand.. Genealogiska anteckningar. Sthlm 1884. 35 sidor. Häftad. (#72771)250:-
Bernström, John Släkten Öberg från Araslöv.. Eskilstuna 1951. 41 sidor. Häftad. (#106988)150:-
Bidrag till Lunds Stifts Herdaminne.. Utgifwet af ett Sällskap ( Wieselgren m.fl.). Lund 1846. 158 sidor. Häftad. Oskuren. Blanka omslag. (#109510)300:-
Biezais, Haralds (ed.) Das Kirchenbuch der St. Jakobskirche in Riga 1582-1621.. Upps. 1957. 149 pages. Softcover. (#23435)140:-
[Billman, Bror] Gamla minnen kring en gammal släkt.. Samlade och upptecknade av en släktmedlem. Illustr. Karlstad 1924. 264 sidor. Häftad. Främre omslag på väg att lossna. (#106931)125:-
Biographisk Archiv 3.. Et Hefteskrift, samlet og udgivet af F.L. Liebenberg og W. Schram. Kbh 1941. Omslag + sid. 193-383, (2). Samtida enkelt skinnryggsband. Främre omslag loss. (#133581)250:-
Bjuggren, S. Erik Släkten Bjuggren.. Illustr. Sthlm 1954. 52 sidor. Häftad. (#65984)75:-
Björck & Börjesson - Genealogi, personhistoria, svenska memoarer.. Katalog 286. Sthlm 1934. 145 sidor. Häftad. (#156015)100:-
Blackburn, Robert H. (ed.) Patricia Gibson Blackburn.. Her Memoirs and Her Ancestry in the Families Chalmers, Edwards, Godwin, Gibson. Illustr. Toronto 1992. 132 pages. Softcover. Inscribed by "Bob Blackburn". (#124883)500:-
Bolling, Fredrik Gotländska släkten Lyth.. Krönika med genealogiska och biografiska anteckningar. Illustr. Upps. 1947. 117 sidor. Häftad. (#22915)100:-
Broomé, Bertil Ätten Posses historia 1500-1625.. Sth 1960. 362 sidor. Häftad. Ätten Posse. Studier och undersökningar II. (#14107)300:-
Bygdén, Leonard Hernösands stifts herdaminne 1-4.. Bidrag till kännedomen om prästerskap och kyrkliga förhållanden till tiden omkring Luleå stifts utbrytning. Uppsala och Stockholm 1923-26. 373 + 396 + 398 + 431 sidor. Häftade. 4 volymer. (#56076)2000:-
Bygdén, Leonard Hernösands stifts herdaminne 1-4.. Bidrag till kännedomen om prästerskap och kyrkliga förhållanden till tiden omkring Luleå stifts utbrytning. Uppsala och Stockholm 1923-26. 373 + 396 + 398 + 431 sidor. Klotband med bevarade främre omslag. 2 volymer. (#113304)2250:-
Carlquist, Gunnar Lunds stifts herdaminne. Ser. II:11.. Från reformationstid till nyaste tid. Biografier. Västra och Östra Göinge kontrakt. Lund 2001. 671 sidor. Inbunden. Stämplar. (#71049)400:-
Carlquist, Gunnar (utg.) Lunds stifts herdaminne II.1.. Från reformationen till nyaste tid. Biografier. Torna kontrakt. Lund 1952. 518 sidor. Original halvfranskt band. Stämplar. (#157985)200:-
Carlquist, Gunnar (utg.) Lunds stifts herdaminne II.2.. Från reformationen till nyaste tid. Biografier. Oxie kontrakt. Lund 1948. 458 sidor. Original halvfranskt band. Stämplar. (#157984)200:-
Carlquist, Gunnar (utg.) Lunds stifts herdaminne II.3.. Från reformationen till nyaste tid. Biografier. Skytts och Vemmenhögs kontrakt. Lund 1951. 616 sidor. Original halvfranskt band. Stämpl. (#157982)200:-
[Carlskiöld, Pehr] Svea Rikes Ridderskaps och Adels Vapen-bok,. innehållande alla på svenska Riddarhuset introducerade grefliga, friherrliga och adeliga ätters sköldemärken. Utgifven 1872. (2), 24 sidor, 1 + 8 + 21 + 78 planscher. Folio. Nött och trasigt band, planscher loss. I stort behov av ombindning. De flesta nummer ändrade med blyerts. (#157168)950:-
Carlsson, Sten Hallänningar i Sveriges riksdag.. Särtryck ur Hallands historia II. Sid 699-872. Häftad. (#58342)110:-
"Catalogus discentium vid Jockmocks schola, ifrå åhr 1732, tå hon tog sin början".. En bearbetad och kompletterad elevmatrikel över Jokkmokks lappskola. Utgiven av Anita Alm, Tuuli Forsgren, Sten Henrysson. Umeå 1989. 23 sidor. A4. Häftad. Stencilerad. (#163976)140:-
Cederbom, L.A. & Friberg, C.O. Skara stifts herdaminne 1850-1930, I-II.. Sth 1928-30. 536; 751 pp. 2 vol. Inbundna. (#35862)425:-
Celander, Torsten Jönköpingsstudenter jämte rektorer åren 1864-1920.. Biografier. Jönköping 1921. 301 sidor. Klotband. (#130680)300:-
Collmar, Magnus Strängnäs stifts herdaminne 1-2.. 1: Medeltiden. 2: Den äldre vasatiden. Illustr. Nyköping 1964-77. 742 + 875 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. 2 vol. (#35909)425:-
Dagbräckning i Kongo.. Svenska missionärsförbundets Kongomission. Illustrerade skildringar av Kongomissionärer. Redigerad av Wilh. Sjöholm och Jakob E. Lundahl. Med förord av J.P. Norberg. Stockholm 1911. 437 sidor + utvikbar karta. Dekorerat originalklotband. (#164407)500:-
Dahlgren, E.W. Kungl. Svenska Vetenskapsakademien.. Personförteckningar 1739-1915. Sthlm 1915. viii, 298 sidor. Häftad. (#94041)150:-
Dahlgren, Lotten Nordenfeldtarna på Björneborg.. En värmländsk släkthistoria. Illustrerad. Sthlm 1922. xvi, 354 sidor. Häftad. Något lite nött omslag. (#118365)150:-
De Kungliga Svenska tjänstgörande hofstaterna 1917.. Etthundrafemtiofyra porträtt af medlemmar af det tjänstgörande hofvet med damer jämte f.d. tjänstgörande, hofvet närstående personer. Utgifne af Albin Roosval. Med en historisk öfversikt ... af Karl Löfström. Sthlm 1917. 190 sidor. Liggande 4:o. Häftad. Liten skada på ryggen. Tryckt i 250 numrerade exemplempar. (#55739)300:-
Den gyldne bog om danske kvinder.. Red. Edith Rode. Illustr. Kbh 1941. 534 sidor. Lätt nött halvläderband. (#115358)200:-
de Vries, W. De opkomst van Zutphen.. Leiden 1960. 287 pages + genealogical map. Original cloth. Dust jacket. (#74045)300:-
Dictionary of International Biography 1990/91.. A biographical record of contemporary achivement. Twenty first edition Cambridge 1990. 829 pages. Original cloth. (#169044)150:-
Dictionary of Scandinavian Biography.. Detailed Biographies of Men and Women of Contemporary Achievement in the Five Nordic Nations: Denmark, Finland, Iceland, Norway, Sweden. Editorial director Ernest Kay. Second edition, London 1976. 497 pages. Original cloth. (#162064)200:-
Dictionary of Scandinavian Biography.. Detailed Biographies of Men and Women of Contemporary Achievement in the Five Nordic Nations: Denmark, Finland, Iceland, Norway, Sweden. London 1972. 467 pages. Original cloth. Dust jacket. (#102142)150:-
Dorian, Donald Clayton The English Diodatis.. Diss. New Brunswick 1950. XVII, 365 pages + plates. Softcover. Stamped. (#93428)125:-
Elias-Fries - Almén, Tore & Gunhild Friesia Elias-Fries-släktens historia.. Anteckningar. Illustrerad. Sthlm 1945. 140 sidor + utvikbar tabell. Klotband. Stämpel. Ett tilläg utkom 1953. Saknas här. (#165323)200:-
Elinder, Erik Värmlands nation i Uppsala 1925-1934.. Porträtt och biografiska uppgifter. Uppsala 1935. 255 sidor. Original klotband med lite skadad rygg. (#102967)150:-
Elmän i Sverige.. Red. Ove Mogensen. Porträtt. Sthlm 1949. 384 sidor. Stort format. Original helt skinnband. (#109298)350:-
Enghoff, Karl Personhistoriska anteckningar rörande Kristianstads magistrat. och andra stadens tjänstemän under åren 1700-1800. Sthlm 1910. 132 sidor. Häftad. Nyskick. (#128927)200:-
Englund, Karl Skandiamän och andra försäkringsmän 1855-1970.. Femtio biografiska studier. Illustr. 1993. 332 sid. Inbunden. (#39454)120:-
Engström, Agnar Förslag till förande av Riddarhusets genealogier.. Sthlm 1940. 8 blad + tryckta omslag. Stort, liggande format. (#133631)250:-
Erkestiftets matrikel.. Utgifven år 1860. Upps. 1860. (6), 116, (3) sidor. Samtida klotryggsband med nästan lös rygg. (#106974)250:-
Erkestiftets matrikel.. Utgifven år 1871.I. Biografier. Uppsala 1871. (2),15,142 sidor. Samtida skinnryggsband med tejpad rygg. Med gamla rättelser och tillägg i bläck. Stämplad. (#155878)250:-
Finlands ridderskaps och adels kalender 1959.. Utg. av Torsten G. Aminoff. 626 sidor. Original klotband. (#149044)175:-
Finne-Grønn - Ætt og by.. Festskrift til S.H. Finne-Grønn om nordisk slektsforskning og Oslo byhistorie. Oslo 1944. 238 sidor. Bunden i enkelt men gediget klotryggsband. (#128795)160:-
Folkskolans lärarekår i Linköpings stift 1927.. (Porträttgalleri.) Malmö 1927. 488 sidor. Nött original klotband. (#135320)200:-
Forst de Battaglia, Otto Wissenschaftliche Genealogie.. Eine Einführung in die wichtigsten Grundprobleme. Bern 1948. 282 pages + genealogische Tabellen. Original cloth. Dust jacket. Sammlung Dalp. (#119007)175:-
Furtenbach, Börje Släkten Göhle.. Illustr. Sthlm 1961. 79 sidor. Häftad. (#107001)75:-
Furtenbach, Börje Släktforskning för alla.. Västerås 1979. 146 sidor. Häftad. (#113901)120:-
Förteckning. öfver samtelige studerande nationers närvarande ledamöter vid Kongl. Academien i Upsala Wår-Terminen 1818. Upsala (1818). 20 blad. En del blad lösa. (#94299)150:-
Förteckning på studerande ungdomen vid Kongl. Gymnasium i Strengnäs;. under varande rector Mag. El. Kjerseen, höst-terminen år 1820. Tryct i Strengnäs (1820). 16 sidor. Häftad. (#110849)200:-
Förteckning öfver Studerande Ungdomen vid Jönköpings Högre Allmänna Läroverk.. Höstterminen 1883. Jönköping 1883. 16 sidor. Häftad. (#110626)100:-
Gamla Lundsbergare.. 1896-1942. Stockholm 1943. 232 sidor. Häftad. (#151044)200:-
Gamla Lundsbergare.. 1896-1984. Karlstad 1984. 232 sidor. Häftad. (#151043)150:-
Geijer - Geijerska släktens stamtafla.. Stor utvikbar genealogisk tabell, uppfodrad på väv. Tryckt Jönköping 1865. Möjligen gjord av en Gustaf Eberhard Geijer. I klotband. (#85815)500:-
Geijer - Geijerska släktmötet. i Filipstad 1912, Karlstad 1918, Uppsala 1922, Stockholm 1932, Krönika över Geijerska släktmötet 1937, Geijerska släktmötet på Ransäter 1947, Uppsala 1950, Ransäter 1953, Örebro 1956, Stockholm 1959, Ransäter 1962. Inbundna med samtliga främre omslag i ett halvfranskt band. Lite fuktknöglig. (#156004)400:-
Geijer, Lennart Släkten Geijer. jämte dottersläkterna von Geijer och af Geijerstam. Sth 1953. 264 sidor. Häftad. Lite fuktskadad. (#101827)140:-
Genealogiska föreningen 1933-1983.. Jubileumsskrift. Illustr. Sthlm 1983. 134 sidor. Häftad. (#106984)100:-
Germain, Aidan Henry Catholic Military and Naval Chaplains 1776-1917.. Diss. Washington 1929. VIII, 165 pages. Softcover. Stamped. (#111136)150:-
Gezelius, Georg Försök til et biographiskt lexicon öfver namnkunnige och lärde svenske män I-IV.. (IV = Supplement). Stockholm, Upsala och Åbo 1778-1787. (22), 452 + (12), 436, (4) + (12), 447, (5) + (6), 616, (6) sidor. Inbundna i 4 ganska nötta samtida pappband. Inlagan lagerfläckad. (#62948)2200:-
Gillgren, Sten Kungl. Upplands regementes officerare.. Biografiska uppgifter över officerare, reservofficerare samt officerares vederlikar vid Kungl. Upplands regemente. Enköping 2008. 431 sidor. Originalklotband. (#148139)250:-
Gillingstam, Hans Ättlingar i Sjuhundra härad till 1600-talstysken Helmer Deppe vid Mörby.. Norrtälje 1995. 38 sidor. A4. Häftad. (#44506)100:-
Grafström, Erik Frans Michaël Franzén.. Några genealogiska uppgifter om hans släkt. Andra upplagan. Falun 1950. 74 sidor. 4:o. Stencilerad. Häftad. "Utskrivet i 200 ex., varav detta är nr 112". (#138349)200:-
Grafström, Erik Frans Michaël Franzén.. Några genealogiska uppgifter om hans släkt. Andra upplagan. Falun 1950. 74 sidor. 4:o. Stencilerad. Häftad. "Utskrivet i 200 ex., varav detta är nr 113". (#138350)200:-
Grandjean, Poul Bredo Danske haandværkerlavs segl.. Kbhvn 1950. 84 pp + 36 separata planscher på kartong. 4:o i kassett. (#14196)425:-
Grandjean, Poul Bredo Danske købstæders segl indtil 1660.. Illustr. Kbhvn 1937. 64 pp + 32 separata planscher på kartong. 4:o i kassett. (#14193)425:-
Great Dynasties.. Capets, Hohenstaufens, Plantagenets, Hapsburgs, Valois, Stuarts, Tudor, Bourbons of France, Romanovs, Braganzas, Bourbons of Spain, Hohenzollerns, House of Savoy, House of Hanover, Windsors, Bourbons of Naples, Bonapartes. Illustrated. New York 1979. 343 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#66084)250:-
Gründer, Irene Studien zur Geschichte der Herrschaft Teck.. Stuttgart 1963. xiv, 275 pages + plates. Soft covers. (#62455)250:-
Gullberg, Hjalmar (utg.) Justitiematrikel 1920.. Sth 1920. 472 pp. (#36354)125:-
Göteborgare 1923.. Biografisk uppslagsbok + supplement. Gbg 1923-25. 330; 90 pp. + annonser. Orig. klotryggsband + häftat supplement med lite skadat omslag. 2 vol. (#22843)295:-
Göteborgs nation i Uppsala.. 1936-1942. Illustrerad. Uppsala 1943. 153 sidor. Originalklotband. Smutsigt förtitelblad. (#151040)125:-
Göteborgs nation vid Uppsala universitet.. (Porträttkatalog.) H.T. 1905 - V.T. 1910. Göteborg 1910. 95 sidor. Häftad. (#132904)140:-
Göteborgs nation vid Uppsala universitet.. (Porträttkatalog.) H.T. 1910 - V.T. 1915. 124 sidor. Häftad. Tryckt i 325 numrerade exemplar. (#132905)180:-
Göteborgs stadsfullmäktige 1863-1912.. (Porträttalbum.) Utg. Sigurd Hansson. Gbg 1913. 173 sidor. Original klotband. (#124793)200:-
Göteborgs stift.. Statistisk, topografisk och biografisk matrikel (1945). Utgiven av Knut Peters. Lund 1945. 463 sidor. Original klotryggsband. (#162962)175:-
Göteborgs stift 1950-1964.. Biografisk matrikel över stiftets prästerskap. Utgiven av Knut Norborg. Pro Caritate 1964. 280 sidor. Original linneband. (#162537)150:-
Göteborgs studentkårs porträttalbum 1907-1911.. Göteborg 1912. 96 sidor. Med omslag i original klotband. (#107734)150:-
Heckscher, Ella Sex kapitel om släktforskning.. Kort handledning för amatörer. Illustr. Sthlm 1955. 83 sidor. Häftad. (#106287)100:-
Heckscher, Ella Släktforskning.. Kort handledning för amatörer. Illustr. Sthlm 1970. 83 sidor. Häftad. (#86927)100:-
Hellström, Gunnar Stockholms stads herdaminne.. Från reformationen intill tillkomsten av Stockholms stift. Biografisk matrikel. Sthlm 1951. 734 sidor. Häftad. (#42304)250:-
Herwig, Johann Justus Entwurf einer genealogischen Geschichte des Hohen Hauses Hohenlohe.. Nochmals abgedruckt, Berlin 1873. (4), 199, (5) pages. Bound in later cloth. Title page repaired. Underlinings with red pencil. (#118456)250:-
Heywood, Valentine British Titles.. The Use and Misuse of the Titles of Peers and Commoners with some Historical Notes. London 1951. xii, 188 pages. Original cloth. Dust jacket. (#66026)250:-
Hildebrand, Bengt Handbok i släkt- och personforskning I.. Metodlära, medeltidsförhållanden, historiografi och bibliografi. Sth 1961. 399 sidor. Original klotband. (#14177)145:-
Hildebrand, Bengt Handbok i släkt- och personforskning I.. Metodlära, medeltidsförhållanden, historiografi och bibliografi. Sthlm 1977. 399 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#14176)145:-
Hildebrand, Bengt Matrikel över ledamöter. av Kungl. Vitterhetsakademien och Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1753-1953. Lund 1954. 177 sidor. Häftad. (#159900)110:-
Hildebrand, Bror Emil Svenska sigiller från medeltiden 1-2.. (Allt som utkom). Sth 1862-1867. Med 70 planscher. Folio. Häftade. 2 vol. (#14197)950:-
Hofberg, Herman Svenskt biografiskt handlexikon 1-2.. Alfabetiskt ordnade lefnadsteckningar af Sveriges namnkunniga män och qvinnor från reformationen till närvarande tid. Sthlm 1976. 643 + 511 sidor. Halvfranskt band. 1 volym. (#126437)350:-
Huart, Clément Les Ziyârides.. Paris 1922. 84 pages 4:o. Soft, repaired covers. Extrait des Memoires de l'Academie des Inscriptions et Belles-Lettres Tome XLII. (#76963)200:-
Hälsingborgs-Landskrona nation i Lund 1900-1920.. Malmö 1920. xxxii,205 sidor. Stort format. Häftad. I huvudsak porträtter med korta biografier över lärare och studenter. (#171940)200:-
Härnösands gymnasiematrikel 1650-1800.. Utgiven av Gösta Bucht. Härnösand 1926. 124 sidor. Häftad. (#113431)250:-
Häusler, Ludolf & Mirjam Karlfeldts antavla 1-2.. En utredning om Karlfeldts släkt utförd på uppdrag av Majt Banck. Avesta 1979. 221 sidor. 2 stencilerade häften. A4. (#29053)200:-
Högloflige Ridderskapets och adelns bänkmans-fördelning,. upprättad på grund af de, före Riksdagens öppnande på Rikssalen, verkställda anteckningar till inträde å Riddarhuset vid Lagtima Riksdagen i Stockholm 1850. Sthlm 1850. 28 sidor. Blanka omslag. Vikt. (#126041)120:-
Isberg, A.U. En karolin och hans ättlingar.. Kulturhistoriska skildringar från karlarnes tid. Illustr. Malmö 1927. 231 sidor. Häftad. (#14141)175:-
Jemtlands läns Kongl. Hushållningssällskaps matrikel för år 1885.. Östersund 1885. 37 sidor. Häftad. (#110914)100:-
Johanson, Ulla Rulla över befälskårerna vid Sveriges armé och flotta 1755.. Sthlm 1976. 194 sidor. Häftad. (#15841)110:-
Johansson, O. Gävleborgare uti Hedervärda Bondeståndet vid Riksdagarna 1809-1866 I.. Gestrikland. Illustrerad. Edsbyn 1929. 188 sidor. Häftad. Tryckt i 600 numrerade exemplar. (#155220)100:-
Johansson, O. Gävleborgare uti Hedervärda Bondeståndet vid Riksdagarna 1809-1866 II.. Sydvästra och västra Hälsingland. Illustrerad. Edsbyn 1929. 220 sidor. Häftad. Tryckt i 600 numrerade exemplar. (#155221)100:-
Josephson, H. & Weibull, C.G. The Royal Bachelors Club 1769-1919.. Gbg 1919. 166 pp. Häftad. (#22855)125:-
Jubileumsverk över Ingenjörer. utexaminerade från Stockholms Tekniska Institut under åren 1924-1943. Porträtt. Sthlm 1944. 532 sidor. Stort format. Original linneband. (#109300)250:-
Jönköpings Högre Allmänna Läroverks katalog.. Höstterminen 1913-1921. Inbundna i ett senare klotband. (#133002)200:-
Katalog över Malmö Högre Allmänna Läroverk.. 1907-1916. 2 kataloger per år med ca. 60 sidor per katalog. Inbundna i ett klotband. (#141696)250:-
Kexsund - Petersson, A.G. Kexsunds-släkten.. En gammal bergsmanssläkt från Karlskoga bergslag. Genelogiska och biografiska anteckningar. Illustr. Kristinehamn 1913. 194 sidor + utvikbara stamtavlor. Häftad. Tvänne släkter från Karlskoga bergslag II. (#56533)150:-
Knap, Hagb. Th Familjen Knap i Norge.. Genealogiske og biografiske oplysninger. Med 4 tavler og 29 billeder. Kristiania 1911. (6), 80, viii sidor. Med bakre(!) omslag i elegant halvfranskt band signerat G. Hedberg. (#136586)450:-
Kungl. Hallands Regemente 1902-1974.. Biografiska uppgifter. Av Erik Carlsson m.fl. Illustr. Halmstad 1974. 511 sidor. Inbunden. (#58393)200:-
Kungl. Utrikesdepartementets kalender 1964.. Uppsala 1964. 360 sidor. Originalklotband. (#150826)100:-
Kungl. Utrikesdepartementets kalender 1969.. Uppsala 1969. 364 sidor. Originalklotband. (#153077)100:-
Lagerberg, Magnus Göteborgare I.. Göteborg 1913. 206 sidor + porträtt. Klotband. (#150387)150:-
Landgrén, Folke Åbo gymnasii matrikel.. Ånyo upprättad. Åbo 1944. 122 sidor + planscher. Häftad. Stämpel. (#172142)140:-
Laurin - Slägten Laurin.. Red. av August Kinberg. Sthlm 1886. viii,128 sidor. Med främre omslag i klotband. Lite svaga fläckar. Tryckt i 300 exemplar. Vackert ramtryck på handgjort papper. Vidlagt ett porträtt av Albert Laurin. (#134501)400:-
Legatstamtavler for etatsraad Jacob Henric Schous og hustru Susanne Beckmans stiftelse.. Udarbejdet af Thelma Jexlev og Alfred Larsen. Kbh 1973. 418 sidor. Originalklotband. (#151144)300:-
Lewenhaupt, Adam Hjelpreda vid placeringar.. Afslutad den 23 Mars 1876. Fjerde upplagan. Sthlm 1876. 40 sidor. Häftad. Blanka omslag. (#109495)150:-
Lewenhaupt, Eug. Anteckningar om Uplands nation i Upsala före 1830.. Upsala 1877. 170 sidor. Häftad. Lite fula omslag. (#103476)150:-
Lindeberg, A. Svensk biografi 1.. Medeltidens märkvärdigaste personer. Sthlm 1818. (14), 302, (2) sidor. Häftad, oskuren i original gråpappersomslag. Allt som utkom. (#172393)300:-
Lindeberg, A. Svensk biografi 1.. Medeltidens märkvärdigaste personer. Sthlm 1818. (14), 302, (2) sidor. Samtida halvfranskt band. Namnteckning. Allt som utkom. (#58118)350:-
Lindgren, Uno Heraldik i svenska författningar.. En vapenrättslig översikt från medeltiden till våra dagar. Illustr. Lund 1951. 180 sidor. Häftad. (#27430)140:-
Lindhult, Hans August Personal-matrikel öfver Göteborgs stift.. I september 1872 utgifven. Göteborg 1872. 55 sidor. Oskuren med tryckta originalomslag. (#49939)170:-
Lindskog, P.E. Matrikel öfver Skara stifts prästerskap och skol-betjäning;. utgifven 1819. Skara 1819. (8), 288, (16) sidor. Gammalt pappersomslag. (#78139)250:-
Linköpings Högre Elementar-Läroverks Katalog.. Höst-Terminen 1871, Vår och Höst-Terminen 1872 - 1879 samt Vår-Terminen 1880. Inbundna i ett nyare halvklotband. 1871 skadad med lite textförlust. (#132817)350:-
Linton, Carl Otto O.P. Andersson, Linton och Rosenhoff.. Släktutredning. Illustr. Sthlm 1963. 113 sidor. Häftad. (#107004)75:-
Litterära föreningen Concordia. vid Fjellstedtska skolan Uppsala dec. 1886 - dec. 1906. Sthlm 1907. 62 sidor. Original klotband. Porträttalbum. (#107736)125:-
Lundin, A.H. Småländska nationen i Lund.. Biografiska och genealogiska anteckningar. Lund 1882. 420, 33 sidor. Mycket enkelt band, "blockband". (#163454)275:-
Lundqvist, Bo V:son Västgöta nation i Uppsala från år 1595 1.. Biografiska anteckningar. 1595-1720. Uppsala 1928-46. 404 sidor. Häftad. (#89738)200:-
Lunds stifts matrikel.. Utgiven av Sven Håkan Ohlsson. Lund 1955. 547 sidor. Original klotband. (#135057)175:-
Lunds stifts matrikel 1900.. Utgifven af F.N. Ekdahl och A.J. Ekdahl. Lund 1900. 338 sidor. Halvfranskt band. (#49583)170:-
Lunds Universitets matrikel 1949-50.. Utgiven av Wilhelm Norlind och Maurits Persson. Lund 1051. 619 sidor. Klotband. (#171306)220:-
Långström, Erland Göteborgs högre latinläroverks studenter 1883-1939.. Biografier. Utg. Sten Långström. Gbg 1952. 571 sidor. Originalklotband med spräckt främre fals. Göteborgs studenter I. (#22844)200:-
Låstbom, Aug. Th. Swea och Götha Höfdinga-Minne sedan 1720 1-2.. Samt Konungariket Norges Ståthållare, Stifts-Amtmän, Amtmän och Commendanter sedan föreningen med Swerige 1814. Upps. 1842-1843. (8), 284; (6), 346, 60 Sidor. Med bevarade omslag i samtida halvklotband. Ryggen lös. (#14159)500:-
Låstbom, Aug. Th. Swea och Götha Höfdinga-Minne sedan 1720 1-2.. Upsala 1842-43. (8), 284, (6), 346 sidor. Tillsammans med: Aug. Th Låstbom: Konungariket Norges Ståthållare, Stifts-Amtmän, Amtmän och Commendanter sedan år 1814, eller detta Rikes förening med Swerige. Upsala 1843. (4), 60 sidor. Tillsammans med: Carl August Gosselman: Rapporter om Syd-Amerikanska staterna. Insända till H.E statsministern för utrikes ärendena, åren 1837 och 1838. Nyköping 1840. (8), 240 sidor. Inbundna i ett samtida enkelt halvfranskt band. Namnteckningar. Inklistrade tidningsartiklar på pärmarnas insidor. (#89653)2000:-
Lönnqvist, Bo En finsk adelssläkts öden.. Standertskjöld - Standertskjöld-Nordenstam. Illustr. H-fors 2007. 335 sidor. Liggande 4:o. Förlagsband. (#133210)300:-
Mannerfelt, Otto Mannerfeltska släktboken.. Del I. Borås 1918. xvi,249 sidor. Nyinbunden i halvlinneband. Dedikation. Tryckt i 150 exemplar (#167631)500:-
Mast, Peter Die Hohenzollern.. Von Friedrich III. bis Wilhelm II. Illustr. Wien 1994. 269 pages + maps. Hardcover. (#97939)125:-
Matricule de l'Université de Louvain IX.. Publiée par A. Schillings. 30 août 1776 - 11 novembre 1789. Bruxelles 1967. 330 pages. 4:o. Original cloth. Koninklijke Belgische Academie. (#112829)400:-
Matricule de l'Université de Louvain VIII.. Publiée par A. Schillings. Fin février 1734 - fin août 1776. Bruxelles 1963. 520 pages. 4:o. Original cloth. Koninklijke Belgische Academie. (#112830)400:-
Matricule de l'Université de Louvain X.. Publiée par A. Schillings. Janvier 1790 - janvier 1797. Bruxelles 1967. 154 pages. 4:o. Original cloth. Koninklijke Belgische Academie. (#112828)300:-
Matrikel för Svenska kyrkan 1986/87.. Red. Björn Sandin. Verbum 1986. 242 sidor. Förlagsband. (#37075)125:-
Matrikel för Svenska kyrkan 1990.. Red. Karin Andrén. Verbum 1990. 456 sidor. Förlagsband. (#38816)125:-
Matrikel för Svenska kyrkan 2006.. Red. Ragnar Norrman. Verbum 2006. 521 sidor. Förlagsband. (#149036)125:-
Matrikel öfver Landtmäteristaten.. 1909-18. 29 + 32 + 34 + 36 36 + 37 + 36 + 36 + 36 + 36 sidor. Inbundna i ett halvklotband. (#133376)200:-
Matrikel öfver Svenska Kyrkans Prästerskap.. Utgifven i Juli 1899 af H. Th. Ohlsson. Bihang: Lönetillskott från prästerskapets löneregleringsfond. Det lägst aflönade prästerskapets inkomster. Pastorat, i hvilka löneregleringen ännu icke tillämpas. Lund 1899. (8),200 sidor. Samtida, något nött halvfranskt band. (#120423)200:-
Matrikel öfver tjenstemän vid Sveriges jernverk och jerngrufvor 1916.. Utgifven af Gunnar Deutgen. Uppsala 1916. 220 sidor + annonser. Orig. klotband. (#83611)220:-
Matrikel öfver tjänstemän vid Sveriges järnverk och järngrufvor 1916.. Utgifven af Gunnar Deutgen. Uppsala och Stockholm 1916. 220 sidor + annonser. Original klotband. (#133953)250:-
Matrikel över Gästrike-Hälsinge nation i Uppsala 1811-1961.. Enligt Nationens uppdrag utgiven under redaktion av Gösta Thimon. Uppsala 1963. 596 sid. Inbunden. (#38214)170:-
Matrikel över Gästrike-Hälsinge nation i Uppsala 1811-1961.. Enligt Nationens uppdrag utgiven under redaktion av Gösta Thimon. Uppsala 1963. 596 sidor. Häftad. (#38213)125:-
Matrikel över lantmäteristaten 1947.. Sthlm 1947. 53 sidor. Klammerhäftad. (#107008)125:-
Matrikel över Uppsala ärkestift 1963.. Prästmötets utgåva. Uppsala 1963. 397 sidor. Häftad. (#77212)145:-
McGuigan, Dorothy Gies Familie Habsburg 1273 bis 1918.. Mit 32 Seiten Kunstdruckbilder. Wien 1967. 454 pages. Original cloth. Dust jacket with small tears. (#101172)220:-
Medlemsförteckning. jämte stadgar för Svenska Brukstjänstemannaföreningen 1933-1935. Vetlanda 1935. 192 sidor + annonser. Häftad. (#135841)130:-
Millqvist, Victor Svenska riksdagens borgarstånd 1719-1866.. Personhistoriska anteckningar. Sth 1912. 222 sidor. Häftad. Personhistorisk tidskrift XIII:2-3. (#14220)150:-
Millqvist, Viktor Svensk riksdagskalender 1909.. Biografiska och statistiska uppgifter. Sthlm 1909. 206 sidor. Original klotband. (#55643)100:-
Måns - Petersson, A.G. Måns-släkten.. En gammal bergsmanssläkt från Karlskoga bergslag. Genealogiska och biografiska anteckningar. Illustr. Kristinehamn 1912. 152 sidor. Häftad. Tvänne släkter från Karlskoga bergslag I. (#56530)150:-
Möller, Pontus Svensk släktforskarförteckning 1970.. Sthlm 1971. 139 sidor. Häftad. (#100018)100:-
Nevéus, Clara Kommunvapen.. Handledning för kommuner. Sthlm 1987. 29 sidor. Häftad. Meddelanden från Svenska Riksarkivet. (#110674)75:-
Nobel - Alfred Nobel och hans släkt.. Minnesskrift utgiven av Nobelstiftelsens styrelse. Illustrerad. Sthlm 1926. 330 sidor. Stort format. Häftad. (#35867)250:-
Norrlands nation i Upsala 1909-1914.. Red. Johan Nordström. Uppsala 1915. 200 sidor. 4:o. Original halvpergamentband. Foto och korta notiser om lärare och studenter. (#60361)200:-
Nya Sällskapets matrikel mars 1937.. Sthlm 1937. 22 sidor. Häftad. (#94440)100:-
Nygren, C.E. Biografiska anteckningar öfver lärjungar intagna vid Karlstads Högre Allm. Läroverk åren 1850-63.. Göteborg 1913. 136 sidor. Häftad. Lite nött rygg. (#123584)170:-
Nygren, C.E. Biografiska anteckningar öfver lärjungar intagna vid Karlstads Högre Allm. Läroverk åren 1864-74.. Göteborg 1912. 140 sidor. Häftad. Nött rygg. (#123585)150:-
Nyintroducerade svenska adelsätter.. Sex stamtavlor. ... under redaktion av Marianne Hagson. Sthlm 1992. Originalklotband. (#161492)175:-
Olsén, Helge Svenska kyrkomusici.. Biografisk uppslagsbok 1928. Porträtt. Sthlm 1928. 372 sidor. Halvfranskt band. (#135056)200:-
Olsén, Helge Svenska kyrkomusici.. Biografisk uppslagsbok 1936. Porträtt. Sthlm 1936. 506 sidor. Häftad. (#135054)200:-
Olsson, Bror Kalmar stifts herdaminne 1-5.. Det gamla kalmarstiftets klerus från äldsta tider till våra dagar samt Supplemet utgivet av Oloph Bexell. Illustr. Kalmar 1951 & 1980. 326 + 387 + 299 + 543 + 212 sidor. Del 1-4 i klotband, del 5 häftad. 5 volymer, varav den fjärde med svag inre främre fals. Dedikationer i del 1-4. (#77029)950:-
Olsson, Bror Latinska yrkesnamn i äldre svenska urkunder.. Hjälpreda vid släktforskning. Lund 1950. 20 sidor. Häftad. (#126053)60:-
Olsson, Mari-Anne Svensk släktforskarförteckning 1978.. Sthlm 1978. 189 sidor. Häftad. (#106851)100:-
Olsson, Nils William Tracing Your Swedish Ancestry.. Illustr. Upps. 1985. 26 pages. Pamphlet. (#70842)75:-
Orphei drängar 1853-1913.. Biografisk förteckning. (Red. av Herman Brulin). Uppsala & Stockholm 1914. 96 sidor. Häftad. (#126051)150:-
Palmgren, Herman Matrikel öfver Gästrike-Hälsinge nation i Uppsala 1811-1912.. Sthlm 1913. viii, 344 sidor. Häftad. Fint exemplar. (#89658)250:-
Petersson, A.G. Släkten Smedberg.. Hantverkarsläkt från Karlskoga bergslag. Genealogiska och kulturhistoriska anteckningar. Kristinehamn 1928. 19 sidor. Häftad. (#109545)120:-
Porträttmatrikel över ledamöter. av Kungl. Vitterhetsakademien och Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien 1753-1958. [Lund] 1959. 163 sidor. Häftad. (#159899)110:-
Posse, Arvid Andra kammarens män,. med porträtt. Sth 1877. 52 sidor. Häftad. (#23400)110:-
Quensel, Alice Vandring med släkten Quensel genom historiska miljöer.. Illustr. Doxa 1978. 204 sidor. Häftad. (#102987)135:-
Rall, Hans & Marga Die Wittelsbacher.. Von Otto I. bis Elisabeth I. Illustr. Wien 1994. 431 pages + maps. Hardcover. (#97942)125:-
Raneke, Jan Svenska medeltidsvapen I-III.. Lund 1982-85. Häftade. 3 volymer varav sista med nötta omslag. (#13565)1000:-
Reinhold, Frank Aus der Geschichte der Familie Vetterlein in Zwirtzschen. - Vorfahren des Stockholmer Großhändlers Walther Vetterlein (1867-1924). Genealogische Betrachtungen von 1496 bis heute. Illustr. Obergeißendorf (Thüringen) 2001. 52 pages. Pamphlet. (#106979)125:-
Rhyzelius, Andreas Ol. Episcoposcopia Sviogothica,. Eller En SweaGöthisk Sticht- och Biskops-Chrönika, Om alla Swea- och GöthaRikets Sticht och Biskopar, ifrå början, in til närwarande tid; Bestående af twå Delar. Med några anmerkningar Och fullkomligt Register. Förra delen, Om de siu Gamla Swea- och GöthaRikets Sticht och theras Biskopar. Sednare del(en), Om Swea- och GöthaRikets Siu Nyare Sticht, samt om theras Biskopar och Superintendenter, in til närwarande tid. Linköping 1752. (24), 360; 170, (2) pp. Nött samtida halvfranskt band. Porträttet saknas. (#35861)500:-
Rhyzelius, Andreas Ol. Episcoposcopia Sviogothica,. Eller En SweaGöthisk Sticht- och Biskops-Chrönika, Om alla Swea- och GöthaRikets Sticht och Biskopar, ifrå början, in til närwarande tid; Bestående af twå Delar. Med några anmerkningar Och fullkomligt Register. Förra delen, Om de siu Gamla Swea- och GöthaRikets Sticht och theras Biskopar. Sednare del(en), Om Swea- och GöthaRikets Siu Nyare Sticht, samt om theras Biskopar och Superintendenter, in til närwarande tid. Linköping 1752. Porträtt, (24), 360; 170, (2) sidor. Samtida halvfranskt band, lite nött i över- och underkant. Bortklippt namnteckning från titelbladet. (#35859)550:-
Riddarhus-Ordning m.m.. Riddarhus-Ordning, Ordningsstadga vid Adelsmöte, Instruktion, Lånereglemente. Sthlm 1875. 52 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. Fint ex. (#110673)150:-
Rikets regenter.. Antavlor för Svea rikes föreståndare sedan 1230, utgivna av Germanitas Genealogiæ Gothica. Sthlm 1936. XIII sidor. Klammerhäftad. Fuktrand i nederkanten. (#115454)125:-
Rosenberg, Carl Sveriges ecklestiastikmatrikel.. Ny, förkortad upplaga. Sthlm 1891. (4), 544 sidor. Dekorerat originalklotband. Övre delen av främre falsen spräckt. (#107009)600:-
Rosman, Holger Rasmus Ludvigsson som genealog.. Akad. avh. Uppsala 1897. XII, 156 sidor + V stamtavlor. Häftad i restaurerat omslag. (#26349)150:-
Rouillé, Michel Dugast Les maisons souveraines de l'Autriche.. Babenberg, Habsbourg, (Habsbourg-d'Espagne,) Habsbourg-Lorraine, (Lorraine). Paris 1967. 368 pages + plates. 4:o. Cloth. (#76066)850:-
Rouillé, Michel Dugast, Cuny, Hubert & Pinoteau, Hervé Les grands mariages des Habsbourg.. Préface de S.A.R. le Prince Xavier de Bourbon. Paris 1955. xvi, 374, (10) pages + 2 pp Errata et Addenda. 4:o. Soft covers. (#76069)750:-
Rullor öfver svenska krigsmagten till lands och sjös. innefattande officers- och civil-personalen samt utdrag ur Norges stats-kalender rörande armén och marinen 1876. Sthlm 1876. 251 sidor. Samtida halvfranskt band. (#12822)250:-
Runestam, Staffan Värmlands nation i Uppsala 1945-1954.. Porträtt och biografiska uppgifter. Uppsala 1958. 335 sidor. Original klotband. Tryckt i 700 exemplar. (#102981)150:-
Samfundet S.H.T:s ledamöter.. 1844 - 2/11 1895 samt 3/11 1895 - 31/12 1902. Förteckning jemte porträtt. Sthlm 1895-1903. 484 + 86 sidor. Original skinnryggsband. (#118620)250:-
Samfundet S.H.T:s ledamöter 4.. Förteckning jämte porträtt. 1/1 1913 - 30/6 1923. Sthlm 1923. 126 sidor. Imiterat skinnband. (#118619)150:-
Samfundet S.H.T:s ledamöter 6.. Förteckning jämte porträtt. 1/7 1934 - 31/8 1944. Uppsala 1944. 160 sidor. Häftad. (#118615)100:-
Scheffer, C.G.U. Heraldisk spegel.. Illustr. Sth 1964. 176 sidor. Inbunden. (#14170)125:-
Scheler, M. Auguste Histoire de la maison de Saxe-Cobourg-Gotha.. Bruxelles 1846. (6), 344 pages + plate and 5 genealogical tables. Blank wrappers. Spine worn. (#68025)500:-
Schmid, Johannes Des Bürgermeisters zu Hirchberg Johannes Schmid Nachkommen. von der ersten Hälfte des 16. Jahrhunderts bis zur Gegenwart. Ein Familienbuch ... Weimar 1897. 6 Bl., 13 doppelseitigen Tafeln + 8 doppelseitigen Bildertafeln + 2 Bl Wegweiser zu den Bildertafeln + (2), 132 Seiten Text. Original? halb Lederband mit Holzdecke, etwas abgegriffen, (Max Lüttich, Weimar). (#107974)950:-
Schram, Claës Eric Några anteckningar om släkten Björkman. från Björkeryd, Björkö socken i Småland. Kristinehamn 1909. 16 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. Stämplad. (#135587)170:-
Seitz, Heribert De tre kronorna.. Det svenska riksvapnet i sitt europeiska sammanhang. Sth 1961. 152 + XLVII planscher. Häftad. (#14169)125:-
Sillén, Tor Gotländske studenter.. 2:a upplagan. 1865-1928. Biografisk matrikel. Göteborg 1929. vi, 170 sidor + planscher. Häftad. (#135382)150:-
Sillén, Tor Gotländske studenter.. 2:a upplagan. 1865-1928. Biografisk matrikel. Göteborg 1929. vi, 170 sidor + planscher. Häftad. Fuktfläck. (#135384)100:-
Sirjean, Gaston Encyclopédie généalogique des maisons souveraines du monde I-XIII.. Paris 1959-1972. 14 folders in 2 original slip-cases. I. Les Mérovingiens. II. Les Carolingiens. III Les Capétiens directs. IV. Les Valois. V. Les Bourbons. VI. Les Orleans. VII. Les Bonapartes (lignée masculine) VII bis. Les Bonapartes (lignée féminine) Murat et Beauharnais. VIII. Les illégitimes. IX-XIII Branches cadettes (Volume XIII by Hubert Cuny). (#70609)2000:-
Sjöberg, N. Porträtt af svenska läkare och apotekare I-III.. Utgifna af Svenska läkaresällskapet. Sthlm 1910. 128 sidor text + 6 planscher och över 209 porträtt. Stort format (folio). Häftade. 3 volymer i kassett. Mycket fin uppsättning. (#46080)400:-
Sjögren, Paul Ätten Posses historia intill år 1500.. Illustr. Sth 1950. 282 sidor. Häftad. Ätten Posse. Studier och undersökningar 1. (#17131)300:-
Skogsjö, Håkan Familjer i Edsele.. 1694-1808. Sthlm 1987. 110 sidor. Häftad. (#107002)80:-
Skånsk släktforskning.. Jubileumsskrift 1937-87. Skånes genealogiska förening. Illustr. Utan ort och år. 109 sidor. Häftad. (#106987)110:-
Släktforskarnas årsbok '00.. Utgiven av Sveriges Släktforskarförbund. Red. Håkan Skogsjö. Illustr. Göteborg 2000. 352 sidor. Original pappband. (#109179)150:-
Släktforskarnas årsbok '03.. Utgiven av Sveriges Släktforskarförbund. Red. Håkan Skogsjö. Illustr. Göteborg 2003. 352 sidor. Original pappband. (#137645)150:-
Släktforskarnas årsbok '97.. Utgiven av Sveriges Släktforskarförbund. Red. Håkan Skogsjö. Illustr. Göteborg 1997. 352 sidor. Original pappband. (#102865)150:-
Släktforskarnas årsbok '98.. Utgiven av Sveriges Släktforskarförbund. Red. Håkan Skogsjö. Illustr. Göteborg 1998. 342 sidor. Original pappband. (#102866)150:-
Släktforskarnas årsbok '99.. Utgiven av Sveriges Släktforskarförbund. Red. Håkan Skogsjö. Illustr. Göteborg 1999. 352 sidor. Original pappband. (#102867)150:-
Släktkalender III.. Utgiven av P. Er. Gadd. Helsingfors 1960. 307 sidor. Original klotband. (#155224)200:-
Släkt och hävd 1950-1994.. Tidskrift utgiven av Genealogiska föreningen, Riksförening för släktforskning. Årgång 1, 1950 - 1994. 115 häften. (#164194)1500:-
Smålands nation.. Höstterminen 1903 - höstterminen 1908. Utgiven af Smålands nation i Uppsala 1909. Porträtt. 80 sidor. Stort format. Häftad. (#115782)160:-
Smålands nation.. Vårterminen 1909 - höstterminen 1913. Utgiven av Smålands nation i Uppsala. Red. Einar T. Strand. Illustrerad. Uppsala 1914. 124 sidor. Stort format. Häftad. (#123575)150:-
Smålands nation i Lund 1928-1938.. Illustrerad. Lund 1938. 272 sidor. Lite nött original skinnband. Tryckt i 50 numrerade exemplar. (#70256)200:-
Stake, Jacob Värmlands nation i Uppsala.. V.-t. 1915 - h.-t. 1924. Porträtt och biografiska uppgifter. Uppsala 1925. 186 sidor. Häftad. Nött rygg. (#102970)100:-
Statistisk matrikel över Svenska kyrkans prästerskap 1941.. Utg. av Håkan Theodor Ohlsson. Lund 1941. 222 sidor. Mjukt originalklotband. (#162536)150:-
Statistisk matrikel över Svenska kyrkans prästerskap 1977.. Utg. av Sven Håkan Ohlsson. Lund 1977. 388 sid. Inbunden. (#22540)100:-
Stenvall, Gunnar I minnets helgedom.. Avlidna präster inom Växjö stift, Kronobergs och Jönköpings län 1934-1941. Illustr. Lund 1941. 147 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. (#154854)150:-
Strengnäs stifts matrikel.. Utgifven af Carl Callmander. Örebro 1847. (4),88 sidor Liten 4:o. Samtida nött halvfranskt band. Interfolierad och med mängder av handskrivna rättelser och tillägg. (#55628)450:-
Studentföreningen Verdandi 1882-1907.. Sthlm 1907. 154 sidor. Original klotband. Blekt rygg. Medlemsförteckning med porträtt. (#120453)150:-
Ståhl, Magnus Laur. Biographiske underrättelser om professorer vid Kongl. Universitetet i Lund,. ifrån dess inrättning till närvarande tid. Christianstad 1834. (4),378,(6) sidor. Nött skinnryggsband. Inlagan lagerfläckad. (#172522)250:-
Svenska adelsförbundet.. Medlemskatalog den 1 oktober 1919. 32 sidor. Häftad. Mycket fint ex. (#126040)150:-
Svenska adelsmäns öden.. Också en adelskalender. Facsimileupplaga, Rediviva 1976 (av första upplagan från 1872). 188 sidor. Litet format. Original pappband. (#132563)125:-
Svenska arméens anciennetets-, tour- och rang-rulla.. År 1842. Sthlm 1842. (6), 172 sidor. Samtida skinnryggsband, något nött. (#12831)350:-
Svenska frimurareorden.. Matrikel 1980. 457 sidor. Häftad. (#169036)170:-
Svenska frimurareorden.. Matrikel 1981. 455 sidor. Häftad. (#169037)170:-
Svenska försvarsväsendets rulla 1947.. Omfattande armén m.m. Sth 1947. 811 sidor. Original klotryggsband. (#126650)150:-
Svenska försvarsväsendets rulla 1968.. Utarbetad inom försvarsdepartementet. Sthlm 1968. 894 sidor. Original klotryggsband. (#150382)150:-
Svenska kyrkans prästerskap.. Porträttgalleri 1939. Gbg 1939. 572 sidor. Originalklotband med svag främre fals. (#109565)170:-
Svenska polisen I.. Sthlm 1933. 583 sidor. Stort format. Original halvfranskt band. I huvudsak biografisk matrikel över poliser i Götaland samt Stockholms, Uppsala och Södermanlands län. En andra del utkom. (#107872)300:-
Svenskar i utlandet 1959.. Biografiska uppgifter mm sammanställda av Utlandssvenskarnas förening och Riksföreningen för svenskhetens bevarande i utlandet. Stockholm 1959. 241 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#153076)100:-
Svenska släktkalendern 1912.. Första årgången. Utg. Gustaf Elgenstierna. Originalklotband. (#21447)150:-
Svenska släktkalendern 1943.. Tolfte årgången. Utg. Gustaf Elgenstierna. Originalklotband. Utkom med 14 nummer 1912-1950. (#36906)150:-
Svenska släktkalendern 1963.. Ny följd. Utg. av Gösta Berg m.fl. Sthlm 1963. Originalklotband. (#50653)150:-
Svenska släktkalendern 1974.. Ny följd. Utg. av Gösta Berg m.fl. Sthlm 1974. 504 sidor. Originalklotband. (#50654)150:-
Svenska släktkalendern 1976.. Ny följd. Utg. av Gösta Berg m.fl. Originalklotband i skyddsomslag. (#36962)150:-
Svenska ättartal för år 1890. Afsedd att utgöra tidskrift för Svensk slägtkunskap och slägtforskning samt slägtbok och slägtkalender. Sjette årgången. Sthlm 1890. xvi, 496 sidor. Original klotband. Lite svaga falsar. (#172348)150:-
Svensk officersmatrikel I.. Generalitetet, generalstaben och infanteriet. Utgiven av Severin Hallberg. Sthlm 1921. 534 sidor. Häftad. (#127467)175:-
Svensk rikskalender 1911.. Sth 1910. 958 pp. Dek. orig.-klotband. (#22862)210:-
Sveriges lantmätare år 1921.. (Porträttkatalog.) Utgiven av Stockholms lantmätarklubb 1921. 153 sidor. Original klotband. Tryckt i 500 numrerade exemplar. (#133797)175:-
Sveriges lantmätare år 1936.. Utgiven av Sveriges lantmätareförening i november 1936. 143 sidor. Original klotband. (#133798)150:-
Sveriges namnkunnigaste män och kvinnor.. Illustr. Sth 1901. 274 sidor + planscher. Dekorerat originalklotband. (#44386)170:-
Sveriges och Norges stats-kalender för år 1869.. Sthlm 1868. Något nött och blekt original klotband. Stämplar. (#77031)125:-
Sveriges ridderskap och adels kalender 1939.. 1422 sidor. Original klotband. Svaga falsar. (#150389)100:-
Sveriges ridderskap och adels kalender 1950.. Inbunden. (#52492)100:-
Sveriges ridderskap och adels kalender 1951.. Dekorerat originalklotband. (#52494)120:-
Sveriges ridderskap och adels kalender 1965.. Inbunden. (#52503)100:-
Sveriges ridderskap och adels kalender 1973.. 1066 sidor. Original klotband. (#58571)150:-
Sveriges ridderskaps och adels kalender 1912. Utgifven af Adam Lewenhaupt. 1400 sidor Original klotband. (#127169)200:-
Sveriges ridderskaps och adels kalender 1922.. Utgiven av Adam Lewenhaupt. 1508 sidor. Original klotband. (#160750)165:-
Sveriges ridderskaps och adels kalender 1932.. Original klotband. (#172369)120:-
Sveriges ridderskaps och adels kalender 1936. 1412 sidor. Original klotband. Lite fläckar på främre pärmen. (#160751)150:-
Sveriges tempelriddare.. Red. N.J.F. Almkvist. Porträtt. Sthlm 1943. 869 sidor. Stort format. Original halvfranskt band. (#109313)350:-
Sångsällskapet O.D:s medlemmar 1903-1918.. Porträtt. Uppsala 1919. 52 sidor. Häftad. (#117196)100:-
Sällskapet Arosbröderna.. Porträtt och biografier. Sthlm 1932. 212 sidor. Original klotband. (#60444)140:-
Södermanlands-Nerikes nation 1937-1946.. Porträtt. Red. Bengt Axhamre. Uppsala 1948. 224 sidor. Original klotband. (#115912)175:-
Södermanlands-Nerikes nation i Upsala.. Höstterminen 1911 - vårterminen 1916. Porträtt. Uppsala 1916. 136 sidor. Stort format. Original klotband. (#137106)175:-
Södermanlands-Nerikes nation i Upsala.. Vårterminen 1929 - höstterminen 1936. Porträtt. Uppsala 1937. 232 sidor. Häftad. (#115884)150:-
Södermark, Robert Kungl. svenska riddareordnarna. jämte konung Oscar II:s jubileums-minnesteckning. Personhistoriskt praktverk. Den historiska afdelningen utarbetad af Karl Henrik Karlsson. Lund 1907. 436 sidor + planscher. Stort format. Dekorerat original klotband. Lite nött i ryggens eder- och överdel. (#85065)250:-
Tenow, O. Matrikel öfver Carlstads stift.. Med noter af historiskt och lokalt innehåll. Carlstad 1875. 262 sidor. Inbunden. (#42513)340:-
The Commercial Who's Who in Scandinavia.. Trelleborg 1950. 1380 pages. Original cloth. (#150755)200:-
The Manual of Heraldry.. A Concise Description of the Several Terms Used, and Containing a Dictionary of Every Designation in the Science. Edited by Francis J. Grant. New and revised edition, with 350 illustrations. Edinburgh 1937. viii, 142 pages. Original cloth in dustjacket. (#65943)140:-
Thimon, Gösta Stockholms nations studenter i Uppsala 1649-1800 I-II.. Vinculum Stockholmense. Sthlm 1982-96. 280 + 462 sidor. Original klotband. 2 volymer. (#39668)300:-
Torén, Carl-Axel Släkten Torén.. Illustr. Sthlm 1955. 69 sidor. Häftad. (#106997)75:-
Trägårdh, Kurt G. Släkten Trägårdh från Skåne.. Anteckningar, samlade och sammanställda. Illustr. Sthlm 1978. 135 sidor. Häftad. (#106981)90:-
Ulff, Otto Fr. Biografiska anteckningar om juris kandidater. och till rättegångsverken examinerade vid Upsala universitet 1839-1881. Sthlm 1883. (4), 172 sidor. Häftad. Liten reva i främre omslaget. Fuktfläck. (#135593)200:-
Unander, W.A. Unander Smaræus.. Genealogi med biografier. Sthlm 1914. 93 sidor + planscher och utvikbara stamtavlor. Häftad. (#106990)175:-
Uplands nation Vt. 1926 - Ht. 1932.. Porträtt. Uppsala 1932. 183 sidor + planscher. Häftad. Stämpel. (#108690)130:-
Upplands nation 1933-1941.. Porträttkatalog på nationens uppdrag redigerad av Tryggve Byström. Uppsala 1942. 190 sidor. Häftad. (#108691)135:-
Uppsala universitets katalog.. Höstterminen 1903 - vårterminen 1905. Utgiven af Studentkåren. Inbundna i ett halvklotband. (#40237)170:-
Uppsala universitets katalog.. Höstterminen 1905 - vårterminen 1907. Utgiven af Studentkåren. Inbundna i ett halvklotband. (#40238)170:-
Uppsala universitets katalog.. Höstterminen 1907 - vårterminen 1909. Utgiven af Studentkåren. Inbundna i ett halvklotband. (#40239)170:-
Uppsala universitets katalog.. Vårterminen 1902 - höstterminen 1904. Utgiven af Studentkåren. Inbundna i ett halvklotband. (#40234)170:-
Uppsala universitets katalog.. Vårterminen 1907 - höstterminen 1908. Utgiven af Studentkåren. Inbundna i ett halvklotband. (#40236)170:-
Uppsala universitets katalog.. Vårterminen 1908. Utgiven af Studentkåren. Klotband. (#150416)145:-
Uppsala universitets katalog.. Vårterminen 1909 - vårterminen 1910. Utgiven af Studentkåren. Inbundna i ett halvklotband. (#40235)170:-
Uppsala universitets katalog.. Vårterminen 1945. Utgiven af Studentkåren. Dekorerat originalklotband. (#114377)175:-
Uppsala universitets matrikel 1937-1950.. Utgiven av Åke Dintler och J.C. Sune Lindqvist. Uppsala 1953. 628 sid. Inbunden. (#40511)175:-
Uppsala universitets matrikel 1937-1950.. Utgiven av Åke Dintler och J.C. Sune Lindqvist. Uppsala 1953. 628 sidor. Häftad. (#38212)150:-
Uppsala universitets matrikel 1951-1960.. Utgiven av Åke Dintler & Lennart Grönberg. Uppsala 1975. 682 sidor. Häftad. (#39725)150:-
Uppsala universitets matrikel 1951-1960.. Utgiven av Åke Dintler & Lennart Grönberg. Uppsala 1975. 682 sidor. Original klotband. (#122479)200:-
Upsala academies catalog för höst-terminen 1848. Upsala 1848. 48 sidor. Häftad. Saknar omslag. Lite hål i de 2 första bladen. (#94406)125:-
Upsala academies catalog för höst-terminen 1849. Upsala 1849. 50 sidor. Häftad. Saknar omslag. (#94405)150:-
Upsala academies catalog för höst-terminen 1850.. Upsala 1850. 50 sidor. Häftad. Saknar omslag. (#94403)150:-
Upsala academies catalog för höst-terminen 1852. Upsala 1852. 48 sidor. Häftad. Saknar bakre omslag. (#94407)150:-
Upsala academies catalog för Wår-terminen 1831.. Upsala 1831. 50 sidor. Häftad. Marmorerat pappersomslag. (#94408)150:-
Upsala academies catalog för vår-terminen 1850.. Upsala 1850. 50 sidor. Häftad. Saknar omslag. (#94404)150:-
Upsala universitets catalog för vår-terminen 1853.. Upsala 1855. 48 sidor. Häftad. Blanka omslag. (#94402)100:-
Upsala universitets katalog.. Höstterminen 1896. Utgiven af Studentkåren. Inbunden i dekorerat original klotband. (#72281)200:-
Upsala universitets katalog för Höst-terminen 1866.. Utgifven af Student-corpsen. Upsala 1866. 67 sidor. Häftad. Blanka omslag. (#94401)100:-
Upsala universitets katalog för Vår-terminen 1873.. Utgifven af Student-kåren. Upsala 1873. 103 sidor. Häftad. Omslagen fläckiga och det bakre loss. (#94343)100:-
Upsala ärkestifts matrikel 1830.. Utgifven af Jon. Arv. Winbom. Upsala 1830. xiv, (2), 112 sidor. Liten 4:o. Interfolierad och med en hel del handskrivna rättelser och tillägg. Samtida marmorerat pappband. (#55627)450:-
Upsala ärkestifts matrikel 1840.. Utgifven af Johan Eric Forssell. Upsala 1840. xvi, (2), 200 sidor. Liten 4:o. Interfolierad och med en hel del gamla handskrivna rättelser och tillägg. Samtida ganska nött halvfranskt band. (#119345)450:-
Van der Linden, M.P. De Burggraven van Montfoort.. In de geschiedenis van het Sticht Utrecht en het Graafschap Holland 1260-1490. Assen 1957. (8), 197 pages + table and map. Original cloth. Dust jacket. (#68828)250:-
Vem var det?. Biografier över bortgångna svenska män och kvinnor samt kronologisk förteckning över skilda ämbetens och tjänsters innehavare. Stockholm 1944. 356 sidor. Originalklotband. (#153078)100:-
Vem är det? 1949.. Svensk biografisk handbok. Red. Elisabeth Gafvelin. Sthlm 1998. 1263 sidor. Original klotband. (#113937)145:-
Vem är det? 1957.. Svensk biografisk handbok. Red. Ingeborg Burling. Sthlm 1956. 1158 sidor. Originalklotband. (#105560)145:-
Vem är det? 1969.. Svensk biografisk handbok. Red. Sten lagerström. Sthlm 1968. 1112 sidor. Originalklotband. (#162733)100:-
Vem är det? 1981.. Svensk biografisk handbok. Sthlm 1980. 1216 sidor. Original klotband. (#113142)145:-
Vem är det? 1983.. Svensk biografisk handbok. Sthlm 1982. 1178 sidor. Original klotband. (#113143)145:-
Vem är det? 1989.. Svensk biografisk handbok. Red. Sigrid Andersson. Sthlm 1988. 1266 sidor. Original klotband. (#114188)125:-
Vem är det? 1991.. Svensk biografisk handbok. Red. Sigrid Andersson. Sthlm 1991. 1256 sidor. Original klotband. (#162735)125:-
Vem är det? 1995.. Svensk biografisk handbok. Red. Hans Uddling och Katrin Paaboo. Sthlm 1995. 1276 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#162734)145:-
Vem är vem 1-5.. 1. Skåne, Halland, Blekinge. 2. (Övriga) Götaland. 3. Svealand. 4. Stor-Stockholm. 5. Norrland, Supplement, Register. Red. Åke Davidsson och Paul Harnesk. Sthlm 1962-68. Original halvskinnband. Skyddsomslag. 5 volymer. Fina ex. (#156087)500:-
Wennström, Ida Släkten Wennström från Fembecke i Wendel.. Anteckningar, samlade och sammanställda. Illustr. Lund 1965. 125 sidor. Häftad. (#65987)125:-
Wennström, Thorsten Kungl. Krigsakademien och Kungl. Krigshögskolan åren 1792-1935.. Personhistoriska uppgifter. Illustrerad. Sthlm 1936. 373 sidor. Original linneband. (#131047)250:-
Westerling, Fredrik Adolf Ecklesiastik-matrikel öfver Sverige 1879.. Nionde upplagan. Sthlm 1879. (4), 280 sidor. Häftad. Nött rygg. Främre omslag löst, bakre saknas. (#106995)100:-
Westerling, Fredrik Adolf Ecklesiastik-matrikel öfver Sverige 1883.. Tionde upplagan. Sthlm 1883. (4), 280 sidor. Halvklotband. (#130952)125:-
Westerling, Fredrik Adolf Ecklesiastik-matrikel öfver Sverige 1883.. Tionde upplagan. Sthlm 1883. (4), 280 sidor. Samtida skinnryggsband. (#106994)150:-
Wexiö stifts matrikel. samt Biografisk afdelning. Utgifven af Gust. Sundberg. Wexiö 1875-76. viii, 99 + (4), vi, 121 sidor. Slitet halvfranskt band; ryggen saknas. (#106853)200:-
Wiberg, Yngve Bjärasläkten I-II. Illustrerad. Malmö 1944 och 1958. 234 + 526 sidor + genealogiska tabeller. Stort format. Linneband. 2 volymer. Stämplar. (#74365)600:-
Wikmark, Gunnar Den prästbiografiska forskningen i Härnösands stift.. Härnösand 1972. 144 sidor. Häftad. Dedikation. (#134057)130:-
Willebrand, B.M. Den svenska adeln.. En demografisk-kulturhistorisk undersökning av Sveriges och Finlands adel. Sthlm 1932. 189 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#60318)200:-
Wilskman, Atle Släkten Wilskman.. Illustr. H-fors 1907. 103 sidor + utvikbar stamtavla. Häftad. Övre delen av ryggen nött. (#106992)125:-
Wilstadius, Paul Smålands nation i Uppsala 1845-1950.. Uppsala 1961. xvi,379 sidor. Häftad. (#85332)250:-
Wilstadius, Paul Smålands nation i Åbo 1640-1798:II.. Jämte övriga studerande smålänningar vid Åbo akademi fram till år 1807. Biografiska anteckningar. Utg. av Sten Carlsson. Sthlm 1985. 135 sidor. Häftad. (#93328)125:-
Virdestam, Gotthard Under Växjödômens spira.. Kulturhistoriska bilder och anteckningar. Lund 1936. 199 sidor + planscher. Häftad. (#153502)200:-
von Euler-Chelpin, Sten Släkten Kjersén.. Göteborg 1972. 53 sidor. Häftad. (#106999)75:-
von Gerber, Tage (utg) Sveriges ointroducerade adels kalender 1944.. Tolvte årg. Malmö 1943. 168 sidor. Klammerhäftad utan omslag och titelblad. Tryck endast på en sida. Tycks vara någon slags korrekturexemplar, dock uan anteckningar. (#22933)100:-
von Henel, Andreas Jochim Det Anno MDCCXXXV florerande Swerige,. Eller Fullkommelig Beskrifning, Om den mycket kloka och högst-berömmeligste Regerings-Författning, Inrättning och Beskaffenhet uti Riket; ... Leipzig, Christopher Zunkel, (1730). (12),296 sidor. 4:o. Samtida halvfranskt band på träpärmar, varav den bakre lite skadad. En sida med smärre fläck samt ca. 25 blad i slutet med fuktfläck i inre marginalen Egentligen en förteckning över statstjänstemän, militärer, präster m.m. Detta är första upplagan, en andra upplaga utkom i Stockholm 1736. Båda är odaterade, men företalet till denna är undertecknat Leipzig 1730. (#115708)1000:-
von Schéele, Frans Anteckningar om Gestrike och Helsinge nationer i Upsala.. Gefle 1877. 100 sidor. Häftad. Främre omslag loss. (#103458)125:-
Wrangel, F.U. Die souveränen Fürstenhäuser Europas I-III.. Porträtsammlung nebst genealogischen Notizen. Zeichnungen von Agi Lindegren. Stockholm 1898-99. 845 pages. 4:o. Brown half leather bindings. 3 volumes. Stamped. One of 150 numbered copies in 3 volumes. This copy unnumbered. (#172076)1500:-
Wrangel, F.U. & Bergström, Otto Svenska adelns ättartaflor ifrån år 1857 I-II.. Sth 1897-1900. 912; 748 pp. + Supplement och Register 274 pp. Inb. i 2 original-klotband. (#48027)850:-
Wrangel, F.U. & Bergström, Otto Svenska adelns ättartaflor ifrån år 1857 I-II.. Sth 1897-1900. 912; 748 sidor + Supplement och Register 274 sidor. Inbundna i 2 halvfranska band varav ett med sprucken fals. (#22835)700:-
Västgöta nation i Uppsala 1948-1957.. Halmstad 1958. 248 sidor. Häftad. (#86923)150:-
Västmanlands-Dala nation i Uppsala 1932-1942.. (Porträttgalleri.) Uppsala 1942. 352 sidor. Original klotband. (#128905)200:-
Västmanlands-Dala nation i Uppsala 1932-1942.. (Porträttkatalog.) Uppsala 1942. 352 sidor. Original klotband. (#132756)150:-
Västmanlands-Dala nation i Uppsala vt. 1901 - ht. 1905.. (Porträttgalleri.) Uppsala 1906. 124 sidor. Original klotband. (#128912)150:-
Västmanlands-Dala nation i Uppsala vt. 1916 - ht. 1924.. (Porträttgalleri.) Uppsala 1925. 169 sidor. Original klotband. (#128911)150:-
Ydén, K.A. Matrikel öfver Linköpings stift år 1881.. Söderköping 1881. (6), 244 sidor. Samtida skinnryggsband med en del gamla bläcknoteringar. (#106972)200:-
Zielfelt, Lennart Släkthistoriska källor för Jämtlands län.. Sth 1970. 80 sidor. Häftad. (#14183)70:-
Ågren, Sven Svensk biografisk uppslagslitteratur.. Bibliografisk förteckning. Uppsala 1929. 423 sidor. Häftad. (#57547)200:-
Östgöta nation i Uppsala.. 1944-1954. Porträttkatalog med biografiska uppgifter. Red. Gösta Elvin. Uppsala 1956. 382 sidor. Original klotband. (#132749)150:-
Östgöta nation i Uppsala.. Höstterminen 1908 - Vårterminen 1913. Porträtt. Uppsala 1929. 144 sidor. Original klotband. (#158847)160:-
Östgöta nation i Uppsala.. Höstterminen 1918 - Vårterminen 1928. Porträtt. Uppsala 1929. 245 sidor. Häftad. (#119475)145:-
Östgöta nation i Uppsala.. (Porträttkatalog.) Höstterminen 1933 - höstterminen 1943. Malmö 1945. 276 sidor. Häftad. (#158886)125:-
Östgöta nation i Uppsala.. (Porträttkatalog.) Höstterminen 1933 - höstterminen 1943. Malmö 1945. 276 sidor. Original skinnband. Bibliofilupplaga i 50 numrerade exemplar. (#132748)200:-
Östgöta nation i Upsala.. Höstterminen 1902. Illustrerad. Uppsala 1903. 130 sidor. Häftad. (#165826)120:-
Östgöta nation i Upsala.. Vårterminen 1908. Illustrerad. Uppsala 1908. 89 sidor. Klotband. (#165827)140:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page