| Redins Antikvariat | Allmän svensk och nordisk historia. | Back to home page |
| "1786".. Vitterhetsakademiens jubileumssymposium 1986. Illustr. Sth 1988. 148 sidor. Häftad. (#46874) | 110:- |
| Adlersparre, C.A. Anteckningar om bortgångne samtida I-III.. Sthlm 1859-62. 288; 380; 286 sidor. Samtida halvfranskt band med bräckt rygg. Stämplar. (#3392) | 450:- |
| Almén, Folke Gustav III och hans rådgivare 1772-89.. Arbetssätt och meningsbrytningar i rådkammare och konseljer. Aa. Upps 1940. 446 sidor. Häftad. (#25268) | 145:- |
| Alm, Mikael Kungsord i elfte timmen.. Språk och självbild i det gustavianska enväldets legitimitetskamp 1772-1809. Illustr. Aa Upps. 2002. 480 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#74492) | 250:- |
| Anckarsvärd, M. Gustavianska opinioner.. M. Anckarsvärds brev till N. G. Schultén 1790-1808. Utg. av O. Mustelin. Sth 1963. 144 sidor. Häftad. (#8647) | 120:- |
| Andreen, Per G. Gustaf Fredrik Wirsén 1779-1827.. En biografi. Illustr. Vänersborg 1987. 120 sidor. Häftad. (#16416) | 80:- |
| Arndt, Ernst Moritz Skildringar ur svenska historien under Gustaf III och Gustaf IV Adolf.. Öfversättning af J.J.S. Upps. 1840. (4), 347 sidor. Samtida halvfranskt band. (#45663) | 450:- |
| Awebro, Kenneth Gustaf III:s räfst med ämbetsmännen 1772-1779. - aktionerna mot landshövdingarna och Göta hovrätt. Aa Upps. 1977. 244 sidor. Häftad. (#2142) | 125:- |
| Barfod, Johan Christopher Märkvärdigheter rörande skånska adeln.. Med inledning och anmärkningar av G. Carlquist. Illustr. Facsimile-upplaga. Lund 1976. XVI, 459 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#45269) | 200:- |
| Birck, Erik Ludvig General Tolls krigsplan år 1788.. Dess utförande och sammanbrott. Aa H-fors 1944. 488 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#23609) | 185:- |
| Bæhrendtz, F.J. Om Sveriges förhållande till Ryssland. under konung Gustaf IV Adolfs förmyndarregering I. 1880. 36 sidor. Häftad. Blanka omslag. Ur Historiskt bibliotek. (#109504) | 120:- |
| Carlsson, Einar Den ryska giftermålsfrågan under Gustav IV Adolfs minderårighet och första regeringstid.. Aa Upps 1925. 290 sidor. Häftad. (#8655) | 125:- |
| Carlsson, Signe Sverige och Storbritannien 1787-1790.. Studier över den gustavianska tidens diplomatiska historia. Aa Lund 1944. 334 sidor. Häftad. (#3470) | 140:- |
| Clason, Sam. Gustaf IV Adolf och den europeiska krisen under Napoleon.. Historiska uppsatser. Sth 1913. 256 sidor. Klotband. (#8658) | 140:- |
| Clewberg-Edelcrantz - Gierow, Karl Ragnar Abraham Niclas Clewberg-Edelcrantz.. Sth 1964. 275 sid. Inbunden. (#40061) | 160:- |
| Dahlström, Bertil Rikets gäld 1788-1792.. Studier i den svenska riksförvaltningen jämte krigsfinansieringen 1788-1790. Aa. Sth 1942. 852 sidor. Häftad. (#8663) | 200:- |
| d'Albedyhll, Gustaf, Skrifter af blandadt, dock mest politiskt och historiskt Innehåll:. Andra delen. Nyköping, P. Winge, 1810. 370 sidor. Välbevarat samtida halvfranskt band. (#172904) | 450:- |
| Dalgren, Lars Sverige och Pommern 1792-1806.. Statskuppen 1806 och dess förhistoria. Aa. Upps 1914. 186 sidor. Häftad. Stämpel. (#8665) | 145:- |
| de Suremain, J.B. Generallöjtnant de Suremains minnen.. Från hans anställning i svensk tjänst 1794-1815. (Sverige på Franska republikens och kejsardömets tid.) Bemyndigad öfversättning från franskan af O.H.D. Sth 1902. 336 sidor. Halvklotband. (#3216) | 165:- |
| Ehrensvärd, Carl August Brev I-II.. Utgivna av Gunhild Bergh. Illustr. Sth 1916-17. 284 + 459 sidor + utvikbar "philosophisk tafla". Originalklotband. 2 volymer. (#44757) | 550:- |
| Ekeblad, Claës Julius Gustaf III och hans gunstlingar skildrade.. Sthlm 1871. 32 sidor. Halvklotband., något nött. (#114513) | 140:- |
| Ekedahl, W. Bidrag till tredje koalitionens bildningshistoria. (1803-1805) I. Aa Lund 1902. 279 pp. (#15784) | 120:- |
| Elkan, Sophie Konungen.. I landsflykt. En sannsaga berättad. Sthlm 1906. 288 sidor + plansch. Klotband. Namnteckning. Om Gustaf IV. (#104386) | 200:- |
| Elkan, Sophie Konungen.. Samt Konungen i landsflykt. En sannsaga berättad. Tredje resp. andra upplagan. Sthlm 1907. 340 + 318 + 288 sidor + plansch. Inbundna med samtliga omslag i gediget och elegant halvfranskt band med upphöjda bind. Namnteckningar. Om Gustaf IV. (#84311) | 350:- |
| Essén, Åke W. Johan Liljencrantz som handelspolitiker.. Studier i Sveriges yttre handelspolitik 1773-1786. Lund 1928. 282 sidor. Häftad. (#2723) | 140:- |
| Forsstrand, Carl Den siste rikskanslern och hans döttrar.. Samt andra gustavianska minnen. Illustr. Sth 1927. 228 sidor. Häftad. (#8674) | 80:- |
| Forsstrand, Carl Den siste rikskanslern och hans döttrar.. Samt andra gustavianska minnen. Illustr. Sth 1927. 228 sidor. Klotband. (#7796) | 130:- |
| Forsstrand, Carl De tre gracerna.. Minnen och anteckningar från Gustaf III:s Stockholm. Andra upplagan. Sthlm 1912. 240 sidor. Original linneband. (#139698) | 165:- |
| Forsstrand, Carl Konung och adel.. Minnen och anteckningar från Gustaf III:s Stockholm. Med illustrationer. Sthlm 1914. 246 sidor. Klotband. (#136122) | 150:- |
| Forsstrand, Carl Storborgare och stadsmajorer.. Minnen och anteckningar från Gustaf III:s Stockholm. Andra upplagan. Illustr. Sthlm 1918. 198 sidor + utvikbar stamtavla. Häftad. (#126561) | 100:- |
| Forsstrand, Carl Storborgare och stadsmajorer.. Minnen och anteckningar från Gustaf III:s Stockholm. Illustrerad. Sthlm 1918. 198 sidor + utvikbara planscher. Med främre omslag i original klotband. Namnteckning. (#139703) | 165:- |
| Frykenstedt, Holger Carl August Ehrensvärds RESA TIL ITALIEN 1780, 1781, 1782.. Sth 1992. 148 sidor. Häftad. (#1761) | 100:- |
| Gjörwell, Carl Chr. Brev till Fredrik Sparre 1768-1795.. Utg. Arne Munthe. Sth 1938. 342 sidor. Häftad. Historiska handlingar 32:1. (#12109) | 170:- |
| Grade, Anders Sverige och Tilsit-alliansen (1807-1810).. Aa. Lund 1913. 422 sidor. Häftad. (#8676) | 160:- |
| Granberg, Gunnar Gustav III - en upplysningskonungs tro och kyrkosyn.. Illustr. Aa Upps. 1998. 299 sidor. Häftad. (#28194) | 175:- |
| [Granberg, Per Adolf] Historisk tafla af f.d. Gustaf IV Adolfs sednaste regerings-år I-III.. I. Kriget i Tyskland. II. Kriget med Ryssland och Dannemark. III. Landtvärnet, Financerna, Revolutionen + bilagor. Sth 1810-11. 100; 176; 98; 200; 80; 192 sidor. Inbundna i ett samtida halvfranskt band. (#46929) | 800:- |
| Gustavianskt.. 1771-1810. En bokfilm av Erik Lindorm, Ingvar Andersson m.fl. Illustr. Sthlm 1945. 464 sidor. Originallinneband. Ny svensk historia. (#3336) | 170:- |
| Gustav III Gustaf III. Mannen bakom myten.. Ett självporträtt i brevform presenterat av Gunnar von Proschwitz. Illustr. Lund 1992. 534 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#29872) | 250:- |
| Gustav III Gustave III par ses lettres.. Édition par Gunnar von Proschwitz. Sthlm 1986. 429 pages + plates. Hardcover in dustjacket. (#29764) | 125:- |
| Gustav III - Ögonvittnen om Gustav III.. Red. Beth Hennings. Sth 1960. 382 sidor. Original klotryggsband. (#3076) | 200:- |
| Gustav III & de Boufflers Gustav III och grevinnan de Boufflers.. En brevväxling från vänskapskultens tidevarv. Utg. av Beth Hennings. Sth 1928. 392 sidor. Häftad. Lite nött rygg. (#8685) | 135:- |
| Hallesvik, Stig Axel von Fersen och gustaviansk politik 1771-1779.. Aa Göteborg 1977. 268 sidor. Häftad. (#53678) | 160:- |
| Hallesvik, Stig Axel von Fersen och gustaviansk politik 1771-1779.. Aa Göteborg 1977. 268 sidor. Häftad. Stämpel. (#130190) | 150:- |
| Hartmann, Godfred Gustav III og Stockholm.. Et Strejftog i det Gustavianske. Illustr. Kbh 1974. 178 sidor + planscher. Häftad. (#163335) | 90:- |
| Hasselberg, Gösta Till Förenings- och säkerhetsaktens genesis.. Helsingfors 1943. 56 sidor. Häftad. Dedikation. Särtryck. (#135251) | 100:- |
| Hellstenius, John Konung Gustaf den tredjes danska politik.. Upps. 1862. 43 sidor. Tagen ur band. (#84820) | 100:- |
| Hennings, Beth Grevinnan d'Egmont och Gustav III.. En romantisk vänskapshistoria. Illustrerad. Stockholm 1920. 288 sidor. Häftad. (#8684) | 125:- |
| Hennings, Beth Gustav III.. En biografi. Illustr. Sth 1957. 362 sidor. Original klotryggsband. (#2835) | 185:- |
| Hennings, Beth Gustav III som kronprins.. Illustr. Sth 1935. 464 sidor. Häftad. (#2832) | 160:- |
| Henrikson, Alf Ekot av ett skott.. Öden kring 1792. Höganäs 1986. 273 sidor + planscher. Inbunden. (#28265) | 110:- |
| Hirn, Hans Anders de Bruce 1723-1787.. En förvaltningshistorisk undersökning. Helsingfors 1957. 475 sidor. Häftad. (#61527) | 160:- |
| Hirn, Hans Gustaf Fredric Stjernvall 1767-1815.. En tidsskildring. Akad. avh. Helsingfors 1931. 762 sidor. Häftad. (#138908) | 175:- |
| Hjärne, Harald Öfversigt af Sveriges ställning till främmande makter vid tiden för 1772 års statshvälfning.. Uppsala 1884. 40 sidor. Häftad. (#15995) | 100:- |
| Hochschild, Rutger Fredrik Memoarer I-III.. Utg. av Henrik Schück. Sthlm 1908-09. 247, 256 + 347 sidor. Inbundna i 2 original halvfranska band. (#8686) | 450:- |
| Hochschild, Rutger Fredrik Några blad af Rutger Fredrik Hochschilds anteckningar (Armfeltska konspirationen).. Jemte ett förord utgifna af hans sonson C.F.L. Hochschild. Sth 1897. XV, 90 sidor. Häftad. (#8688) | 125:- |
| Hultman, Harald Prinsen av Vasa.. Den siste gustavianen. Illustr. Sth 1976. 288 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#2878) | 140:- |
| Hägerstrand, Olof "Juntan" som realitet och hörsägen.. Makt och opinioner kring Uppsala universitet under 1790-talet. Illustr. Sthlm 1995. 354 sidor. Häftad. (#68415) | 150:- |
| Iverus, Gustaf Hertig Karl av Södermanland I.. Gustav III:s broder. Till ryska kriget. Aa Upps 1925. XV, 228 sidor. Häftad. Något nött ex med söndriga omslag. (#8691) | 125:- |
| Johnson, Seved Sverige och stormakterna 1800-1804.. Studier i svensk handels- och utrikespolitik. Lund 1957. 282 sidor. Häftad. (#8693) | 150:- |
| [Katarina II & Gustav III] Catherine II et Gustave III.. Une correspondance retrouvée. Texte établi et commenté par Gunnar von Proschwitz. Sthlm 1998. 361 pages + XXXII plates. Hardcover in dustjacket. (#41601) | 170:- |
| Klemming, Sven General J.B. De Suremain.. Ett emigrantöde i Sverige under Napoleontiden. Illustr. Sth 1961. 156 sidor. Häftad. (#16365) | 165:- |
| Kôersner, Per Vilhem Gustaf III:s yttre politik under tiden närmast före ryska krigets utbrott.. Akad. avh. Falun (Upsala) 1882. 88 sidor. Häftad. (#44545) | 120:- |
| Krusius-Ahrenberg, Lolo Tyrannmördaren C.F. Ehrensvärd.. Samhällssyn och politiskt testamente. Sthlm 1947. 487 sidor + planscher. Häftad. (#8670) | 175:- |
| Lagerroth, Fredrik Konung och adel.. Ett bidrag till Sveriges författningshistoria under Gustav III. Sthlm 1917. 128 sidor. Häftad. (#8698) | 70:- |
| Landberg, Georg Gustaf III i eftervärldens dom.. Sthlm 1945. 92 sidor. Häftad. (#8699) | 40:- |
| Landberg, Georg Gustaf III inför eftervärlden.. Hur historikerna har sett på "tjusarkonungen" genom tiderna. Sth 1968. 149 sidor. Pocket. (#2966) | 100:- |
| Landen, Leif Gudmund Jöran Adlerbeth.. En biografi. Illustr. Sth 2000. 277 sidor. Häftad. (#46870) | 125:- |
| Lange, Per-Adolf Anders Håkansson som politiker och ämbetsman 1789-1800.. Aa Upps 1940. XX, 284 pp. Inb. med medbundna omslag. Stämpl. (#875) | 145:- |
| Lange, Per-Adolf Anders Håkansson som politiker och ämbetsman 1789-1800.. Aa Upps 1940. XX, 284 sidor. Häftad. (#8689) | 100:- |
| Levertin, Oscar Från Gustaf III:s dagar.. Andra upplagan. Sthlm 1897. 272 sidor. Halvfranskt band. Blekt rygg. (#98534) | 150:- |
| Lindgren, Torgny Banko- och riksgäldsrevisionerna 1782-1807.. "de redliga män, som bewakade Ständers rätt". Aa Upps 1975. 208 sidor. Häftad. (#6819) | 125:- |
| Lindqvist, Herman Axel von Fersen.. Kvinnotjusare och herreman. Sthlm 1991. 281 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#59662) | 140:- |
| Lindqvist, Herman Axel von Fersen.. Kvinnotjusare och herreman. Sthlm 1992. 281 sidor. Pocket. (#81219) | 100:- |
| Lundh, Herbert Gustaf IV Adolf och Sveriges utrikespolitik 1801-1804.. Förhistorien till Sveriges deltagande i det tredje koalitionskriget mot Frankrike. Aa Upps 1926. XIX, 303 sidor. Häftad. (#8706) | 140:- |
| Lönnroth, Erik Den stora rollen.. Kung Gustaf III spelad av honom själv. Andra uppl. med register etc. Illustr. Sth 1986. 282 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#20743) | 160:- |
| Mellander, Karl Johan Christopher Toll som militär och politiker under Gustav III.. Aa (Göteborg) Sth 1933. XXI, 271 sidor. Halvklotband. Stämplad. (#41419) | 150:- |
| Mellander, Karl Johan Christopher Toll som militär och politiker under Gustav III.. Aa (Göteborg) Sthlm 1933. XXI, 271 sidor. Häftad. (#3247) | 105:- |
| Montan, Erik Vilhelm Bidrag till Gustaf III:s historia,. särskildt i konstitutionelt hänseende I (allt som utkom). Aa Sth (Upsala) 1869. 90 sidor. Häftad. (#44563) | 125:- |
| Nordström, Peter Reformer och rationalisering.. Kung, råd och förvaltning under tidig gustaviansk tid, 1772-1778. Aa Sth 1991. 240 sidor. Häftad. (#3062) | 125:- |
| Nylund, Martin G.A. Reuterholm under förmyndaretiden 1792-1796.. Aa Upps. 1917. XV, 285 sidor. Häftad. (#8722) | 145:- |
| Odelberg, Wilhelm Viceamiral Carl Olof Cronstedt.. Levnadsteckning och tidsskildring. Illustr. Aa. Sth 1954. XI, 582 sidor. + utvikbar karta. Häftad. (#8659) | 150:- |
| Prästeståndets riksdagsprotokoll 24.. 1778-1779. Utgiven av Stefan Lundhem. Sth 1990. 296 sidor. Original klotband. (#20190) | 85:- |
| Prästeståndets riksdagsprotokoll 25.. 1786. Utgiven av Stefan Lundhem. Sth 1987. 354 sidor. Inbunden. (#45216) | 125:- |
| Ramel, Stig Gustaf Mauritz Armfelt 1757-1814.. Dödsdömd kungagunstling i Sverige, ärad statsgrundare i Finland. Illustr. Atlantis 1997. 399 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslag. (#64397) | 175:- |
| Raphael, Axel Bidrag till historien om Gustaf III:s planer på Polen och dermed sammanhängande underhandlingar under åren 1788-1791.. Aa. Upps 1874. 78 sidor. Häftad. (#8720) | 100:- |
| Ribbing, Gerd Ensam drottning.. Sofia Magdalena 1783-1813. Illustr. Sth 1959. 332 sidor. Häftad. (#16039) | 125:- |
| Ribbing, Gerd Gustav III:s hustru.. Sofia Magdalena. Illustrerad. Sthlm 1958. 362 sidor. Häftad. (#8724) | 125:- |
| Ribbing, Gerd Gustav III:s hustru.. Sofia Magdalena. Illustrerad. Sthlm 1958. 362 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#8725) | 150:- |
| Rudelius, Folke Kavaljer och vagabond.. Öfversten i svenska armén chevalier Wilhelm von Runges lif och resor. Illustr. Sth 1914. (10), 303 sidor. Häftad. Nött. (#92548) | 110:- |
| Rühs, Friedrich Reflexioner öfver konung Gustaf III:s Lefverne, Karakter och Inflytande på Svenska Nationen.. Öfversättning af D.G. Ekendahl. Sthlm, Nordström 1810. (4), 114, (2) sidor. Häftad i gråpappersomslag. Namnteckning: P. Wieselgren samt exlibris och namnteckning: Ernst Hagelin. (#128437) | 250:- |
| Sahlberg, Gardar Den aristokratiska ligan.. Sammansvärjningen mot Gustaf III. Illustr. Sth 1969. 288 sidor. Original klotband. Ej skyddsomslag. (#3144) | 150:- |
| Schröderheim, Elis Skrifter till konung Gustaf III:s historia. jämte urval ur Schröderheim's brefväxling. Ånyo utgifna med rättelser och tillägg. Sth 1892. 325 sidor. Halvklotband. (#9351) | 250:- |
| Schröderheim, Elis Skrifter till konung Gustaf III:s historia.. jämte urval ur Schröderheim's brefväxling. Ånyo utgifna med rättelser och tillägg. Sthlm 1892. 325 sidor. Nött original klotryggsband med ett inklistrat tidningsklipp. (#14241) | 175:- |
| Schück, Herman Gustaf III:s statsvälvning 1772.. I berättande källor och äldre litteratur. Sthlm 1955. 80 sidor. Häftad. (#8733) | 100:- |
| Segerstedt, Torgny T. Den akademiska friheten under gustaviansk tid.. Upps 1974. 245 sidor. Häftad. (#8734) | 145:- |
| Sheridan, Karl Franz Geschichte der letzten Staatsveränderung in Schweden:. ... Aus dem Engländischen übersetzt. Berlin 1781. (2), 320, (6) pages. Contemporary half leather. (#132767) | 600:- |
| Smedberg, Staffan Frälsebonderörelser i Halland och Skåne 1772-76.. Aa Upps. 1972. 234 sidor. Häftad. (#3385) | 125:- |
| Snickare, Mårten Enväldets riter.. Kungliga fester och ceremonier i gestaltning av Nicodemus Tessin den yngre. Illustr. Sth 1999. 255 sidor. Häftad. (#28425) | 200:- |
| Staf, Nils Marknadsreformen 1788.. Till frågan om de enskilda marknadernas avskaffande. Sth 1940. 76 sidor. Häftad. (#6877) | 70:- |
| Stavenow, Ludvig Frihetstiden.. Dess epoker och kulturlif. 2:a uppl. Gbg 1907. 240 pp. Tillsammans med samme: Konung Gustaf III. Gbg 1910. 178 pp. Inbunden. (#8490) | 125:- |
| Stålhane, Henning Gustaf III:s bosättning, brudfärd och biläger.. Kulturhistorisk skildring. Sthlm 1946. 312 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#8749) | 160:- |
| Svedenstjerna, Eric Th. Några underrättelser om engelska jernhandteringen.. Sthlm, Delén 1813. (12), 397, (3) sidor + 2 utvikbara planscher. Oskuren i gråpappersomslag. Mycket fint ex. (#53172) | 1000:- |
| Svedenstjerna, Eric Th. Tour of Great Britain 1802-03.. The Travel Diary of an Industrial Spy. Newton Abbot 1973. 192 pages. Hard covers. (#53924) | 200:- |
| Svedenstjerna, Eric Th. Tour of Great Britain 1802-03.. The Travel Diary of an Industrial Spy. Newton Abbot 1973. 192 pages. Hard covers. Dust jacket. Some ink underlinings. (#160178) | 140:- |
| Svenson, Sven G. Gattjinatraktaten 1799.. Studier i Gustaf IV Adolfs utrikespolitik 1796-1800. Aa Upps. 1952. 394 sidor. Häftad. (#3751) | 125:- |
| Söderhjelm, Alma Gustaf III:s syskon.. Några spadtag i tidens lösa sand. Sthlm 1945. 210 sidor. Häftad. (#86827) | 145:- |
| Tegnér, Elof Gustaf Mauritz Armfelt.. Studier ur Armfelts efterlemnade papper samt andra handskrifna och tryckta källor. Sthlm 1883-87. 471 + 438 + 459 sidor + utvikbar karta. Något nötta halvfranska band. 3 volymer. Stämpl. (#20738) | 600:- |
| Tegnér, Elof Gustaf Mauritz Armfelt.. Studier ur Armfelts efterlemnade papper samt andra handskrifna och tryckta källor. Sthlm 1883-87. 471 + 438 + 459 sidor + utvikbar karta. Original skinnryggsband med dekorerade pärmar. Del I med spruckna falsar. 3 volymer. (#171715) | 400:- |
| Tengberg, Niklas Konung Gustaf III:s första regeringstid till och med 1772 års statshvälfning.. Fragment af Gustaf III:s historia. Utg. C.T. Odhner. Lund 1871. 134 sidor. Inklistrad i hårda pärmar. (#9510) | 85:- |
| Toll - Fältmarskalken Grefve Johan Christopher Toll I-II.. Sth 1849-50. VIII, 344 + 255 sidor. I ett klotband med bevarade omslag. Fuktfläckad. (#8743) | 350:- |
| Tornérhielm, Carl Om riksdagen i Gefte 1792.. Akademisk Afhandling, Uppsala (tryckt i Stockholm) 1863. 44 sidor. Häftad i blanka originalomslag. Dedikation. Fuktfläckad. (#121763) | 175:- |
| Vaaskivi, T. Kungagunstlingen.. Gustaf Mauritz Armfelt. Sthlm 1939. 378 sidor. Häftad. (#114109) | 145:- |
| Vaaskivi, T. Kungagunstlingen.. Gustaf Mauritz Armfelt. Sthlm 1939. 378 sidor. Skinnryggsband med bevarade omslag. (#146949) | 195:- |
| Wallmark , P.A. & Schartau, J.E. (utg.) Hemliga handlingar, hörande till Sveriges historia efter Konung Gustaf III:s anträde till regeringen II.. Sthlm 1822. (4), 280 sidor. Samtida pappband. Del 2 av 3. (#172865) | 350:- |
| Wallmark , P.A. & Schartau, J.E. (utg.) Hemliga handlingar, hörande till Sveriges historia efter Konung Gustaf III:s anträde till regeringen I-II.. Sthlm 1821-22. (8), 270 + (4), 280 sidor. Oskurna i tryckta gråpappersomslag. Fina exemplar. En tredje del utkom 1825. (#52589) | 900:- |
| Warburg, Karl Karl August Ehrensvärd.. En lefnadsbild från gustavianska tiden. Sth 1893. 420 sidor. Samtida halvfranskt band. (#8672) | 250:- |
| Westling, B. Gottfr. W. Om svenska Riksrådets ställning efter statshvälfningen 1772.. Aa Upps. 1872. 84 pp. (#12730) | 70:- |
| Widding, Lars På jakt efter Pistolekors tid.. Bilderna och dokumenten. Illustrerad. Sthlm 1972. 248 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#114148) | 150:- |
| Willers, Uno En gustaviansk boksamlare.. Knut K:son Posse på Svanå. Illustr. Sth 1971. 197 pp. Häftad. Dedikation. Ätten Posse. Studier och undersökningar III. (#58459) | 200:- |
| Virrankoski, Pentti Anders Chydenius.. Demokratisk politiker i upplysningens tid. Jyväskylä 1995. 455 sidor + planscher. Förlagsband i skyddsomslag. (#49954) | 200:- |
| von Beskow, Bernhard Om Gustaf den tredje såsom konung och menniska 1-2.. Sthlm 1860-61. Pag. 71-378 + 438 sidor. 2 häftade volymer; del 1 med sprucken rygg. Svenska akademiens handlingar XXXII och XXXIV. (#65371) | 250:- |
| Redins Antikvariat | E-mail: books@redins.se | Top of page | Back to home page |