| Redins Antikvariat | Allmän svensk och nordisk historia. | Back to home page |
| "1786".. Vitterhetsakademiens jubileumssymposium 1986. Illustr. Sth 1988. 148 sidor. Häftad. (#46874) | 110:- |
| Abel, Theodore Systematic Sociology in Germany.. A Critical Analysis of Some Attempts to Establish Sociology as an Independent Science. Diss. New York 1929. 169 pages. Softcover. Stamped. (#111529) | 100:- |
| Adams, Randolph Greenfield Political Ideas of The American Revolution.. Britannic-American Contribution to the Problem of Imperial Organization 1765-1775. Diss. Durham, NC 1922. 207 pages + plates. Slightly worn softcover. Stamped. (#106343) | 200:- |
| Adanson - The Bicentennial of Michel Adanson's "Familles des plantes" I-II.. The Hunt Botanical Library 1963-64. 640 pages. Cloth. 2 volumes. Stamped. A history of Adanson and his work + Bibliography. (#170334) | 250:- |
| Adlerz, Gottfrid Charles Darwin.. Illustr. Sth 1909. 120 sid. (#46865) | 85:- |
| af Leopold, Carl Gustaf Lärdoms-historien.. Sällskapshändelse. Dedicerad till våra stora bokvänner av en Ignorant. Illustr. Sthlm 1947. 27 sidor. Häftad. (#77260) | 100:- |
| af Leopold, Carl Gustaf Nyttiga betraktelser om auktorer och om vitterheten.. Om vitterhetsidkare. Lärdomshistorien. Illustrerad av Lennart Iverus. Sthlm, Bokvännerna 1956. 67 sidor. Original klotryggsband. (#139697) | 100:- |
| Ahlander, Björn Om rätt och rättstillämpning.. Studier i juridikens idéhistoria och rättstillämpningens teori. Sthlm 1952. 162 sidor. Häftad. (#12437) | 95:- |
| Ahlberg, Alf Från antikens och medeltidens tankevärld.. Sthlm 1966. 173 sidor. Pocket. (#105694) | 100:- |
| Ahlberg, Alf Humanismen.. Historiska perspektiv och aktuella synpunkter. Sthlm 1951. 229 sidor. Häftad. (#160587) | 135:- |
| Ahnfelt, P.G. Lunds universitets historia 1.. (Allt som utkom). Sthlm 1859. xii, 448 sidor. Samtida, något nött halvfranskt band. (#129413) | 400:- |
| Alanen, Y. Revolution or Reformation.. Helsinki 1946. 228 pages. Disbound. No covers. (#138689) | 150:- |
| Alic, Margareta Arvet efter Hypatia.. Historien om kvinnliga forskare från antiken till det sena artonhundratalet. Illustr. Värnamo 1989. 248 sidor. Häftad. (#28014) | 110:- |
| Allén, Sture, Loman, Bengt & Sigurd, Bengt Svenska akademien och svenska språket.. Tre studier. Illustrerad. Sthlm 1986. 275 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#34894) | 185:- |
| Althin - Vilja och kunnande.. Teknikhistoriska uppsatser tillägnade Torsten Althin... Illustr. [Sth 1977]. 264 sid. Häftad. (#39976) | 125:- |
| Althin - Vilja och kunnande.. Teknikhistoriska uppsatser tillägnade Torsten Althin... Illustr. [Sth 1977]. 264 sid. Häftad. Fuktskadad. (#88125) | 75:- |
| Ambjörnsson, Ronny Det okända landet.. Tre studier om svenska utopister. Gidlunds 1981. 215 sidor + planscher. Förlagsband. Skyddsomslag. F.d. biblioteksexemplar i fint skick. (#139469) | 120:- |
| Ambjörnsson, Ronny Socialismens idéhistoria.. En inledning. Gidlunds 1984. 238 sidor. Förlagsband. (#151453) | 140:- |
| Ambjörnsson, Ronny & Elzinga, Aant Tradition och revolution 1.. Huvuddrag i det europeiska tänkandets historia. Illustrerad. Cavefors 1969. 377 sidor. Pocket. (#29641) | 100:- |
| Amelin, Olov Medaljens baksida.. Instrumentmakaren Daniel Ekström och hans efterföljare i 1700-talets Sverige. Illustrerad. Akad. avh. Uppsala 1999. 293 sidor. Häftad. (#34678) | 150:- |
| Anckar, Dag Sven Lindman.. Hans vetenskapssyn och vetenskapliga gärning. Åbo 1986. 238 sidor. Häftad. (#104345) | 150:- |
| Andersen, Vilh. Erasmus 1-2.. 1: Tiden indtil Holberg. 2: Det attende aarhundrede. Kbh 1907-09. 240 + 392 sidor. Halvklotband. 2 vol. Tider og typer af dansk aands historie. (#157674) | 225:- |
| Andersson, P. Gunnar Svenska snillen.. Från Stiernhielm till Scheele. Sthlm 1964. 328 sidor. Häftad. Dedikation. (#72403) | 150:- |
| Annerstedt, Claes Upsala universitets historia.. Volym I-III + Bihang I-V. Uppsala 1877-1931. Del I samt Bihang I inbundna i halvfranska band, övriga volymer häftade i gott skick. 10 volymer. Registerbandet saknas. (#138440) | 1300:- |
| Arago, François Skrifter 1.. Med inledning af Alex. v. Humboldt. Öfversättning af Georg Scheutz. Sthlm 1854. xxiv, 548, (4) sidor. Samtida halvfranskt band. Första bandet innehåller minnesteckningar över Fresnel, Alexander Volta, Thomas Young, Joseph Fourier, James Watt och Carnot. (#112879) | 350:- |
| Arbetets döttrar 1.. Litteratur- och idéhistoriska synpunkter. Av Dahl, Josefson m.fl. Sth 1986. 100 pp. (#13235) | 35:- |
| Artz, Frederick B. The Mind of the Middle Ages.. A.D. 200-1500. A Historical Survey. Illustr. New York 1953. XIV, 572, X pages. Original cloth. (#158872) | 200:- |
| Artz, Frederick B. The Mind of the Middle Ages.. A.D. 200-1500. A Historical Survey. Illustr. New York 1967. XIV, 572, X pp. Cloth. (#29794) | 250:- |
| Arvet från Newton och Linné.. Vetenskapliga förbindelser mellan Sverige och England i gångna tider. (Katalog.) Utställning i Statens Historiska Museum 1962. 116 sidor + illustrationer. Häftad. (#136722) | 100:- |
| Arvidsson, Rolf & Aarsleff, Hans Kritiska undersökningar i Weibull-mytens historia.. Illustr. Lund 2000. XI, 417 sidor. Förlagsband. (#64774) | 200:- |
| Ashe, Geoffrey Do What You Will.. A History of Anti-Morality. London 1974. 250 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#137176) | 175:- |
| Aslakssøn - Garstein, Oskar Cort Aslakssøn.. Studier over dansk-norsk universitets- og lærdomshistorie omkring år 1600. Akad. avh. Oslo 1953. 399 sidor. Häftad. Stämpel. (#63601) | 175:- |
| Aspelin, Gunnar Tankehistoriens problem.. Sthlm 1970. 198 sidor. Häftad. (#123517) | 140:- |
| Aspelin, Gunnar Tankelinjer och trosformer.. Huvudriktningar i vår tids idéhistoria. 2:a uppl. Illustr. Sth 1955. 560 sidor. Originallinneband. Vår egen tids historia VI. (#26978) | 170:- |
| Aspelin, Gunnar Tankelinjer och trosformer.. Huvudriktningar i vår tids idéhistoria. 2:a uppl. Illustr. Sth 1955. 560 sidor. Originallinneband med svaga falsar. Blyerts. Vår egen tids historia VI. (#129847) | 125:- |
| Aspelin, Gunnar Ur medeltidens tankevärld.. Sth 1971. 86 sidor. Pocket. (#40452) | 80:- |
| Assyriologien i Danmark.. Illustr. Kbhvn 1997. 102 sidor. Häftad. Stämpl. (#80510) | 100:- |
| Att förstå det mänskliga.. Humanistisk forskning vid Stockholms universitet. Kerstin Dahlbäck (red). Illustr. Sthlm 2000. 332 sid. Inbunden. (#64801) | 200:- |
| Att skriva människan.. Essäer om biografin som livshistoria och vetenskaplig genre. Red. Sune Åkerman, Ronny Ambjörnsson, Pär Ringby. Illustr. Sthlm 1997. 259 sidor. Häftad. (#88511) | 145:- |
| Axelsson, Karl The Sublime.. Precursors and British Eighteenth-Century Conceptions. Bern 2007. 235 pages. Softcover. (#139282) | 250:- |
| Bachman, Marie-Louise Studier i Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens historia.. Lund 1969. 305 sidor. Häftad. Reviderad avhandling. (#15468) | 135:- |
| Bachman, Marie-Louise Studier i Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens historia.. Lund 1969. 305 sidor. Häftad. Reviderad avhandling. F.d. biblioteksbok. (#113088) | 75:- |
| Balandier, Georges Politisk antropologi.. Aldus, Sthlm 1971. 223 sidor. Pocket. (#116476) | 100:- |
| Becker, Carl The Declaration of Independence.. A Study in the History of Political Ideas. Vintage Books, New York no date (c. 1960). 286 pages. Paperback. (#116461) | 100:- |
| Beesley, Patricia The Revival of the Humanities in American Education.. Diss. New York 1940. XV, 201 pages. Softcover. Stamped. (#113680) | 350:- |
| Benediktsson, Jakob Arngrímur Jónsson and His Works.. Diss. Kbhvn 1957. XV, 146 pages + portrait. Soft covers. (#88641) | 375:- |
| Beretta, Marco The Starry Messenger and the Polar Star.. Scientific Relations Between Italy and Sweden from 1500 to 1800. Catalogue of an exhibition held at the Naturhistoriska Riksmuseet. Illustr. Stockholm 1995. 188 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#161805) | 200:- |
| Berg, Fredrik Oftalmologin i Sverige under 1800-talet.. Illustr. Uppsala 1965. 322 sid. Lychnos-biblioteket 21. (#40518) | 170:- |
| Bergianska botanister.. Bergianska stiftelsen och dess professorer under första seklet. Red. Bengt Jonsell. Sthlm 1991. 142 sidor. Inbunden. (#53351) | 150:- |
| Bergman - Foreign Correspondence I.. Letters from Foreigners to Torbern Bergman. Ed. Göte Carlid and Johan Nordström. Sth 1965. LVIII, 466 pp. Cloth. Lychnos 23:1. (#29638) | 300:- |
| Bergman - Foreign Correspondence I.. Letters from Foreigners to Torbern Bergman. Ed. Göte Carlid and Johan Nordström. Sth 1965. LVIII, 466 pp. Softcover. Lychnos 23:1. (#40513) | 250:- |
| Bergman, Sten Berömda upptäcksfärder.. Efter svenska och utländska källor. Illustrerad. Stockholm 1943. 190 sidor + planscher. Häftad. (#167141) | 150:- |
| Bernal, J.D. Science in History.. Illustr. London 1957. 984 pages. Original cloth. Pencil underlinings. (#60937) | 175:- |
| Bernhard, Carl Gustaf Med Berzelius bland franska snillen och slocknade vulkaner.. Illustr. 1985. 206 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#12153) | 150:- |
| Bernström, John Bernströms bestiarium.. En djurens nordiska kulturhistoria. Inledning, redigering och källpresentation: Henrik Otterberg. Illustr. Sthlm 2008. 648 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#160816) | 280:- |
| Berzelius, Jacob Själfbiografiska anteckningar.. Utgifna af Kongl. Svenska Vetenskapsakademien genom H.G. Söderbaum. Faksimile 1979 efter upplagan Sthlm 1901. 155 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Stämpel. (#79633) | 125:- |
| Berzelius, Jacob & Wachtmeister, H.G. Trolle Brevväxlingen mellan Herr Professoren Jac. Berzelius och Hans Excellens H.G. Trolle Wachtmeister I.. Utg. Jan Trofast. Lund 1998. 456 pp. Inbunden. (#29628) | 125:- |
| Birgegård, Ulla JG. Sparwenfeld och hans lexikografiska arbeten.. Del 1-2 + bilagor. Uppsala 1971. 306 sidor + bilagor. A4. Stencil. Häftad. 3 volymer. (#168804) | 400:- |
| Bjerrum, Marie Rasmus Rasks afhandlinger om det danske sprog.. Bidrag til forståelse af Rasks tænkning. Aa Kbhvn 1959. 273 sidor. Halvklotband med bevarade omslag. Stämpl. (#89209) | 200:- |
| Björck, Henrik Teknikens art och teknikernas grad.. Föreställningar om teknik, vetenskap och kultur speglade i debatterna kring en teknisk doktorsgrad, 1900-1927. Illustr. Sth 1992. 248 sidor. Häftad. (#41283) | 150:- |
| Björklund, Stefan Vilddjuren och vidundret.. Hoten mot idén om mänskliga rättigheter. Sthlm 2006. 295 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#146239) | 125:- |
| Blanc, Karin Marie Curie et le Nobel.. Préface de Nanny Fröman. Illustr. Uppsala 1999. 264 pp. Soft covers. Uppsala Studies in History of Science 26. (#45050) | 200:- |
| Blunt, Wilfrid The Compleat Naturalist.. A Life of Linnaeus. Illustrated. New York 1971. 256 pages. Original cloth. Dust jacket. Former owners signature. (#12302) | 300:- |
| Boberg, Inger M. Folkemindeforskningens historie. i Mellem- og Nordeuropa. Illustr. Kbhvn 1951-53. 382 sidor. 3 något nötta häften. (#72184) | 175:- |
| Bobrick, Benson The Making of the English Bible.. Illustr. London 2003. 376 pages. Softcover. (#111320) | 110:- |
| Boschke, F.L. Skapelse utan slut.. Hur långt utforskningen av livet, jorden och universum har kommit. 1963. 240 sidor. Häftad. (#50154) | 140:- |
| Boulton, W.H. The Romance of the British Museum.. The Story of Its Origin, Growth and Purpose and Some of Its Contents. With a foreword by Sir Frederic Kenyon. London no date (c. 1935). xiv, 242 pages + plates and advertisments. Original cloth. Stamped. (#131078) | 150:- |
| Bourdieu, Pierre Konstens regler.. Det litterära fältets uppkomst och struktur. Stockholm 2000. 523 sidor. Häftad. (#165829) | 165:- |
| Brandell, Gunnar Den europeiska nihilismen.. Uppsatser. Sthlm 1943. 226 sidor. Häftad. (#142527) | 135:- |
| Braw, Christian Bücher im Staube.. Die Theologie Johann Arndts in ihrem Verhältnis zur Mystik. Diss. Leiden (Lund) 1985. 236 pages. Soft covers. Ex library copy in very good condition. (#85648) | 150:- |
| Bridgman, P.W. A Sophisticate's Primer of Relativity.. Prologue and Epilogue by Adolf Grünbaum. London 1963. 191 pages. Original cloth. Dust jacket. (#60925) | 170:- |
| Bringéus, Nils-Arvid Gunnar Olof Hyltén-Cavallius som etnolog.. En studie kring Wärend och Wirdarne. Illustr. Sth 1966. 400 sidor. Häftad. Nord. mus. handl. 63. (#13677) | 300:- |
| Brinkman, Gabriel The Social Thought of John de Lugo.. Diss. Washington 1957. VIII, 268 pages. Softcover. Stamped. (#69688) | 145:- |
| Brix, James Pierre Teilhard De Chardin's Philosophy of Evolution.. Springfield 1972. xxii, 163 pages. Original cloth. Dust jacket. American Lecture Series 852. (#74523) | 200:- |
| Brook, G.L. The Modern University.. London 1965. 192 pages. Original cloth. (#168798) | 150:- |
| Brändström - Gränslöst - forskning i Sverige och i världen.. Festskrift till Dan Brändström. Redaktörer Kjell Blückert och Eva Österberg. Stockholm 2006. 478sidor + planscher. Klotryggsband med skyddsomslag. (#165694) | 200:- |
| Brögger, W.C. och Rolfsen, Nordahl, Fridtjof Nansen 1861-1893.. Illustrerad. Sthlm 1896. 360 sidor + karta. Dekorerat original klotband. (#172545) | 400:- |
| Burgman, Torsten Kinabilden i Sverige.. Från 1667 till 1998. Illustr. Lund 1998. 102 sidor. Häftad. Dedikation. (#96573) | 100:- |
| Burns, Edward McNall The American Idea of Mission.. Concepts of National Purpose and Destiny. Illustrated. New Brunswick 1957. 385 pages. Original cloth. (#104343) | 160:- |
| Butterfield, Herbert Den moderna naturvetenskapens gryning.. 1300-1800. Sthlm 1965. 224 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#36433) | 150:- |
| Bärmark, Jan & Nilsson, Ingemar Poul Bjerre.. "Människosonen". Stockholm 1983. 679 sidor + planscher. Originalklotband med skyddsomslag. (#151634) | 185:- |
| Böök - Bööks 30-tal.. En studie i ideologi. Pan, Sthlm 1976. 249 sidor. Pocket. (#92483) | 100:- |
| Callmer, Christian Kungl. Humanistiska Vetenskapssamfundet i Lund 1918-1968.. Lund 1968. 191 sidor. Häftad. (#132861) | 110:- |
| Carlbring, Olof & Otterhed, Anna Jakob Berzelius.. 1779-1848. Levnadskliogram. Örebro 1980. 31 sidor + utvikbar tabell. Klammerhäftad. (#150861) | 150:- |
| Carter, Hugh The Social Theories of L.T. Hobhouse.. Diss. Chapel Hill 1927. IX, 137 pages. Softcover. Stamped. (#125477) | 125:- |
| Cartwright, F.F. A Social History of Medicine.. London 1978. 209 pages. Softcover. (#165735) | 120:- |
| Casson, Stanley Hur människan upptäckte sig själv.. Historien om forskningen in människans ursprung. Bearbetad och tillökad av Hanna Rydh. Sthlm 1942. 300 sidor. Häftad. (#137196) | 150:- |
| Castrenianum.. Forschungszentrum für Fennistik und Fennougristik. Red. Eila Hämäläinen und Kaisu Juusela. Helsinki 1975. 103 pages + plates. Softcover. Stamped. (#114278) | 100:- |
| Catlin, George The Story of the Political Philosophers.. Tudor Publ., New York 1947. 802 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#141073) | 200:- |
| Centenaire de la Société Chimique de France (1857-1957).. Paris 1957. 251 pages. Cloth with preserved wrappers. (#105330) | 250:- |
| Chachine, Isaias Ezequiel Community, Justice, and Freedom.. Liberalism, Communitarianism, and African Contributions to Political Ethics. Diss. Upps. 2008. 308 pages. Softcover. (#153508) | 300:- |
| Charvat, William The Origins of American Critical Thought.. 1810-1835. Diss. Philadelphia 1936. 218 pages. Softcover. Stamped. (#106167) | 150:- |
| Christensson, Jacob Konsten att resa.. Essäer om lärda svenska resenärer. Illustrerad. Sthlm 2001. 266 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#104618) | 150:- |
| Christensson, Jakob Vetenskapen i provinsen.. Om baronerna Gyllenstierna på Krapperup och amatörernas tidevarv. Illustr. Sth 1999. 183 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#40679) | 110:- |
| Chydenius, Johan Humanism in Seventeenth Century Spirituality.. Ekenäs 1989. 50 pp. (#29919) | 80:- |
| Chydenius, Wilhelm Matthias Calonius såsom civilrättslärare I-II.. Helsingfors 1909-10. 53 + 64 sidor. Häftade. 2 volymer. Inbjudningskrifter. (#94432) | 225:- |
| Ciencia y cultura al servicio del hombre.. Dialogos entres intelectuales dirigidos por Alejandro Llano. Illustr. Madrid 1982. 119 pages. Softcover. Humanismo y cultura III. (#127776) | 100:- |
| Clark, Grahame Rummet, tiden och människan.. En förhistorikers synsätt. Illustr. Sthlm 1996. 185 sidor. Häftad. (#71933) | 140:- |
| Clark, Ronald W. The Scientific Breakthrough.. The Impact of Modern Invention. Illustr. London 1974. 208 pp. Cloth in dustjacket. (#29917) | 125:- |
| Cole, G.D.H. A History of Socialist Thought V.. Socialism and Fascism 1931-1939. London 1969. 351 pages. Hard covers. Dust jacket. (#53122) | 165:- |
| Cole, G.D.H. Socialism and Fascism 1931-1939.. New York 1969. XVI, 351 pages. Original cloth in dustjacket. A History of Socialist Thought V. (#10719) | 200:- |
| Collander, Runar The History of Botany in Finland 1828-1918.. With an Appendix on Forest Science by Yrjö Ilvessalo. Helsinki 1965. 159 pages + plates. In simple boards. (#91831) | 250:- |
| Collander, Runar The History of Botany in Finland 1828-1918.. With an Appendix on Forest Science by Yrjö Ilvessalo. Helsinki 1965. 159 pages + plates. Softcover. (#116840) | 200:- |
| Collier, Katharine Brownell Cosmogonies of Our Fathers.. Some Theories of the Seventeenth and Eighteenth Centuries. Diss. New York 1934. 500 pages. Worn softcover. Stamped. (#119850) | 125:- |
| Collinder, Per Swedish Astronomers 1477-1900.. Illustr. Upps. 1970. 73 pages. Softcover. (#51036) | 90:- |
| Comenius, Johann Amos Stora undervisningsläran.. Göteborg 1892. 280 sidor. Halvfranskt band. Stämpl. Lite blyertsförstrykningar. (#158361) | 200:- |
| Comenius, Johann Amos Stora undervisningsläran.. Övers. av B. Rud. Hall. Sthlm 1916. 276 sidor. Häftad. (#100913) | 140:- |
| Compton, Arthur Holly The Cosmos of Arthur Holly Compton.. Ed. Marjorie Johnston. Introduction by Vannevar Bush. New York 1967. XXI, 468, XVIII pp. Cloth in dustjacket. (#29920) | 200:- |
| Conner, Frederick William Cosmic Optimism.. A Study of the Interpretation of Evolution by American Poets from Emerson to Robinson. Diss. Philadelphia 1949. XIV, 458 pages. Softcover. Stamped. (#111547) | 150:- |
| Continuity and Change in Russian and Soviet Thought.. Edited with an introduction by Ernest J. Simmons. Cambridge, Mass. 1955. 563 pages. Original cloth. Dust jacket. (#102358) | 165:- |
| Coulton, G.G. Medieval Panorama II.. The Horizons of Thought. Fontana 1961. 475 pages. Paperback. (#86547) | 100:- |
| Coutu, Albert Cécile Hispanism in France from Morel-Fatio to the Present. (Circa 1875-1950). Diss. Washington 1954. VIII, 168 pages. Softcover. Stamped. (#88928) | 150:- |
| Crawford, Elisabeth Arrhenius.. From Ionic Theory to the Greenhouse Effect. Science History Publications 1996. xiv, 320 pages. Original cloth. Dust jacket. (#117478) | 250:- |
| Cruz Costa, João A History of Ideas in Brazil.. The Development of Philosophy in Brazil and the Evolution of National History. Translated by Suzette Macedo. Berkeley 1964. 427 pages. Original cloth. Dust jacket. (#120106) | 220:- |
| Culler, Jonathan Ferdinand de Saussure.. Revised edition. Ithaca, NY 1986. 157 pages. Softcover. (#143107) | 125:- |
| Cultural Exchange between European Nations during the Renaissance.. Proceedings of the Symposium arranged in Upsala by the Forum for Renaissance Studies of the English Department of Uppsala University, 5-7 June 1993. Ed. Gunnar Sorelius and Michael Srigley. Illustr. Uppsala 1994. 244 pages. Softcover. (#32595) | 160:- |
| Curtius, Ernst Robert Maurice Barrès och den franska nationalismens grundvalar.. Lund 1926. IX, 214 sidor. Halvklotband med bevarat främre omslag. (#118272) | 150:- |
| Dabashi, Hamid Truth and Narrative.. The Untimely Thoughts of 'Ayn al-Qudat al-Hamadhani. Curzon Press 1999. XXII, 971 pages. Original cloth in dustjacket. (#88849) | 750:- |
| Dahlbeck, Eva Serveto och den eviga elden.. Göteborg 1988. 316 sidor. Förlagsband. (#126495) | 110:- |
| Dahlin, Ernst Mauritz Bidrag till de matematiska vetenskapernas historia i Sverige före 1679.. Upps. 1875. IV, 148 sidor + utvikbar plansch. Häftad. (#28012) | 125:- |
| Dahl, Sverre Mellom fortid og fremtid.. Artikler om mellom-europeisk åndsliv i vårt århundre. Oslo 1984. 174 sidor. Häftad. (#153779) | 100:- |
| d'Alembert, Jean le Rond Inledning till Encyklopedien.. Översättning av Jan Stolpe. Inledning av Tore Frängsmyr. Upps. 1981. 167 sidor. Förlagsband. (#124739) | 175:- |
| Dampier-Whetham, William Cecil Dampier A History of Science and its Relations With Philosophy & Religion.. New York 1931. xxii,514 pages. Original cloth. Stamped. (#170229) | 250:- |
| Daniel, Glyn Some Small Harvest.. The Memoirs. Thames and Hudson 1986. 448 pages + plates. Original cloth with dustjacket. (#162849) | 150:- |
| Daniel, Glyn The Origin and Growth of Archaeology.. Penguin 1967. 304 pages + plates. Paperback. Covers in plastic film. (#46921) | 100:- |
| Dansk Museumspædagogik i 25 År.. Red. af Inge Adriansen m.fl. Illustr. Højbjerg 1994. 190 sidor. Häftad. (#116764) | 125:- |
| Darwin, Charles Självbiografi och andra skrifter.. I urval av Knut Hagberg. Sthlm 1959. 240 sidor. Häftad. (#125209) | 145:- |
| Davies, J.T. The Scientific Approach.. London 1965. 100 pages. Original cloth. Dust jacket. (#61016) | 150:- |
| Debus, Allen G. Man and Nature in the Renaissance.. Illustr. Cambridge 1990. 159 pages. Softcover. (#143156) | 125:- |
| Deering, Arthur Sir Samuel Ferguson, Poet and Antiquarian.. Diss. Philadelphia 1931. 150 pages. Softcover. Stamped. (#121719) | 275:- |
| de Kruif, Paul Dödens banemän.. Forskaräventyr i kampen mot bakterierna. Sthlm 1935. 278 sidor + planscher. Originalklotband med bevarde omslag. (#88182) | 125:- |
| Den fristående akademiens verksamhet 1974-85.. Skrift utgiven med anledning av tvåhundraårsjubileet av akademiens återinrättande år 1786. Sthlm 1986. 98 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#56003) | 110:- |
| Denis, Valentin Catholic University of Louvain 1425-1958.. + Supplement 1958-1965. Illustrated. Louvain 1958 & 1965. 248 + 42 pages. Original cloth in dust jacket + Supplement in soft covers. 2 volumes. (#118943) | 250:- |
| d'Entrèves, A.P. Naturrätten.. En idéhistorisk och rättsfilosofisk undersökning. Sthlm 1951. 152 sidor. Original halvklotband. Skyddsomslag. (#119122) | 145:- |
| Den välsignade tillväxten.. Tankelinjer kring ett århundrade av kapitalism, teknik, kultur och vetenskap. Peter Elmlund och Kay Glans (red). Illustr. Sthlm 1998. 373 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#151506) | 150:- |
| De oskäliga kreaturen.. Något om synen på lantbrukets djur de senaste 200 åren. Illustr. Sthlm 2002. 86 sidor. Klammerhäftad. (#127435) | 130:- |
| de Saint-Martin, Louis Claude & Kirchberger von Liebistorf Theosophic Correspondence.. Translated and edited by Edward Burton Penny. Pasadena 1949. XXXI, 326 pages. Hardcover. (#150845) | 200:- |
| Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskab 1742-1942.. Samlinger til selskabets historie I-III. Kbhvn 1942. 647 + 599 + 584 sidor. Original pappband. 3 volymer. Stämplar (#170336) | 450:- |
| Det underbara skåpet.. Några berättelser om museernas möjlighet att belysa vår tillvaro. Red. Ingemar Tunander. Illustr. Sthlm 1967. 139 sidor. Pocket. En annorlunda essäsamling under medverkan av John Böttiger, John-Erik Elmberg, Bengt Hubendick, Gotthard Johansson, Bo Lagercrantz, Sten Lindroth, Sigvard Strandh, Ola Tunander, Per Wästberg. (#117598) | 100:- |
| Dictionary of the History of Science.. Edited by W.F. Bynum, E.J. Browne & Roy Porter. London 1983. 404 pages. Soft covers. (#136723) | 160:- |
| Dilworth, Craig Scientific Progress.. A Study Concerning the Nature of the Realation Between Successive Scientific Theories. Diss. (Upps.) Dordrecht 1981. 155 pages. Softcover. (#30288) | 125:- |
| Dintler, Åke Lars Roberg.. Akademiska sjukhusets grundare. Illustr. Upps. 1959. 140 sidor. Förlagsband. (#30442) | 135:- |
| Dintler, Åke Lars Roberg.. Akademiska sjukhusets grundare. Illustr. Upps. 1959. 140 sidor. Häftad. (#30440) | 100:- |
| Djurberg, Vilhelm Läkaren Johan von Hoorn.. Förlossningskonstens grundläggare i Sverige. Utg. med förord av O.T. Hult. Upps. 1942. 320 pp. Lychnos 4. (#29190) | 145:- |
| Djurberg, Vilhelm Läkaren Johan von Hoorn.. Förlossningskonstens grundläggare i Sverige. Utg. med förord av O.T. Hult. Upps. 1942. 320 pp. Inbunden. Lychnos 4. (#18693) | 185:- |
| Dokument ur medicinens historia. under sextonde och sjuttonde århundradet (Paracelsus - Vesalius - Colombo - Harvey - Malpighi - Rudbeck - Paré - Sydenham). Till svenska återgivna av Robert Tigerstedt. Illustrerad. Sthlm 1921. XII, 564 sidor. Halvklotband. (#100002) | 400:- |
| Dokument ur medicinens historia. under sextonde och sjuttonde århundradet (Paracelsus - Vesalius - Colombo - Harvey - Malpighi - Rudbeck - Paré - Sydenham). Till svenska återgivna av Robert Tigerstedt. Illustrerad. Sthlm 1921. xii, 564 sidor. Med främre omslag i halvfranskt band med fläckig rygg. (#65660) | 400:- |
| Dorson, Richard M. The British Folklorists.. A History. Illustrated. Chicago 1968. 518 pages. Original cloth. Dust jacket. (#122842) | 250:- |
| Douglas, David C. English Scholars 1660-1730.. London 1951. 291 pages + plates. Original cloth. (#143621) | 175:- |
| Douglas, Dorothy Wolff Guillaume de Greef.. The Social Theories of an Early Syndicalist. Diss. New York 1925. 391 pages. Softcover. (#151303) | 125:- |
| Downs, Robert B. Världsberömda böcker 1-4.. Egyptiska dödsboken till Hitler. Sthlm 1970-71. 216 + 202 + 212 + 222 sidor. Häftade. 4 volymer. (#63529) | 350:- |
| Drenth, Pieter J.D. Walks in the Garden of Science.. Selected Papers and Lectures. Amsterdam 2006. 253 pages. Softcover. (#145478) | 200:- |
| Driver, Harold E. The Contribution of A.L. Kroeber to Culture Area Theory and Practice.. Baltimore 1962. 28 pages. Pamphlet. (#82283) | 100:- |
| Drottning Lovisa Ulrika och Vitterhetsakademien.. Red. Sten Åke Nilsson. Illustr. Sthlm 2003. 231 sid. Originalklotband. (#71083) | 200:- |
| Dubois, René Louis Pasteur och den moderna vetenskapen.. Sthlm 1961. 118 sidor. Pocket. (#86508) | 100:- |
| Eddington, Arthur New Pathways in Science.. Messenger Lectures 1934. Cambridge 1935. 334 pages. Original cloth. Dust jacket with small damages. A few pages with pencil underlinings. First edition. (#138831) | 150:- |
| Eddington, Arthur The Philosophy of Physical Science.. Tarner Lectures 1938. Cambridge 1939. 230 pages. Orginal cloth. Dust jacket. First edition. (#138830) | 200:- |
| Ehnmark, Anders Slottet.. En essä om Alexis de Tocqueville. Sth 1990. 203 sid. Inbunden. (#52899) | 150:- |
| Ein Panorama europäischen Geistes I-III. Texte aus drei Jahrtausenden. Ausgewählt und vorgestellt von Ludwig Marcuse. Mit einem Vorwort von Gerhard Szczesny. I: Von Diogenes bis Plotin. II: Von Augustinus bis Hegel. III: Von Karl Marx bis Thomas Mann. Diogenes Verlag, Zurich 1977. 399 + 435 + 452 pages. Original cloth. Dust jacket. (#105934) | 450:- |
| Einstein, Albert Problem och perspektv.. Sthlm 1952. 250 sidor. Häftad. (#80355) | 135:- |
| Ekebom, A.W. De pace perpetua.. (Facsimil av) Dissertation. Lund 1778. Tillsammans med Om den eviga freden. Översättning av Tryggve Lundén samt Harald Elovson: En lundadissertation från sjuttonhundratalet och dess författare. En tidsbild. Malmö, Allhem 1958. 3 häften i originalomslag. (#120485) | 150:- |
| Ekenvall, Asta Manligt och kvinnligt.. Idéhistoriska studier. Göteborg 1966. 207 sidor. Häftad. Kvinnohistoriskt arkiv 5. (#100014) | 160:- |
| Ekirch Jr., Arthur A. The Idea of Progress in America, 1815-1860.. Diss. New York 1944. 305 pages. Softcover. Stamped. (#95408) | 300:- |
| Ekman, Kerstin Mine Herrar.... Om inträdestalen i Svenska Akademien. Illustr. Sth 1986. 284 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#32181) | 145:- |
| El instituto nacional de antroplogia e historia.. Funciones y labores. Illustr. I.N.A.H., Mexico 1962. 111 pages. Softcover. (#150526) | 75:- |
| Ellenius - Historiens vingslag.. Konst, historia & ornitologi. Illustr. Sth 1987. 312 sidor. Inbunden. (#23404) | 125:- |
| Ellenius, Allan De arte pingendi.. Latin Art Literature in Seventeenth-Century Sweden and its International Background. Illustr. Diss. Uppsala 1960. 333 pages. Softcover. Lychnos 19. (#44268) | 170:- |
| Elthammar, Bo Julius Caesar inför eftervärlden.. Studier i Caesaruppfattningen under medeltid och italiensk renässans. Aa Sth 1976. 170 sidor. Häftad. (#26126) | 135:- |
| English Studies Today.. Papers read at the International Conference of University Professors of English, held in Magdalen College, Oxford, August 1950. Edited by C.L. Wrenn and G. Bullough. Oxford 1951. 201 pages. Original cloth. No jacket. (#169500) | 150:- |
| English Studies Today.. Second series. Lectures and Papers read at the fourth Conference of the International Association of University Professors of English, held at Lausanne and Berne, August 1959. Edited by G.A. Bonnard. Berne 1961. 322 pages. Original cloth. No jacket. (#169501) | 150:- |
| Engman, Marja Det främmande ögat.. Alma Söderhjelm i vetenskapen och offentligheten. Illustrerad. Helsingfors 1996. 480 sidor. Häftad. (#119451) | 150:- |
| Erasmus.. Edited by Richard L. DeMolen. London 1973. 189 pages. Original cloth with dustjacket. (#165743) | 145:- |
| Eriarvoisuus, valistuksen lupaus ja rasismi.. Pekka Isaksson & Jouko Jokisalo (toim.). Illustr. H-fors 1999. 180 pages. Softcover. (#84858) | 125:- |
| Erikson, Johan Darwin.. Hans lif och verk. Illustr. Sthlm 1909. 151 sidor. Häftad. (#137532) | 150:- |
| Eriksson, Gunnar Den faustiska människan.. Vetenskapen som europeiskt arv. Sthlm 1991. 108 sidor. Häftad. (#77255) | 120:- |
| Eriksson, Gunnar Elias Fries och den romantiska biologien.. Aa Uppsala 1962. 488 sidor. Inbunden. Lychnos 20. (#43748) | 210:- |
| Eriksson, Gunnar Elias Fries och den romantiska biologien.. Akad. avh. Uppsala 1962. 488 sidor. Häftad. Lychnos 20. (#149058) | 160:- |
| Eriksson, Gunnar Från Galilei till Gamow.. Studier i populärvetenskapens historia. Preliminär version. Umeå 1981. 142 sidor. A4. Stencil. Häftad. (#169596) | 140:- |
| Eriksson, Gunnar Kartläggarna.. Naturvetenskapens tillväxt och tillämpningar i det industriella genombrottets Sverige 1870-1914. Umeå 1978. 230 sidor. Häftad. Skyddsomslag. (#90038) | 220:- |
| Eriksson, Gunnar Platon & smitaren.. Vägar till idéhistorien. Sth 1989. 257 sidor. Original klotband. (#34163) | 140:- |
| Eriksson, Gunnar Världarnas samklang.. Musik, idéer och vetenskap. Illustr. Sthlm 1982. 177 sidor. Originalklotband i skydsomslag. (#88441) | 135:- |
| Eriksson, Gunnar & Frängsmyr, Tore Idéhistoriens huvudlinjer.. Sthlm 1971. 186 sidor. Häftad. (#108431) | 125:- |
| Eriksson, Nils & Nilsson, Ingemar Kungl. Vetenskaps- och Vitterhets-Samhället i Göteborg 1953-2000.. Illustr. Göteborg 2003. 370 sidor. Originalklotband. (#158860) | 170:- |
| Eriksson, Nils & Nilsson, Ingemar Kungl. Vetenskaps- och Vitterhets-Samhället i Göteborg 1953-2000.. Illustr. Göteborg 2003. 370 sidor. Originalklotband. Blyertsunderstrykningar. (#106784) | 150:- |
| Erlandson-Hammargren, Erik Från alpromantik till hembygdsromantik.. Natursynen i Sverige från 1885 till 1915, speglad i Svenska Turistföreningens årsskrifter och Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige. Illustr. Aa Lund (Sthlm) 2006. 475 sidor. Förlagsband. (#138324) | 125:- |
| Eskilsson, Lena & Bergenheim, Åsa (red.) Förnuft - fruktbarhet - förälskelse.. Idéer om kvinnor och kvinnors idéer. Illustr. Sthlm 1995. 281 sidor. Häftad. Bläckunderstrykningar. Källskriftsamling. (#106704) | 100:- |
| Esking, Erik Jacob Jonas Björnståhl.. Filosof och kristen. Skellefteå 1989. 187 sidor. Häftad. (#37207) | 95:- |
| Espmark, Kjell Det litterära Nobelpriset.. Principer och värderingar bakom besluten. Sth 1986. 202 sidor. Inbunden. (#32180) | 150:- |
| Faculty of Arts at Uppsala University.. History, Art and Philosophy. Editor Carl Göran Andræ. Uppsala 1976. 146 pages. Original cloth. (#160739) | 140:- |
| Faculty of Arts at Uppsala University.. History, Art and Philosophy. Editor Carl Göran Andræ. Uppsala 1976. 146 pages. Softcover. (#87874) | 120:- |
| Faculty of Arts at Uppsala University.. Linguistics and Philology. Editor Lennart Carlsson. Uppsala 1976. 129 pages. Original cloth (#160740) | 130:- |
| Faculty of Arts at Uppsala University.. Linguistics and Philology. Editor Lennart Carlsson. Uppsala 1976. 129 pages. Original cloth. (#75520) | 140:- |
| Faculty of Arts at Uppsala University.. Linguistics and Philology. Editor Lennart Carlsson. Uppsala 1976. 129 pages. Soft covers. (#152401) | 110:- |
| Faculty of Law at Uppsala University.. Uppsala 1976. 221 pages. Original cloth. (#161235) | 150:- |
| Faculty of Medicine at Uppsala University.. Editors Gunnar Ström and Ulf Söderberg. Illustrated. Uppsala 1976. 95 pages. Original cloth. (#75518) | 125:- |
| Faculty of Pharmacy at Uppsala University.. Illustrated. Uppsala 1976. 119 pages. Original cloth. (#161237) | 125:- |
| Faculty of Science at Uppsala University.. Chemistry. Editor Lars-Olof Sundelöf. Illustrated. Uppsala 1976. 202 pages. Original cloth. (#75515) | 140:- |
| Faculty of Science at Uppsala University.. Chemistry. Editor Lars-Olof Sundelöf. Illustrated. Uppsala 1976. 202 pages. Soft covers. (#160741) | 110:- |
| Faculty of Science at Uppsala University.. Earth and Life Sciences. Editor Anders Martinsson. Illustrated. Uppsala 1976. 245 pages. Original cloth. (#75516) | 140:- |
| Faculty of Science at Uppsala University.. Mathematics and Physics. Editor John-Erik Thun. Illustrated. Uppsala 1976. 219 pages. Original cloth. (#75513) | 140:- |
| Faculty of Social Sciences at Uppsala University.. Uppsala 1976. 145 pages. Original cloth. (#161240) | 140:- |
| Faculty of Theology at Uppsala University.. Uppsala 1976. 158 pages. Original cloth. (#161234) | 140:- |
| Fagerberg, Holsten Själen och jaget.. Ett idéhistoriskt perspektiv. Med bidrag av Lars Jacobsson, Owe Wikström och Peter Århem. Gidlunds förlag 1997. 200 sidor. Förlagsband. (#153776) | 125:- |
| Fahri, Ziyaeddin Zaya Gökalp, sa vie et sa sociologie.. Essai su l'influence de la sociologie français en Turquie. Avec une carte et huit reproductions photographiques. Paris 1936. 244 pages. Soft covers. (#93033) | 250:- |
| Falaturi, Abdoldjavad a.o. Beiträge zu islamischem Rechtsdenken.. Stuttgart 1986. 139 pages. Soft covers. (#125316) | 175:- |
| Farrington, Benjamin Greek Science.. Its Meaning for Us. Penguin 1961. 320 pages. Paperback. (#36709) | 100:- |
| Farrington, Benjamin Grekisk vetenskap.. Från Thales till Ptolemaios. Sthlm 1963. 288 sidor. Pocket. (#26215) | 100:- |
| Farrington, Benjamin Grekisk vetenskap.. Sthlm 1988. 283 sidor. Stor-pocket. (#103390) | 125:- |
| Fazlhashemi, Seyyed Mohammad Förändring och kontinuitet.. Al-Ghazâlîs politiska omsvängning. Aa Umeå 1994. 304 sidor. Häftad. (#117277) | 150:- |
| Fehrman, Carl Forskning i förvandling.. Män och metoder i svensk litteraturvetenskap. Sth 1972. 139 sid. Häftad. (#47997) | 100:- |
| Fehrman, Carl Lund and Learning.. An Informal History of Lund University. Illustrated. Lund 1987. 208 pages. Hard covers. (#61964) | 150:- |
| Fehrman, Carl & Westling, Håkan Lund and Learning.. An Informal History of Lund University. Translated (into English) by Alan Crozier. Illustrated. Lund 1995. 289 pages. Original cloth. (#65509) | 165:- |
| Ferguson, M. Jane The Philosophy of Equality.. Illustr. Diss. Washington 1943. XIV, 291 pages. Softcover. Stamped. (#141397) | 200:- |
| Ferris, Timothy Mot universums gränser.. Den moderna astronomins och kosmologins historia. Övers. Peter Nilson. Illustr. Sth 1978. 218 pp. Inbunden. (#30292) | 135:- |
| Ferrner, Bengt Resa i Europa 1758-1762.. En astronom, industrispion och teaterhabitué genom Danmark, Tyskland, Holland, England, Frankrike och Italien. Utg. av Sten G. Lindberg. Upps 1956. 660 pp. + utvikbar karta. Lychnos 14. (#8435) | 250:- |
| Finch, James Kip Engineering and Western Civilization.. Illustr. New York 1951. 398 pp. Cloth. (#18637) | 250:- |
| Fink, Arthur E. Causes of Crime.. Biological Theories in the United States 1800-1915. Diss. Philadelphia 1938. 309 pages. Softcover. Stamped. (#147273) | 250:- |
| Finsk-ugriska institutionen i Uppsala 1894-1994.. Raimo Raag och Lars-Gunnar Larsson (utg.). Illustr. Uppsala 1996. 292 sidor. Häftad. (#31749) | 140:- |
| Fischer, Hans Georgius Agricola.. Bilder aus dem Leben eines grossen deutschen Humanisten. Schwerin 1964. 311 pages + plates. Original cloth. (#103759) | 150:- |
| Fisher, Richard B. Joseph Lister 1827-1912.. London 1977. 351 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. Stamped. (#117471) | 200:- |
| Flach, Doris Johann Rudolf Frey 1727-1799.. Freund Isaak Iselins. Diss. Zürich 1945. 95 pages. Softcover. Stamped. (#146556) | 150:- |
| Flaubert, Gustave The Dictionary of Accepted Ideas.. Translated, with introduction & notes by Jacques Barzun. New York 1968. 92 pages. Paperback. (#141156) | 100:- |
| Focus on Quality.. Selected Proceedings of a Conference on Qualitative Research Methodology in the Social Sciences. Edited by B.F. Nel, R. Singh & W.M. Venter. Durban 1985. 278 pages. Soft covers. (#126849) | 160:- |
| Forsberg, Einar Svenska kulturforskare.. Förteckning upprättad av E.F. Sthlm 1921. 128 sidor. Häftad. Något nött rygg. (#110518) | 150:- |
| Fors, Hjalmar Mutual Favours.. The Social and Scientific Practice of Eighteenth-Century Swedish Chemistry. Illustr. Diss. Upps. 2003. 225 pages. Softcover. (#75060) | 160:- |
| Forskning i ett föränderligt samhälle.. Red. Kjell Härnqvist och Nils-Eric Svensson. Hedemora 1990. 472 sidor. Inbunden. (#35610) | 120:- |
| Fox, George G. The Medieval Sciences in the Works of John Gower.. Diss. Washington 1931. 164 pages. Softcover. Stamped. (#122373) | 375:- |
| Fredin, Ingrid Poul Bjerres livssyn.. Mänsklig helhet. Bernces 1976. 133 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#151441) | 140:- |
| Freud - Sigmund Freud.. Psykoanalysens skapare. Liv och personlighet. Ögonvittnen berättar. Urval, översättning, inledning och kommentarer av Hans Sjöbäck och Bert Westerlundh. Illustrerad. Cavefors 1977. 464 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#137194) | 200:- |
| Fries, Rob. E. A Short History of Botany in Sweden.. Uppsala 1950. 162 pages + plates and maps. Later cloth. (#118341) | 175:- |
| Fries, Rob. E. Linné.. Andra upplagan. Sthlm 1924. 66 sidor. Klotband med bevarat främre omslag. (#118100) | 100:- |
| Fries, Th.M. Naturalhistorien i Sverige intill medlet af 1600-talet.. Upsala 1894. 75 sidor. Häftad. (#49005) | 100:- |
| Frohschammer, Jakob Das neue Wissen und der neue Glaube.. Mit besondere Berücksichtigung von D.F. Strauß' neuester Schrift: "Der alte und der neue Glaube". Leipzig 1873. XXII, 202 pages. Half cloth. Stamped. (#94083) | 650:- |
| Från Aten till Los Angeles.. Idéhistoriska miljöer. Av Ronny Ambjörnsson m.fl. Illustrerad. Bra Böcker 1986. 200 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#84266) | 125:- |
| Från filosofiens och forskningens fält.. Nya rön inom skilda vetenskaper. Sthlm 1950. 324 sidor. Häftad. Namnstämpel. Skrifter utgivna av Föreningen för filosofi och specialvetenskap II. (#143336) | 140:- |
| Frängsmyr, Carl Klimat och karaktär.. Naturen och människan i sent svenskt 1700-tal. Aa (Upps.) Sthlm 2000. 259 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#73840) | 200:- |
| Frängsmyr, Tore Gubben som gräver.. Människor och miljöer i vetenskapens värld. Illustr. Sthlm 1989. 245 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#75127) | 150:- |
| Frängsmyr, Tore Svärmaren i vetenskapens hus.. Idéhistoriska essäer. Illustr. Sth 1977. 188 sid. Originalpappband. (#39936) | 125:- |
| Frängsmyr, Tore Vetenskapsmannen som hjälte.. Aspekter på vetenskapshistorien. Sth 1984. 182 sidor. Häftad. (#39881) | 125:- |
| Frängsmyr, Tore Wolffianismens genombrott i Uppsala.. Frihetstida universitetsfilosofi till 1700-talets mitt. Upps. 1972. 258 sidor. Häftad. (#18705) | 125:- |
| Frängsmyr, Tore Vägröjare i kulturdebatten.. Ragnar Oldberg och Perspektiv. Illustr. Sth 1977. 208 sid. Häftad. (#22377) | 125:- |
| Förbjuden frukt på kunskapens träd.. Kvinnliga akademiker under 100 år. Red. Britt-Marie Fridh-Haneson och Ingegerd Haglund. Sthlm 2004. 406 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#118977) | 200:- |
| Føllesdal, Walløe og Elster Argumentasjonsteori, språk og vitenskapsfilosofi.. Illustrerad. Oslo 1986. 292 sidor. Förlagsband. (#166765) | 150:- |
| Gagnér, Sten Studien zur Ideengeschichte der Gesetzgebung.. Diss. Uppsala 1960. 404 pages. Softcover. (#45751) | 200:- |
| Gamble, Clive Timewalkers.. The Prehistory of Global Colonization. Illustr. Alan Sutton 1993. 309 pages. Original cloth in dustjacket. (#155404) | 150:- |
| Gantz, Kenneth Franklin The Beginnings of Darwinian Ethics: 1859-1871.. Part of diss. Chicago 1939. Pag. 180-209. Staple bound. Stamped. (#107087) | 100:- |
| Gardner, Martin Fads & Fallacies in the Name of Science.. Dover Publ., New York 1957. 363 pages. Soft covers. (#140179) | 140:- |
| Geiger, George Raymond The Philosophy of Henry George.. Diss. Grand Forks, ND 1931. 325 pages. Softcover. Stamped. (#122982) | 125:- |
| Gezelius, Birger Japan i västerländsk framställing till omkring år 1700.. Ett geografiskt-kartografiskt försök. Aa Link. (Upps.) 1910. 192 pp. Häftad. Stämpel. (#22633) | 150:- |
| Giddens, Anthony Durkheim.. Fontana Press 1985. 126 pages. Paperback. (#135475) | 100:- |
| Gierow, Karl Ragnar Benjamin Höijer.. Sthlm 1971. 203 sidor. Häftad. Svenska Akademiens minnesteckningar. (#102998) | 140:- |
| Gierow, Karl Ragnar Johan Henrik Thomander.. Fysionomi i tre belysningar. Sth 1975. 357 sid. Inbunden. (#48655) | 140:- |
| Gierow, Karl Ragnar Johan Henrik Thomander.. Fysionomi i tre belysningar. Sth 1975. 357 sidor. Häftad. (#40059) | 115:- |
| Gondin, William Richard Prefaces to Inquiry.. A Study in the Origins and Relevance of Modern Theories of Knowledge. Diss. New York 1941. 220 pages. Softcover. Stamped. (#78293) | 130:- |
| Gotfredsen, Edv. Oldtidens lære om hjerte, kar of puls.. En medicinsk-historisk studie. Akad. avh. Kbhvn 1942. 332 sidor. Halvklotband. Stämpel. (#63667) | 250:- |
| Graham, Thomas F. Medieval Minds.. Mental Health in the Middle Ages. London 1967. 112 pp. Cloth. (#30308) | 120:- |
| Grandien, Bo Rönndruvans glöd.. Nygöticistiskt i tanke, konst och miljö under 1800-talet. Illustr. Sth 1987. 394 sidor. Original pappband. Nordiska Museets handlingar 107. (#13727) | 250:- |
| Grandin, Karl Ett slags modernism i vetenskapen.. Teoretisk fysik i Sverige under 1920-talet. Aa Upps. 1999. 244 sid. Häftad. (#40696) | 125:- |
| Grane, Leif Pierre Abélard.. Filosofi og kristendom i Middelalderen. Kbhvn 1964. 206 sidor. Häftad. (#93391) | 125:- |
| Granit, Ragnar Ung mans väg till Minerva.. Sthlm 1958. 153 sidor. Häftad. (#30310) | 75:- |
| Griewank, Karl Der neuzeitliche Revolutionsbegriff.. Entstehung und Entwicklung. Herausg. von Ingeborg Horn-Staiger. Frankfurt a.M. 1969. 270 pages. Soft covers. (#149174) | 145:- |
| Grimm - Die Brüder Grimm.. Erbe und Rezeption. Stockholmer Symposium 1984. Herausg. von Astrid Stedje. Sth 1985. 256 pages. Soft covers. (#31428) | 140:- |
| Grundtvig - nyckeln till det danska?. Red. Hanne Sanders & Ole Vind. Göteborg 2003. 303 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#113373) | 200:- |
| Guillot, Ellen Elizabeth Social Factors in Crime.. As Explained by American Writers of the Civil War and Post Civil War Period. Diss. Philadelphia 1943. 197 pages. Softcover. Stamped. (#128250) | 175:- |
| Guldalderhistorier.. 20 nærbilleder af perioden 1800-1850. Redaktion Bente Scavenius. Illustr. Kbh 1998. 199 sidor. 4:o. Förlagsband. (#158167) | 200:- |
| Gunnarson, Gunnar Georg Lúkacs.. En essay. Sth 1969. 365 sidor + planscher. Original pappband. Skyddsomslag. (#4577) | 125:- |
| Gustafsson, Bo Marxism och revisionism.. Eduard Bernsteins kritik av marxismen och dess idéhistoriska förutsättningar. Aa Upps. 1969. 436 sidor. Häftad. (#18494) | 200:- |
| Gustafsson, Lars Estetik i förvandling.. Estetik och litteraturhistoria i Uppsala från P.D.A. Atterbom till B.E. Malmström. Uppsala 1986. 213 sidor. Häftad. (#44856) | 145:- |
| Gustafsson, Madeleine Utopien och dess skugga.. Studier i samtida fransk idédebatt. Sthlm 1978. 164 sidor. Häftad. (#76551) | 125:- |
| Gustafsson, Madeleine Utopien och dess skugga.. Studier i samtida fransk idédebatt. Sthlm 1978. 164 sidor. Häftad. Lite blyertsant. (#70570) | 120:- |
| Gustafsson, Tony Läkaren, döden och brottet.. Studier i den svenska rättsmedicinens etablering. Aa Upps. 2007. 443 sidor. Häftad i skyddsomslag. (#141401) | 250:- |
| Gustav II Adolf och Uppsala universitet.. Illustr. Upps. 1982. 190 sidor. Förlagsband. (#37401) | 145:- |
| Gustavsson, Karin "... min stora kärlek för allt, hvad fornforskningen rörer".. Carl Gyllenstierna, fornforskaren på Krapperup och hans tid. Illustr. Laholm 2003. 96 sidor. Häftad. (#145642) | 125:- |
| Gustavsson, Sverker Debatten om forskningen i samhället.. En studie i några teoretiska inlägg under 1900-talet. Aa Upps. 1971. 360 sidor. Häftad. (#14232) | 140:- |
| Gödel, Vilhelm Riksantikvarieämbetet.. Illustrerad. Stockholm 1930. 268 sidor. Häftad. (#156544) | 150:- |
| Gölstam, Algot Frihet, jämlikhet, demokrati.. Etik och människosyn inom liberal och socialistisk tradition. Aa Upps. 1995. 362 sidor. Häftad. (#113398) | 150:- |
| Hagberg, Knut Från Aristoteles till Brehm.. Några blad ur djurskildringens historia. Illustrerad. Sthlm 1941. 100 sidor. Häftad. Några blad lätt knögliga. (#69773) | 90:- |
| Hagberg, Knut Från Rudbeck till Regulus.. Illustr. Sthlm 1943. 103 sidor. Häftad. (#99342) | 100:- |
| Hagenmaier, Otto Der Goldene Schnitt.. Ein Harmoniegesetz und seine Anwendung. Mit einem Anhang über Metrosophie von F. Hartlaub. Illustr. Heidelberg 1963. 84 pages. Original cloth in decorated see-through dustjacket. (#97908) | 125:- |
| Hallberg, Ivar L'Extrème Orient. dans la littérature et la cartographie de l'Occident des XIIIe, XIVe et XVe siècles. Étude sur l'histoire de la géographie. Diss. Gbg (Upps.) 1907. VIII, 571 pages. Soft covers. (#24616) | 550:- |
| Hall, B. Rud. Johannes Rudbeckius (Ner.) I.. En historisk-pedagogisk studie. Aa Sth 1911. xxxii,336,124 sidor. Häftad. Stämpel. (#38603) | 200:- |
| Halmesvirta, Anssi Turanilaisia ja herrasneekereitä.. Aatehistoriallisia tutkimuksia brittiläisestä rotuajattelusta. Illustr. Diss. H-fors 1993. 202 pages. Softcover. (#84866) | 130:- |
| Halter, Camilla Martha Joseph Schmid.. Diss. Zürich 1943. 170 pages + portrait. Softcover. Stamped. "Pestalozzis Mitarbeiter". (#112395) | 200:- |
| Hamblin, Dora Jane Türkei -. Land der lebenden Legenden. Aus dem Amerikanischen von Dr. Joachim Rehork. Illustrated. Bastei-Lübbe-Taschenbuch 1988. 316 pages. Paperback. (#92756) | 100:- |
| Hammarskjöld, Dag Kring Linnéminnet.. Sthlm 1957. 20 sidor. Häfte. (#118101) | 100:- |
| Hampson, Norman The Enlightenment.. Penguin 1968. 304 pages. Paperback. The Pelican History of European Thought 4. (#48366) | 100:- |
| Handbuch der Museen und wissenschaftlichen Sammlungen in der Deutschen Demokratischen Republik.. Herausgegeben von H.A. Knorr. Halle/Saale 1963. 520 pages + map. Original linen binding. (#127644) | 175:- |
| Hand och penna.. Sju essäer om yrken på 1700-talet. Illustrerad. Redaktör Carin Bergström. Stockholm 1996. 284 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#151636) | 145:- |
| Hansson, Bert Metod eller anarki.. Moderna teorier om vetenskapens väsen och metoder. Lund 1980. 140 sidor. Häftad. En del bläck. (#143112) | 100:- |
| Hansson, Sven A. Birger och Fredrik Ljungström - uppfinnare.. Illustr. Sthlm 1955. 194 sidor. Inbunden. Skyddsomslag. (#53961) | 175:- |
| Harmsen, Ger Marx contra de marxistische Ideologen.. Historisch-wijsgerige beschouwingen. Nijmegen 1968. 232 pages. Soft covers. (#69628) | 150:- |
| Harris, Frederick Philip The Neo-Idealist Political Theory.. Its Continuity with the British Tradition. Diss. New York 1944. 133 pages. Softcover. Stamped. (#118863) | 200:- |
| Harrison, Dick Skapelsens geografi.. Föreställningar om rymd och rum i medeltidens Europa. Illustr. Sth 1998. 249 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#36643) | 170:- |
| Hays, H.R. Birds, Beasts, and Men.. A Humanist History of Zoology. Penguin, Baltimore 1973. 383 pages. Paperback. (#87831) | 100:- |
| Hays, H.R. From Ape to Angel.. An Informal History of Social Anthropology. Capricorn Books, New York 1963. 456 pages. Softcover. Wrappers in plastic film. (#142505) | 100:- |
| Hazard, Paul European Thought in the Eighteenth Century.. Translated by J. Lewis May. Penguin 1965. 507 pages. Paperback. (#48472) | 100:- |
| Hedberg, Björn Kometskräck.. En studie i folkliga och lärda traditioner. Illustr. Aa Upps. 1990. 301 pp. Häftad. (#37426) | 145:- |
| Hedenius, Per Om upptäckten af blodomloppet.. Ett bidrag till de medicinska vetenskapernas historia. Uppsala 1892. 238 sidor. Häftad. (#44657) | 170:- |
| Hedenius, Per Om upptäckten af blodomloppet.. Häfte I-IV. Uppsala 1889-92. 44 + 52 + 72 + 88 sidor. Inbundna i ett halvklotband. Publicerades först i 5 häften (I-VI) som här. (#172436) | 225:- |
| Heikel, I.A. Filologins studium vid Åbo universitet.. Helsingfors 1894. 334 sidor. Häftad. Åbo universitets lärdomshistoria 5. (#68907) | 175:- |
| Heilbroner, Robert L. Utopister och samhällsomdanare.. Stora ekonomiska tänkares liv och idéer. Sth 1967. 303 sid. Pocket. (#47521) | 100:- |
| Heilbroner, Robert L. Utopister och samhällsomdanare.. Stora ekonomiska tänkares liv och idéer. Sthlm 1959. 303 sidor. Original klotband. (#42379) | 150:- |
| Helgerånet.. Från mässböcker till munkepärmar. Red. Kerstin Abukhanfusa, Jan Brunius, Solbritt Benneth. Illustr. Sthlm 1993. 199 sidor. Original pappband. (#26157) | 180:- |
| Helldén, Arne Traktat om Folket.. Illustr. Jönköping 1975. 271 pp. Häftad. (#30334) | 100:- |
| Henningsen, Bernd Die schwedische Konstruktion einer nordischen Identität durch Olof Rudbeck.. Berlin 1997. 40 pages. Staple bound. (#153829) | 75:- |
| Heusler, Andreas An Wilhelm Ranisch.. Briefe aus den Jahren 1890-1940. In Zusammenarbeit mit Oskar Bandle herausgegeben von Klaus Düwel und Heinrich Beck. Basel 1989. 739 pages + portraits. Soft covers. Beiträge zur nordischen Philologie 18. (#131995) | 250:- |
| Hibbert, Christopher The Grand Tour.. Illustrated. London 1974. 256 pages. Original cloth. Dust jacket. (#142515) | 170:- |
| Hicks, Philip Marshall The Development of the Natural History Essay in American Literature.. Diss. Philadelphia 1924. 167 pages. Softcover. Stamped. (#110020) | 225:- |
| Hildebrand, Bengt C.J. Thomsen och hans lärda förbindelser i Sverige 1816-1837 I-II.. Bidrag till den nordiska forn- och hävdaforskningens historia. I: Tiden till 1826. II: Tiden 1826-1837. Upps. 1936-37. LXXXIII, IV, 836 sidor. Häftade. 2 volymer. (#15267) | 200:- |
| Hildebrand, Bengt Kungl. Svenska Vetenskapsakademien I-II.. Förhistoria, Grundläggning och första organisation. Illustr. Sth 1939. 885 sidor. Häftade. 2 volymer. (#31035) | 295:- |
| Hildebrand, Bengt Kungl. Svenska Vetenskapsakademien I-II.. Förhistoria, Grundläggning och första organisation. Illustr. Sth 1939. 888 sid. Inbundna. 2 vol. (#37689) | 425:- |
| Hildebrand, Wigbert Der Mensch im Godesberger Programm der SPD.. Bonn 1967. 175 pages. Softcover. (#157782) | 125:- |
| Hildebrand, Wigbert Der Mensch im Godesberger Programm der SPD.. Bonn 1967. 175 pages. Softcover. A few ink markings in margins. (#108023) | 100:- |
| Hillebrecht, Frauke Skandinavien - die Heimat der Goten?. Der Götizismus als Gerüst eines nordisch-schwedischen Identitätsbewußtseins. Berlin 1997. 31 pages. Staple bound. (#153816) | 85:- |
| History of Tartu University 1632-1982.. Edited by Karl Siilivask. Illustrated. Tallinn 1985. 296 pages. Original cloth. Dust jacket. (#133850) | 200:- |
| Hjärne, Harald Två svenska japanfarare.. Olof Eriksson Willman och Carl Peter Thunberg. Sthlm 1923. 215 sidor. Häftad. (#54370) | 160:- |
| Hjärne, Harald Två svenska japanfarare.. Olof Eriksson Willman och Carl Peter Thunberg. Sthlm 1923. 215 sidor. Häftad. Blanka omslag. (#130198) | 150:- |
| Hjärne, Harald Universitetens folkbildningsarbete i England.. Sthlm 1893. 50 sidor. Häftad. (#159653) | 95:- |
| Hohlenberg, Johannes Sören Kierkegaard.. Illustr. Sthlm 1943. 348 sidor. Häftad. Lite skadad rygg. (#54480) | 150:- |
| Hohlenberg, Johannes Sören Kierkegaard.. Illustr. Sthlm 1943. 348 sidor. Original halvklotband. (#122172) | 175:- |
| Holmberg, Arne Pehr Erik Svedbom.. 1811-1857. Illustr. Sth 1964. 84 pp. (#30517) | 55:- |
| Holton, Gerald Introduction to Concepts and Theories in Physical Science.. Cambridge, Mass. 1953. 650 pages. Original half cloth. Second reprint. (#60898) | 350:- |
| Holton, Gerald The Advancement of Science, and its Burdens.. The Jefferson Lecture and Other Essays. Cambridge 1986. 351 pages. Soft covers. (#60886) | 175:- |
| Holton, Gerald Thematic Origins of Scientific Thought.. Kepler to Einstein. Cambridge, Mass. 1973. 495 pages. Soft covers. (#60899) | 200:- |
| House, Floyd Nelson The Development of Sociology.. New York and London 1936. 456 pages. Original cloth. (#141071) | 150:- |
| Huizinga, J. Erasmus of Rotterdam.. With a selection from the letters of Erasmus. London 1952. 266 pages + plates. Original cloth with dustjacket. (#166811) | 130:- |
| Humaniora: Forskning och förnyelse.. Red. Åke Lilliestam. Sthlm 1967. 111 sidor. Häftad. (#88564) | 85:- |
| Humanioras egenart.. En rapport. Tore Frängsmyr (red.). Oslo 1983. 113 sidor. Häftad. (#117270) | 125:- |
| Humanistisk forsking i Noreg.. Eigenart, målsetjing og utviklingstendensar. Oslo 1984. 129, (6) sidor. Häftad. Humaniorautgreiinga II. (#164171) | 95:- |
| Humanistisk forskning i Norge.. Ressurser, aktivitet, vilkår. Oslo 1984. 80 sidor. Häftad. Humaniorautredningen I. (#164170) | 75:- |
| Huxley, Julian Soviet Genetics and World Science.. Lysenko and the Meaning of Heredity. London 1949. x,245 pages. Soft, blank covers. (#81830) | 150:- |
| Hård av Segerstad, Peder (red.) Idéer som styr.. En antologi om bärande idéer i vetenskap och samhällsdebatt. Upps. 1996. 151 sidor. Häftad. (#90073) | 120:- |
| Hägerström, Axel De socialistiska idéernas historia.. Sthlm 1946. 272 sidor. Original halvklotband. (#132684) | 200:- |
| Häll, Jan I Swedenborgs labyrint.. Studier i de gustavianska swedenborgarnas liv och tänkande. Aa Upps. (Sthlm) 1995. 512 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#28754) | 160:- |
| Häll, Jan I Swedenborgs labyrint.. Studier i de gustavianska swedenborgarnas liv och tänkande. Aa Upps. (Sthlm) 1995. 512 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. Biblioteksstämplar, i övrigt i mycket fint skick. (#162782) | 125:- |
| Ideer og revolusjon.. Fem foredrag fra Humanioradagarne 1989. Red. Kåre Tønnesson. Oslo 1990. 78 sidor. Häftad. (#69307) | 100:- |
| Idé och lärdom.. Av Ronny Ambjörnsson m.fl. Lund 1972. 283 sidor. Pocket. (#34311) | 100:- |
| Ideologi och institutution.. Om forskning och högre utbildning 1880-2000. Red. Sven-Eric Liedman & Lennart Olausson. Sthlm 1988. 237 sidor. Häftad. (#83827) | 140:- |
| I framtidens tjänst.. Ur folkhemmets idéhistoria. Gidlunds 1986. 256 sidor. Förlagsband. Biblioteksstämplar. (#170838) | 135:- |
| I teknikens backspegel.. Antologi i teknikhistoria. Red. Bosse Sundin. Illustr. Sthlm 1987. 401 sidor. Original pappband. (#139880) | 175:- |
| I universitetets tjänst.. Studier rörande Uppsala universitetsbiblioteks historia. Uppsala 1977. 135 sidor. Originalklotband. (#161236) | 125:- |
| Jackelén, Antje Zeit und Ewigkeit.. Die Frage der Zeit in Kirche, Naturwissenschaft und Theologie. Diss. Lund 1999. 284 pages. 4:o. Soft covers. Library stamps. (#171090) | 170:- |
| Jacob, François Den inre gestalten.. Stockholm 1988. 331 sidor. Förlagsband. (#152652) | 125:- |
| Janfeldt, Monika Att leva i den bästa av världar.. Föreningarna Nordens syn på Norden 1919-1933. Sthlm 2005. 256 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#111831) | 150:- |
| Jarrick, Arne Mot det moderna förnuftet.. Johan Hjerpe och andra småborgare i upplysningstidens Stockholm. Sthlm 1992. 238 sidor + planscher. Häftad. (#3574) | 160:- |
| Jascalevich, Alexander A. Three Conceptions of Mind.. Their Bearing on the Denaturalization of the Mind in History. Diss. New York 1926. IX, 107 pages. Softcover. Stamped. (#106491) | 140:- |
| Jastrow, Joseph Villfarelser och vetande.. Studier i vidskepelsens och önsketänkandets psykologi. Illustrerad. Sthlm 1939. 374 sidor. Häftad. (#129419) | 160:- |
| Jenkins, Alan C. The Naturalists.. Pioneers of Natural History. Illustrated. New York 1978. 200 pages. Original cloth. Dust jacket. (#87182) | 250:- |
| Jespersen, Otto Ensprogmands levned.. Kbhvn 1938. 247 sidor + planscher. Med bevarade omslag i senare halvklotband. (#168705) | 200:- |
| Johannisson, Karin Magnetisörernas tid.. Den animala magnetismen i Sverige. Illustr. Aa Upps. 1974. 278 sidor. Häftad. Lychnos 25. (#24983) | 210:- |
| Johansson, Ingmar, Kalleberg, Ragnvald & Liedman, Sven-Eric Positivism, marxism, kritisk teori.. Riktningar inom modern vetenskapsfilosofi. Red. av Kurt Aspelin och Tomas Gerholm. Sthlm 1974. 149 sidor. Pocket. Lite blyertsförstr. (#68880) | 90:- |
| Johansson, Lars-Göran Introduktion till vetenskapsteorin.. Thales 1999. 205 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. (#115556) | 140:- |
| Jonsson, Inge Swedenborgs korrespondenslära.. Aa Sth 1969. 437 pp. Häftad. (#37804) | 170:- |
| Jonsson, Inge Swedenborgs korrespondenslära.. Aa Sth 1969. 437 pp. Lite fula omslag. (#37007) | 150:- |
| Jonsson, Inge Vitterhetsakademien 1753-2003.. Illustr. Sthlm 2003. 239 sid. Originalklotband. (#71082) | 160:- |
| Jonsson, Inge & Hjern, Olle Swedenborg.. Sökaren i naturens och andens världar. Hans verk och efterföljd. Sthlm 1976. 187 sidor. Häftad. (#90388) | 150:- |
| Jonsson, Marita Monumentvårdens begynnelse.. Restaurering och friläggning av antika monument i Rom 1800-1830. Illustr. Aa Upps. 1976. 244 sidor. Häftad. (#35668) | 125:- |
| Josephson, Peter Den akademiska frihetens gränser.. Max Weber, Humboldtmodellen och den värdefria vetenskapen. Aa Upps. 2005. 210 sidor. Häftad. (#108737) | 140:- |
| Josephson, Ragnar Det hyperboreiska Upsala.. Illustr. Sthlm 1940. 94 sid. Häftad. (#72928) | 120:- |
| Jowtschuk, Michail & Kurbatowa, Irina Georgi Plechanow.. Eine Biograhie. Illustr. Berlin 1983. 236 pp. Cloth in dustjacket. (#4655) | 100:- |
| Juridiska fakulteten vid Uppsala universitet.. Uppsala 1976. 231 sidor. Originalklotband. (#158079) | 120:- |
| Jönsson, Åke Tycho Brahe.. Världsmedborgaren från Ven. Illustrerad. Lund 2004. 104 sidor. Förlagsband. (#150994) | 100:- |
| Kakuzo, Okakura Österlandets ideal.. Sthlm 1925. 250 sidor. Med bevarade originalomslag i halvfranskt band. (#74545) | 300:- |
| Kaplan, A.D.H. Henry Charles Carey.. A Study in American Economic Thought. Diss. Baltimore 1931. 96 pages. Softcover. Stamped. (#139274) | 175:- |
| Kardiner, Abram & Preble, Edward They Studied Man.. Mentor Books, 1963. 256 pages. Paperback. Covers in plastic film. (#107621) | 100:- |
| Karlén, Karl-Henrik Barn- och ungdomspsykiatrin i Sverige.. Dess historia, problem och patienter. Aa Upps. 1985. 287 sidor. Häftad. F.d. biblioteksbok. (#110330) | 100:- |
| Karlsson, Ragnhild Bengt Lidforss och botaniken.. Illustrerad. Aa Lund 1983. 280 sidor. Häftad. (#151646) | 140:- |
| Karolinska mediko-kirurgiska institutets historia 1910-1960, I-III.. Utgiven med anledning av institutets hundrafemtioårsdag av dess lärarkollegium. I. Allmän översikt av institutets utveckling och verksamhet 1910-1960. II. Porträtt och biografiska uppgifter. III. Forskning och undervisning inom olika ämnen. Illustr. Sthlm 1960. 702 + 190 + 1032 sidor. 4 original halvfranska band i två nyanser av brunt. (#112239) | 500:- |
| Karolinska mediko-kirurgiska institutets historia 1910-1960, I-III.. Utgiven med anledning av institutets hundrafemtioårsdag av dess lärarkollegium. I. Allmän översikt av institutets utveckling och verksamhet 1910-1960. II. Porträtt och biografiska uppgifter. III. Forskning och undervisning inom olika ämnen. Illustr. Sthlm 1960. 702 + 190 + 1032 sidor. 4 originalklotband. (#34992) | 425:- |
| Kaspar, Kälin Indianer und Urvölker.. Nach Jos. Fr. Lafitau (1681-1746). Diss. Freiburg 1943. 163 pages. Soft covers. Stamped. (#141281) | 300:- |
| Kastner, Joseph A Species of Eternity.. Illustr. New York 1977. XIV, 350 pages. Original cloth in frayed dustjacket. (#97614) | 125:- |
| Kedourie, Elie Nationalismus.. List Verlag, München 1971. 160 pages. pocket. (#149536) | 100:- |
| Kirwan, L.P. A History of Polar Exploration.. Penguin 1959. 408 pages + plates and map. Paperback. (#74740) | 100:- |
| Klausen, Arne Martin Antropologins historia.. Sthlm 1984. 158 sidor. Häftad. (#100134) | 125:- |
| Kleine Geschichten alter Weisheit.. Aus dem Altdeutschen übertragen von Gerhard Eis. München ohne Jahre (c. 1960). 152 pages. Hardcover. (#37711) | 150:- |
| Klein, Viola The Feminine Character.. History of an Ideology. New York 1949. 228 pages. Original cloth. Dust jacket. (#81794) | 220:- |
| Klencke, Hermann Alexander von Humboldts lif och resor.. En biografisk minnesvård. Tillökt och delvis omarbetad af H. Th. Kühne och Ed. Hintze. Illustr. Sthlm 1879. 432 sidor. Dekorerat originalklotband med svag bakre fals. (#111802) | 200:- |
| Klencke, Hermann Alexander von Humboldts lif och resor.. En biografisk minnesvård. Tillökt och delvis omarbetad af H. Th. Kühne och Ed. Hintze. Illustr. Sthlm 1879. 432 sidor. Dekorerat originalklotband med svag bakre fals. Stämplar (#155877) | 150:- |
| Klinge, Matti Professorer.. 35 professorer under lika många årtionden vid Kungliga Akademien i Åbo, senare Kejserliga Alexanders-Universitetet numera Helsingfors universitet. Illustr. H-fors 1989. 221 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#34881) | 100:- |
| Knapke, Othmar F. The Scholastic Theory of the Species Sensibilis.. Diss. Washington 1915. 110 pages. Softcover. Stamped. (#73683) | 200:- |
| Knauerhase, Ramon An Introduction to National Socialism, 1920 to 1939.. Columbus 1972. 143 pages. Soft covers. Stamped. (#91645) | 140:- |
| Knowledge Among Men.. Eleven Essays on Science, Culture and Society. Commemorating the 200th Anniversary of the Birth of James Smithson. By Robert Oppenheimer and others. Smithsonian Institution, Washington 1966. 191 pages. Original cloth. Dust jacket. (#108634) | 200:- |
| Knös, Börje Guillaume Budé och den franska humanismens renässans.. Illustr. Sthlm 1939. 194 sidor. Häftad. (#90436) | 75:- |
| Kolmodin, Carl Gustaf Johannes Kolmodin i brev och skrifter.. Sthlm 1999. 139 sidor. Häftad. KVHAA Filologiskt arkiv 41. (#60119) | 120:- |
| Kommunism och kristendom.. Analyserad och betraktad ur marxistisk och darwinistisk synpunkt. Chicago 1922. Halvklotband. (#70850) | 200:- |
| Koppelmann, H.L. Nation, Sprache und Nationalismus.. Leiden 1956. 233 pages. Original cloth. Dust jacket. (#102174) | 200:- |
| Koppelmann, H.L. Nation, Sprache und Nationalismus.. Leiden 1956. 233 pages. Original cloth. Former owner's name, address and stamp. A few pencil markings. (#157923) | 160:- |
| Kritisk kunnskapspraksis.. Bidrag till feministisk vitenskapsteori. Red. Ann Therese Lotherington og Turid Markussen. Oslo 1999. 167 sidor. Häftad. (#153533) | 110:- |
| Krogseth, Otto Den tyske historismen.. En idéhistorisk undersøkelse av den tyske historismens utviklingshistorie. Oslo 1984. 839 sidor. Häftad. (#152582) | 200:- |
| Krook, Hans Jacob Berzelius.. Sthlm 1979. 144 sidor + planscher. Original klotband. Skyddsomslag. (#107913) | 140:- |
| Kuhn, Thomas S. The Copernican Revolution.. Planetary Astronomy in the Development of Western Thought. Cambridge, Mass. 1975. 297 pages. Softcover. (#60879) | 150:- |
| Kungl. Gustav Adolf Akademiens Minnesbok 1932-1942.. Utg. Jöran Sahlgren. Illustr. Upps. 1943. 312 pp. Inbunden. (#30312) | 105:- |
| Kunskapens trädgårdar.. Om institutioner och institutionaliseringar i vetenskapen och livet. Illustr. Sth 1988. 256 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#30352) | 160:- |
| Kurtén-Lindberg, Birgitta Homo sum.. Om det mänskliga hos människan. Lund 2005. 206 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#111442) | 135:- |
| Kön och tolkning.. Metodiska möjligheter i kvalitativ forskning. Hanne Haavind (red.). Stockholm 2000. 330 sidor. Häftad. (#151627) | 150:- |
| Lacoste, Yves Ibn Khaldoun.. Början på den tredje världens historia. Sthlm 1971. 238 sidor. Pocket. (#104408) | 120:- |
| Lakatos, Imre Bevis och motbevis.. Matematiska upptäckters logik. Sthlm 1990. 239 sidor. Häftad. (#143043) | 150:- |
| Landberg - Tanke och tro.. Till Georg Landberg. Red. Lennart Geijer m.fl. Doxa 1977. 207 sidor. Häftad. (#104587) | 150:- |
| Landberg, Georg Harald Hjärne i religionsdebatten.. En orientering och en textkommentar. Upps. 1951. 96 sidor. Häftad. (#15496) | 75:- |
| Landquist, John Charles Darwin.. Liv och verk. Sthlm 1959. 224 sidor. Häftad. (#125210) | 150:- |
| Larsson, Hans Minnesteckning över Christopher Jacob Boström.. Sthlm 1931. 75 sidor. Häftad. (#153819) | 140:- |
| Larsson, Maja Den moraliska kroppen.. Tolkningar av kön och individualitet i 1800-talets populärmedicin. Illustr. Aa Upps. 2002. 232 sidor. Häftad. (#73871) | 175:- |
| Laughrin, Mary Fidelia Juan Pablo Forner as Critic.. Diss. Washington 1943. 200 pages. Softcover. Stamped. (#130498) | 125:- |
| Leading Folklorists of the North.. Biographical Studies. Edited by Dag Strömbäck. Oslo 1971. 435 pages. Softcover. (#87048) | 175:- |
| Lefnadsteckningar öfver Kongl. Svenska Vetenskaps Akademiens efter år 1854 aflidna ledamöter 1.. Sthlm 1869-73. lxiv, 570, (2) sidor. Halvfranskt band. (#70324) | 350:- |
| Legal Science Today.. ... Uppsala 1977 International Conference ... Upps. 1978. 70 pages. Softcover. (#119411) | 125:- |
| Leithäuser, Joachim G. Stränder bortom synranden.. De geografiska upptäckternas historia. Illustr. Sthlm 1965. 388 sidor. Pocket. (#74734) | 100:- |
| Lemaitre, Jules Jean Jacques Rousseau. Tio föreläsningar. Öfvers. af Axel Bergström. Sthlm 1912. 344 sidor. Häftad. (#141169) | 145:- |
| Lengertz, William Kring Tycho Brahe och Hven.. Illustr. Lund 1947. 36 sidor. Häftad. Särtryck. (#160227) | 100:- |
| Leppmann, Wolfgang Winckelmann.. London 1971. 312, xii pages + plates. Original cloth. Dust jacket. "The Father of Archaeology". (#137236) | 175:- |
| Leser, Hermann Johann Heinrich Pestalozzi.. Seine Ideen in systematischer Würdigung. Leipzig 1908. VII, 130 pages. Worn. Stamped. (#30422) | 100:- |
| Levi, Albert William A Study in the Social Philosophy of John Stuart Mill.. Diss. Chicago 1940. 132 pages. Softcover. Stamped. (#146565) | 200:- |
| Levi, Isaac Gambling with Truth.. An Essay on Induction and the Aims of Science. Cambridge, Mass. 1973. 252 pages. Paperback. (#60939) | 125:- |
| Lewin, Leif "Bråka inte!". Om vår tids demokratisyn. Sthlm 1998. 135 sidor. Häftad. (#146240) | 125:- |
| Lewin, Leif Upptäckten av framtiden.. En lärobok i politisk idéhistoria. Sthlm 1990. 212 sidor. Häftad. (#128544) | 110:- |
| Liao Wen Kwei Morality Versus Legality: Historic Analyses of the Motivating Factors of Social Conduct.. Diss. Chicago 1933. XV, 314 pages. Softcover. Stamped. (#88486) | 200:- |
| Lichtheim, Georg Socialismens historia.. Sthlm 1972. 360 sidor. Pocket. (#81281) | 100:- |
| Liedman, Sven-Eric Från Platon till Mao Zedong.. De politiska idéernas historia. Sthlm 1981. 284 sidor. Pocket. (#68879) | 100:- |
| Liedman, Sven-Eric I skuggan av framtiden.. Modernitetens idéhistoria. Illustr. Sth 1998. 598 sid. Inbunden. (#53495) | 150:- |
| Liedman, Sven-Eric Israel Hwasser.. Sth 1971. 244 sid. Originalklotband. Lychnos-biblioteket 27. (#40523) | 170:- |
| Liljegren, S.A. Irish Studies in Sweden.. Uppsala 1961. 40 pages. Soft covers. (#49526) | 100:- |
| Liljegren, S.B. Canadian Studies in Sweden.. Uppsala 1961. 40 pages. Soft covers. (#47726) | 120:- |
| Liljenstrand, Axel Juridikens studium vid Åbo universitet.. H-fors 1890. 95 pp. Åbo universitets lärdomshistoria 2. (#30556) | 95:- |
| Lilliestam, Åke Gustaf Steffen.. Samhällsteoretiker och idépolitiker. Göteborg 1960. 298 sidor. Häftad. (#101338) | 175:- |
| Lindberg, Bo Naturrätten i Uppsala 1655-1720.. Upps. 1976. 210 sidor. Häftad. (#18707) | 125:- |
| Lindberg, Bo Stoicism och stat.. Justus Lipsius och den politiska humanismen. Stockholm 2001. 343 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#161537) | 195:- |
| Lindberg, Christer Erland Nordenskiöld. - ett indianlif. Illustr. Sthlm 1996. 548 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#41366) | 200:- |
| Lindberg, Sten G. Från skapelsetro till naturlagar.. Idéhistorisk översikt över banbrytande bokverk i Hjalmar Sjögrens bibliotek. Illustr. Sth 1959. 115 sidor. Häftad. (#30359) | 100:- |
| Lindbom, Tage Efter Atlantis.. Sthlm 1951. 278 sidor. Original klotryggsband i skyddsomslag med revor. (#106950) | 130:- |
| Lindbom, Tage Västerlandets framväxt och kris.. Skellefteå 1999. 249 sidor. Häftad. (#46970) | 150:- |
| Lindborg - I idéhistorien virvlar.. Festskrift till Rolf Lindborg. Symposion 1991. 197 sidor. Original klotband. (#122639) | 150:- |
| Lindborg, Rolf Descartes i Uppsala.. Striderna om "Nya filosofien" 1663-1689. Aa Upps. 1965. XVI, 367 sidor. Häftad. Lychnos 22. (#12404) | 170:- |
| Linderstrøm-Lang, C.F. Wolfgang Ratichius.. Et bidrag til pædagogikens historie. Akad. avh. Kbhvn 1903. 300 sidor. Häftad. Stämpel. (#100250) | 200:- |
| Lindholm, Lars Johan Hinric Lidén.. Lärd och resenär. Aa Upps. 1978. 318 sidor. Häftad. (#18699) | 200:- |
| Lindquist, John Framställning af Torben Bergmans fysiska geografi I.. Akad. avh. Upsala 1900. 112 sidor. Häftad. Stämpel. (#172493) | 175:- |
| Lindqvist - Teknikens landskap.. En teknikhistorisk antologi tillägnad Svante Lindqvist. Illustr. Sth 1998. 396 sidor. Förlagsband. (#47572) | 170:- |
| Lindqvist, Svante (ed.) Center on the Periphery.. Historical Aspects of 20th-Century Swedish Physics. Canton, MA 1993. LV, 516 pages. Cloth in dustjacket. (#38020) | 200:- |
| Lindroth - Vetenskapens träd.. Idéhistoriska studier tillägnade Sten Lindroth. Sth 1974. 352 sidor. Pocket. (#30364) | 100:- |
| Lindroth, Sten A History of Uppsala University 1477-1977.. Illustr. Upps. 1976. 252 pages. Original cloth. Dust jacket. (#28986) | 150:- |
| Lindroth, Sten Epoker och människor.. Idéhistoriska uppsatser. Illustr. Sth 1972. 239 sidor. Pocket. Stämpel. (#65417) | 80:- |
| Lindroth, Sten Epoker och människor.. Idéhistoriska uppsatser. Illustr. Sth 1982. 246 sidor. Pocket. (#37101) | 100:- |
| Lindroth, Sten Fru Lusta och Fru Dygd.. Studier och porträtt. Sth 1957. 217 sidor. Häftad. (#98426) | 135:- |
| Lindroth, Sten Fru Lusta och Fru Dygd.. Studier och porträtt. Sth 1963. 183 s. Pocket. (#32064) | 65:- |
| Lindroth, Sten Les chemins du savoir en Suède.. De la Fondation de l'Université d'Upsal à Jacob Berzelius - études et portaits. Traduit du Suédois, présenté at annoté par Jean-François Battail. Avec une introduction sur Sten Lindroth par Gunnar Eriksson. Martinus Nijhoff 1988. xx,242 pages. Original cloth. Dust jacket. One of hundred numbered copies. (#171937) | 250:- |
| Lindroth, Sten Löjtnant Åhls äventyr.. Svenska studier och gestalter. Sth 1960. 232 sidor. Inbunden. Tillskrift. (#11640) | 150:- |
| Lindroth, Sten Magnus Gabriel von Block.. Sth 1973. 227 sidor. Häftad. (#37205) | 150:- |
| Lindroth, Sten Svensk lärdomshistoria 1-4.. 1: Medeltiden. Reformationstiden. 2: Stormaktstiden. 3: Frihetstiden. 4: Gustavianska tiden. Illustr. Sth 1975-81. 384; 640; 750; 354 sidor. Inbundna. Skyddsomslag. 4 volymer. (#22304) | 800:- |
| Lindroth, Sten Uppsala universitet 1477-1977.. Illustr. Upps. 1976. 251 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#22152) | 100:- |
| Lindström, Heimer Religion och politik.. Studier i finländsk politisk idévärld och politisk miljö vid 1900-talets början. Aa Åbo 1973. 224 sidor. Häftad. (#67705) | 150:- |
| Linguistics in Britain:. Personal histories. Edited by Keith Brown & Vivien Law. Oxford 2002. 319 pages. Soft covers. Publications of the Philological Society, 36. (#169287) | 150:- |
| Lin Mousheng Hsitien Antistatism: Essay in its Psychiatric and Cultural Analysis.. Diss. Chicago 1939. 87 pages. Softcover. Stamped. (#114049) | 250:- |
| Linn, Andrew R. Johan Storm.. dhi grétest pràktikal liNgwist in dhi werld. Oxford 2004. xii,339 pages. Soft covers. Publications of the Philological Society, 38. (#169285) | 175:- |
| Linton, Olof Synopsis historiae universalis.. Om en middelalderlig skoletraditions forudsætninger i bibelsk-jødisk, græsk-hellenistisk og oldkirkelig tradition. Kbh 1957. 144 sidor. Häftad. (#114045) | 100:- |
| Lloyd, Seton The Interval.. A Life in Near Eastern Archaeology. Oxford 1986. 186 pages + plates. Softcover. (#155625) | 250:- |
| Love, Nancy S. Marx, Nietzsche, and Modernity.. New York 1986. XII, 264 pages. Softcover. (#88514) | 130:- |
| Lowinger, Armand The Methodology of Pierre Duhem.. Diss. New York 1941. 184 pages. Softcover. Stamped. (#78239) | 125:- |
| Lundberg, Carl Några drag ur den antika kulturens lif under medeltiden.. Sthlm 1916. 54 sidor. Häftad. (#88186) | 110:- |
| Lundberg, Mabel Jesuitische Anthropologie und Erziehungslehre in der Frühzeit des Ordens (ca. 1540-ca. 1650).. Diss. Uppsala 1966. 366 pages. Softcover. (#48569) | 170:- |
| Lundberg, Mabel Sigtunastiftelsens tillkomst.. Idéer och byggnader. Illustr. Aa Upps. 1977. 168 sidor. Häftad. (#30471) | 110:- |
| Lund, Erik, Pihl, Mogens & Sløk, Johannes De europæiske ideers historie.. Kbhvn 1963. 375 sidor. Original linneband. (#35837) | 150:- |
| Lund, Erik, Pihl, Mogens & Sløk, Johannes Europas idéhistoria.. Förord av Sten Lindroth. Sthlm 1967. 313 sidor. Pocket. (#159688) | 100:- |
| Lund, Erik, Pihl, Mogens & Sløk, Johannes Europas idéhistoria.. Förord av Sten Lindroth. Sthlm 1969. 313 sidor. Pocket. (#74776) | 100:- |
| Lund, Erik, Pihl, Mogens & Sløk, Johannes Europas idéhistoria.. Förord av Sten Lindroth. Sthlm 1969. 313 sidor. Pocket. Lite solkiga omslag. (#128716) | 80:- |
| Lundgren, Anders Berzelius och den kemiska atomteorin.. Aa Uppsala 1979. 210 sidor. Häftad. (#43776) | 120:- |
| Lundgren, Lars O. Den svenske Sokrates.. Sokratesbilden från Rydelius till Gyllensten. Lund 1980. 208 sidor. Häftad. (#30372) | 75:- |
| Lundgren, Lars O. Sokratesbilden.. Från Aristofanes till Nietzsche. Aa Sth 1978. 226 sidor. Häftad. (#21222) | 150:- |
| Lundqvist, G. Kvartärgeologisk forskning i Sverige under ett sekel.. Sthlm 1958. 57 sidor. Häftad. Stämpel. SGU C. 561. (#137912) | 100:- |
| Lundqvist, Torbjörn Konkurrensvisionens framväxt.. Konkurrenspolitik, intressen och politisk kultur. Sthlm utan år (ca 2005). 203 sidor. Häftad. (#149714) | 120:- |
| Luttenberger, Franz Freud i Sverige.. Psykoanalysens mottagande i svensk medicin och idédebatt 1900-1924. Illustr. Aa. Upps. 1988. 373 sidor. Häftad. (#30302) | 125:- |
| Luttenberger, Franz Freud i Sverige.. Psykoanalysens mottagande i svensk medicin och idédebatt 1900-1924. Illustr. Omarbetad akademisk avh. Upps. 1989. 400 sidor. Originalpappband. (#72344) | 145:- |
| Lynöe, Niels Mellan cowboyetik och scoutmoral.. Historisk och empirisk studie av medicinsk forskningsetik. Licenciat-avhandling, Uppsala 1995. 269 sidor. A4. Häftad. (#134354) | 150:- |
| Lysenko, T.D. Soviet Biology.. A Report to the Lenin Academy of Agricultural Sciences, Moscow 1948. London no date (1948?). 51 pages. Soft covers. (#118339) | 125:- |
| Löfstedt, Malin Modell, människa eller människosyn?. En analys av kritiska perspektiv på bilden av människan i neoklassisk ekonomisk teori. Aa Upps. 2005. 186 sidor. Häftad. (#108853) | 175:- |
| Malmeström, Elis Carl von Linné.. Illustr. Sth 1964. 390 sidor. Inbunden. (#36342) | 150:- |
| Malmström, Åke Juridiska fakulteten i Uppsala I.. Studier till fakultetens historia. Den medeltida fakulteten och dess historiska bakgrund. Upps. 1976. 166 sidor + planscher. Häftad. (#119408) | 125:- |
| Malmström, Åke Juridiska fakulteten i Uppsala I-II.. Studier till fakultetens historia. I: Den medeltida fakulteten och dess historiska bakgrund. II: Den juridiska fakulteten under 1600-talet och början av 1700-talet. Upps. 1976-85. 166 + 207 sidor + planscher. Häftade. 2 vol. (#161390) | 275:- |
| Mankiewicz, Richard Matematiken genom tiderna.. Illustr. Sthlm 2001. 192 sid. Originalklotband. (#72101) | 200:- |
| March, Rosalind History and Literature in Contemporary Russia.. New York 1995. xii,289 pages. Original cloth. Dust jacket. (#81748) | 200:- |
| Marie, Jean-Jacques Trotskismen.. Myter och fakta om trotskismen från sekelskiftet till våra dagar. Sth 1970. 176 pp. Pocket. (#10630) | 100:- |
| Marsak, Leonard M. The Rise of Science in Relation to Society.. London 1969. 150 pp. (#11185) | 90:- |
| Mason, Mary Gertrude Western Concepts of China and the Chinese, 1840-1876.. Diss. New York 1939. XV, 288 pages. Softcover. Stamped. (#75713) | 275:- |
| McCloy, Shelby T. Gibbon's Antagonism to Christianity. ... and the Discussions it has Provoked. Diss. Chapel Hill 1933. 400 pages. Softcover. Stamped. (#79738) | 250:- |
| Medvedev, Zhores A. The Medvedev Papers.. Fruitful Meetings Between Scientists of the World. / Secrecy of Correspondence is Guaranteed by Law. London 1971. XIV, 471 pages. Original cloth in dustjacket. (#94080) | 150:- |
| Meinander, C.F. Carl Axel Nordman.. Helsingfors 1991. 182 sidor. Häftad. (#115729) | 135:- |
| Menabenus, Apollonius Det stora djuret.. En 1500-talsskrift om älgen. Översättning, inledning och noter av Hans Helander. Sthlm 1996. 162 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#117179) | 125:- |
| Mendelssohn, Kurt Science and Western Domination.. Illustr. Newton Abbot 1977. 224 pp. Cloth with dustjacket. (#30405) | 120:- |
| Meyer, Gladys Free Trade in Ideas.. Aspects of American Liberalism Illustrated in Franklin's Philadelphia Career. Diss. New York 1941. 108 pages. Softcover. Stamped. (#92319) | 175:- |
| Meyer, Paul Etienne Bonnot de Condillac.. Ein Wegbereiter der ökonomischen Theorie und des liberalen Gedankens. Diss. Zürich 1944. XXIII, 252 pages. Softcover. Stamped. (#112383) | 450:- |
| Miall, L.C. The Early Naturalists.. Their lives and work (1530-1789). London 1912. xii,396 pages. Original cloth. Stamped. (#170231) | 250:- |
| Michaelsen, Robert The Study of Religion in American Universities.. Ten Case Studies with Special Reference to State Universities. New Haven 1965. x, 164 pages. Soft covers. (#126833) | 140:- |
| Michelsen, William Tilblivelsen af Grundtvigs historiesyn.. Idehistoriske studier over Grundtvigs Verdenskröniker og deres litterære forudsætninger I-II. Akad. avh. Kbhvn 1954. 367 sidor. Häftad. (#45450) | 150:- |
| Mill, John Stuart Mitt liv.. Inledning av Eli F. Heckscher. Övers. Alf Ahlberg. Sth 1925. 237 sidor. Häftad. (#30381) | 100:- |
| Mill, John Stuart Mitt liv.. Inledning av Eli F. Heckscher. Övers. Anders Byttner. Sth 1961. 281 sidor. Originalpappband i skyddsomslag. (#98670) | 100:- |
| Mills, C. Wright The Marxists.. Penguin 1963. 460 pages. Paperback. (#116464) | 100:- |
| Minouge, Kenneth R. Nationalismus.. Sammlung Dialog, München 1970. 208 pages. Soft covers. (#149188) | 125:- |
| Mitchill - Hall, Courtney Robert A Scientist in the Early Republic.. Samuel Latham Mitchill 1764-1831. Diss. New York 1934. VII, 162 pages. Softcover. Stamped. (#77828) | 200:- |
| Molbech, Christian Den skandinaviske Eenhedstanke,. som den har været, og som den er i Nordens tre Riger. En national-politisk Betragtning. Kbhvn 1857. (4), 76 sidor. Häftad. Främre omslag loss. Stämpl. (#91673) | 350:- |
| Montelius - Oscar Montelius 150 Years.. Proceedings of a Colloquium ... Stockholm 1993. Ed. Paul Åström. Illustr. Sthlm 1995. 112 pages. Softcover. (#134273) | 100:- |
| Moore, Ruth Felande länken.. Utvecklingens historia. Illustr. Sthlm 1954. 345 sidor. Häftad. (#49653) | 125:- |
| Moore, Ruth Felande länken.. Utvecklingens historia. Illustr. Sthlm 1954. 345 sidor. Klotryggsband. (#70896) | 145:- |
| Morlan, George America's Heritage from John Stuart Mill.. Diss. New York 1936. VIII, 209 pages. Softcover. Stamped. (#109679) | 125:- |
| Moses, L.G. The Indian Man.. A Biography of James Mooney. Urbana & Chicago 1984. XVII, 293 pages + plates. Original cloth in dustjacket. (#129742) | 150:- |
| Mostowski, Andrzej Thirty Years of Foundational Studies.. Lectures on the Development of Mathematical Logic and the Study of the Foundations of Mathematics in 1930-1964. Helsinki 1965. 180 pages. Softcover. Acta Philosophica Fennica XVII. (#142980) | 175:- |
| Murtorinne, Eino The History of Finnish Theology 1828-1918.. Illustr. H-fors 1988. 251 pages. Softcover. (#30386) | 175:- |
| Mustelin, Olof Forskning och vitterhet II.. Svenska Litteratursällskapet i Finland 1885-1985. Det andra halvseklet. Illustr. H-fors 1985. 352 sidor. Original klotband. (#114223) | 100:- |
| Myhre, Lise Nordenborg Arkeologi og politikk.. En arkeo-politisk analyse av faghistoria i tida 1900-1960. Illustr. Oslo 1994. 174 sidor. 4:o. Häftad. (#144789) | 175:- |
| Müller, Franz Carl Geschichte der organischen Naturwissenschaften im Neunzehnten Jahrhundert.. Medizin und deren Hilfswissenschaften, Zoologie und Botanik. Berlin 1902. 716 pages. Cloth. Somewhat loose in binding. (#171217) | 300:- |
| Mårald, Erland I mötet mellan jordbruk och kemi.. Agrikulturkemins framväxt på Lantbruksakademiens Experimentalfält 1850-1907. Illustr. Sthlm 1998. 200 sidor. Förlagsband. (#58159) | 125:- |
| Mårald, Erland Jordens kretslopp.. Lantbruket, staden och den kemiska vetenskapen 1840-1910. Umeå 2000. 261 sidor. Häftad. (#127438) | 150:- |
| Människans samhälleliga vara.. Marxistisk forskningsteori i humanistisk forskning. Essayer samlade av Kjerstin Norén. Cavefors 1973. 291 sidor. Pocket. Lite blyertsunderstrykningar. (#92715) | 100:- |
| Människans samhälleliga vara.. Marxistisk forskningsteori i humanistisk forskning. Essayer samlade av Kjerstin Norén. Cavefors 1973. 291 sidor. Pocket. Lite blyertsunderstrykningar. (#102698) | 80:- |
| Nationalismus in Germanistik und Dichtung.. Dokumentation des Germanistentages in München vom 17.-22. Oktober 1966. Herausgegeben von Benno von Wiese und Rudolf Henß. Berlin 1967. 363 pages. Softcover. (#152249) | 150:- |
| Nationell hängivenhet och europeisk klarhet.. Aspekter på den europeiska identiteten kring sekelskiftet 1900. Barbro Kvist Dahlstedt & Sten Dahlstedt (red.). Sthlm 1999. 334 sidor + planscher. Häftad. (#160809) | 150:- |
| Naturen som symbol.. Redaktion: Jens Allwood, Tore Frängsmyr & Uno Svedin. Illustrerad. Stockholm 1983. 237 sidor. Häftad. (#159867) | 140:- |
| Neff, Emery Carlyle and Mill.. Mystic and Utilitarian. Diss. New York 1924. 334 pages. Softcover. Stamped. (#48678) | 175:- |
| Nerman, Birger Svenska fornminnesföreningen.. En skildring av de första åren. Illustr. Lund 1970. 99 sidor. Häftad. (#28565) | 85:- |
| Nervander - Steinby, Torsten Johan Jakob Nervander i Sverige.. Vittra veckor 1832/33. Illustr. H-fors 1988. Pp 5-94. Särtryck. (#30401) | 65:- |
| Nevéus, Torgny En akademisk festsed och dess utveckling.. Om promotioner vid Uppsala universitet. Illustrerad. Uppsala 1986. 184 sidor. Häftad. (#98242) | 100:- |
| Newman, James R. Sigma 1-6.. En matematikens kulturhistoria sammanställd och kommenterad. Forum, Sthlm 1965. 2592 sidor. Pocket. 6 volymer. Nyskick. 2:a oavkortade upplagan. (#87822) | 350:- |
| Newman, James R. Sigma 1-6.. En matematikens kulturhistoria. Sthlm 1959-60. 2592 sidor. Original halvfranska band. 6 volymer. (#133916) | 700:- |
| Newman, James R. Sigma 1-6.. En matematikens kulturhistoria. Sthlm 1959-60. 2592 sidor. Original klotband. 6 volymer. (#143240) | 600:- |
| Nielsen, Allan Berg & Vellev, Jens Arkitekt Frits Uldall - arkæolog i Jylland.. Illustr. Moesgård, Højbjerg 1985. 80 sidor. Häftad. (#139270) | 75:- |
| Nilsson, Ingemar & Peterson, Hans-Inge Medicinens Idéhistoria.. Sthlm 1998. 250 sidor. Orginal klotband. Skyddsomslag. (#172308) | 175:- |
| Nilsson, Thaly Fest för tankens frihet.. Uppsala universitet 500 år, 1977. Illustrerad. Uppsala 1994. 332 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#168664) | 170:- |
| Nobel - Alfred Nobel och hans släkt.. Minnesskrift utgiven av Nobelstiftelsens styrelse. Illustrerad. Sthlm 1926. 330 sidor. Stort format. Häftad. (#35867) | 250:- |
| Nobel - Nobel och hans tid.. Fem essayer. Illustr. Sth 1983. 120 sidor. Förlagsband. (#30399) | 140:- |
| Nobelpristagare 1901-1991.. Inledning Tore Frängsmyr. Huvudred. Hans Sundström. Illustr. Lund 1991. 285 sidor. 4:o. Originalpappband i skyddsomslag. (#78803) | 175:- |
| Nordenfelt, Lennart Kunskap - värdering - förståelse.. Introduktion till humanvetenskapernas teori och metod. Illustrerad. Stockholm 1979. 178 sidor. Häftad. (#152901) | 130:- |
| Nordenmark, N.V.E. Anders Celsius.. Professor i Uppsala 1701-1744. Illustrerad. Uppsala. 1936. 284 sidor. Originalklotband. (#29916) | 170:- |
| Nordenmark, N.V.E. Anders Celsius.. Professor i Uppsala 1701-1744. Illustrerad. Uppsala. 1936. 284 sidor. Originalklotband. Stämpl. (#110974) | 160:- |
| Nordenmark, N.V.E. Anders Celsius.. Professor i Uppsala 1701-1744. Illustrerad. Uppssala. 1936. 284 sidor. Häftad. Lychnos 1. (#29914) | 145:- |
| Nordenmark, N.V.E. Astronomiens historia i Sverige intill år 1800.. Illustr. Uppsala 1959. 296 sidor. Stämpel. Lychnos 17:2. Se även Nordström: Bibliografiskt supplement. (#40814) | 170:- |
| Nordén, Åsa Har nutida fysik religiös betydelse?. Sthlm 1999. 188 sidor. Häftad. Biblioteksstämplar. (#171283) | 140:- |
| Nordholm, Uno Om Apotekarsocietetens uppkomst och utveckling.. Illustr. Sth 1976. 68 pp. (#30403) | 70:- |
| Nordisk sommeruniversitet 1951.. Årsagsproblemet. Kbhvn 1952. 288 sidor. Häftad. Moderne videnskab. Orientering of debat I. (#166770) | 150:- |
| Nordisk sommeruniversitet 1952.. Menneske og miljø. Kbhvn 1953. 300 sidor. Häftad. Moderne vitenskap. Orientering og debat II. (#166771) | 150:- |
| Nordström, W.E. Åbo akademi 1918-1943.. Illustrerad. Åbo 1945. 279 sidor. Häftad. (#172182) | 160:- |
| Norlind, Wilhelm Tycho Brahe.. En levnadsteckning med nya bidrag belysande hans liv och verk. Illustr. Lund 1970. 442 sidor. Häftad. Skånsk senmedeltid och renässans 8 (#23583) | 250:- |
| Norlind, Wilhelm Tycho Brahe.. Sthlm 1963. 112 sidor. Häftad. (#87867) | 100:- |
| Notelid, Michel Det andra påseendet I-II.. I: En studie av övergångar i den arkeologiska diciplinens historia. II: Den omvända diskursen. Aa Upps. 2000. 217 + 43 sidor. 2 häftade vol. (#48110) | 150:- |
| Nuesse, Celestine Joseph The Social Thought of American Catholics 1634-1829.. Diss. Washington 1945. X, 315 pages. Softcover. Stamped. (#115574) | 175:- |
| Numelin, Ragnar Fältforskare och kammarlärde.. Drag ur socialantropologiens idéhistoria. Helsingfors 1947. 261 sidor. Häftad. (#98706) | 165:- |
| Numelin, Ragnar Fältforskare och kammarlärde.. Drag ur socialantropologiens idéhistoria. Helsingfors 1947. 261 sidor. Häftad. Plastade omslag. (#120369) | 150:- |
| Nyberg, Gudrun Doktor Carlander i praktiken.. Läkekonst 1793-1814. Illustrerad. Stockholm 2009. 445 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#167142) | 220:- |
| Nyman, Alf Hans Larsson.. En svensk tänkareprofil. Sthlm 1945. 212 sidor. Häftad. (#137282) | 145:- |
| Nørretranders, Tor Märk världen.. En bok om vetenskap och intuition. Övers. Jan Wahlén. Illustr. Sth 1994. XIV, 548, XV-XCVII sidor. Förlagsband. (#37395) | 150:- |
| Odelberg, Maj Med portfölj och ritstift.. Olof Hermelin en fornforskningens tjänare. Illustrerad. Sthlm 1993. 159 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#37168) | 150:- |
| Odelberg, Wilhelm "En fond som aldrig kan åldras".. Siftelsen Lars Hiertas Minne. En återblick. 1878-1978. Illustr. Sth 1981. 211 sidor. Häftad. (#106859) | 75:- |
| Odelberg, Wilhelm "En fond som aldrig kan åldras".. Siftelsen Lars Hiertas Minne. En återblick. 1878-1978. Illustr. Sth 1981. 211 sidor. Originalpappband. (#30379) | 100:- |
| Ohlmarks, Åke Nobelpristagarna.. En bokfilm. Red. G.B. Forssell. Sthlm 1969. 759 sidor. 4:o. Originalskinnband. Lite fuktkorrugerad i slutet. (#77230) | 200:- |
| Olson, Emil In memoriam.. Minnesteckningar över lundensiska språkforskare. Lund 1937. 132 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. (#119444) | 70:- |
| Olson, Emil In Memoriam.. Minnesteckningar över lundensiska språkforskare. Samt: En minnesteckning över Emil Olson av Axel Lindqvist. Lund 1937. 132 sidor. Häftad. (#23928) | 100:- |
| Only Human.. Studies in the History of Conceptions of Man. Edited by Arne Jarrik. Sthlm 2000. 384 pages. Hard covers. (#46322) | 200:- |
| Orientalism and History.. Edited by Denis Sinor. Cambridge 1954. VIII, 107 pages. Softcover. (#88147) | 100:- |
| Osborn, Annie Marion Rousseau and Burke.. A Study of the Idea of Liberty in Eighteenth-Century Political Thought. Diss. London 1940. XII, 272 pages. Softcover. Stamped. (#130316) | 475:- |
| Palmier, Jean-Michel Lacan.. Le symbolique et l'imaginaire. 4e édition. Paris 1972. 157 pages. Softcover. (#110597) | 150:- |
| Paradiset och vildmarken.. Studier kring synen på naturen och naturresurserna. Redaktör Tore Frängsmyr. Stockholm 1984. Häftad. (#161295) | 175:- |
| Pauwels, Louis & Bergier, Jacques Vår fantastiska värld.. Malmö 1969. 356 sidor. Häftad. (#156730) | 125:- |
| Pax, Walter T. A Critical Study of Thorndike's Theory and Laws of Learning.. Diss. Washington 1938. 175 pages. Softcover. Stamped. (#164347) | 200:- |
| Peattie, Donald Culross Gröna lagrar.. Stora naturforskares liv och upptäckter. Illustr. Sth 1937. 286 sidor. Häftad. (#28594) | 95:- |
| Peattie, Donald Culross Gröna lagrar.. Stora naturforskares liv och upptäckter. Illustr. Sth 1937. 286 sidor. Original klotryggsband. (#9483) | 145:- |
| Pedersen, Holger Språkvetenskapen under nittonde århundradet.. Metoder och resultat. Illustr. Sthlm 1924. 309 sidor. Klotband. (#111964) | 150:- |
| Pedersen, Olaf Medeltidens världsbild.. Illustr. Sthlm 1970. 91 sidor. Pocket. (#14704) | 100:- |
| Penniman, T.K. A Hundred Years of Anthropology.. London 1952. 512 pages. Original cloth. Dust jacket. (#99136) | 200:- |
| Persson, Mats Förnuftskampen.. Vitalis Norström och idealismens kris. Aa Sth 1994. 496 sidor. Häftad. (#30809) | 140:- |
| Pettersson, Oskar Politisk vetenskap och vetenskaplig politik.. Studier i svensk statsvetenskap kring 1900. Aa Upps. 2003. 221 sidor. Häftad. (#75087) | 160:- |
| Phillips, Margaret Mann Erasmus and the Northern Renaissance.. London 1949. XXV, 236 pages. Original cloth in dustjacket. (#158867) | 90:- |
| Phinney, Chester Squire Francis Lieber's Influence on American Thought and Some of His Unpublished Letters.. Diss. Philadelphia 1918. 85 pages. Softcover. Stamped. (#78972) | 225:- |
| Piltz, Anders Medeltidens lärda värld.. Illustr. Nytryck, Artos 2007. 256 sidor. Häftad. (#172951) | 140:- |
| Piltz, Anders Medeltidens lärda värld.. Illustr. Sthlm 1998. 256 sidor. Originalpappband. (#18713) | 160:- |
| Pines, Maya Hjärnans herrar.. Om hjärnforskning och tankekontroll. Sthlm 1975. 208 sidor. Häftad. (#145648) | 125:- |
| Piotrowski, Sylvester A. Étienne Cabet and the Voyage en Icarie.. A Study in the History of Social Thought. Diss. Washington 1935. XV, 158 pages. Softcover. Stamped. (#71771) | 200:- |
| Planck, Max Vorträge und Erinnerungen.. Darmstadt 1965. 380 pages. Original cloth. (#60645) | 200:- |
| Polarforskning förr, nu och i framtiden.. Halvdagskonferens på Kungl. Vetenskapsakademien 28 april 1982. 104 sidor. Häftad. (#123432) | 100:- |
| Polhem, Christopher Brev.. Utgivna med inledning och kommentar av Axel Liljencrantz. Upps. 1941-46. XXXII, 317 sidor. Häftad. Lychnos 6. (#30430) | 125:- |
| Polhem, Christopher Brev.. Utgivna med inledning och kommentar av Axel Liljencrantz. Upps. 1941-46. XXXII, 317 sidor. Originalklotband. Lychnos 6. (#40426) | 170:- |
| Polhem, Christopher Efterlämnade skrifter II.. Nationalekonomiska och politiska skrifter. Red. av Gösta Lindeberg. Uppsala 1951. 504 sid. Häftad. Lychnos-biblioteket 10:2. (#40540) | 170:- |
| Polhem, Christopher Efterlämnade skrifter III.. Naturfilosofiska och fysikaliska skrifter. Red. av Axel Liljencrantz. Uppsala 1952-53. 536 sid. Häftad. Lychnos-biblioteket 10:3. (#40542) | 170:- |
| Polhem, Christopher Efterlämnade skrifter III.. Naturfilosofiska och fysikaliska skrifter. Red. av Axel Liljencrantz. Uppsala 1952-53. 536 sid. Original skinnband med förgyllda snitt. Lychnos-biblioteket 10:3. (#83607) | 300:- |
| Polhem, Christopher Efterlämnade skrifter III.. Naturfilosofiska och fysikaliska skrifter. Red. av Axel Liljencrantz. Uppsala 1952-53. 536 sidor. Original halvklotband. Lychnos-biblioteket 10:3. (#60232) | 200:- |
| Polhem, Christopher Efterlämnade skrifter IV.. Varia. Red. av Bengt Löw. Uppsala 1954. 404 sidor. Halvfranskt band. Lychnos-biblioteket 10:4. (#54348) | 255:- |
| Polhem, Christopher Efterlämnade skrifter IV.. Varia. Red. av Bengt Löw. Uppsala 1954. 404 sidor. Häftad. Lychnos-biblioteket 10:4. (#40545) | 175:- |
| Polhem, Christopher Efterlämnade skrifter IV.. Varia. Red. av Bengt Löw. Uppsala 1954. 404 sidor. Original skinnband med förgyllda snitt. Lychnos-biblioteket 10:4. (#83606) | 300:- |
| Political and Social Thought in America 1870-1970.. Edited and introduced by Edmund Ions. London 1970. X, 227 pages. Original cloth in dustjacket. (#10475) | 125:- |
| Powell, Dilys The Villa Ariadne.. Newton Abbot 1974. 252 pages. Original cloth in dustjacket. (#155396) | 150:- |
| Prytz-Johansen, J. Religionshistorikeren Vilhelm Grønbech.. Kbhvn 1987. 200 sidor. Häftad. Dedikation. (#126852) | 140:- |
| Pugh, Anne R. Michelet and His Ideas on Social Reform.. Diss. New York 1923. XXXIV, 243 pages. Softcover. Stamped. (#106129) | 125:- |
| Pundt, Alfred G. Arndt and the Nationalist Awakening in Germany.. Diss. New York 1935. 194 pages. Softcover. Stamped. (#109669) | 250:- |
| Pålsson - Forntid och framtid.. En vänbok till Roland Pålsson. Illustr. Sthlm 1987. 144 sidor. Förlagsband. (#9149) | 85:- |
| Rachet, Guy L'universe de l'archèologie 1-2.. Technique, histoire, bilan. Illustrated. Marabout université, Verviers 1970. 320 + 318 pages. Paperbacks. 2 volumes. (#118485) | 200:- |
| Ramström, Martin Emanuel Swedenborg's Investigations in Natural Science and the Basis for his Statements Concerning the Functions of the Brain.. Upps. 1910. Portrait. 60 pp. 4:o. Softcover. Untrimmed. (#24638) | 200:- |
| Rancken - Oskar Rancken.. Pedagog och samlare, folklivsvetare och historiker. Red. Carsten Bregenhöj. Illustr. H-fors 2001. 160 sidor. Häftad. (#80224) | 130:- |
| Rannsakningar efter antikviteter. - ett symposium om 1600-talets Sverige. Red. E. Baudou och J. Moen. Illustr. Sth 1995. 208 sidor, Häftad. (#13051) | 150:- |
| Rehnberg, Bertil Prästeståndet och religionsdebatten 1786-1800.. Akad. avh. Uppsala 1966. 560 sidor. Häftad. (#48498) | 140:- |
| Reichenbach, Hans From Copernicus to Einstein.. Translated by Ralph B. Winn. Dover, New York 1970. 123 pages. Soft covers. (#60926) | 120:- |
| Reinhart, Josef Heinrich Pestalozzi.. En pedagogikens revolutionär. Sthlm 1951. 272 sidor. Häftad. (#100709) | 125:- |
| Retorikk.. Rapport fra Platonselskapets konferanse i Trondheim, 2-5 juni 1989. Redaktør Øivind Andersen. Trondheim 1990. 190 sidor. Häftad. (#160681) | 125:- |
| Reuchlin - Johannes Reuchlin 1455-1522.. Festgabe seiner Vaterstadt Pforzheim zur 500. wiederkehr sines Geburtstages. Mit beiträgen von Hildegard Alberts und Andere. Herausgegeben von Manfred Krebs. Pforzheim 1955. 265 pages + plates. 4:o. Original linen binding. (#141327) | 175:- |
| Rich, Gertrude Verity Braun Interpretations of Human Nature.. A Study of Certain Late Seventeenth and Early Eighteenth Century British Attitudes Toward Man's Nature and Capacities. Diss. New York 1935. 157 pages. Softcover. Stamped. (#80169) | 200:- |
| Richter, Gottfried Das Anatomische Theater.. Illustr. Diss. Berlin 1936. 156 pages. Somewhat worn softcover in blank wrappers. Stamped. (#110064) | 250:- |
| Richter, Herman Geografiens historia i Sverige intill år 1800.. Illustr. Upps. 1959. 287 sidor. Häftad. Fläck på bakre omslag och de sista sidorna. Lychnos 17:1. (#117261) | 225:- |
| Roach, Helen P. History of Speech Education at Columbia College 1754-1940.. Diss. New York 1950. 134 pages. Softcover. Stamped. (#144865) | 250:- |
| Robb, Mary Margaret Oral Interpretation of Literature in American Colleges and Universities.. A Historical Study of Teaching Methods. Illustr. Diss. New York 1941. 242 pages. Softcover. Stamped. (#79002) | 150:- |
| Roche, Daniel Les Républicains des lettres.. Gens de culture et lumières au XVIIIe siècle. Fayard 1988. 393 pages. Softcover. (#149706) | 225:- |
| Romarriket - Decennierna före upplösningen. Romidén genom tiderna.. Illustr. Lund u.å. 132 sidor. Häftad. (#26957) | 65:- |
| Rosenberg, Göran Friare kan ingen vara.. Den amerikanska idén från Revolutionen till Reagan - och lite till. Sthlm 2004. 464 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#83180) | 150:- |
| Rothholz, Walter Das Kriterium der nationalen Identität und die Nationenbildung.. Der skandinavische Fall. Berlin 1997. 62 pages. Softcover. (#153814) | 75:- |
| Rothlieb, Curt Johan Fischerström.. En studie i upplysningstidens tankeliv. Lund 1926. 48 sidor. Häftad. (#14277) | 100:- |
| Rousseau - Sahlin, Enar Jean-Jacques Rousseau.. Ett 200-års-minne. Levnadsteckning. Upps. 1912. 127 sidor. Häftad. (#91905) | 100:- |
| Rudbeckius, Johannes Dagbok.. Utg. B. Rud. Hall. Lund 1938. 304 sidor. Häftad. (#30446) | 115:- |
| Rude, Hans Edison.. Trollkarlen från Menlo Park. Illustrerad. Stockholm 1946. 220 sidor. Häftad. (#151163) | 120:- |
| Rudolph, Kurt Die Religionsgeschichte an der Leipziger Universität und die Entwicklung der Religionswissenschaft.. Ein Beitrag zur Wissenschaftsgeschichte und zum Problem der Religionswissenschaft. Berlin 1962. 192 pages. Soft covers. Back cover damaged. (#126746) | 125:- |
| Runeby - Motströms.. Kritiken av det moderna. Till Nils Runeby. Red. Erland Sellberg & Staffan Källström. Illustr. Sth 1991. 351 sidor. Förlagsband. (#30382) | 150:- |
| Runeby, Nils Dygd och vetande.. Ur de bildades historia. Sth 1995. 519 sid. Inbunden. (#40129) | 150:- |
| Runeby, Nils Teknikerna, vetenskapen och kulturen.. Ingejörsundervisning och ingenjörsorganisationer i 1870-talets Sverige. Uppsala 1976. 320 sidor. Häftad. (#107836) | 200:- |
| Ruskin - O'Brien, Mary Corita The Personalist Element in the Sociological Ideas of John Ruskin.. Diss. Washington 1939. VIII, 220 pages. Softcover. Stamped. (#64348) | 200:- |
| Rück, Friedrich Utopister och Realister.. Från Rousseau till Marx. Sthlm 1948. 240 sidor. Häftad. (#132521) | 120:- |
| Ryding, Erik Den svenska filosofins historia.. Sthlm 1959. 169 sidor. Häftad. (#54491) | 145:- |
| Rygh - Oluf Rygh.. Artikler om en foregangsmann i humanistisk forskning. Red. av Berit Sandnes och andra. Norna, Uppsala 2000. 148 sidor. Häftad. (#169245) | 120:- |
| Röcklinsberg, Helena Das seufzende Schwein.. Zur Theorie und Praxis in deutschen Modellen zur Tierethik. Diss. Erlangen 2001. 451 pages. Softcover. (#143117) | 200:- |
| Saage, Richard Politische Utopien der Neuzeit.. Darmstadt 1990. 364 pages. Original cloth. (#138162) | 125:- |
| Sagnér, Alf Läkekonstens historia.. Illustrerad. Sthlm 1955. 565 sidor. Stort format. Original skinnband. Bibliofilupplaga tryckt i 300 numrerade exemplar. (#16960) | 450:- |
| Said, Edward W. Orientalism.. Förord: Sigrid Kahle. Sthlm 1995. 362 sidor. Häftad. Tillskrift från Kahle. (#94550) | 125:- |
| Sainz Rodriguez, Pedro Evolucion de las ideas sobre la decadencia Española.. Madrid 1962. 580 pages. Soft covers. (#123465) | 140:- |
| Salin, Edgar Politische Ökonomie.. Geschichte der wirtschaftspolitischen Ideen von Platon bis zur Gegenwart. 5. Auflage der Geschichte der Volkwirtschaftslehre. Tübingen und Zürich 1967. xii, 205 pages. Original cloth. Dust jacket. (#149179) | 150:- |
| Sandblad, Henrik Göteborg - Uppsala och retur.. Fakta och hågkomster. Illustr. Göteborg 1990. 253 sidor. Häftad. (#35529) | 140:- |
| Sandblad, Henrik Olympia och Valhalla.. Idéhistoriska aspekter av den moderna idrottsrörelsen framväxt. Illustrerad. Aa. Stockholm 1985. 426 sidor. Häftad. (#165708) | 200:- |
| Sandström, Arne Eld Från Thales till Einstein.. Några av vägarna inom fysikens utvecklingshistoria. Illustr. Sthlm 1971. 213 sid. Pocket. Blyerts. (#71158) | 60:- |
| Sarton, George Ancient Science and Modern Civilization.. New York 1959. 111 pages. Soft covers. (#136834) | 100:- |
| Saugstad, Per Psykologins historia.. En introduktion i modern psykologi. Illustr. Sthlm 2001. 526 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#124201) | 250:- |
| Scheeben, Heribert Christian Albertus Magnus.. Verlag J.P. Bechem in Köln 1955. 225 pages + plates. Original linen binding. (#100821) | 200:- |
| Scheele, Carl Wilhelm Bruna boken.. Utgiven i faksimil med dechiffrering och innehållsanalys jämte inledning och kommentar av Uno Boklund. Aa Sth 1961. 424 sidor inklusive separat litteraturförteckning. Brunt klotband. (#106044) | 200:- |
| Scheele, Carl Wilhelm Bruna boken.. Utgiven i faksimil med dechiffrering och innehållsanalys jämte inledning och kommentar av Uno Boklund. Aa Sth 1961. 424 sidor inklusive separat litteraturförteckning. Häftad. (#30452) | 150:- |
| Schiller, Harald En originell herre.. Pehr Tham till Dagsnäs. Den siste rudbeckianen. Illustrerad. Sthlm 1930. 234 sidor. Halvklotband. Stämplad. (#69378) | 150:- |
| Schlawe, Fritz Friedrich Theodor Vischer.. Stuttgart 1959. 419 pages. Original cloth in dustjacket. (#160838) | 250:- |
| Schmandt, Henry J. De politiska idéernas historia.. Aldus, Sthlm 1965. 518 sidor. Pocket. (#116502) | 100:- |
| Schneer, Cecil J. Klarnande världsbild.. De naturvetenskapliga idéernas historia. Sth u.å. 335 pp. (#30458) | 115:- |
| Scholarly Journals Between the Past and the Future.. The Fornvännen Centenary Round-Table Seminar, Stockholm, 21 April 2006. Edited by Martin Rundkvist. Illustr. Stockholm 2007. 109 pages. Softcover. (#153082) | 100:- |
| Schough, Katarina Hyperboré.. Föreställningen om Sveriges plats i världen. Illustr. Sthlm 2008. 248 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#165214) | 225:- |
| Schulte, Mary Leontius Additions in Arithmetic, 1483-1700, to the Sources of Cajori's "History of Mathematical Notations" and Tropfke's "Geschichte der Elementar-Mathematik".. Diss. Ann Arbor 1935. X, 99 pages. Softcover. Stamped. (#111107) | 175:- |
| Schultz, J.H. Stora själsläkare.. Sthlm 1954. 225 sidor. Häftad. (#136516) | 140:- |
| Schück - Gustafsson, Lars Litteraturhistorikern Schück.. Vetenskapssyn och historieuppfattning i Henrik Schücks tidigare produktion. Upps. 1983. 230 sidor. Häftad. (#68370) | 140:- |
| Schück, Henrik Kyrkan och vetenskapen under medeltiden.. Sth 1926. 176 pp. Limförstärkt rygg. (#38606) | 75:- |
| Schück, Henrik Kyrkan och vetenskapen under medeltiden.. Sth 1926. 176 sidor. Halvklotband. (#29094) | 125:- |
| Schück, Henrik Universitetens uppkomst.. Sthlm 1912. 21 sidor. Häftad. Heimdals småskrifter 13. (#110951) | 75:- |
| Schück, Henrik Äldre akademier före den svenska.. Sthlm 1934. 180 sidor. Häftad. Plastade omslag. (#129386) | 140:- |
| Schück, Herman Hans Forssell.. Historiker, publicist, statsråd. Sthlm 2001. 490 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#134850) | 150:- |
| Schück - Nyberg, H.S. Henrik Schück.. Sth 1948. 32 sidor. Häftad. (#30515) | 55:- |
| Science in Sweden.. The Royal Swedish Academy of Sciences 1739-1989. Edited by Tore Frängsmyr. Illustrated. Science History Publications, U.S.A. 1989. viii, 294 pages. Original cloth. Dust jacket. (#92732) | 250:- |
| Scientific Europe.. Research and Technology in 20 Countries. Illustr. Maastricht 1992. 508 pp. 4:o. Hardcover in dustwrappers. (#29880) | 175:- |
| Scurla, Herbert Wilhelm von Humboldt.. Werden und Wirken. Claassen Verlag, Düsseldorf 1976. 660 pages. Original cloth. Dust jacket. (#100794) | 200:- |
| Segerstedt - Universitetet och forskningen.. Studier tillägnade Torgny T. Segerstedt... Upps. 1968. 421 pp. Inbunden. (#30468) | 165:- |
| Segerstedt - Universitetet och forskningen.. Studier tillägnade Torgny T. Segerstedt... Upps. 1968. 421 sidor. Häftad. (#30460) | 140:- |
| Segerstedt, Torgny T. Nils von Rosenstein.. Samhällets människa. Sthlm 1981. 716 sidor. Original halvklotband. Skyddsomslag. Dedikation. Svenska Akademiens minnesteckningar. (#102782) | 200:- |
| Segerstedt, Torgny T. Svenska Akademien i sin samtid I.. En idéhistorisk studie. 1786-1844. Sth 1986. 363 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. 3 delar utkom. (#50660) | 125:- |
| Segerstedt, Torgny T. Svenska Akademien i sin samtid II.. En idéhistorisk studie. 1844-1886. Sth 1986. 238 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. 3 delar utkom. (#50661) | 125:- |
| Segerstedt, Torgny T. Svenska Akademien i sin samtid I-III.. En idéhistorisk studie. I: 1786-1844. II: 1844-1886. III: 1886-1936. Sth 1986-92. 363; 238; 492 pp. Inbundna. 3 volymer. (#32184) | 340:- |
| Seton - Selling, Dagmar Alexander Seton (1768-1828) som fornforskare.. Illustr. Sth 1945. 138 pp. Häftad. (#13027) | 125:- |
| Shirran, Emma Samhälle, vetenskap och obstetrik.. Elis Essen-Möller och kvinnokliniken i Lund. Illustr. Aa Upps. 2007. 252 sidor. Häftad. (#139258) | 150:- |
| Shoemaker, Ervin C. Noah Webster.. Pioneer of Learning. Diss. New York 1936. XI, 347 pages + plates. Softcover. Stamped. (#95356) | 250:- |
| Sieglbauer - Forschungen und Forscher der tiroler Ärtzeschule (1945-1947).. Felix Sieglbauer zum 70. Geburtstag... Illustr. Innsbruck 1947. 402 pp. Cloth in dustjacket. (#30294) | 150:- |
| Simonsuuri, Kirsti Gudar och människor.. De grekiska myterna i vår tankevärld. Illustrerad. Sthlm 1999. 254 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#71895) | 160:- |
| Singer, Charles A Short History of Scientific Ideas to 1900.. Illustr. Oxford 1962. XVIII, 525 pages. Paperback. (#9581) | 100:- |
| Singer, Charles A Short History of Scientific Ideas to 1900.. Illustr. Oxford 1968. XVIII, 525 pages. Softcover. (#58943) | 100:- |
| Sjöstrand, Wilhelm Freedom and Equality as Fundamental Educational Principles in Western Democracy.. From John Locke to Edmund Burke. Sthlm 1973. 409 pages. Softcover. (#80479) | 200:- |
| Skall vetenskapen rädda oss?. Red. Jonas Anshelm. Symposion, Sthlm 1996. 208 sidor. Original klotband. (#76290) | 150:- |
| Skandinavisk museumsforbunds møde i Tórshavn 1993. - foredrag. Tórshavn 1993. 62 sid. (#55428) | 90:- |
| Skard, Sigmund American Studies in Europe I-II.. Their History and Present Organization. Philadelphia 1958. 735 pp. 2 vols. (#30510) | 200:- |
| Smart, Ninian The Science of Religion & the Sociology of Knowledge.. Some Methodological Questions. Princeton 1977. 164 pages. Soft covers. (#126842) | 140:- |
| Smith, Alan G.R. Science and Society in the Sixteenth and Seventeenth Centuries.. Illustr. London 1972. 216 pages. Soft covers. (#170795) | 130:- |
| Société Chimique de France.. Célébration du centenaire de sa fondation. 16-17 juillet 1957. Illustr. Paris(?) 1958. Cloth with preserved wrappers. (#105329) | 350:- |
| Sociologiska teorier.. Studier i sociologins historia. Red. Johan Asplund. Sthlm 1967. 188 sidor. Häftad. Plastade omslag. (#141083) | 140:- |
| Sokolow, Asa Daniel The Political Theory of Arthur J. Penty.. Diss. [New Haven] 1940. VIII, 114 pages. Staple bound. Stamped. (#123683) | 175:- |
| Speier, Hans Force and Folly.. Essays on Foreign Affairs and the Histoy of Ideas. Cambridge, Mass. 1969. 342 pages. Original cloth. Dust jacket. (#93911) | 165:- |
| Starbäck, Karl Darwin.. Sthlm 1909. 80 sidor. Häftad. De största märkesmännen X. (#126010) | 100:- |
| Starobinski, Jean Medicin.. Illustrerad. Sthlm 1965. 112 sidor.Förlagsband. Teknik och vetande i ord och bild utgiven av Wahlström och Widstand. (#171273) | 145:- |
| Steffen, Gustaf F. Den materialistiska samhällsuppfattningens historia före Karl Marx.. Sth 1914. 338 sidor. Häftad. (#12406) | 125:- |
| Steffen, Gustaf F. Den materialistiska samhällsuppfattningens historia före Karl Marx.. Sth 1914. 338 sidor. Inbunden (#82509) | 135:- |
| Steinby, Torsten Forskning och vitterhet I. Svenska Litteratursällskapet i Finland 1885-1985. Det första halvseklet Illustr. H-fors 1985. 351 sidor. Original klotband. (#114222) | 100:- |
| Steinby, Torsten & Mustelin, Olof Forskning och vitterhet I-III.. Svenska Litteratursällskapet i Finland 1885-1985. I: Det första halvseklet av T. Steinby. II: Det andra halvseklet av O. Mustelin. III. Register. Illustr. H-fors 1985-89. 351 + 352 + 313 sidor. Original klotband. 3 volymer. (#30462) | 250:- |
| Stockholms högskola under Sven Tunbergs rektorat.. Minnesskrift. Illustrerad. Sthlm 1949. 316 sidor. Häftad. (#134251) | 150:- |
| Stolt, Carl-Magnus Den beprövade erfarenheten.. Medicinsk idéhistoria och läkekonst i Boråsbygden 1780-1900. Illustr. Aa Lund 1994. 355 sidor. Häftad. (#26147) | 125:- |
| Strömbom, Sixten Nationalromantik och radikalism.. Konstnärsförbundets historia 1891-1920. Illustr. Sthlm 1965. 537 sidor + planscher. 4:o. Original halvklotband. (#36221) | 340:- |
| Strømholm, Per Den vitenskapelige revolusjonen 1500-1700.. Oslo 1984. 233 sidor. Originalklotband. (#153777) | 140:- |
| Studium Upsalense.. Specimens of the Oldest Lecture Notes taken in the Mediaeval University of Uppsala. Edited by Anders Piltz. Uppsala 1977. 382 pages. Soft covers. (#44596) | 150:- |
| Stumpff, Karl Astronomie gegen Astrologie.. Eine naturwissenschaftliche und erkenntnistheoretische Kritik der Sterndeutekunst. Baden-Baden 1955. 77 pages. Original cloth in dustjacket. (#108313) | 150:- |
| Stybe, Svend Erik Idéhistoria.. Vår kulturs idéer och tankar i historiskt perspektiv. Illustr. Sth (1961?). 422 sidor. Original klotband. (#41204) | 145:- |
| Stybe, Svend Erik Idéhistorie.. Vor kulturs idéer og tanker i historisk perspektiv. Illustr. Kbhvn 1990. 411 sid. Häftad. (#88289) | 125:- |
| Sullivan, Evelin Sanning med modifikation.. Lögnens kulturhistoria. Sthlm 2003. 363 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#80736) | 200:- |
| Sundberg, Karl Josef Fädernas kyrka.. En idéhistorisk studie i folkkyrkotanken hos J.A. Eklund mot bakgrund av sekelskiftets kulturdebatt. Uppsala 1982. 187 sidor. Häftad. (#44062) | 120:- |
| Svanberg, Gustaf Redovisning för en lång lefnad.. Utgiven av N.V.E. Nordenmark. Uppsala 1949. 700 sidor. Häftad. (#129423) | 180:- |
| Svante Arrhenius.. Till 100-årsminnet av hans födelse. Sthlm 1959. 81 sidor. Häftad. Särtryck ur K. Svenska Vetenskapsakademiens årsbok 1959. (#96646) | 125:- |
| Swedish Research in a Changing Society.. Ed. Kjell Härnqvist and Nils-Eric Svensson. Hedemora 1990. 480 pp. Hardcover. (#30512) | 120:- |
| Svennung, J. Zur Geschichte des Goticismus.. Upps. 1967. X, 116 pages. Softcover. (#15262) | 130:- |
| Svensén, Bo Svenska akademien från Gustaf III till våra dagar.. Illustr. Sthlm 1998. 194 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#122794) | 145:- |
| Svenska Akademiens dagbok 1786-1789.. Utg. Henrik Schück. Sth 1916. 591 pp. (#30523) | 125:- |
| Svenska Akademiens dagbok 1786-1789.. Utg. Henrik Schück. Sth 1916. 591 sidor. Halvfranskt band. (#64577) | 200:- |
| Svenska Akademiens dagbok 1786-1789.. Utg. Henrik Schück. Sth 1916. 591 sidor. Original, lite nött halvfranskt band. (#48667) | 170:- |
| Svenska samhällsvetenskaper.. Utvecklingslinjer, problem, perspektiv. Red. Karin Fridjonsdottir. Sthlm 1990. 159 sidor. Häftad. (#68818) | 120:- |
| Svenska samhällsvetenskaper.. Utvecklingslinjer - Problem - Perspektiv. Red. Katrin Fridjonsdottir. Sthlm 1990. 159 sidor. Lite blyerts. Häftad. (#162194) | 100:- |
| Svensk teknikhistoria.. Av Jan Hult m.fl. Red. Sven Rydberg. Illustr. Hedemora 1989. 363 sidor. Förlagsband. (#53260) | 250:- |
| Sverigebilder.. Det nationellas betydelse i politik och vardag. Urban Lundberg och Mattias Tydén, red. Illustr. Sthlm 2008. 154 sidor. Häftad. (#160415) | 150:- |
| Säve - Per Arvid Säve och hans samtida.. Rapport från Visbysymposiet 1987. Illustr. Visby 1992. 135 sid. Inbunden. (#39918) | 135:- |
| Säve, Teofron John Ericsson.. Lefnadsteckning. Sthlm 1906. 208 sidor + planscher. Dekorerat original klotband. (#104333) | 145:- |
| Söderberg, Sten Den snillrika människan.. Teknik under miljoner år. Illustr. Sth 1985. 479 sidor. Original pappband. (#30526) | 125:- |
| Söderberg, Sten Stora svenskar i lärdomens och naturforskningens värld.. Illustrerad. Sthlm 1960. 215 sidor. Häftad. (#70252) | 135:- |
| Söderberg, Sten Stora svenskar i lärdomens och naturforskningens värld.. Illustrerad. Sthlm 1960. 215 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#72643) | 175:- |
| Tallon, Hugh Joseph The Concept of Self in British and American Idealism.. Diss. Washington 1939. VII, 143 pages. Softcover. Stamped. (#78750) | 200:- |
| Tatarkiewicz, Wladyslaw History of Aesthetics II.. Medieval Aesthetics. Edited by C. Barrett. The Hague 1970. 315 pages. Original cloth. Dust jacket with tear. (#125638) | 500:- |
| Taylor, F. Sherwood A Short History of Science and Scientific Thought.. With Readings from the Great Scientists from Babylonians to Einstein. New York 1949. 368 pages. Original cloth. Dust jacket. (#136740) | 185:- |
| Taylor, Henry Osborn Philosophy and Science in the Sixteenth Century.. Collier Books, New York 1962. 156 pages. Paperback. Covers in plastic film. Book 5 of Thought and Expression in the Sixteenth Century. (#48185) | 100:- |
| The Age of Enlightenment I-II.. An Anthology of Eighteenth-Century Texts edited by Simon Eliot and Beverly Stern. Barnes & Noble 1979. 345 + 264 pages. Original cloth. Dustjackets. 2 volumes. (#136714) | 350:- |
| The Development of Modern Geology in Norden.. The XXI Uppsala Symposium in Quartenary Geology. Editors: Tore Frängsmyr and L.-K. Königsson. Illustr. Upps. 1990. 59 pages. 4:o. Softcover. Striae 31. (#117309) | 125:- |
| The Encyclopaedia of the History of Science, Technology, and Medicine in Non-Western Cultures.. Edited by Helaine Selin. Illustr. Dordrecht 1997. XXVII, 1117 pages. 4:o. Softcover. (#137787) | 2250:- |
| The Fontana Dictionary of Modern Thought.. Edited by Alan Bullock and Oliver Stallybrass. London 1977. 684 pages. Softcover. (#137175) | 135:- |
| The Founding Fathers of Social Science.. Edited by Timothy Raison. Penguin 1969. 238 pages. Paperback. (#107622) | 100:- |
| The Genesis of the Art Museum in the 18th Century.. Papers given at a symposium in Nationalmuseum Stockholm, June 26, 1992, in cooperation with the Royal Academy of Letters, History and Antiquities. Edited by Per Bjurström. Illustrated. Nationalmuseum 1993. 130 pages. Hardcover. (#165688) | 125:- |
| The Origin and Growth of Biology.. Edited by Arthur Rook. With eight plates. Penguin 1964. 403 pages. Paperback. (#96174) | 100:- |
| The Origin and Growth of Physical Science 1-2.. Edited by D.L. Hurd and J.J. Kipling. Penguin 1964. 343 + 427 pages + plates. Paperbacks. 2 volumes. (#96190) | 160:- |
| The Return of Grand Theory in the Human Sciences.. Ed. Quentin Skinner. Cambridge 1997. VIII, 215 pages. Softcover. (#116842) | 125:- |
| The University Research System.. The Public Policies of the Home of Scientists. Edited by Björn Wittrock and Aant Elzinga. Sthlm 1985. 220 pages. Softcover. (#53071) | 150:- |
| The World of Archaeology.. The Pioneers Tell Their Own Story. Edited and introduced by C.W Ceram. Fontana, London 1968. 512 pages + plates. Paperback. Covers in plastic film. (#46925) | 100:- |
| Thomas, Keith Man and the Natural World.. Changing Attitudes in England 1500-1800. Illustrated. Penguin 1984. 425 pages. Softcover. Inscribed by the author. (#165687) | 110:- |
| Thomas, Lewis The Youngest Science.. Notes of a Medicin-Watcher. New York 1983. xviii, 270 pages. Original half cloth. Dust jacket. (#138462) | 150:- |
| Thomson, Robert Psykologins historia.. Lund 1972. 334 sidor. Pocket. (#116482) | 100:- |
| Thomson, Robert Psykologins historia.. Lund 1972. 334 sidor. Pocket. Lite bläckunderstrykningar. (#160766) | 70:- |
| Thomson, Robert The Pelican History of Psychology.. Penguin 1968. 464 pages. Paperback. (#96176) | 100:- |
| Thordeman, Bengt Dolda skatters hemligheter.. Sth 1941. 151 sidor + planscher. Original halvlinneband. (#9481) | 150:- |
| Thordeman, Bengt Från helgedom till museum.. Resor i tid och rum. Illustr. Sth 1958. 200 pp. Stämpl. (#19958) | 85:- |
| Thursfield, Richard Emmons Henry Barnard's American Journal of Education.. Diss. Baltimore 1945. 359 pages. Softcover. Stamped. (#88795) | 175:- |
| Tigerstedt, Robert Medicinens utveckling till en naturvetenskap 1-2.. Illustrerad. Sthlm 1927. 160 + 200 sidor. Halvfranskt band. 1 volym. (#69349) | 175:- |
| Tinbergen, Niko Curious Naturalists.. Anchor Books 1968. 301 pages + plates. Paperback. (#115755) | 100:- |
| Tobé, Erik Fransysk visit i Tornedalen 1736-1737.. Om en gradmätningsexpedition och dess nyckelpersoner. Illustrerad. Luleå 1986. 126 sidor. Häftad. Dedikation. Tornedalica 42. (#96802) | 200:- |
| Toksvig, Signe Emanuel Swedenborg.. Vetenskapsman och mystiker. Sthlm 1949. 390 sidor + planscher. Häftad. (#124543) | 145:- |
| Totems and Teachers.. Perspectives on the History of Anthropology. Edited by Sydel Silverman. New York 1981. 322 pages. Soft covers. (#98738) | 175:- |
| Toulmin, Stephen & Goodfield, June Människan upptäcker tiden.. Utvecklingstankens historia. Lund 1975. 316 sidor + planscher. Häftad. (#92705) | 130:- |
| Tranøy, Knut Erik Filosofi og vitenskap i middelalderen.. Illustr. Oslo 1983. 129 pp. (#30529) | 105:- |
| Trease, Geoffrey The Grand Tour.. London 1967. 251 pages + plates. Original cloth. Dust jacket. (#133472) | 175:- |
| Troedsson, Carl Birger Architecture, Urbanism and Socio-Political Developments in Our Western Civilization.. Chalmers, Göteborg 1964. 313 pages. Soft covers. (#148397) | 200:- |
| Troels-Lund, T. Frederik Nye tankar i det 16de aarhundrede.. Kbhvn 1909. 151 sidor. Halvläderband. (#133446) | 165:- |
| Tullberg, Otto Fredrik På biblioteket - där har jag min största förnöjelse.. En svensk orientalists brev till sin hustru från lärdomscentra i Europa under 1800-talets förra hälft. Ett urval med inledning och kommentarer utgivna av Karin Beskow Tainsh. Illustr. Sth 1972. 261 pp. (#30531) | 110:- |
| Turner, William Libellus de re herbaria novus 1538.. Ed. with a translation into English by Mats Rydén, Hans Helander & Kerstin Olsson. Upps. 1999. 146 pages including facsimile. Soft covers. (#29482) | 150:- |
| Unga liberaler.. Nio inlägg i debatten. Redaktör Hans Hederberg. Stockholm 1961. Häftad. (#150828) | 110:- |
| Universitetet i Tromsø.. Glimt fra de første 30 år. Illustrerad. Tromsø 1998. 509 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#162968) | 200:- |
| Universitet i utveckling.. Uppsala universitet under Torgny T. Segerstedts rektorat 1955-1978. Illustrerad. Sthlm 1978. 491 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#119508) | 200:- |
| Waddington, C.H. The Scientific Attitude.. Revised edition. Penguin 1948. 175 pages. Paperback. (#92475) | 100:- |
| Wahlberg, Arth. Carl von Linné.. Föredrag, hållet den 23 maj 1907 vid Linné-festen. Åbo 1907. 15 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. Lite reva. (#96252) | 150:- |
| Wallander, Gunnar Luther och hans värld.. Reformationens kulturhistoriska bakgrund, förlopp och återverkningar. Illustr. Sthlm 1983. 105 sidor. Häftad. (#92877) | 130:- |
| Wallerius, Bengt Carl Adolph Agardh.. Romantikern. Politikern. Tiden i Lund (till 1835). Aa Göteborg 1975. 260 sidor. Häftad. (#66622) | 125:- |
| Wallerstedt, Eva Oskar Sillén, professor och praktiker.. Några drag i företagsekonomiämnets tidiga utveckling vid Handelshögskolan i Stockholm. Aa Uppsala 1988. 360 sidor. Häftad. (#39487) | 120:- |
| Ward, Paul W. Sovereignity.. A Study of a Contemporary Political Notion. Diss. London 1928. 201 pages. Softcover. Stamped. (#111268) | 140:- |
| Weber - Eliæson, Sven Bilden av Max Weber.. En studie i samhällsvetenskapens sekularisering. Akad. avh. Uppsala 1982. 340 sidor. Häftad. (#69277) | 150:- |
| Weber - Eliæson, Sven Bilden av Max Weber.. En studie i samhällsvetenskapens sekularisering. Akad. avh. Uppsala 1982. 340 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. (#80274) | 140:- |
| Weiner, J.S. Felande länkens mysterium.. Sth 1956. 180 sidor. Häftad. "The Piltdown Forgery". (#30540) | 100:- |
| Welinder, Stig Min svenska arkeologihistoria.. Ett ekonomiskt och socialt perspektiv på 1900-talet. Lund 2003. 206 sidor. Häftad. (#109271) | 140:- |
| Wendt, Herbert From Ape to Adam.. The Search for the Ancestry of Man. Illustr. London 1972. 287 pages. Original cloth in dustjacket. (#155413) | 150:- |
| Wendt, Herbert I urmänniskornas spår.. Förhistoriens forskaräventyr. Illustr. Sth 1955. 441 pp. Inbunden. (#49070) | 105:- |
| Wendt, Herbert I urmänniskornas spår.. Förhistoriens forskaräventyr. Illustr. Sth 1955. 441 sidor. Häftad. (#30709) | 85:- |
| Verdandi genom femtio år.. Ur den svenska radikalismens historia. Illustrerad. Sthlm 1932. 292 sidor. Häftad. (#140181) | 145:- |
| Vetandets vägar.. Perspektiv på universitet, vetenskap och utbildning. Lund 1994. 328 sidor. Häftad. Blyertsunderstrykningar. Med bidrag av Sigbrit Franke-Wikberg, Leif Lindberg, Britta Lundgren m.fl. (#158137) | 125:- |
| Vetenskapens rymder.. Perspektiv och visioner. Red. Roger Jacobsson och Gunnar Öquist. Illustr. Umeå 1997. 332 sidor. Förlagsband. (#28596) | 125:- |
| Vetenskap idag.. Yvonne Wessman (red.). Lund 1987. 273 sid. (#31059) | 75:- |
| Vetenskapsmannen i samhället.. Symposier vid Kungl. Vetenskapssamhället i Uppsala 1976-1977. Sthlm 1977. 193 sidor. Häftad. (#71386) | 130:- |
| Vetenskapsmannen i samhället.. Symposier vid Kungl. Vetenskapssamhället i Uppsala 1976-1977. Sthlm 1977. 193 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#71388) | 150:- |
| Widengren, Geo Tor Andræ.. Illustr. Uppsala 1947. 344 sidor. Original halvklotband. Skyddsomslag. (#117208) | 145:- |
| Wijkander, August Chalmerska institutet 1829-1904.. Illustrerad. Göteborg 1907. 200 sidor. Häftad. Stämpel. (#172183) | 150:- |
| Wikmark, Gunnar Carl Johan Blomberg.. En språkforskares studieår och livsgärning. Sthlm 1981. 289 sidor. Häftad. Dedikation. Årsböcker för svensk undervisningshistoria 150. (#119024) | 150:- |
| Wikner - Pontus Wikner.. 1837-1937. Utg. av Algot Werin och Elof Åkesson. Lund 1937. 222 sidor. Häftad. (#74142) | 140:- |
| Wilcke, Johan Carl Tal, om naturkunnighetens nytta, behaglighet och uphielpande,. Hvar med Thamiska föreläsningarne å nyo börjades, d. 27. Oct. 1761. Sthlm, Salvius 1762. 38 sidor. Oskuret häfte. (#98832) | 450:- |
| Willers, Uno En gustaviansk boksamlare.. Knut K:son Posse på Svanå. Illustr. Sth 1971. 197 pp. Häftad. Dedikation. Ätten Posse. Studier och undersökningar III. (#58459) | 200:- |
| Willey, Basil The Seventeenth-Century Background.. Studies in the Thought of the Age in Relation to Poetry and Religion. Penguin 1972. 284 pages. Paperback. (#132314) | 100:- |
| Willke, Ingeborg Lärostolar i pedagogik vid europeiska universitet.. Några drag i deras tillkomsthistoria. Sthlm 1975. 150 sidor. Häftad. (#120952) | 145:- |
| Wilson, Irma Mexico.. A Century of Educational Thought. Diss. New York 1941. 377 pages. Softcover. Stamped. (#67234) | 110:- |
| Winchester, Simon Professorn och galningen.. En berättelse om mord, vansinne och tillkomsten av Oxford English Dictionary. Sthlm 2000. 252 sidor. Förlagsband. Skyddsomslag. (#171946) | 140:- |
| Virrankoski, Pentti Anders Chydenius.. Demokratisk politiker i upplysningens tid. Jyväskylä 1995. 455 sidor + planscher. Förlagsband i skyddsomslag. (#49954) | 200:- |
| Visions sur le développement des états Européens.. Théories et historiographies de l'état moderne. Rome 1993. VIII, 336 pages. Softcover. (#35222) | 250:- |
| Wissenschaft und Gesellschaft 1-2.. Beiträge zur Geschichte der Technischen Universität Berlin 1879-1979. Ed. Reinhard Rürup. Illustr. Berlin 1979. XVI, 611; 274 pp. 4:o. Cloth in dustjackets. 2 volumes. (#29881) | 400:- |
| Wolff, Philippe The Awakening of Europe.. Penguin 1968. 314 pages. Paperback. The Pelican History of European Thought 1. (#129194) | 100:- |
| von Friesen, Sten Om mått och män.. Illustr. Sth 1987. 216 pp. Litet bläckunderstrykn. (#75966) | 100:- |
| von Friesen, Sten Om mått och män.. Illustr. Sth 1987. 216 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#35527) | 150:- |
| von Hofsten, Nils Skapelsetro och uralstringshypoteser före Darwin.. Upps. 1928. 73 sidor. Häftad. (#30339) | 95:- |
| von Platen, Magnus Diktare och domare.. Svenska Akademiens pristävlingar. Illustr. Sth 1986. 182 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#34893) | 110:- |
| von Wright, Georg Henrik Vetenskapen och förnuftet.. Ett försök till orientering. Sth 1991. 154 sidor. Pocket. (#106703) | 100:- |
| World's Columbian Exhibition (Exposition).. Chicago 1893. Folding (accordeon-like) plates in decorated original cloth. Short descriptive text, one page of which is loose. The spine is somewhat worn but the plates are in very good condition. (#161076) | 200:- |
| Worster, Donald De ekologiska idéernas historia.. SNS förlag, Sthlm 1997. 352 sidor. Original pappband. (#148381) | 175:- |
| Wretö, Tore Folkvisans upptäckare.. Receptionsstudier från Montaigne och Schefferus till Herder. Aa Upps. 1984. 147 sidor. Häftad. (#36407) | 120:- |
| Wråkberg, Urban Vetenskapens vikingatåg.. Perspektiv på svensk polarforskning. Aa Upps. 1995. 363 sidor. Häftad. (#56470) | 200:- |
| Wärendh, Thure P:son Tegnér och teologien.. Idéhistorisk undersökning. Aa 1939. 376 sidor. Häftad. (#38309) | 125:- |
| Young, Helen Hawthorne The Writings of Walter Pater.. A Reflection of British Philosophical Opinion from 1860 to 1890. Diss. Bryn Mawr 1933. 136 pages. Softcover. Stamped. (#109033) | 250:- |
| Zee, A. Fearful Symmetry.. The Search for Beauty in Modern Physics. Illustr. New York 1986. XIV, 322 pp. Softcover. (#30506) | 125:- |
| Zekert, Otto Carl Wilhelm Scheele.. Sein Leben und seine Werke. Illustr. Mittenwald 1931-35. 33, 39, 302 pages + Index 16 pages. Part 1-7 + photocopied Index bound in one full cloth volume. (#100684) | 1100:- |
| Zetterberg, Hans L. Sociologins följeslagare.. Falun 1993. 144 sidor. Häftad. (#80325) | 125:- |
| Zimmer, Agatho Changing Concepts of Higher Education in America since 1700.. Diss. Washington 1938. XI, 137 pages. Softcover. Stamped. (#110771) | 200:- |
| Zweig, Stefan Erasmus av Rotterdam.. Stockholm 1935. 152 sidor + planscher. Originalklotband. (#151018) | 145:- |
| Åhlberg, Lars-Olof Realismbegrepp i litteratur och konst.. En idéhistorisk och konstfilosofisk studie. Aa Upps. 1988. 315 pp. (#30564) | 135:- |
| Öfversigt af Finska Vetenskaps-Socitetens förhandlingar XXXVI.. 1893-1894. Helsingfors 1894. (4), xviii, 314 sidor. Häftad. Omslaget lite skadat. (#156025) | 200:- |
| Österling, Anders Jacob Jonas Björnståhl.. Minnesteckning. Sth 1947. 187 sidor + planscher. Häftad. (#42284) | 120:- |
| Redins Antikvariat | E-mail: books@redins.se | Top of page | Back to home page |