| Redins Antikvariat | Allmän svensk och nordisk historia. | Back to home page |
| 100 år med Frivilliga Skytterörelsen.. Illustrerad. Sthlm 1960. 270 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#124771) | 200:- |
| 1936 års försvarsordning.. Kortfattad redogörelse utarbetad av Svenska officersförbundet. Sthlm 1936. 80 sidor. Häftad. (#130788) | 70:- |
| 6 debattinlägg om säkerhet och försvar.. Av Per-Hjalmar Bauer m.fl. Redigerad av Börje Lindkvist. Sthlm 1971. 186 sidor. Pocket. (#69016) | 100:- |
| af Tibell, G.W. Sammandrag af författningar rörande förvaltningen vid krigsväsendet til lands.. Sthlm, Deleen 1822, (6), 799, (1) sidor. Liten 4:o. Samtida halvfranskt band. (#65019) | 600:- |
| [af Wirsén, E.] Den svenska folkhären.. Av Keith. Sth 1912. 232 pp. Klotband. (#15721) | 125:- |
| Agrell, Wilhelm Alliansfrihet och atombomber.. Kontinuitet och förändring i den svenska försvarsdoktrinen 1945-1982. Illustr. Aa Sthlm (Lund) 1985. 408 sidor. Häftad. (#15814) | 200:- |
| Agrell, Wilhelm Alliansfri - tills vidare.. Ett svenskt säkerhetsdilemma. Stockholm 1994. 172 sidor. Förlagsband. (#151011) | 125:- |
| Annerfalk, Anders Flygvapnet - en historisk översikt.. Illustrerad. Aviatic förlag 1995. 224 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#155274) | 175:- |
| Armén i utveckling.. Illustr. Sthlm 1994. 234 sidor. Häftad. (#87142) | 140:- |
| Arméns ledning.. Från vasatid till nutid. Red. Lennart Rönnberg. Illustr. Probus 1995. 292 sidor. Inbunden. (#54546) | 200:- |
| Asker, Björn Officerarna och det svenska samhället 1650-1700.. Aa Upps. 1983. 210 sidor. Häftad. (#15394) | 125:- |
| Backlund, Janne Rusthållarna i Fellingsbro 1684-1748.. Indelningsverket och den sociala differentieringen av det svenska agrarsamhället. Aa Upps. 1993. 223 sidor. Häftad. (#2572) | 150:- |
| Barkman, Bertil C:son Kungl. Svea Livgardes historia I.. 1523-1560. Illustrerad. Sthlm 1937. 401 sidor. Original linneband. Något skadad rygg. Tryckt i 600 exemplar. (#61167) | 400:- |
| Barkman, Bertil C:son Kungl. Svea Livgardes historia II.. 1560-1611. Illustr. Sth 1938-1939. 776 sidor. Original linneband. Tryckt i 600 exemplar. (#15399) | 500:- |
| Barkman, Bertil C:son m.fl. Kungl. Svea Livgardes historia III:2.. 1632 (1611)-1660. Illustr. Sth 1966. XVI, 679 sidor. Häftad. (#15819) | 350:- |
| Beckman, Margareta Under fransk fana!. Royal Suédois - svenskt regemente i fransk tjänst 1690-1791. Illustr. Sth 1995. 141 sidor. Originalpappband. (#28958) | 250:- |
| Bengtson, Erik Hurra för de gossar som till Trossnäshea gå.. Karlstad 1983. 128 sidor. Häftad. Dedikation. (#139771) | 100:- |
| Bennedich, Carl Ur det gamla gardets öden.. En teckning till Kungl. Svea lifgardes minnesfest 1926. Sthlm 1926. 282 sidor. Häftad. (#113948) | 160:- |
| Berg, Ejnar Erik Josephson och svensk kasernarkitektur.. Illustr. Sthlm 1975. 116 sidor. Häftad. (#121235) | 100:- |
| Berg, Ejnar Kaserner, baracker och hyddor.. Svenska soldatboningar under fyra århundraden. Illustr. Sthlm 1981. 187 sidor. 4:o. Häftad. (#55600) | 270:- |
| Berg, Ejnar & von Konow, Jan Vyer från hedar, moar och slätter.. Arméns mötesplatser och deras bebyggelse. Illustrerad. Stockholm 1996. 221 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. (#160912) | 200:- |
| Berg, Lars O. Kungl. Jämtlands fältjägarregementes historia.. Diverse avsnitt. Särtryck. [Östersund 1966.] Häftad. (#126474) | 100:- |
| Bigot, Charles Gloires et souvenirs militaires.. Illustrated. Paris, Hachette 1894. viii, 272 pages + plates. 4:o. Bound with wrappers in somewhat worn original half leather with decorated cloth boards. (#16860) | 500:- |
| Bjuggren, Björn Bombflyget.. Uppträdande, verkan, möjligheter. Illustrerad. Sthlm, Militärlitteraturföreningen 1936. 208 sidor. Häftad. (#100537) | 200:- |
| Björck & Börjesson - Militaria och krigshistoria.. Katalog 345. Sthlm 1941. 117 sidor. Häftad. (#156012) | 100:- |
| Björk, E. Militärsällskapet i Stockholm 1852-1952.. Minnesskrift. Illustr. Sth 1952. 216 pp. (#15707) | 105:- |
| Björlin, Gustaf Sveriges krigshistoria i bilder 1-3.. Utgiven av John M. Påhlman. Rikt illustrerad. Stockholm 1914-19. Stort liggande format. Något lite slitna original halvfranska band. 3 volymer. (#130381) | 800:- |
| Björlin, Gustaf Sveriges krigshistoria i bilder 1-3.. Utgiven av John M. Påhlman. Rikt illustrerad. Stockholm 1914-19. Stort liggande format. Original skinnband. 3 volymer. Ett av 500 numrerade exemplar tryckta för namngiven ägare. (#141594) | 1200:- |
| [Blomgren, J.C.]? Krigar-Spegel för Swenska Soldaten.. Göteborg 1864. (2), 84 sidor. Nött samtida sidenband. Dedikation till "Landshöfdingen och Kommendören m.m. ... E. Sparre". (#94132) | 250:- |
| Blumentritt, Günther Strategie und Taktik.. Ein Beitrag zur Geschichte des Wehrwesens vom Altertum bis zur Gegenwart. Konstanz 1960. 183 pages. Original cloth. Spine slightly bumped. (#122235) | 200:- |
| Bohlin, Gunnar Militär, statsmakt och individ.. Särskildt i Sverige under Gustaf III:s tid. Militär rekrytering, straffrätt och diciplin. Aa Upps. 1917. XXIX, 525 sidor. Häftad. (#3442) | 170:- |
| Bohm, Erik, Ubåtar och ubåtskrig.. Illustrerad. Sthlm 1941. 56 sidor + planscher. Liggande format. Original klotband. Stämpel. (#172647) | 225:- |
| Bratt, K.A. Krig, fred och försvar.. Några inlägg i en diskussion. Sth 1928. 96 pp. (#15414) | 40:- |
| Både och.. Det alliansfria Sveriges försvarsproblem. En militärpolitisk studie. Illustrerad. Hörsta förlag 1957. 272 sidor. Häftad. (#100578) | 140:- |
| Både och.. Det alliansfria Sveriges försvarsproblem. En militärpolitisk studie. Illustrerad. Hörsta förlag 1957. 272 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#126638) | 175:- |
| Böhme, Klaus-Richard Svenska vingar växer.. Flygvapnet och Flygindustrin 1918-1945. Illustr. Sth 1982. 224 sidor. En del understrykningar med bläck. (#55211) | 100:- |
| Böhme, Klaus-Richard Svenska vingar växer.. Flygvapnet och Flygindustrin 1918-1945. Illustr. Sth 1982. 224 sidor. Häftad. (#15741) | 135:- |
| Carlberg förr och nu.. Korta historiska uppgifter om Kongl. Slottet, Krigsskolan och kadettlifvet för tjugu år sedan. Texten af en f.d. kadett. Planscherna utförda på Stockholms artistiska lithografiska anstalt. Sthlm 1872. 36 sidor + dedikationsblad och 9 planscher. Tvär 4:o. Dekorerat originalklotband, nött rygg. Inlagan fin. (#75687) | 850:- |
| Carlsson, Hjalmar Kavalleristiska krigsbilder - från skilda tider.. Illustrerad. Östersund 1897. 144 sidor. Klotband. (#130676) | 300:- |
| Cavallin, Thor Soldat och präst.. Illustr. Uppsala, Pro Veritate 1984. 131 sidor. Häftad. (#133488) | 100:- |
| Claesson, Olle Strategi för alla.. Sthlm 1946. 152 sidor. Häftad. Inklistrad tidningsartikel. (#100554) | 160:- |
| Commission Internationale d'Histoire Militaire, Acta 5.. Bucarest 10-17 VIII 1980. Bucarest 1991. 480 pages. Softcover. (#127958) | 200:- |
| Cronenberg, Arvid Militär intressegrupp-politik.. Kretsen kring Ny Militär Tidskrift och dess väg till inflytande i 1930 års försvarskommission. Illustr. Sth 1977. 138 sidor. Häftad. (#15712) | 120:- |
| Danius, Lars Samhället och försvaret.. Återblick på svensk försvarspolitik 1809-1955. Illustr. Upps. 1956. 247 sidor. Häftad. (#15693) | 125:- |
| de Puysegur, Maréchal Art de la Guerre, par principes et par règles 1-2.. Charles-Antoine Jombert, Paris 1749. 2 engraved titles, (12), 411, (5) + (12), 574, (5) pages + 51 folding engraved plates. 4:o. Uncut in later stiff wrappers. Head of spine missing on part 1. Two plates soiled. Small hole with little loss of text in Table des matieres. Book-plate. 2 vols. (#85738) | 6000:- |
| Die wichtigsten Kriegs- und Feldzüge der Weltgeschichte.. Verlag der Militärwissenschaftlichen und technischen Mitteilungen. Wien ohne Jahr (c. 1920). 168 pages. Folio. Original hard covers. Stamped. Ex-library copy. (#68776) | 300:- |
| Dunér, Arthur Sveriges Frivilliga Skytteväsendes historia.. En 100-årig kulturkrönika. Illustr. Sth 1933. 540 sidor. Halvklotband. (#15745) | 220:- |
| Ehrensvärd, Carl August Hårt mot hårt.. Blixtanfall och blixtförsvar. Sth 1943. 147 sidor. Häftad. (#31721) | 95:- |
| Ehrensvärd, Carl August Vett och vilja.. Studie över svenska försvarsprinciper. Hörsta förlag 1957. 135 sidor. Häftad. (#151377) | 120:- |
| Ehrensvärd, Carl August Vett och vilja.. Studie över svenska försvarsprinciper. Hörsta förlag 1957. 135 sidor. Häftad. Dedikation. (#97316) | 140:- |
| Elsässer, Gertie Försvarsvilja och framtidstro.. Lund 1987. 220 pp. (#15304) | 70:- |
| Elva åsikter om svensk säkerhetspolitik.. Av Sven O. Andersson m.fl. Folk och försvar 1979. 310 sidor. Häftad. (#96813) | 150:- |
| Enckell, Carl Finska Kadettkåren 1887-1903.. Fortsättning af arbetet under samma rubrik för åren 1812-1887, med kort öfversigt öfver denna period. Utgiven med en inledning av J.E.O. Screen. Illustr. Helsingfors 1990. 243 sidor. Originalklotband. (#115819) | 165:- |
| Ericson, Lars Svenska frivilliga.. Militära uppdrag i utlandet under 1800- och 1900-talen. Illustrerad. Lund 1996. 292 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#171815) | 185:- |
| Ericsson, Tom I fosterlandets tjänst.. En studie i den svenska arméunderbefälskårens fackliga strävanden 1901-1922. Aa Umeå 1978. 147 sidor. Häftad. (#15709) | 120:- |
| Ett militärt stadsproletariat.. Studier av garnisonsmanskapets levnadsförhållanden i 1800-talets Stockholm. Red. Gunnar Artéus. Sthlm 1988. 118 sidor. Häftad. Meddel. fråm Militärhistoriska avdelningen vid Militärhögskolan. Nr. 4. (#54386) | 120:- |
| Falkenberg, A. Landstormen och dess uppgifter framställda i stridsbilder.. Illustrerad. Sthlm 1911. 128 sidor. Häftad. (#123996) | 150:- |
| Flaggan upp.. En framställning af svenska örlogsflottan förr och nu. Illustr. Sth 1902. 36 pp. (#15300) | 85:- |
| FL/FGS.. En minnesskrift kring en unik skola. Red. Rikard Kupper. Illustr. Upps. 1982. 136 sid. Häftad. (#58133) | 110:- |
| Flottan förr och nu.. Minnesbok för dem som tjänstgjort vid flottan. Red. Moje Östberg och Torsten Sahlin. Illustrerad. Sthlm 1936. 48 sidor. Häftad. (#101127) | 100:- |
| Flottans neutralitetsvakt.. Redogörelse för flottans verksamhet för neutralitetens upprätthållande samt sjöfartens och fiskets tryggande m.m. under världskriget 1914-18, ... Utarbetad inom Kungl. Sjöförsvarsdepartementet. Sthlm 1919. 115 sidor + utvikbar tabell och kartor. Häftad. (#101110) | 150:- |
| Folket i försvaret.. Krigsmakten i ett socialhistoriskt perspektiv. Red. Tom Ericsson. Umeå 1983. 240 sidor. Häftad. (#15708) | 145:- |
| Forsvarsstudier 1982.. Defence Studies. Årbok for Forsvarshistorisk forskningssenter, Forsvarets høgskole. Oslo 1983. 246 sidor. Häftad. (#69220) | 145:- |
| Forsvarsstudier 1983-84.. Defence Studies. Årbok for Forsvarshistorisk forskningssenter, Forsvarets høgskole. Oslo 1984. 262 sidor. Häftad. (#69221) | 145:- |
| Forsvarsstudier 1985. Defence Studies. Årbok for Forsvarshistorisk forskningssenter, Forsvarets høgskole. Oslo 1985. 273 sidor. Häftad. Lite blyertsförstr. (#69222) | 145:- |
| Forsvarsstudier 1986. Defence Studies. Årbok for Forsvarshistorisk forskningssenter, Forsvarets høgskole. Oslo 1986. 238 sidor. Häftad. (#69223) | 145:- |
| Forsvarsstudier 1987. Defence Studies. Årbok for Forsvarshistorisk forskningssenter, Forsvarets høgskole. Oslo 1987. 242 sidor. Häftad. Lite blyertsförstrykningar. (#69224) | 145:- |
| Forty, George Tank Aces.. From Blitzkrieg to the Gulf War. Illustrated. Sutton Publ. 1997. 200 pages. Original cloth. Dust jacket. (#135482) | 150:- |
| Fredrikstad - Innstilling fra prosjektgruppen for utarbeiding av restaureringsplan for festningsverkene i Fredrikstad.. Red. Jørn Bakke. Illustr. [Oslo?] 1987. IV, 158, 36 pp + utvikbar karta. 4:o. Offset. (#35720) | 110:- |
| Från fälttåget i Serbien augusti 1914.. En strategisk-taktisk studie utarbetad inom generalstabens utbildningsavdelning. Sthlm, Militärlitteraturföreningens förlag 1935. 319 sidor + kartor. Häftad. (#133895) | 175:- |
| Fuller, J.F.C. The Decisive Battles of the Western World 480 B.C.-1944, 1-2.. Illustr. London 1974-75. 581 + 596 pages. Paperbacks. 2 vols. (#148723) | 175:- |
| Försvarets civilförvaltning 1-2.. 1: 1634-1865. 2: 1865-1994. Illustr. Karlstad 1994. 282 + 173 sidor. Förlagsband. 2 vol. (#151899) | 250:- |
| Försvarets högskolor 1818-1968.. Red. W. Lundqvist. Illustr. Sth 1968. 256 sidor. Original klotband. (#15706) | 125:- |
| Försvarskommissionens betänkande.. Referat och reflexioner. Sth 1935. 179 pp. (#15749) | 85:- |
| Gillgren, Sten Kungl. Upplands regementes officerare.. Biografiska uppgifter över officerare, reservofficerare samt officerares vederlikar vid Kungl. Upplands regemente. Enköping 2008. 431 sidor. Originalklotband. (#148139) | 250:- |
| Grimberg, Carl & Uddgren, Hugo Svenska krigarbragder.. Illustrerad. Sthlm 1914. 554 sidor. Med främre omslag i skinnryggsband. Fuktrand i marginalen. (#145523) | 160:- |
| Grimberg, Carl & Uddgren, Hugo Svenska krigarbragder.. Illustrerad. Sthlm 1914. 554 sidor. Original klotband. (#113886) | 180:- |
| Hansson, Lars & Lundell, Arne Försvar i vår tid.. Sthlm 1967. 119 sidor. Pocket (#68898) | 100:- |
| Hazelius, J.A. Lärobok i befästnings-konsten.. Antagen för artilleri-, kavalleri- och infanteri-officers-examen. Sthlm 1836. (10), 400 sidor + VII utvikbara planscher. Halvfranskt band. Övre delen av ryggen skadad. (#127554) | 1500:- |
| Herlitz, Carl Svenska arméns regementen.. Regementstraditioner. Illustrerad. Sthlm 1967. 263 sidor. Original linneband. (#24954) | 250:- |
| Hjerta, Lars Johan I värnpligtsfrågan.. Ett ord för dagen. Yttradt i Borgarståndet 1860. Linköping 1880. 16 sidor. Pappband. (#94414) | 100:- |
| Holmén, Hans Försvar och samhällsförändring.. Avvägningsfrågor i svensk försvarsdebatt 1880-1925. Aa Göteborg 1985. 292 sidor. Häftad. (#2869) | 150:- |
| Holmgren, Otto Svenska arméen.. 7 planscher i färgtryck. Sthlm [1889]. Planscherna lösa i tryckt omslag. (#147181) | 900:- |
| Holm, Torsten Från allmogeuppbåd till folkhär.. Illustr. Sth 1943. 44 sidor. Häftad. (#15826) | 60:- |
| Holm, Torsten Värnplikten 150 år.. Från franska revolutionen till Förenta Nationerna. Illustr. Sth 1951. 301 sidor. Original klotryggsband. (#122165) | 150:- |
| Holm, Torsten Översikt över Sveriges krig under 1600-talets senare hälvt.. Sth 1927. 209 sidor + 4 kartor i ficka. Häftad. (#25535) | 170:- |
| Hornborg, Eirik Kampen om Östersjön. till slutet av segelfartygens tidevarv. Illustr. Sth 1945. 444 sidor. Häftad (#25986) | 300:- |
| Hornborg, Eirik Kampen om Östersjön. till slutet av segelfartygens tidevarv. Illustr. Sth 1945. 444 sidor. Original linneband. (#99798) | 350:- |
| Hornborg, Eirik Sveriges sjöförsvar. från äldsta tider till våra dagar. Illustr. Sth 1944. 79 sidor. Häftad. (#17148) | 85:- |
| Hotet från öster.. Tre studier om svensk säkerhetspolitik, krigsplanering och strategi i det kalla krigets första fas 1945-1958. Redaktör: Kent Zetterberg. Illustrerad. Försvarshögskolan 1997. 206 sidor. Häftad. (#96784) | 140:- |
| Huhtamies, Mikko Knektar och bönder.. Knektersättare vid utskrivningarna i Nedre Satakunda under trettioåriga kriget. Illustr. Helsingfors 2004. 236 sidor. Häftad. (#115836) | 150:- |
| Hägg, Erik Under tretungad flagga.. Vår seglande örlogsflotta och dess män 1750-1900. Illustr. Sthlm 1941. 380 sidor + färgplanscher. 4:o. Originallinneband. (#106012) | 450:- |
| Jakobsson, Th. Lantmilitär beväpning och beklädnad. under äldre vasatiden och Gustav II Adolfs tid. Illustrerad. Sthlm 1938. xvi, 544 sidor + bilagor i ficka. Stort format. Original linneband, lite nött i ena falsen. Utgör del 8 av Generalstabens Sveriges krig 1611-1632. (#108600) | 1000:- |
| Johanson, Ulla Rulla över befälskårerna vid Sveriges armé och flotta 1755.. Sthlm 1976. 194 sidor. Häftad. (#15841) | 110:- |
| Jones, Ira "Taffy" Tigrarna.. Historien om 74:e divisionen, R.A.F., under två världskrig. Hörsta förlag 1955. 318 sidor. Häftad. (#124276) | 160:- |
| Jämtlands fältjägarregemente 1-3.. Regementet, bygden och staden. Redaktör Ingvar Gustafsson. Illustr. Helsingborg 2001-03. 239 + 243 + 419 sidor. Liggande 4:o. Originalpappband. 3 vol. (#80635) | 750:- |
| Keegan, John & Wheatcroft, Andrew Who's Who in Military History.. From 1453 to the Present Day. Illustrated. London 1976. 367 pages. Original cloth with dustjacket. (#151907) | 160:- |
| Killen, John A History of the Luftwaffe 1915-1945.. Berkeley Medallion Book 1969. 323 pages + plates. Paperback. (#120255) | 100:- |
| Kleberg, Johan Arméförvaltningen.. Biografiska anteckningar 1866-1930. Illustr. Sth 1936. 384 pp. (#15328) | 170:- |
| Klöfversköld, E.G. Resan genom lifvet.. En svensk officers verkliga öden och äfventyr. Sth 1917 (1:a upplagan 1815). 122 pp. (#31719) | 125:- |
| Konglig Bohus Läns Regemente. Indelningsverk 1727-1901.. Illustr. Uddevalla 2001. 192 sidor. Originalpappband. (#94602) | 225:- |
| Kongl. Krigs-Vetenskaps Akademiens Handlingar 1823 & 1824.. 258 + 304 + 106 sidor + 3 planscher. Original gråpappersomslag. (#79369) | 450:- |
| Kongl. Maj:ts Krigs-Articlar för des Krigsmagt til Lands och Sjös.. Gifne Stockholms slott den 31 Martii 1798. Sth 1798. 160 pp. Häftad. Oskuren utan omslag. Titelbladet lagerfläckat. (#86645) | 300:- |
| Kongl. Majts nådiga tjenstgörings-reglemente för dess armée I-II.. I. Tjensten i allmänhet. II. Tjensten vid samlad trupp i fredstid. Sthlm 1858. xvi,336 + xvi,366 sidor. Litet format. Enkelt, lite skadat skinnryggsband. Inre falsar spruckna. (#172944) | 300:- |
| Kongl. May.tz Renoverade LaghOrdning/. För desz Landt- och Siö Militz sampt Attollerie Folck. Sthlm, Wankijff 1767. 8 blad. Ryggen nött, blad loss. Liten 4:o. (#135561) | 250:- |
| Krantz, Karl Johan Garnisonsstadens politik och ekonomi.. Växjö, Jönköping och Eksjö inför bygderegementenas kasernering. Illustr. Aa Lund 1988. 244 sidor. Original pappband. (#15324) | 145:- |
| Krigaryrket:. dess grundsatser, dess värde och dess ära. Bearbetning efter fransyskan. Sthlm 1852. xvi, 190 sidor. Samtida halvklotband. Titelbladet felar. (#133817) | 300:- |
| Kronobergs regemente under 1900-talet.. Illustr. 1996. 360 sidor. Inbunden. (#55168) | 350:- |
| Kungl. Göta livgarde 1901-1980. - ett regemente går ur tiden. Illustr. Karlskrona 1980. 343 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#49686) | 350:- |
| Kungl. Hallands Regemente 1902-1974.. Biografiska uppgifter. Av Erik Carlsson m.fl. Illustr. Halmstad 1974. 511 sidor. Inbunden. (#58393) | 200:- |
| Kungliga Göta Livgarde MCMXV.. Sthlm 1915. 10 sidor text + fotografier. Liggande format. Häftad. (#79277) | 100:- |
| Kungl. Krigshögskolan 1878-1928.. En minnesskrift. Illustrerad. Sthlm 1928. 232 sidor + 4 bilagor. Häftad. Nött rygg (#15828) | 145:- |
| Kungl livgrenadjärregementet 1928-1961.. Biografiska anteckningar. Illustrerad. Linköping u.å. 420 sidor. Original klotryggsband. (#25274) | 300:- |
| Kungl livgrenadjärregementet 1928-1961.. Illustrerad. Linköping 1968. 500 sidor. Original klotryggsband. (#25273) | 300:- |
| Kungl. Norrbottens regementes historia 1841-1966.. Med anledning av regementets 350-årsjubileum 1974. Redigering, intervjuer och biografier av Birger Hultstrand. Luleå 1972. 528 sidor. Stort format. Blanka pappomslag. (#85712) | 250:- |
| Kungl. Norrbottens regementes historia 1841-1966.. Med anledning av regementets 350-årsjubileum 1974. Redigering, intervjuer och biografier av Birger Hultstrand. Luleå 1972. 528 sidor. Stort format. Original klotband. (#127166) | 350:- |
| Kungl. Sjökrigsskolan 1867-1942 1-2.. Minnesskrift. Illustr. Eskilstuna 1942. 276; 668 pp. Inb. 2 vol. (#25430) | 295:- |
| Kungl. Svea artilleriregemente - Från Tre Kronor till Rissne.. Minnesskrift i anledning av Kungl. Svea artilleriregementes avflyttning från Stockholms garnison. Illustr. Upps. 1965. 415 sidor. Häftad med blanka omslag. (#15309) | 170:- |
| Kungl. Svea artilleriregemente - Från Tre Kronor till Rissne.. Minnesskrift i anledning av Kungl. Svea artilleriregementes avflyttning från Stockholms garnison. Illustr. Upps. 1965. 415 sidor. Original klotband. (#86672) | 225:- |
| Kungl. Upplands regementes historia.. Red. Holm, Nilsson, Steckzén, Söderberg. Upps. 1958. 491 sidor + 2 utvikbara kartor. Häftad. (#15401) | 300:- |
| Kungl. Upplands regementes historia.. Red. Holm, Nilsson, Steckzén, Söderberg. Upps. 1958. 491 sidor + 2 utvikbara kartor. Original klotband. (#83632) | 350:- |
| Kungl. Västgötadals regemente och Kungl. Hallands regemente 1624-1961. Regementets historia med glimtar ur dess liv i fred och krig i helg och söcken. Skriven av Christer Lilliehöök, Gustaf Berggren och Eric Hägge. Illustr. Halmstad 1964. 432 sidor. Original halvklotband. Skyddsomslag. (#12812) | 300:- |
| Kungl. Örlogsmannasällskapet 1771-1971.. Minnesskrift. Red. Fredrik Taube m.fl. Illustr. 1971. 341 sidor + plansch. Inbunden. (#48411) | 200:- |
| Käll, Ivar En rusthållares minnen.. Illustrerad. Sigtuna 1944. 184 sidor. Häftad. (#115903) | 200:- |
| La guerre totale, la défense totale 1789-2000.. XXVIth International Congress of Military History. Actes. Stockholm 31.7-4.8 2000. Illustr. Sthlm 2001. 452 pages. Softcover. Articles in French, English and German. (#87639) | 175:- |
| Linder, Jan Sverige i skottlinjen.. Neutralitet med förhinder under kalla kriget. 1998. 96 sidor. Häftad. (#143363) | 75:- |
| Livhusarerna.. Ett svenskt kavalleriregementes nutidshistoria. Red. B. Åhslund. Illustr. Uddevalla 1986. 553 sidor. Förlagband med skyddsomslag. (#15306) | 300:- |
| Ljungdahl, Axel En flygofficers minnen.. Med förord av Bengt Nordenskiöld. Sthlm 1972. 202 sidor. Förlagsklotband. (#133284) | 150:- |
| Ljungdahl, Axel En flygofficers minnen.. Sthlm 1942. 202 sidor. Förlagsklotband med skyddsomslag. (#130687) | 150:- |
| Ljungdahl, Axel En flyofficers minnen.. Stockholm 1972. 199 sidor. Förlagsband med rivet skyddsomslag. Ett litet häfte bilagt av samme författare: Ett sätt att se på livet. Föredrag för Flygvapnets officerare. (#158503) | 175:- |
| Ljungman, Waldemar Rekrytutbildningen vid infanteriet.. Trehundra öfningar, samlade och uppställda i tolf öfningsgrenar. Sthlm 1911. 84 sidor + blanka blad. Original mjukt klotband. Dedikation. (#109406) | 150:- |
| Low, A.M. Tanks.. Second impression. London, Hutchinson & Co. no date. 135 pages + plates. Original cloth. No dust jacket. Spine bleeched. (#93122) | 250:- |
| Ludendorff, Erich Kriegführung und Politik.. Berlin 1922. xvi, 342 pages. Original hard covers. Pencil underlinings. (#133884) | 150:- |
| Lundkvist, Sven Hovregementet under kriget i Tyskland 1630-1632.. Bakgrund och källmaterial. Illustr. Sth 1963. Sidorna 615-716. Häftad. Särtryck ur Kungl. Svea Livgardes historia III. (#15398) | 120:- |
| Lundström, Åge Flygvapnens insatser under det andra världskriget.. Från fälttåget i Polen till luftkriget i Medelhavet. Illustr. Sthlm 1941. 88 sidor. Häftad. (#130775) | 125:- |
| Lybeck, Otto Öresund i Nordens historia.. En marinpolitisk studie. Illustr. Malmö 1943. 348 sidor. Lite nött halvfranskt band. Stort format. (#15280) | 300:- |
| Magnusson, Thomas Proletär i uniform.. Studier kring den värvade armén, arbetsmarknadens kommersialisering och urbaniseringen i frihetstidens västsvenska samhälle. Aa Göteborg 1987. 218 pp. (#3021) | 140:- |
| Mankell, J. Anteckningar rörande svenska regementernas historia.. Andra upplagan. Örebro 1866. (4), 386 sidor + 32 xylografiska färgtryck. Samtida halvfranskt band. Främre inre falsen lite nött. Ett par planscher med svaga lagerfläckar. Samtliga skyddspapper finns kvar. (#127585) | 2000:- |
| Mankell, J. Hvilket bör ändamålet vara med Stockholms befästande?. Några undersökningar Svenska folket tillegnade. 115 pp. Oskuren med tryckta orig.omslag. Reva i titelbladet. (#24625) | 295:- |
| Marinkalender 1940.. Årgång 3. Utgiven av Föreningen Sveriges flotta. Illustrerad. Sthlm 1940. 110 sidor + annonser. Original klotband. (#107997) | 100:- |
| Marinkalender 1941.. Årgång 4. Utgiven av Föreningen Sveriges flotta. Illustrerad. Sthlm 1941. 124 sidor + annonser. Original klotband. (#107998) | 100:- |
| Marinkalender 1942.. Årgång 5. Utgiven av Föreningen Sveriges flotta. Illustrerad. Sthlm 1942. 146 sidor + annonser. Original klotband. (#107999) | 100:- |
| Marinkalender 1943.. Årgång 65. Utgiven av Föreningen Sveriges flotta. Illustrerad. Sthlm 1943. 146 sidor + annonser. Original klotband. (#147556) | 100:- |
| Marinkalender 1946.. Årgång 9. Utgiven av Föreningen Sveriges flotta. Illustrerad. Sthlm 1945. 228 sidor. Original klotband. (#108002) | 100:- |
| Marinkalender 1971.. Årgång 34. Utgiven av Föreningen Sveriges flotta. Illustrerad. Sthlm 1970. 315 sidor. Original klotband. (#127104) | 75:- |
| Marinkalender 1975/76.. Årgång 38/39. Utgiven av Föreningen Sveriges flotta. Illustrerad. Sthlm 1975. 338 sidor. Original klotband. (#127105) | 75:- |
| Marinkalender 1979/80.. Årgång 42/43. Utgiven av Föreningen Sveriges flotta. Illustrerad. Sthlm 1979. 333 sidor. Original klotband. (#127106) | 75:- |
| Marinkalender 1982.. Årgång 44. Utgiven av Föreningen Sveriges flotta. Illustrerad. Sthlm 1981. 369 sidor. Original klotband. (#127107) | 75:- |
| McNab, Chris Military Vehicles.. Illustr. London 2004. 320 pages. Hardcover in dustjacket. (#164556) | 200:- |
| Meddelanden från Krigsarkivet VIII.. Sthlm 1981. 135 sidor. Original linneband. Innehåller i huvudsak krigsarkivets historia av Bertil Broomé. (#70186) | 135:- |
| Meddelanden från Krigsarkivet XI:1-2.. Beståndsöversikt Krigsarkivet Del 1 Band 1-2. Sthlm 1987. 734 sidor. Original linneband. 2 volymer. (#70185) | 250:- |
| Meddelanden från Kungl Krigsarkivet VI.. Illustr. Sth 1973. 158 sidor. Original linneband. (#15746) | 85:- |
| Mettler, Eric Oberst Johannes Wieland 1791-1832.. Ein Baumeister am eidengenössischen Wehrwesen. Diss. Bern 1944. 274 pages. Softcover. Stamped. (#112377) | 125:- |
| Meyerhöffer, Alf Svensk krigsmakt vid rymd- och kärnvapenkrig.. Folkförsvarets förlag 1959. 172 sidor + annonser. Häftad. Lite fula omslag. Lite bläckförstrykningar. (#85225) | 100:- |
| Meyerson, Åke Läderkanonen från Tidö i Livrustkammaren.. Illustr. Sth 1938. 81 pp + XI planscher. Häftad. (#15754) | 125:- |
| Militärkalendern 1916.. Elfte årgången. Illustrerad. Uppsala & Stockholm 1915. 239 sidor. Original pappband. (#126652) | 145:- |
| Miller, David The Illustrated Dictionary of Tanks of the World.. From World War I to the Present Day. Profusely illustr. London 2004. 480 pages. Softcover. (#164554) | 150:- |
| Navy and Army Illustrated VII.. No. 86, Sept. 24th 1898 - No. 100, Dec. 31st 1898. A Magazine Descriptive and Illustrative of Everyday Life in the Defensive Service of the British Empire. Edited by Commander Charles N. Robinson. London 1898. 376 pages. Folio. Original decorated cloth, slightly worn at head of spine. (#157043) | 400:- |
| Neutrality and Defence: The Swedish Experience.. Revue Internationale d'Histoire Militaire no 57. Sth 1984. 216 pages. Soft covers. (#15732) | 160:- |
| Nevéus, Torgny Ett betryggande försvar.. Värnplikten och arméorganisationen i svensk politik 1880-1885. Aa Upps. 1965. 374 sidor. Häftad. (#3661) | 145:- |
| Nilsson, Sven A. På väg mot militärstaten.. Krigsbefälets etablering i den äldre Vasatidens Sverige. Upps. 1989. 173 sidor. Häftad. (#9167) | 120:- |
| Norberg, Erik Guide to Military Archives.. Illustr. No place, no date (Sthlm 1989?). V, 200 pages. Original linen binding. (#87647) | 200:- |
| Nordens garnisonsstäder.. Slutrapport från ett forskningsprojekt. Red. Gunnar Artéus. Illustr. Sth 1997. 228 sidor. Häftad. (#39846) | 160:- |
| Nordisk kultur XII B Vapen.. Illustr. Sth 1943. 203 sidor. Häftad. (#15753) | 350:- |
| Norrbottens och Västerbottens fotfolk.. Minnesskrift... Illustr. Sth 1924. 250 pp + karta i ficka. (#36748) | 295:- |
| Norrlands försvar.. Årsskrift utgiven av Föreningen för Norrlands fasta försvar 1935. Illustrerad. Sthlm 1935. 149 sidor. Häftad. (#143384) | 120:- |
| Nygren, Rolf Disciplin, kritikrätt och rättssäkerhet.. Studier kring militieombudsmannaämbetets (MO) doktrin- och tillkomsthistoria 1901-1915. Aa. Upps 1977. 256 sidor. Häftad. (#7966) | 100:- |
| Officer 1938.. En Karlbergskurs under fem årtionden. Illustr. Kristianstad 1983. 436 pp. Inb. (#15736) | 125:- |
| Officer 43.. En Karlbergskurs under fem decennier. Red. Curt Ekholm m.fl. Illustrerad. 1993. 330 sidor. Original pappband. (#68504) | 150:- |
| Officerskursen vid Kungl Krigsskolan 1934-1936.. Minnesskrift vid 50-årsjubileet 1986. Illustrerad. 166 sidor. Häftad. (#151667) | 130:- |
| Olsson, Pär Axel Skånska herreborgar.. Ur synpunkten av de fortifikatoriska anordningarnas betydelse för arkitekturen. Illustr. Aa Lund 1922. 258 sidor. Häftad. (#17774) | 175:- |
| Ossbahr, Carl Patric Det svenska riksförsvaret.. Ett inlägg och ett principförslag. Sthlm 1936. 74 sidor + utvikbar bilaga. Häftad. (#101084) | 135:- |
| Palme, Sven Ulric Stockholms krigshistoria.. Illustr. Sth 1964. 96 sidor. Pocket. (#15836) | 100:- |
| Petri, Gustaf m.fl. Kungl. Första livgrenadjärregementets historia I-VI.. Från äldsta tider till 1928. Illustrerad. Sthlm 1926-1953. 467 + 499 + 551 + 592 + 449 + 215 sidor + kartor. Inbundna i 6 röda halvfranska band, något blekta ryggar. (#15296) | 3000:- |
| Planting-Gyllenbåga, G.H.W. Norske krigare under svenska fanor.. Sthlm 1901. 64 sidor. Häftad. Nött rygg. (#87101) | 150:- |
| Planting-Gyllenbåga, G.H.W. Trondhjems rytteriregemente. Lålands och Falsters prestdragoner.. Några anteckningar om tvenne af norrmän och danskar uppsatta regementen i svensk tjänst. Sth 1900. 85 sidor. Häftad. Nött rygg. (#15739) | 150:- |
| P.M. om Fält-tjenstens öfvande inom Fjerde Militär-Districtet.. Upprättad af dess Befälhafvare År 1836. Sthlm 1837. xii,231 sidor + 4 planscher. Litet format. I nyare pergamentband. (#149457) | 450:- |
| Polacksbacken.. En gammal lägerplats. Huvudred. Curt W. Helmfrid. Illustr. Upps. 1982. XII, 395 sidor. Inbunden. (#32112) | 250:- |
| Preston, Antony Destroyers.. Illustrated. London 1977. 224 pages. 4:o. Original cloth. Dust jacket. (#147957) | 200:- |
| Raab, Hugo Kort sammanfattning af de vigtigaste bestämmelserna. rörande Arméns organisation. Till ledning för undervisningen i militärskolorna. Sth 1870. 123 pp. (#15697) | 125:- |
| Reglemente för marinen II.. Sjötjänstgöringen. 1909 års upplaga. Sthlm 1909. xii, 550, 111 sidor. Häftad. Stämpl. (#104984) | 150:- |
| Reinhardt, G.C. & Kintner, W.R. Atomvapnen och landkriget.. Sthlm 1955. 267 sidor + planscher. Med främre omslag i klotryggsband. Militärlitteraturföreningen 210. (#101304) | 150:- |
| Revue Internationale d'Histoire Militaire.. Tables et index (1939-1990). Bruxelles 1991. 156 pages. Softcover. (#127951) | 140:- |
| Revue Internationale d'Histoire Militaire 37:1-3.. Paris 1976-77. 89 + 81 + 103 pages + tables. Softcovers. 3 parts. (#127957) | 150:- |
| Revue Internationale d'Histoire Militaire 38.. Tokyo 1978. 247 pages. Softcover. (#127931) | 150:- |
| Revue Internationale d'Histoire Militaire 39.. Illustr. Rome 1978. 332 pages. Softcover. (#127933) | 160:- |
| Revue Internationale d'Histoire Militaire 41.. Paris 1979. 280 pages. Softcover. (#127938) | 150:- |
| Revue Internationale d'Histoire Militaire 42.. Tel Aviv 1979. 223 pages. Softcover. (#127939) | 150:- |
| Revue Internationale d'Histoire Militaire 43.. Illustr. Potsdam 1979. 296 pages. Softcover. (#127940) | 160:- |
| Revue Internationale d'Histoire Militaire 45.. Vienne 1980. 200 pages. Softcover. (#127942) | 150:- |
| Revue Internationale d'Histoire Militaire 46.. Ankara 1980. 298 pages. Softcover. (#127944) | 160:- |
| Revue Internationale d'Histoire Militaire 47.. Bucarest 1980. 212 pages. Softcover. (#127945) | 150:- |
| Revue Internationale d'Histoire Militaire 49.. Paris 1980. 191 pages. Softcover. (#127947) | 140:- |
| Revue Internationale d'Histoire Militaire 51.. Ottawa 1982. 355 pages. Softcover. (#127949) | 160:- |
| Revue Internationale d'Histoire Militaire 69.. Washington, DC 1990. 449 pages. Softcover. (#127950) | 175:- |
| Revue Internationale d'Histoire Militaire 77.. Bucarest 1992. 264 pages. Softcover. (#127955) | 150:- |
| [Ribbing] Krigshistoriska studier.. Tillägnade Olof Ribbing av vänner och medarbetare vid Försvarsstabens krigshistoriska avdelning. Illustrerad. Sthlm 1950. 144 sidor. Häftad. (#138780) | 170:- |
| Rietz, Birger En gammal Wendists anteckningar och minnen.. Illustr. Malmö 1936. 416 sidor. Häftad. (#15319) | 125:- |
| Rocolle, Pierre Paul François Marie 2000 ans de fortification française I-II.. I. [Texte]. II. Croquis, Bibliographie, Index. Charles-Lavauzelle 1973. 365 + 262 pages. 4:o. Softcovers. 2 vols. in slip-case. (#108673) | 1500:- |
| [Roskvist, Herman] Kavalleristminnen.. Av f. värnpliktige livdragonen n:r 64/1896. Sthlm 1961. 80 sidor. Häftad. (#96868) | 100:- |
| Royse, M.W. Aerial Bombardment. and the International Regulation of Warfare. Diss. New York 1928. XV, 256 pages. Softcover. Very good condition. (#157617) | 750:- |
| Rullor öfver svenska krigsmagten till lands och sjös. innefattande officerare, civilmilitär personal af officers värdighet och civilpersonal jemte utdrag ur Norges statskalender rörande arméen och marinen 1885. Sth 1885. 268 pp. Nött ex. (#12830) | 85:- |
| Rullor öfver svenska krigsmagten till lands och sjös. innefattande officerare, civilmilitär personal af officers värdighet och civilpersonal jemte utdrag ur Norges statskalender rörande armén och marinen 1887. Sth 1887. 278 pp. Nött ex. (#12821) | 85:- |
| Rullor öfver svenska krigsmagten till lands och sjös. innefattande officerare, civilmilitär personal af officers värdighet och civilpersonal jämte utdrag ur Norges statskalender rörande arméen och marinen 1892. Sth 1892. 298 pp. Hårda pärmar. (#12823) | 125:- |
| Rullor öfver svenska krigsmagten till lands och sjös. innefattande officers- och civil-personalen samt utdrag ur Norges stats-kalender rörande armén och marinen 1876. Sthlm 1876. 251 sidor. Samtida halvfranskt band. (#12822) | 250:- |
| Rundberg, Arvid Upp periskop.. En bok om det svenska ubåtsvapnet. Illustrerad. Sthlm 1963. 108 sidor. Original pappband. (#133931) | 150:- |
| Sahlén, Gösta & Linnell, Carl-Gustaf Motstånd mot stormakt.. Fakta kontra slagord i försvarsfrågan. Sthlm 1950. 212 sidor. Häftad. (#130733) | 140:- |
| Sakliga uttalanden i försvarsfrågan.. Sjömilitära myndigheters, Kungl. Kommerskollegii samt vissa andra institutioers yttranden i sammandrag över 1930 års försvarskommissions betänkande. Sthlm 1936. 139 sidor. Häftad. (#101109) | 145:- |
| Samling af Författningar, Kongl Bref, Generalorder m.m.. rörande Landtförsvaret, utgifna under år 1883-85. Sthlm 1883-85. xxxii, 243 + xxix, 199 + xxxiv, 245 sidor + tabeller. Inbundna i ett samtida skinnryggsband. (#143378) | 250:- |
| Samling af gällande författningar. rörande arméen, dess styrelse och förvaltning. I. Titeln: Arméens Styrelse. Utg. C.D. Forsberg & G.M. Stiernswärd. Sth 1845. (#15834) | 85:- |
| Samuelsson, Gunnar Lantvärnet 1808-09.. Aa Upps. 1944. 450 sidor. Häftad. Stämpel. (#3150) | 200:- |
| Schorr, Daniel A. & Höglund, Lars-Eric Swedish Colors and Standards of the Great Northern War 1700-1721.. 2nd revised edition. Illustr. Karlstad 1994. 52 pages. 4:o. Staple bound. (#15329) | 150:- |
| Schüttel, Lothar Fallskärmstrupper och luftinfanteri.. Sthlm 1938. 74 sidor. Häftad. (#130667) | 100:- |
| Shaw, Robert L. Fighter Combat.. Tactics and Maneuvering. Illustrated. Annapolis 1986. xx, 428 pages. Original cloth. Dust jacket. (#135401) | 200:- |
| Sjöberg, Alfred Underdånigt förslag till inkvarteringsordning för arméns personal.. På grund af Kungl. Maj:ts den 26. februari 1904 gifna nåd. uppdrag. Sthlm 1904. 50 sidor. Häftad. Tryckta originalomslag. (#109404) | 150:- |
| Sjöstrand, Wilhelm Grunddragen av den militära undervisningens uppkomst- och utvecklingshistoria i Sverige till år 1792.. Aa. Uppsala 1941. 606 sidor. Häftad. Stämpel. (#43778) | 170:- |
| Smith, G.A. Truppofficeren.. Några anteckningar. Sthlm 1923. 208 sidor. Häftad. Genomgående fläck i nedre hörnet. (#124840) | 80:- |
| Sprengtporten, J.W. Om Stockholms befästande.. Sthlm 1860. 15 sidor. Häftad utan omslag. Lagerfläckat ex. (#124030) | 120:- |
| Stadganden rörande Calmar Regemente.. (Omslagstitel). Stadganden rörande Rotehållaren och Soldaten wid Indelta Infanteri-regemente. Andra Afdelningen. 14:de Artikeln. Calmar Regemente. Sthlm 1844. 40 sidor. Häftad. Tryckta originalomslag. Så när som på smärre fuktfläck i marginalen, ett som nytt ex. (#94512) | 175:- |
| Starck, Magnus Allmän sjökrigshistoria 1930-1945 1-2.. Marinlitteraturföreningen 1971-72. 388 + 540 sidor + planscher. Original klotband. 2 volymer. (#85216) | 375:- |
| Stenbeck, John Luftkrigföringens mål och medel.. Illustr. Sthlm 1935. 162 sidor. Häftad. (#130661) | 100:- |
| Stewart, Graeme Tysta hjältar.. Sthlm 1997. 206 sidor + planscher. Förlagsband i skyddsomslag. "En dokumentär om SAS-styrkan ..." (#110396) | 160:- |
| Svea trängregemente.. Studier kring trängförbandet i Linköping. Bidrag av B. Kjellander, G. Göransson m.fl. Illustr. Sth 1985. 318 sidor. Original klotband. (#15692) | 200:- |
| Svenska arméens anciennetets-, tour- och rang-rulla.. År 1842. Sthlm 1842. (6), 172 sidor. Samtida skinnryggsband, något nött. (#12831) | 350:- |
| Svenska arméns rulla. innefattande officerare, civilmilitär personal av officers tjänsteställning och civilpersonal samt utdrag ur svenska marinens rulla m.m. 1910. Sthlm 1910. 394 sidor. Hårda pärmar. Fuktfläck i nedre marginalen. Sidorna 295 - 322 med uniformsavbildningar. (#134140) | 175:- |
| Svenska arméns rulla. innefattande officerare, civilmilitär personal av officers tjänsteställning och civilpersonal samt utdrag ur svenska marinens rulla m.m. 1926. Sth 1926. 530 pp. Hårda pärmar. (#12833) | 150:- |
| Svenska försvarsväsendets rulla 1947.. Omfattande armén m.m. Sth 1947. 811 sidor. Original klotryggsband. (#126650) | 150:- |
| Svenska försvarsväsendets rulla 1968.. Utarbetad inom försvarsdepartementet. Sthlm 1968. 894 sidor. Original klotryggsband. (#150382) | 150:- |
| Svensk officersmatrikel I.. Generalitetet, generalstaben och infanteriet. Utgiven av Severin Hallberg. Sthlm 1921. 534 sidor. Häftad. (#127467) | 175:- |
| Svenskt lantförsvar från medeltid till nutid i Armémuseum.. Under redaktion av Th. Jakobsson. Illustr. Malmö 1946. 412 sidor. Stort format. Original linneband. (#112166) | 1500:- |
| Sveriges försvar enligt 1942 års femårsplan.. Sthlm 1942. 163 sidor. Häftad. (#130806) | 100:- |
| Sveriges försvar enligt 1942 års femårsplan.. Sthlm 1942. 163 sidor. Häftad. Främre omslaget delvis loss. (#140483) | 75:- |
| Södermanlands regemente.. Historier. Sammanställda av Evert Wahlberg. Strängnäs 1994. 100 sidor. Häftad. (#103303) | 100:- |
| Taube, Gurli Svensk regementshistorisk bibliografi.. Upps. 1949. 128 pp. Häftad. Osprättad. (#21050) | 200:- |
| The Swedish Armed Forces and Foreign Influences 1870-1945.. Ed. Göran Rystad. Sthlm 1992. 95 pages. Softcover. (#64780) | 110:- |
| The Swedish Armed Forces and Foreign Influences 1870-1945.. Editor Göran Rystad. Militärhistoriska förlaget 1992. 95 sidor. Häftad. (#85624) | 140:- |
| Thulberg, Per Krigsmaktens högsta ledning 1895-1920.. Från konungslig makt till parlamentarisk kontroll och professionell ledning. Militärhistoriska förlaget 1987. 75 sidor. Häftad. (#171260) | 120:- |
| Tingsten, Lars Huvuddragen av medeltidens samt nya och nyare tidens krigskonst.. Sthlm 1928. 300 sidor. Häftad. (#58419) | 160:- |
| Tingsten, Lars Hågkomster.. Sthlm 1938. 404 sidor + planscher. Häftad. (#91640) | 145:- |
| Tiselius, Elias Hugo Raab.. Banbrytaren för vår värnpliktsarmé. Sth 1953. 154 sid. Häftad. (#57815) | 110:- |
| Tofte, Ørnulf Spanaren.. Övervakning för rikets säkerhet. Övers. Hans Dahlberg Sthlm 1988. 211 sidor. Original klotband. (#170072) | 150:- |
| Tränghistoria under 1900-talet, 1.. 2001. Stort format. Häftad. (#130987) | 150:- |
| Tränghistoria under 1900-talet, 3.. 1999. Stort format. Häftad. (#130994) | 150:- |
| Underdånigt förslag till förbättrad härordning,. utarbetadt inom Generalstaben enligt nådig befallning den 25. juni 1892. Sthlm 1892. xii, 350 sidor + karta. Klotband. Försättsblad saknas. (#135455) | 250:- |
| Underdånigt förslag till ny härordning jämte öfvergångsförslag.. Utarbetadt inom Generalstaben enligt uppdrag af herr Statsrådet och Chefen för Kongl. Landtförsvarsdepartementet. Sthlm 1900. xvi, 165, 113 sidor + karta. Klotband. (#135456) | 250:- |
| Underdånigt yttrande. öfver inom Generalstaben utarbetadt Förslag till Grunder för ny Härordning, afgifvet den 14. April 1874 af dertill i nåder förordnade komiterade. Sth 1874. 88 + XXXIII pp + bilagor samt utvikbar karta. Söndrigt ex. (#15833) | 85:- |
| Utdrag ur svenska försvarsväsendets rulla 1955. omfattande armén m.m. Sth 1955. 874 pp. Inb. (#12842) | 125:- |
| Wahlgren, Åke Kriget till lands.. Illustrerad. Sthlm 1946. 154 sidor. Häftad. (#130802) | 110:- |
| Wallberg, Evabritta Rikets säkerhet.. Försvarssekretessen i ett historiskt perspektiv. Krigsarkivet, Sthlm 2001. 104 sidor. Häftad. (#133335) | 100:- |
| Wallengren, Orvar Krig eller fred?. Sthlm 1932. 245 sidor. Häftad. (#132859) | 110:- |
| van Bergh, Hendrik Genosse Feind.. Unveröffentlichte Dokumente über dei Rote Armee. Bonn 1962. 156 pages + plates. Soft covers. (#95052) | 120:- |
| Warner, Oliver Berömda sjöslag.. Illustrerad. Forums färgpocket 1973. 160 sidor. Pocket. (#34525) | 100:- |
| Wavell, Archibald Fältherrekonst.. Högre befälhavares egenskaper. Sthlm 1941. 59 sidor. Häftad. (#130674) | 110:- |
| Wennström, Thorsten Kungl. Krigsakademien och Kungl. Krigshögskolan åren 1792-1935.. Personhistoriska uppgifter. Illustrerad. Sthlm 1936. 373 sidor. Original linneband. (#131047) | 250:- |
| Widén, Albin Underbefälets historia.. Minnesskrift. Illustr. Sth 1938. 416 sidor. Häftad. (#15724) | 125:- |
| Wijkander, Th. Öfversigt af svenska militär-förvaltningen.. Jemte grunddragen af den norrska, i hvad som rörere krigsmakten till lands, på nådigste befallning utarbetad. Sth 1861. 268 sidor + 2 utvikbara bilagor. Halvfranskt band. Interfolierad med blanka blad med en hel del gamla anteckningar. (#13814) | 350:- |
| Wilson, Charles (Lord Moran) Modets anatomi.. Sthlm 1958. 206 sidor. Häftad. (#130672) | 140:- |
| von Paykull, L.G. Anteckningar om Sveriges försvarsväsende,. i anledning af sednaste framställda olika arméorganisations-förslag. Göteborg 1871. 80 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. Fint ex. (#124336) | 175:- |
| Vårt försvar 1912.. Tidskrift utgifven af Allmänna försvarsföreningen och Föreningen för befrämjande af Norrlands fasta försvar. Illustrerad. 159 sidor. Häftad. (#69369) | 100:- |
| Vårt försvar 1914.. Tidskrift utgifven af Allmänna försvarsföreningen och Föreningen för befrämjande af Norrlands fasta försvar. Illustrerad. 192 sidor. Häftad. Övre och nedre delen av ryggen skadade. (#127152) | 75:- |
| Åsard, Birger Generalmajor Anders Fredrik Centervall.. Kustartilleriets skapare. Illustr. Sth 1962. 234 pp. (#29940) | 125:- |
| Åstrand, John Huvuddragen av krigsförplägnadstjänstens utveckling.. Sthlm 1927. 274 sidor. Häftad. (#130798) | 140:- |
| Örlogsflottan i bild och ord.. Red. M. Östberg och T. Sahlin. Illustr. Sthlm 1934. 80 sidor. Häftad. Fint ex. (#101124) | 200:- |
| Örlogsliv.. Minnen från ungdomsresor med svenska flottans segelfartyg och de första officersåren i Karlskrona 1885-1896. Illustr. Sthlm 1943. 311 sidor + färgplanscher. 4:o. Originallinneband. (#106014) | 350:- |
| Örnberg, Arthur Sjökrigets medel och mål på grundval av världskrigets erfarenheter.. Sthlm 1925. 157 sidor. Häftad. Militärlitteraturföreningen 143. (#101326) | 100:- |
| Östergötlands västra Landstormsförbund.. Linköpings försvarsområdes befälsutbildningsförbund. Minnesskrift 1919-1944. Illustrerad. Link. 1944. 70 sidor. Häftad. Namnteckning. (#135652) | 150:- |
| Österman, Hugo Frihet och försvar.. Ett kvarts sekel ur mitt liv. Sthlm 1967. 224 sidor + karta. Originalklotband. (#49238) | 115:- |
| Redins Antikvariat | E-mail: books@redins.se | Top of page | Back to home page |