Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

Abelin, Harald Ryttartorpet vid Kungl Andra Livgrenadjärregementet.. Illustrerad. Linköping 1927. 44 sidor. Häftad. Tryckta originalomslag. (#96697)170:-
Arosenius, E. Yrkesväxlingen från en generation till en annan. inom ett utvalt svensk landsbygdsområde (Motala fögderi). Lund 1937. 56 sidor. Häftad. (#133080)100:-
Beckman, K. Östergötlands Enskilda Bank 1837-1912.. Illustrerad. Linköping 1912. 205 sidor + porträtt, sedelavbildningar och diagram. Stort format. Häftad. Fint skick. (#16838)300:-
Bengtsson, Charles En bok om gamla Vadstena.. Några blad ur en stads historia. Illustr. Vadstena 1921. 255 sidor. Häftad. (#162753)200:-
Bengtsson, Charles En bok om gamla Vadstena.. Några blad ur en stads historia. Illustr. Vadstena 1921. 255 sidor. Häftad. Något nött. (#128608)175:-
Bergman, Sven Seklernas Vadstena.. Illustr. Vadstena 1955. 543 sidor. Original linneband. (#14687)250:-
Bergsten, Karl Erik Isälvsfält kring norra Vättern.. Fysisk-geografiska studier. Akad. avh. Lund 1943. 246 sidor + kartor och diagram. Tillsammans med: Samme, Östergötlands bergslag. En geografisk studie. Lund 1946. 254 sidor. Inbundna i ett halvklotband. (#127163)400:-
Broman, Jacob Gabriel Axel Om Skärkinds Socken i Östergöthland.. Akademisk Afhandling, praeses Joh. Henr. Schröder. Upsala 1851. (4), 20 sidor + plansch. Häftad. Oskuren med tryckta originalomslag, varav det främre loss och skadat. Namnteckning. (#96677)200:-
Cnattingius, Bengt Norsholm.. Kulturhistoriska studier kring en gårds öden. Illustrerad. Linköping 1947. 237 sidor. Original klotryggsband. (#115066)250:-
Dahlquist, Sixten Jord, vatten och människor i Vreta socken.. En inblick i det ekonomiska livets historia därstädes. Illustr. Linköping 1975. 103 sidor. Förlagsband. (#150524)125:-
Dahlstein, Herman Konsthistoriska anteckningar om Varnhems kyrka.. Akademisk afhandling, Upsala 1874. (4), 36 sidor. Häftad. Tagen ur band. (#110880)150:-
Danielson, Hilda Stycken ur Norrköpings stads historia I.. Ett bidrag till kännedom om hembygden. Illustrerad. Sthlm 1917. 264 sidor. Klotband. (#93553)250:-
Erixon, Sigurd Byar, gårdar och hus under Bjärka-Säby.. Redigerad och kommenterad av Göran Rosander. Illustr. Sth 1984. 170 sidor. Häftad. (#31981)95:-
Filén, Thure En bok om Ydre.. Tranås 1950. 160 sidor. Häftad. (#114081)150:-
Fogelberg, Torbjörn Godsägare Oscar Ekman på Bjärka-Säby.. Människor, miljöer och tankar kring en stor svensk donator. Illustrerad. Göteborg 1995. 534 sidor. Original klotband. (#74036)250:-
Från Sommabygd till Vätterstrand 3-7.. Red. Ejnar Hedkvist, Elis Kågén och Alfr. Rydén. Illustrerad. Tranås hembygdsgille 1948-1966. Inbundna med främre omslagen i 2 klotband. (#135225)750:-
Genberg, Erik Östergötlands flora.. Lund 1977. 216 sidor. Original pappband. (#130691)150:-
Gottlieb, Björn Från det gamla Husbyfjöl och trakten däromkring.. Kulturhistoriska anteckningar. Illustrerad. Lidingö 1944. 274 sidor. Häftad. (#77035)250:-
Gottlieb, Björn Från det gamla Husbyfjöl och trakten däromkring.. Kulturhistoriska anteckningar. Illustrerad. Lidingö 1944. 274 sidor. Tillsammans med: Samme, Ur östgötakrönikan. Lidingö 1949. 292 sidor. Inbundna i ett halvklotband. (#127162)400:-
Hamnbron och hamnutvecklingen i Norrköping.. Minnesskrift med anledning af hamnbrons öppnande för allmän trafik den 4 december 1915. Illustr. 266 sid. + utvikbar plansch. 4:o. (#39802)210:-
Hantverk och manufakturer i Linköping.. Ur näringsidkarnas verksamhet och föreningsliv. Minnesskrift utgiven av Linköpings fabriks- och hantverksförening vid dess 75-årsjubileum 1940. 404 sidor + tabell. Original linneband. Nr 55 av 100 numrerade exemplar. Illustrerad. Linköping 1940. 390 sidor + bilagor. Originalklotband. (#114167)250:-
Hassler, Ove Vadstena och Omberg i andras ögon.. Illustr. Sthlm 1980. 156 sidor. Häftad. (#60465)140:-
Hederström, Hans Näsby Socken i Östergötland,. Beskrifven år 1755. Nytryck, Lund 1917. 63 sidor. Häftad. Några få blyertsunderstrykningar. Namnteckningar på omslaget. (#133015)120:-
Helmfrid, Björn Ståthöga.. Bönder och herrskapsfolk på en östgötagård. Illustrerad. Linköping 1952. 506 sidor + planscher. Häftad. (#118917)250:-
Helmfrid, Staffan Östergötland "Västanstång".. Studien über die ältere Agrarlandschaft und ihre Genese. Illustr. Diss. Sthlm 1962. 277 pages + folding maps. Softcover. (#60749)200:-
Hovstadius, Barbro Brudkronor i Linköpings stift.. Förvärv, form och tillverkning intill år 1800. Illustr. Sth 1976. 300 pp. Nord. mus. handl. 87. (#13751)125:-
Kaliff, Anders Arkeologi i Östergötland.. Scener ur ett landskaps förhistoria. Illustr. Upps. 1999. 163 sidor. Häftad. (#89517)150:-
Kindberg, N.C. Tillägg till Östgöta flora,. innehållande förteckning öfver Östergötlands fanerogamer och ormbunkar jemte uppgifter öfver deras vexeställen. Linköping 1868. (6), 110 sidor. Nyare klotband. (#149270)250:-
Kindberg, N.C. Östgöta flora.. Beskrifning öfver Östergötlands fanerogamer och ormbunkar. Fjärde upplagan. Sthlm 1901. 326 sidor. Nyare klotband. (#149268)200:-
Kraft, Salomon & Lindberg, Folke Linköpings historia I-II:1-2.. I. Utvecklingen till 1567. II:1-2: Tiden 1567-1862. Illustr. Uppsala 1946. 340 + 722 sidor. Häftade. 2 volymer. (#14675)250:-
Kraft, Salomon & Lindberg, Folke Linköpings historia I-II:1-2.. I. Utvecklingen till 1567. II:1-2: Tiden 1567-1862. Illustr. Uppsala 1946. 340 + 722 sidor. Original halvklotband. 3 volymer. (#130202)400:-
Kring vår gamla skola.. Linköpings läroverkspojkar berättar. Linköping 1968. 171 sidor. Häftad. (#150997)100:-
Kugelberg, Arvid Gamla Linköpingsgårdar.. Illustrerad. Linköping 1943. 232 sidor. Klotband. (#130743)400:-
Källström, Olle Medeltida kyrksilver från Östergötland förlorat genom Gustav Vasas reduktion år 1540.. Sthlm 1935. 168 sidor. Häftad. (#7463)150:-
Landshövdingskorna på Linköpings slott under ett sekel.. Utgiven till förmån för de blinda i Östergötland. Linköping 1955. 99 sidor + planscher. Stort format. Häftad. (#132818)200:-
Linköping.. [Album med 15 fotografier från Linköping] utgivet av P.M. Sahlströms Bokhandel utan år (ca. 1900). Häftad. (#133017)150:-
Linköpingsbygden.. Illustrerad. Link. 1987. 592 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Avslutar serien Linköpings historia. (#138727)175:-
Lundberg, A.V. Vadstena, Omberg och Alvastra.. Anteckningar. Ny upplaga. Illustr. Vadstena 1909. 138 sidor. Häftad. (#128528)150:-
Lundberg, Erik, Thäberg, Carl-Th. & Westlund, Per-Olov Vadstena slott.. En bilderbok tillägnad Gerda Boëthius. Rikt illustr. Sth 1940. 159 sidor. Häftad. Stort format. (#36737)200:-
Malmberg, Arne Linköping därute på slätten.. Illustrationer av Lars Guth. Sthlm 1968. 204 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#102514)150:-
Marks von Würtemberg, Robert Min barndoms Linköping.. Illustrerad. Linköping 1955. 105 sidor. Häftad. (#170990)120:-
Montgomery, Louise Saga och sanning om Sankt Anna och Skällvik.. Illustr. Söderköping 1971. 333 sidor. Original klotband i skyddsomslag. (#131043)400:-
Motala 100 år.. Motala historia utgiven av Motala kommun. Illustrerad. Motala 1981. 253 sidor. Original pappband. (#112816)150:-
Motalabygd 1972-2001.. Årsskrift för Motala Musei- och Hembygdsförening. 30 häften. 1972 = Årgång 10. (#156138)450:-
Mörby och Viby byars minnesböcker.. Utgivna med inledning och förklaringar av Sigurd Erixon. Sth 1944. XLVI, 220 sidor + utvikbara kartor. Enkelt men rejält klotryggsband. (#123590)200:-
Mörby och Viby byars minnesböcker.. Utgivna med inledning och förklaringar av Sigurd Erixon. Sth 1944. XLVI, 220 sidor + utvikbara kartor. Häftad. (#32247)165:-
Mörby och Viby byars minnesböcker.. Utgivna med inledning och förklaringar av Sigurd Erixon. Sth 1944. XLVI, 220 sidor + utvikbara kartor. Häftad. Nött. Stämpl. (#100971)125:-
Nisbeth, Åke Slott och herresäten i Sverige.. Östergötland I-II. Illustrerad. Allhem 1971. 428 + 360 sidor. Imiterat skinnband. Med skyddsomslag i kassett. 2 volymer. (#172516)600:-
Norbeck, Anna Minnen från Gräfsten.. Sthlm 1971. 20 sidor. Häftad. (#109163)100:-
Norberg, Lars Framtidens Östergötland.. Frågor kring Östergötlamd av år 2010. Linköping 1987. 168 sidor. Häftad. (#76418)120:-
Nordén, Arthur Norrköpings äldre teatrar [1-2].. [1]: 1700-talets teatrar. [2]: Saltängsteatern 1798-1850. Illustrerade. Norrk. 1955-57. 244 + 346 sidor. Häftade. 2 volymer. (#72794)300:-
Nordenskjöld, Carl Erik, Sjögren, Arvid m.fl. Misterhults socken - den är vår hembygd.. Hembygdsbok för Misterhults skolor. Illustr. Linköping 1947. 270 sidor + karta. Häftad. Ett av 700 ex. tryckta för namngiven ägare. (#24357)250:-
Norrköpings historia 1-6.. Utgiven av Norrköpings stads historiekommitté under redaktion av Björn Helmfrid m.fl. Illustrerad. Sthlm 1965-76. Förlagets halvfranska band. 6 volymer. Fin uppsättning. Behandlar Forntiden - 1970. (#114934)2000:-
Näsström, Gustaf Det gamla Medevi.. Kulturhistoriska anteckningar. Illustrerad. Sthlm 1928. 286 sidor. Klotryggsband. (#114084)200:-
Odencrantz, Joh. Fr. Försök till Beskrifning öfver Wårdsbergs Socken i Östergöthland,. Med en Tabell öfver Hemmanens Ågorymder, förmoner och onera; ... Linköping 1815. (2), 84 sidor + utvikbar tabell. Samtida pappband. Tabellen med 3 cm reva, i övrigt ett mycket fint ex. Östgötha Kongl. Hushålls-sällkapes handlingar 1815. Andra häftet. (#132282)1500:-
Olsén, Pär Norrköpingstraktens fornminnen.. Illustrerad. Sthlm 1945. 174 sidor. Häftad. Dedikation. Särtryck ur Norrköpings historia. (#17283)135:-
Pallin, And. Östergötland.. Utgiven av Svenska turistföreningen. Med 57 illustrationer, 4 kartor och 3 stadsplaner. Sthlm 1916. xii, 246 sidor + kartor. Original klotband. Stämpel. Svenska turistföreningens resehandböcker XXIII. (#136113)125:-
Pettersson, Karl-Henrik Groveda.. Om en bondgårds ekonomiska historia 1786-1950. Illustr. Sthlm 2003. 255 sidor. Originalpappband. (#92590)175:-
[Pontin, Erik Magnus Constans] Förr och nu i Wadstena.. Vandringar och hvila sommaren 1846. Af M.C. P-n. Sthlm 1846. 261 sidor. I nött samtida halvfranskt band. En del lagerfläckar. (#110239)500:-
Pyk, C.G. Gården på slätten.. Illustrerad. Sthlm 1936. 308 sidor. Med bevarade omslag i linneband. Om Kyleberg i Östergötland. (#131041)250:-
Ragnar, Erik Kvarnarna i Mjölby.. Sthlm 1958. 50 sidor. Original klotband. (#113897)170:-
Ridderstad, Anton Historiskt, geografiskt och statistiskt lexikon öfver Östergötland I-II.. Norrköping 1875-77. (6), 416, 8 + 451, (1), 11, (1) sidor. Samtida halvfranska band. 2 volymer. (#129603)600:-
Ringborg, Edward Bidrag till Norrköpingsindustriens historia 1-2.. Anteckningar. Norrköping 1922-23. Tillsammans med: Samme, Kvarnarne i Norrköpings ström. 290 + 442 + 90 sidor. Stort format. Med bevarade främre omslag inbunden i ett halvfranskt band. (#124391)800:-
Ringborg, Edward (utg.) Konterfejer förbundna med minnen vid Norrköping och norrköpingsbygd.. Uppsala 1929. 480 sidor varav 396 med bilder. Stor format. Original skinnryggsband. Fint ex. Tryckt i 226 numrerade exemplar. (#172995)800:-
Schött, H. Östergötlands läns hushållningssällskaps historia 1-2.. Illustr. Linköping 1913 + 1914. 290 sidor + bilagor + 522 sidor + kartor. Häftade. 2 volymer. (#114189)250:-
Skänninge stads historia.. Redaktör Adolf Schück. Illustrerad. Linköping 1929. 236 sidor. Häftad. (#130371)300:-
Skänninge stads historia.. Redaktör Adolf Schück. Illustrerad. Linköping 1929. 236 sidor. Med bevarade omslag i elegant halvfranskt band. (#165081)500:-
Slaka.. En östgötasocken i ord och bild. Illustr. Linköping 1952. 220 sidor. Häftad. (#114163)120:-
SOU 1924:46 Utredning beträffande planmässig elektrifiering av landsbygden inom Östergötlands län.. Ingenjör N. Ekwalls utredninger 1. Sthlm 1924. 29 sidor + kartor. Häftad. Stämplad. (#91797)150:-
Tham, Wilh. Beskrifning öfver Linköpings län 1-2.. 1: Allmän statistik. Städer. 2: Härader och socknar. Namnförteckning. Sthlm 1854-55. (8), 1-382, (2), 383-1038, xxiii, (1) sidor. Samtida halvfranska band. Lagerfläckar. 2 volymer. Beskrifning öfver Sveriges rike 2. (#132999)900:-
Topelius, Christer Sällsamheter i Östergötland 1.. Illustr. Sthlm 1983. 343 sidor. Originalpappband. Om norra Östergötland. (#112747)145:-
Topelius, Christer Sällsamheter i Östergötland 1-2.. Illustr. Sthlm 1983-89. 343 + 354 sidor. Originalpappband. 2 volymer. (#114795)200:-
Trolle, Alice Från Östergötland.. Med illustrationer och planscher. Sthlm 1918. 232 sidor. Halvklotband. Namnteckning. (#102507)165:-
Undan glömskan.. Sommaskriverier samlade av Göran Bergengren. Illustrerad. 151 sidor. Häftad. Dedikation från "Göran". (#160543)120:-
Unnerbäck, Eyvind Vadstena slott 1545-1554.. En byggnadshistorisk undersökning. Illustr. Sthlm 1966. 197 sidor + utvikbara ritningar och planscher. Häftad. (#96215)200:-
Ur Åsbo sockens hävder 1.. Utgiven genom Åsbo hembygds- och fornminnesförening. Illustrerad. Linköping 1955. 34 sidor. Häftad. Fint ex. (#96667)125:-
Ur Åsbo sockens hävder 2.. Utgiven genom Åsbo hembygds- och fornminnesförening. Illustrerad. Linköping 1960. 30 sidor. Häftad. Fint ex. (#96668)100:-
Ur Åsbo sockens hävder 3.. Utgiven genom Åsbo hembygds- och fornminnesförening. Illustrerad. Linköping 1966. 40 sidor. Häftad. Namnteckning. Fint ex. (#96669)100:-
[Waange], Nils Larsa Mänsker å fôlk.. Sthlm 1923. 96 sidor. Halvklotband med ett lite fult främre omslag. (#148258)120:-
[Waange], Nils Larsa Mänsker å fôlk.. Sthlm 1923. 96 sidor. Häftad. Stämplar och blyertsanteckningar. (#138764)100:-
Wallin, Sigurd Gränna.. En byggnadshistorisk översikt. Illustr. Sth 1952. 38 pp. + planscher. 4:o. Häftad. Nordiska museets handl. 41. (#24565)170:-
v. Eckermann, Anna Från Båfvens stränder.. Tankar och stämningsbilder. Illustrerad. Särtryck ur Hembygden 1913. 16 sidor. Häftad. Tryckta originalomslag. Veck på främre omslaget. (#96685)125:-
Vi ser på Söderköping.. Vägvisare utgiven av Söderköpings turistrafiknämnd. Illustr. 1951. 26 sidor. Häftad. (#81163)85:-
von Gerber, Tage Falla.. En urgammal knapegård i Östergötlands skogsbygd i Torpa socken, Ydre härad. Illustrerad. Tranås 1946. 64 sidor. Häftad. (#96679)150:-
Vågman, O. Vreta kloster.. Historik jämte vägledning vid besök i Vreta klosters kyrka och dess omgifningar. Illustrerad. Sthlm 1904. 103 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. (#96043)200:-
Östergötlands läns kalender 1912.. Red. S. Snellman. Linköping 1912. (8), 50, 82, 500, 96, 140 sidor + annonser och utvikbar karta. Original klotryggsband. Liten skada på ryggen. (#131045)350:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page