| Redins Antikvariat | Allmän svensk och nordisk historia. | Back to home page |
| Ahlm, Gustaf Min hembygd i Tjust.. Minnen och sägner, hembygdspoesi, skrock, folktro och sedvänjor i gången tid. Illustrerad. Västervik 1933. 176 sidor. Häftad. (#118678) | 250:- |
| Algutsboda sockenbok I-II.. Utgiven av Algutsboda hembygdsförening 1962-70. Illustr. 499 + 436 sidor + karta. Original klotryggsband. 2 volymer. (#83767) | 450:- |
| Anderbjörk, Jan Erik Växjö konstkammare.. Illustr. Sth 1953. 40 sid. 4:o. Nordiska museets handlingar 44. (#40308) | 170:- |
| Anderek, Eric H. & Kronberg, Karl Bidrag till Älmhults historia.. Illustrerad. Växjö 1950. 203 sidor kartor. Häftad. (#103500) | 200:- |
| Areskog, Carl En bok om Öland.. Stockholm 1991. 269 sidor. Förlagsband. (#108865) | 120:- |
| Aulén, Boa & Medelius, Reine Ölands klockor.. Sanning och sägen [En bok om öländska kyrkklockors öden genom fyra hundra år]. Illustr. Borgholm 1994. 147 sidor. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag. Signerad dedikation. (#108861) | 225:- |
| Backman, Ch. Pierre Skola för skalder.. Förbundet N3 1864-1895. Kalmar 1964. 387 sidor. Häftad. Dediktation. (#89530) | 200:- |
| Bellander, Erik & Hofrén, Manne Söndagspromenaden.. En vandring runt kalmarområdets ättebackar. Kalmar 1934. 18 sidor. Häftad. Kristoffergillets Kalmarvägledningar 1. (#109766) | 75:- |
| Bergstrand-Poulsen, Elisabeth Värendsfolk.. Värendskvinnor, Värendsmän, Livets och årets festdagar. Illustrerad. Sthlm 1948. 112 sidor + planscher. Häftad. (#136116) | 125:- |
| Beskrivning till kartbladet Gränna.. Av Per Geijer m.fl. 1951. 100 sidor + 2 kartor, varav en stor, utvikbar. SGU Aa 193. (#43334) | 105:- |
| Bjurulf, Hjalmar Sandseryd.. En smålandssockens krönika genom 200 år. Illustr. Jönköping 1944. 238 sidor. Häftad. Namnteckning. (#93550) | 250:- |
| Bjurulf, Hjalmar Södra Vätterbygden.. Hembygdens natur, historia och arbetsliv i korta drag skildrade. Illustrerad. Jönköping 1927. 182 sidor + utvikbara kartor. Originalklotband. (#154635) | 140:- |
| Björkman, Rudolf Tenhults herrgård 1542-1911.. Illustrerad. Jönköping 1912. 161 sidor + utvikbar plansch. Häftad. Eventuellt saknas en karta. (#148406) | 400:- |
| Blomkvist, Nils Kalmars uppkomst och äldsta utveckling.. Tiden till 1300-talets mitt. Aa Uppsala 1978. 103 sidor + LIII sidor stencilerade noter samt kartor. 4:o. Häftad. Omtryckt i Kalmar stads historia 1. (#43951) | 135:- |
| Böhn-Jullander, Ingrid Hörle herrgård.. En bruksmiljö från 1700-talets mitt. Illustr. Aa Jönköping 1972. Stort format. Häftad. (#161256) | 225:- |
| Celander, Torsten Jönköpingsstudenter jämte rektorer åren 1864-1920.. Biografier. Jönköping 1921. 301 sidor. Klotband. (#130680) | 300:- |
| Cronqvist, Theodor Så var det då i Växjö.. Illustrerad. Växjö 1983. 165 sidor + inklistrat brev från "Gösta". Häftad. (#151038) | 120:- |
| Danielsson, Eva J.A. Göth - en småländsk folklivsskildrare.. Nässjö 1979. 54 sidor. Häftad. (#148388) | 100:- |
| Danielsson, J.M. Kumlaby kyrka och kyrkogård på Visingsö.. Historik och beskrivning. Illustr. Växjö 1929. 136 sidor. Häftad. Namnteckning på omslaget. (#20798) | 150:- |
| Den första fornminnesinventeringen i Småland.. Prästerskapets rannsakningar om gamble antiquiteter och monumenter 1667-1690. II. Kalmar län. Växjö 1941. 60 sidor. Häftad. Småländska hembygdsböcker 8. (#48669) | 150:- |
| Djurklou, Gabriel Unnarsboarnes seder och lif.. Efter Lasses i Lassaberg anteckningar. Illustr. Nytryck, Falun 1965. (10), iv, 76, (2) sidor + färgplansch och utvikbar "antavla". Häftad. (#131957) | 150:- |
| Ehrenmark, Torsten Emmaboda i våra hjärtan.. Porträtt av ett samhälle. Bilder av Ola Terje. Askild & Kärnekull 1973. 148 sidor. Stort format. Förlagsband. (#161258) | 150:- |
| Ekbæck, Anders Utförlig beskrivning över Locknevi Lovl. Församling. försedd med enkla råd, påminnelser och undervisningar vid var sina ämnen uti Lanthushållnigen m.m. Ankarsrum 1948, omtryckning av 1:a upplagan Norrköping 1828. 131 sidor + plansch. Häftad. Stämpl. Numrerad bibliofilupplaga. (#153724) | 120:- |
| En bok om Nässjö 1956.. Utg. av Nässjö folkskolors lärarkår. Illustrerad. 205 sidor. Tillskrift. Häftad. (#119051) | 145:- |
| En bok om Småland.. Utgiven av Smålands gille i Stockholm. Redigerad av Sixten Bock. Illustr. Stockholm 1943. 496 sidor. Originallinneband. (#87731) | 175:- |
| Eneström, F.J.E. Finvedsbornas seder och lif.. Med 50 afbildningar. Andra upplagan. Sth 1914. 272 sidor. Häftad. (#35051) | 170:- |
| Eneström, F.J.E. Gnosjöborna.. Deras hemslöjd, seder och lefnadssätt, skrock och vidskepelser m.m. Andra upplagan. Sth 1912. 138 sidor. Häftad. Nött rygg och omslag med reva. (#99931) | 125:- |
| Eneström, F.J.E. Gnosjöborna.. Deras hemslöjd, seder och lefnadssätt, skrock och vidskepelser m.m. Halmstad 1906. 130 sidor. Häftad. Nött rygg och omslag med fläckar. Ett hyfsat ex av första upplagan. (#21695) | 250:- |
| Ett stycke Smålandskust. - en kulturhistorisk krönika över Stranda härad. Illustr. Utg. Arne Thimerdal. Text Manne Hofrén och Thorsten Petersson. Utan år (ca 1970) Tvär 4:o. (#45366) | 150:- |
| E' wisa öm kwennfölka,. töcka söm di ä', dektad au en smaulandspöjk. Tröckt nu nyli'a (Sthlm 1898). 4 sidor. Lätt fuktrand. (#135549) | 100:- |
| [Fagerlund, Edvard] Beskrifning om Lösens och Augrums socknar i Blekinge.. Karlskrona 1865. 134 pp. Med bevarade omslag i halvklotband. Stämpel. (#21573) | 765:- |
| Från småländska glashyttor.. Kronobergsboken 1973. Illustr. 296 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#100133) | 150:- |
| Gamla prästhem i Småland och på Öland.. Ny samling minnen utgiven av Vilhelm Bexell. Lund 1955. 335 sidor. Häftad. (#119213) | 140:- |
| Gaslander, Petrus Beskrifning om Swenska Allmogens Sinnelag, Seder wid de årliga Högtider, Frierier, Bröllop, Barndop, Begrafningar, Widskeppelser, Lefnadssätt i Mat och Dryck, Klädedrägt, Sjukdomar och Läkemedel, Orternas Läge och beskaffenhet m.m.. Västbo härad, Småland. Sthlm 1982 (faksimil av originalet från 1774). (8), 68 sidor + plansch. Förlagsband. (#161085) | 125:- |
| Gavelin, Axel Grunddragen af kartbladet Loftahammars geologi.. Aa Sth (Uppsala) 1905. 92 sidor + kartor. SGU Aa 127 (#42427) | 150:- |
| Hakarps kyrkas och församlings historia.. Till 230-årsminnet av kyrkans uppbyggande. Utgiven av Ragnar Lindstam. Illustrerad. 93 sidor. Häftad. Numrerad upplaga. (#152132) | 150:- |
| Hellman, Caroline Västbo-krönika i ord och bild.. Illustr. Växjö 1944. 383 sidor. 4:o. Original halvklotband. Stämpl. Veck på försätts- och titelblad. (#137764) | 500:- |
| Hofrén, Manne Kalmar slott och museum.. Vägledning för besökande. Sthlm 1922. 75 sidor. Häftad. (#109553) | 120:- |
| Hus i Kalmar.. En beskrivning av den äldre bebyggelsen i centrumstadsdelarna. Av Leonard Eriksson, Bengt Folenius, Lars-Ingvar Larsson, Christina Thunwall. Illustr. Kalmar 1980. 91 sidor. 4:o. Häftad. (#128952) | 180:- |
| Hyltén-Cavallius, Gunnar Olof Wärend och Wirdarne I-II.. Ett försök i svensk ethnologi. Andra upplagan, utgifven af C.W. v. Sydow. Sthlm 1921-22. (8), 374, X + (8), 340, LII sidor. Häftad. 2 volymer. Omslagen lite fula och ett loss. (#172236) | 600:- |
| Hård af Segerstad, Fredrik Utkast till en flora över värnamotrakten.. Till kännedom om grönstenarnas inflytande på växternas utbredning. Värnamo 1920. 35 sidor. Klammerhäftad. Dedikation till Bengt Hesselman. (#128714) | 200:- |
| Höjer, Signe Arvet från läsarna.. Sth 1976. 288 sid. Inb. (#57766) | 120:- |
| I Arontorp där blommar en ros.. Öländska motiv skildrade i bild av Beata Bergström med text av Knut Hagberg. Stockholm 1965. Opaginerad, ca 80 sidor. Liggande format. Klotryggsband. (#155326) | 140:- |
| Jönköpings Högre Allmänna Läroverks katalog.. Höstterminen 1913-1921. Inbundna i ett senare klotband. (#133002) | 200:- |
| Kalmar.. 18 kalmarvyer i album med pappärmar. 1910-talet. (#122320) | 200:- |
| Landstingsbygd.. Kalmar läns norra landstings minnesskrift 1862-1962. Red. Harald Stale. Illustr. Västervik 1962. 418 sidor. Original linneband. (#91612) | 200:- |
| Larsson, Lars-Olof (red.) Linné.. En småländsk resa. Illustr. Sthlm 2006. 320 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#113366) | 175:- |
| Lidén, Oskar Bland prästmän och skolfolk.. Bilder från mitt småländska arbetsfält. Illustrerad. Lund 1947. 132 sidor. Häftad. (#99998) | 145:- |
| Lillieroth, Sigvard Die höhere Vegetation des Seen Lammen bei Aneboda.. Illustr. Lund 1938. 64 Pages. Cloth with preserved covers. (#44816) | 195:- |
| Lillieroth, Sigvard Die höhere Vegetation des Seen Lammen bei Aneboda.. Illustr. Lund 1938. 64 pp. Omslaget med bortklippt namnteckning. Skadad rygg. (#44817) | 100:- |
| Linköpings Högre Elementar-Läroverks Katalog.. Höst-Terminen 1871, Vår och Höst-Terminen 1872 - 1879 samt Vår-Terminen 1880. Inbundna i ett nyare halvklotband. 1871 skadad med lite textförlust. (#132817) | 350:- |
| Ljungquist, Ivar "Smålänning, guhjälp!". Sthlm 1941. 368 sidor + karta. Häftad. (#79380) | 115:- |
| Meddelanden från Kalmar läns fornminnesförening IV.. Utgifna genom sekreteraren. Kalmar 1904. 80 sidor + kartor och illustrationer. Häftad. Stämpel. (#119093) | 200:- |
| Meddelanden från Kalmar läns fornminnesförening VI.. Utgifna genom sekreteraren. Kalmar 1912. 67 sidor. Häftad. Stämpel. Innehåller Bæhrendtz: Anteckningar om Kalmar domkyrka I. Byggnadshistoria. (#119095) | 150:- |
| Munthe, Henr. Beskrifning till kartbladet Kalmar.. Sthlm 1902. 119 sidor + en plansch. Häftad. Ryggen nött, främre omslag loss. Stämpel. SGU Ac. 6. Endast beskrivningen, ej karta. (#137892) | 150:- |
| Munthe, Henrik m.fl. Västerviks historia I-II.. I: Förhistorisk tid av Henrik Munthe och Hansson. Tiden 1275-1718 av Lindberg. II: Tiden 1719-1932 av Lars Dalgren. Illustr. Västervik 1933. 546; 468 sidor. Original halvfranska band. 2 volymer. (#14661) | 500:- |
| Munthe, H. & Hedström, H. Beskrifning till kartbladet Mönsterås med Högby.. Sthlm 1904. 132 sidor + 2 planscher. Häftad. Ryggen nött, bakre omslag saknas. Stämpel. SGU Ac. 8. Endast beskrivningen, ej karta. (#137893) | 150:- |
| Norborg, Lars-Arne Jönköping under medeltid och äldre vasatid.. Illustrerad. Särtryck ur Jönköpings stads historia del I sidorna 129-467. Häftad. (#117938) | 140:- |
| Nordström, Olof Relationer mellan bruk och omland i östra Småland 1750-1900.. Akad. avh. Lund 1952. 238 sidor + kartor. Häftad. (#41918) | 210:- |
| Norra Småland V.. Meddelanden från norra Smålands fornminnesförening. Jönköping 1919. 92, 50 sidor. Häftad. Fuktskadad. (#119103) | 100:- |
| Norra Småland VI.. Jönköping 1922. 108 sidor. Häftad. Nött rygg. Omslag loss. (#119102) | 100:- |
| Norra Småland VIII.. Jönköping 1926. 131 sidor. Häftad. Lite fuktfläckad. (#119105) | 100:- |
| Norra Småland XI.. Meddelanden från norra Smålands fornminnes- och Jönköpings läns hembygdsförbund. Illustrerad. Jönk. 1938. 196 sidor + annonser. Häftad. (#119083) | 100:- |
| Norra Småland XII.. Meddelanden från norra Smålands fornminnes- och Jönköpings läns hembygdsförbund. Illustrerad. Jönk. 1939. 201 sidor + annonser. Häftad. (#119086) | 100:- |
| Norra Småland XIII.. Meddelanden från norra Smålands fornminnes- och Jönköpings läns hembygdsförbund. Illustrerad. Jönk. 1940. 198 sidor + annonser. Häftad. (#119085) | 100:- |
| Norra Småland XIV.. Meddelanden från norra Smålands fornminnes- och Jönköpings läns hembygdsförbund. Illustrerad. Jönk. 1941. 135 + 32 sidor + annonser. Häftad. (#119084) | 100:- |
| Norra Småland XIX.. Meddelanden från norra Smålands fornminnes- och Jönköpings läns hembygdsförbund. Illustrerad. Jönk. 1946. 171 sidor + annonser. Häftad. Innehåller Sigurd Pira: Från norra Smålands medeltid IV-VII. (#119089) | 140:- |
| Norra Småland XV.. Meddelanden från norra Smålands fornminnes- och Jönköpings läns hembygdsförbund. Illustrerad. Jönk. 1942. 187 sidor + annonser. Häftad. (#119087) | 100:- |
| Norra Småland XVII.. Meddelanden från norra Smålands fornminnes- och Jönköpings läns hembygdsförbund. Illustrerad. Jönk. 1944. 271 + 58 sidor + annonser. Häftad. (#119081) | 100:- |
| Norra Småland XVIII.. Meddelanden från norra Smålands fornminnes- och Jönköpings läns hembygdsförbund. Illustrerad. Jönk. 1945. 161 sidor + annonser. Häftad. Innegåller Sigurd Pira: Från norra Smålands medeltid I-III. (#119088) | 140:- |
| Olsson, Bror Småland.. Foto Erik Liljeroth. Andra upplagan, Malmö 1964. Original klotband. Skyddsomslag. Allhems landskapsböcker. (#92940) | 350:- |
| Olsson, Bror Småland.. Foto Erik Liljeroth. Malmö 1954. 418 sidor. Originalklotband i skyddsomslag med revor. Allhems landskapsböcker. (#103298) | 300:- |
| Olsson, Martin Om Kalmars ålder.. Illustrerad. Sthlm 1983. 50 sidor. Häftad. (#131247) | 100:- |
| Orreforsaren i Glasriket.. Illustr. 1981. 192 pp. I glasriket. Människan - miljön - framtiden. (#24367) | 170:- |
| Persson, Gösta Strövtåg i Emådalen.. Illustr. 1969. 115 sidor. Häftad. (#49151) | 100:- |
| Ramm, Axel Nässjö-boken I.. Illustrerad. Göteborg 1922. 70 sidor. Häftad. (#119054) | 150:- |
| Rehnberg, Mats Småländsk bystämma.. Östraby och Västraby i Lenhovda socken. Sthlm 1951. 197 sidor. Häftad. (#79509) | 100:- |
| "Riv hela rasket".. Mapp med 24 blad framställd av Jönköpings stad, Kulturnämnden. Originalmapp. (#152460) | 150:- |
| Rudmark, Lars The Deglaciation at Kalmarsund, Southeastern Sweden.. Sthlm 1975. 88 pages + 4 plates. Soft covers. Stamped. SGU C. 713. (#137881) | 125:- |
| Rydeman, Stig Från vallgosse till prost.. Om Johan Rydeman (1796-1869) och hans verksamhet inom Odensjö pastorat. Illustr. Vadstena 1987. 55 pp. (#35865) | 65:- |
| Ryssby kyrka 200 år.. Illustrerad. Kalmar 1950. 152 sidor. Häftad. (#172519) | 140:- |
| Rystad, Göran Jönköping under stormaktstiden.. Illustr. Särtryck ur Jönköpings stads historia II (1965), sid 37-299. Häftad. (#99993) | 100:- |
| Sallnäs, Birger Jönköping från frihetstidens början till kommunalreformen 1862.. Illustr. Särtryck ur Jönköpings stads historia II (1965), sid 283-545. Häftad. (#99994) | 100:- |
| Silfving, J. Eksjö.. Socken och stad under medeltiden och vasatiden. Illustrerad. Eksjö 1946. 363 sidor. Häftad. Främre omslag loss. Dedikation. (#170765) | 200:- |
| Sjöbeck, Mårten Småland-Öland.. Färdvägar och vandringsstigar utgående från järnvägarna. Illustr. Sthlm 1946. 347 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#122253) | 150:- |
| Sjöstrand, M.G. Calmar läns och Ölands flora.. Calmar 1863. (8), 360, iv sidor. Nött halvfranskt band. Blyerts- och lite gamla bläcknoteringar i marginalerna. Lagerfläckar. (#142059) | 1200:- |
| Slott och herresäten i Sverige.. Småland, Öland och Gotland. Av Gun Wilstadius m.fl. Illustr. Malmö 1971. 466 sidor + karta. Imiterat skinnband. Med skyddsomslag i kassett. (#22817) | 450:- |
| Småland.. Under redaktion av Fil. dr. Harald Schiller. Illustr. Sthlm 1953. 356 sidor + planscher och karta. 4:o. Inbunden. (#49387) | 340:- |
| Småländska kulturbilder 1953.. Meddelande från Jönköpings läns hembygdsförbund XXVI. Red. Gunnar Svahnström. Illustr. 127 sidor + annonser. Häftad. (#119055) | 100:- |
| Småländska kulturbilder 1961. Meddelande från Jönköpings läns hembygdsförbund XXXIV. Illustrerad. 147 sidor. Häftad. (#119101) | 100:- |
| Småländska kulturbilder 1962.. Meddelande från Jönköpings läns hembygdsförbund XXXV. Illustrerad. 187 sidor. Häftad. (#119100) | 100:- |
| Småländska kulturbilder 1972.. Meddelande från Jönköpings läns hembygdsförbund XLV. Illustrerad. 190 sidor. Häftad. (#119098) | 100:- |
| Småländska kulturbilder 1973.. Meddelande från Jönköpings läns hembygdsförbund XLVI. Illustrerad. 280 sidor. Häftad. (#119099) | 100:- |
| Småländska skolminnen.. Småländska Författarsällskapets skriftserie III. Red. av A. Lorentz och U. Olin-Nilson. 1971. 208 sidor. Inbunden. Skyddsomslag. (#50148) | 170:- |
| Småländska strövtåg genom fem sekler.. Av Lars-Olof Larsson m.fl. Illustr. Växjö 1976. 221 sidor + karta. Originalklotband med skyddsomslag. (#50058) | 170:- |
| Stadganden rörande Calmar Regemente.. (Omslagstitel). Stadganden rörande Rotehållaren och Soldaten wid Indelta Infanteri-regemente. Andra Afdelningen. 14:de Artikeln. Calmar Regemente. Sthlm 1844. 40 sidor. Häftad. Tryckta originalomslag. Så när som på smärre fuktfläck i marginalen, ett som nytt ex. (#94512) | 175:- |
| Stagner, J. H:son Visingsöfornminnen.. Illustr. Lund 1919. 80 sidor. Inbunden. (#44948) | 125:- |
| Stenbrohult i forntid och nutid VI.. Linnés fader Nicolaus Linnæus släktanteckningar. Refererade och kommenterade av Assar M. Lindberg. Illustrerad. Ljungby 1957. 80 sidor. Häftad. (#136348) | 135:- |
| Sterner, Rikard Flora der Insel Öland.. Die Areale der Gefässpflanzen Ölands nebst Bemerkungen zu ihrer Oekologie und Soziologie. Uppsala 1938. 170 pp. + maps. Hard covers. (#49071) | 325:- |
| Sterner, Rikard Flora der Insel Öland.. Die Areale der Gefässpflanzen Ölands nebst Bemerkungen zu ihrer Oekologie und Soziologie. Uppsala 1938. 170 pp. + maps. Soft cover. Taped spine. (#75785) | 220:- |
| Sterner, Rikard Ölands växtvärld.. Illustr. Kalmar 1926. 250 sidor. (#46808) | 320:- |
| Stolt, Jonas Byskomakaren Jonas Stolts minnen.. Från 1820-talet. Anteckningar från Högsby socken i Kalmar län. Illustr. Sthlm 1892. 102 sidor + karta. Omslagen skadade och loss. (#34672) | 125:- |
| Storgatan i Vimmerby.. Sthlm 1965. 143 sidor + planer. Offset. 4:o. Häftad. Riksantikvarieämbetet. (#32156) | 175:- |
| Ståhl, Erik Jönköpings läns landsting genom 100 år.. Illustrerad. Jönk. 1962. 327 sidor. Häftad. Blyertsnoteringar. (#91620) | 150:- |
| Svedmark, E. Beskrifning till kartbladet Oskarshamn.. Sthlm 1904. 85 sidor + 2 planscher. Häftad. Stämpel. SGU Ac. 5. Endast beskrivningen, ej karta. (#137891) | 175:- |
| Svenson-Graner, Carl Landshövdingarna och länsstyrelsen i Kalmar.. En historik. Kalmar 1935. 144 sidor + planscher. Södra Kalmar län IV. (#43917) | 150:- |
| Swärd, Sven Ola Upplysning, uppbyggelse - bildning och nöje.. Kultur i Växjö från 1840-talet till 1970. Illustr. Växjö 1992. 299 sidor. Häftad. (#57688) | 165:- |
| Sylvan, Blenda Herrgårdsliv i Småland i forna dagar.. Illustrerad. Bokförlaget Scania, Malmö 1935. 104 sidor. Häftad. Namnteckningar. (#93547) | 200:- |
| Södra Hestra hembygdsbok.. Illustrerad. Utan ort 1985. 624 sidor. Förlagsband. (#151462) | 250:- |
| Thorsén, Ingemar Bebyggelse i Jönköpings kommun.. Illustrerad. Jönköping 1998. 113 sidor. Häftad. (#150785) | 100:- |
| Tuulse, Armin Hossmo.. En försvarskyrka med östtorn. Illustrerad. KVHAA, Sthlm 1955. 212 sidor. Häftad. Skyddsomslag. Dedikation. (#129128) | 200:- |
| Wagnér, Gottfrid Småländska folkminnen II.. Anteckningar från Östra härad. Vetlanda 1938. 178 sidor. Häftad. (#148012) | 175:- |
| [Vibeke, Uffe] Uffe Tecknare Kyrkor i Jönköpings län 1.. Illustrerad av förf. Rudan AB 1985. 208 sidor. Förlagsband med skyddsomslag. Dedikation från "Uffe". (#154102) | 185:- |
| Vid Kalmarsund och Fyris.. Kulturbilder 1663-1963. Utg. Kalmar nation i Uppsala. Red. Ch. Pierre Backman. Illustr. Kalmar 1963. 339 sidor. Häftad. Dedikation från utgivaren. (#45716) | 170:- |
| Vid Kalmarsund och Fyris.. Kulturbilder 1663-1963. Utg. Kalmar nation i Uppsala. Red. Ch. Pierre Backman. Illustr. Kalmar 1963. 339 sidor. Tryckt i 100 numrerade ex. (#120657) | 170:- |
| Wigren, Anders Från fyrk till urna.. Om rösträtt, valdeltagande och politisk rekrytering i småländska byar 1875-1946. Aa Stockholm 1988. 155 sidor. Häftad. Bläckunderstrykningar. (#161276) | 150:- |
| Wilstadius, Paul (red.) Capella Valpurgis.. Några handlingar om det gamla Sankta Valborgs kapell i Nässjö socken ur arkiven hämtade och sammanställda. Illustr. Nässjö 1945. 166 sid. Häftad. Småländska hembygdsböcker XVI. (#71698) | 125:- |
| Wingborg, Olle Linnébygdens litteratur. - en bibliografi över Älmhults kommun. Västervik 1996. 91 sidor. Originalklotband. Smålands bibliografi 4. (#161469) | 125:- |
| Wingborg, Olle Litteratur om Uppvidinge. - en kommun i glasbygd. Västervik 1999. 140 pp. Inbunden. Smålands bibliografi 7. (#35626) | 110:- |
| Wingborg, Olle Litteratur om Växjö.. Uppsala 1983. 100 sidor. Klotband. Smålands bibliografi 1. (#132730) | 125:- |
| Virdestam, Gotthard Kring Östrabo och Sankt Sigfrids källa.. Person- och kulturhistoriska anteckningar. Sthlm 1934. 216 sidor + planscher. Häftad. Understrykningar och anteckningar med blyerts. (#154016) | 100:- |
| von Linné, Carl Öländska och gotländska resa.. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Sth 1975. 393 pp + kartor. Inbunden. (#100984) | 125:- |
| von Linné, Carl Öländska och gotländska resa.. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Sth 1977. 393 pp + kartor. Original klotband. Skyddsomslag. (#113926) | 125:- |
| von Linné, Carl Öländska resa.. Förrättad 1741. Utgiven och kommenterad av Bertil Molde. Efterskrift av Knut Hagberg. Sthlm 1957. 176 sidor. Originalpappband. (#83783) | 100:- |
| von Linné, Carl Öländska resa.. Förrättad 1741. Utgiven och kommenterad av Bertil Molde. Efterskrift av Knut Hagberg. Sthlm 1962. 176 sidor. Originalpappband i skyddsomslag. (#118867) | 100:- |
| von Linné, Carl Öländska resa.. Förrättad 1741. Utgiven och kommenterad av Bertil Molde. Efterskrift av Knut Hagberg. Sthlm 1974. 176 sidor. Originalpappband. (#118866) | 100:- |
| Wrangel, Ewert Småländska kulturbilder.. Illustr. Lund 1925. 246 sidor. Häftad. Fint ex. (#50044) | 170:- |
| Västra Småland.. Läsebok för hem och skola. Utgiven av Hjalmar Bjurulf. Illustrerad. Uppsala 1931. 424 sidor. Häftad. Hembygdsböckerna. (#154593) | 125:- |
| Åberg, Göran Högre allmänna läroverket i Jönköping 1878-1968.. Illustrerad. Uppsala 1991. 228 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. (#151882) | 140:- |
| [Åhstrand, Petter] Beskrifning öfwer Öland,. Besynnerligen det Norra Motet eller Fögderiet. Jämte Bihang af åtskilliga gamla Konunga-Bref. Upsala, Johan Edman 1768. (16), 274, (10), (4) sidor. Samtida halvfranskt band. Titelbladet med ca. 2cm² av nedre hörnet bortrivet samt ett blad med ca. 8 cm² av nedre hörnet bortrivet med lite textförlust. I övrigt ett fint exemplar. (#56621) | 3800:- |
| Ödeen, Nils Studier i Smålands bebyggelsehistoria.. Ett bidrag till svensk ortnamnsforskning. Lund 1927-30. 490 pp. 7 häften. (#25721) | 255:- |
| Önnerfors, Alf Hovmantorps socken fram till år 1700.. Utan ort och år (Växjö 1962). 160 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#134221) | 150:- |
| Redins Antikvariat | E-mail: books@redins.se | Top of page | Back to home page |