Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

Akmar, Ernst Andersson Uppsala Fabriks- och Hantverksförening 1847-1947.. Historik med kulturhistorisk inledning. Uppsala 1947. 260 sidor + planscher. Med bevarade omslag i halvlinneband. Bibliofilupplaga i 100 numrerade exemplar. (#132903)250:-
Alving, Hjalmar Genom seklernas Uppsala.. Illustrerad. Andra upplagan. Uppsala 1924. 144 sidor. Häftad. (#150409)130:-
Alving, Hjalmar Genom seklernas Uppsala.. Illustrerad. Uppsala 1923. 144 sidor. Häftad. (#118372)140:-
Andrén, Erik Skokloster.. Ett slottsbygge under stormaktstiden. Illustr. Sth 1948. 352 sidor. Original linneband med något nött rygg. (#24623)300:-
Aschaneus, Martinus Sigtuna och Norrsunda.. Tvenne antikvariskt-topografiska manuskript ... utgifna och kommenterade. Akademisk afhandling af Gunnar Gihl. Illustr. Upps. 1925. XXXVIII, 104 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#50690)150:-
Autio, Tuula & Hermodsson, Örjan Hembygd Håbo.. Historia i genomfartsland. Kulturminnesvårdsprogram för Håbo kommun. Illustrerad. Uppsala 1987. 122 sidor. Stort format. Häftad. (#140709)150:-
Bagge, Peter Minnen från Uppsala katedralskola.. Läsåren 1874-1899 ävensom från studentmötet i Uppsala 1875. Sthlm 1922. 72 sidor. Häftad. (#103478)100:-
Bagge, Peter Studentminnen och andra minnen från Uppsala 1869-1899.. Sthlm 1923. 81 sidor. Häftad. Lite nötta omslag. (#103479)100:-
Barthel, Sven Gillöga.. En utskärgård. Illustr. av Roland Svensson. Femte tusendet. Sthlm 1948. 232 sidor. Med bevarade omslag i original linneband. (#147733)250:-
Barthel, Sven Gillöga.. En utskärgård. Illustr. av Roland Svensson. Nytryck,Sthlm 1996. 232 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#158835)250:-
Barthel, Sven Gillöga.. En utskärgård. Illustr. av Roland Svensson. Sth 1945. 232 sidor. Original linneband. (#18373)350:-
Barthel, Sven Skärgård.. En rapsodi. Illustr. av Roland Svensson. Sth 1953. 192 sidor. Med bevarade omslag i grönt linneband. Dedikation från Sven Barthel. Femte-sjätte tusendet. (#71022)350:-
Berg, Fredrik Veckholms hospital och barnskola.. En donation av Magnus Gabriel De la Gardie. Illustr. Veckholm 1969. 160 sidor. Original pappband. (#67698)135:-
Bergman, Mats Stockholms nations hus.. En byggnadshistorisk översikt. Illustr. Upps. 1992. 53 sidor. Originalklotband i skyddsomslag. (#123353)200:-
Bergmark, Aron Ur Uppsala-idrottens historia.. Illustrerad. Uppsala 1983. 89 sidor. Häftad. Uppsala stads historia VI:3. (#103487)100:-
Bergold, Carl Erik Bostadsbyggande i Uppsala 1900-1950.. - En aspekt på folkhemmets framväxt. Illustr. Aa Uppsala 1985. 434 sidor. A4. Häftad. (#44860)125:-
Bergold, Carl Erik Uppsala.. Stadsbyggande 1900-1960. Illustrerad. Uppsala 1989. 332 sidor. Häftad. Uppsala stads historia VI:9. (#103494)160:-
Bergström, Carin Lantprästen.. Prästens funktion i det agrara samhället 1720-1800. Oland-Frösåkers kontrakt av ärkestiftet. Illustr. Sthlm 1991. 200 sidor. Häftad. Nord. mus. handl. 110. (#106506)150:-
Blomdahl, Rune Ekebyholm.. Några drag ur ett herresätes historia. Tiden t.o.m. räfsten och reduktionen. Illustrerad. Rimbo 1959. 231 sidor. Häftad. (#136212)200:-
Boken om södra Trögd.. Red. Ivar Arnö m.fl. Illustr. Västerås 1961. 337 sidor. Original linneband. (#75441)175:-
Bolin, Lorenz Härkebergatrakten.. En landskapsstudie. Illustrerad. 1944. 56 sidor. Häftad. Tryckt i 400 exemplar. (#76292)150:-
Bondkyrko socken.. Minnesskrift över kommunalförvaltningen i anledning av socknens införlivning med Uppsala stad den 1 januari 1947. Illustr. Upps. 1946. 216 sidor. Häftad. Nött rygg. Blyertsunderstr. (#83631)100:-
Bornevi, Karin & Svanberg, Ingvar Uppsala som invandrarstad.. Illustrerad. Uppsala 1993. 181 sidor. Häftad. Uppsala stads historia VI:11. (#103481)120:-
Bosæus, Björn Uppsala stad och omland.. Geografisk-statistiska utredningar för Uppsala stads generalplan. Upps. 1960. 123 sidor + utvikbara karta. Häftad. (#128047)125:-
Bosæus, Björn, Langhed, Bert & Ytterberg, Olov Uppsala stad.. Struktur, utveckling och regionala förhållanden. Geografiska och statistiska utredningar för Uppsala stads generalplan. Uppsala 1960. 190 sidor. Häftad. (#126581)125:-
Bosæus, Björn, Langhed, Bert & Ytterberg, Olov Uppsala stad.. Struktur, utveckling och regionala förhållanden. Geografiska och statistiska utredningar för Uppsala stads generalplan. Uppsala 1960. 190 sidor. Häftad. Vidlagt: Beskrivning till Generalplan för Uppsala stad, utarbetad i mars 1958 av Stadsarkitekt P.O. Lefvert. 51 sidor. Häfte. (#103502)140:-
Bratt, Peter & Källman, Rolf Kulturminnesvårdsprogram för Sigtuna kommun.. Kulturhistoriskt värdefulla områden. Illustrerad. Andra upplagan. Sigtuna 1988. 219 sidor. A4. Häftad. (#140696)180:-
Bratt, Peter & Källman, Rolf Kulturminnesvårdsprogram för Sigtuna kommun.. Kulturhistoriskt värdefulla områden. Illustr. Sthlm 1985. 219 sidor. A4. Häftad. (#128166)175:-
Brunius, Teddy Uppsala.. Foto Erik Liljeroth, kulturhistoriska bildtexter Gurli Taube. Allhem, Malmö 1954. 334 sidor. Stort format. Original klotband. (#103441)300:-
Brunius, Teddy Uppsala.. Foto Erik Liljeroth. Kulturhistoriska bildtexter: Gurli Taube. Allhem, Malmö 1954. Stort format. Original halvfranskt band. Märken efter borttagen tejp på pärmarnas insidor. (#104563)400:-
Brunius, Teddy Uppsalabilder.. Foto John Chang McCurdy. Uppsala 1986. Stort tvärformat. Original klotband. Skyddsomslag. (#103443)150:-
Brunius, Teddy Uppsala - mer än 700 år.. Illustr. Sthlm 1986. 192 sidor. Förlagsband. (#43895)125:-
Brunius, Teddy & Skatt, Uno Strövtåg bland gamla gårdar och nya hus i Uppsala.. Illustr. Winbergs 1992. 106 sidor. 4:o. Förlagsband. (#134656)145:-
Busser, Joh. B. Utkast till beskrifning om Upsala.. Faksimil-upplaga med inledning av Ola Ehn. Illustrerad. Uppsala 1979. Original klotband. (#34191)300:-
Busser, Joh. B. Utkast till beskrifning om Upsala.. Första delen om Upsala stad,... Andra delen om Upsala Academie... Ups. 1773 och 1769. (8), 276 (eg. 277), (25); 158, (48) pp + 17 + 12 planscher och vinjetter. Senare halvfranskt band, svaga falsar. Planschen med luftpumpen saknas som vanligt. 2 planscher uppfodrade, den ena lite skadad. (#24688)1500:-
Carlsson, Isidor Uplands Nation 1800-1914.. Illustrerad. Uppsala 1915. 248 sidor. Häftad. (#103472)120:-
Carolina Rediviva.. Byggnadens historia från 1810-talet till 1980-talet. Illustrerad. Uppsala 1986. 128 sidor. Stort, liggande format. Original pappband. (#85104)150:-
Crossworld, Pelham P. Fågelsången.. En Uppsalarapsodi. Stockholm 1936. 225 sidor. Häftad. (#156536)110:-
Dahl - Borgmästare Gustaf Dahl 100 år.. Festskrift Redigerad av Hans Krook och Curt Ohlsson. 1990. 187 sidor. Originalband. (#83231)125:-
Dahlgren - Sekelskiftets Uppsala i Dahlgrens bilder.. Utg. av Ola Ehn och Gunnar Elfström. 1978. 134 sidor. Tvärformat. Originalpappband. (#43432)150:-
Dahl, Gustaf Borgmästarn berättar.. Historier från Sigtuna. 1976. 144 sidor. Häftad. (#83227)110:-
Dahl, Gustaf Borgmästarn berättar.. Historier från Sigtuna. 1976. 144 sidor. Originalklotband med skyddsomslag. "Bibliofilupplaga" i 600 numrerade exemplar. (#108432)150:-
Dahl, Gustaf Borgmästarn berättar vidare.. Sigtuna 1982. 146 sidor. Häftad. (#83229)110:-
Dahl, Gustaf Borgmästarn berättar ännu mera.. Nya historier från Sigtuna. Tredje samlingen. 1985. 119 sidor. Original klotband. skyddsomslag. (#83230)140:-
Delphin, T. Akademie Apoteket Kronan i Upsala.. 1628-1928. Illustr. Upps. 1942. 262 sidor. Häftad. Dedikation. (#114572)200:-
Dragarbrunn.. En Uppsalagatas historia och förnyelse. Illustr. Upps. 1984. 55 sidor. Originalpappband. (#84314)100:-
Edin, Karl Arvid Arbetarbefolkningens bostadsförhållanden i Uppsala.. En socialstatistisk studie. Aa Upps. 1910. 143 sidor. 4:o. Häftad. (#24573)190:-
Eenberg, Johan Uppsala brand den 16 maj 1702.. Nytryck i 700 exemplar. Uppsala 1960. 40 sidor. Häfte. (#104240)150:-
Ehn, Ola Rosor och flammande tulpaner.. Folkligt möbelmåleri i Uppland. Illustr. Uppsala 1979. 80 sidor. Original pappband. (#59513)450:-
Ehn, Wolter Mötet mellan centralt och lokalt.. Studier i uppländska byordningar. Illustr. Aa Upps. 1991. 114 sidor. Häftad. (#25307)100:-
Ekstedt, I., Löfberg, S. & Rudberg, S. Stadsgeografiska studier över Uppsala.. Upps. 1944. Sid. 400-487 + utvikbara kartor. Häftat särtryck. (#117357)100:-
En bok om norra Trögd.. Red. Ivar Arnö m.fl. Illustrerad. Västerås 1972. 280 sidor. Original klotband. (#67700)200:-
Enequist, Gerd, Hartin, Lennart & Bosæus, Björn Uppsala län med omnejd I-II.. I: Folkmängd, odling och industri. II: Resor till arbete och service. Regionindelning. Upps. 1958. 94 + 92 sidor + utvikbara kartor. Häftade. 2 delar. Del I dedicerad och signerad av Enequist och Hartin, lite bläckunderstrykningar i del II. (#128031)200:-
En vägbok för Uppsala län.. Bidrag till länets väghistoria. Illustr. Upps. 1937. 247 sidor. Häftad. (#77187)200:-
Erikson, Bo Gustaf Kring Fyris.. Uppsala då och nu. Illustrerad av Yngve Svalander. Sthlm 1963. 190 sidor. Original pappband. (#59510)145:-
Eriksson, Åke Nord.. Illustrerad förortshistoria 1. Edsberg, Järva, Norrviken, Rotebro, Sigtuna, Sollentuna, Sundbyberg, Täby, Upplands Väsby, Vallentuna m.fl. Sthlm 1981. 120 sidor. Häftad. (#117837)100:-
Eriksson, Åke Nordväst.. Illustrerad förortshistoria 2. Almare-Stäket, Bromma, Drottningholm, Hässleby, Järfälla, Mälaröarna, Spånga, Upplands Bro, Vällingby m.fl. Sthlm 1981. 120 sidor. Häftad. (#117838)100:-
Essemyr, Mats Bruksarbetarnas livsmedelskonsumtion.. Forsmarks bruk 1730-1880. Aa Uppsala 1989. 233 sidor. Häftad. (#48342)145:-
Ett bruk i förvandling.. En krönika om arbetarörelsen i Österby-Dannemora 1926-1986. Illustr. Tierp 1986. 84 sidor. Häftad. (#117813)100:-
Falk, Constans Östgöta i Upsala studerande nations historia.. Sth 1885. 138 sidor. Häftad. Nött rygg. Bakre omslag loss (#24326)175:-
Forssberger, Annalisa Resa genom Uppland.. Sthlm 1976. 262 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#136101)145:-
Forsstrand, Carl Mina Uppsalaminnen.. Illustrerad. Sthlm 1922. 256 sidor. Halvklotband. (#142572)150:-
Fredriksson, Karl G. & Lilian Där själva kajorna tala latin.. Litterära strövtåg i Uppsala. Illustr. Sthlm 1995. 265 sidor. Förlagsband i skyddsomslag. (#43570)125:-
Fredriksson, Karl G. & Lilian Sällsamheter i Uppsala.. Illustrerad. Sthlm 1993. 283 sidor. Original pappband. (#103495)145:-
Fritz, Martin Söderfors 300 år.. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Sthlm 1976. 163 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#91720)250:-
Från bryggeri till bibliotek i Sandbacken.. Redaktör: Bo Wirmark. Illustr. Upps. 1987. 80 sidor. Förlagsband. I Uppsala. (#134675)85:-
Galecki - Diplomatiskt mellanmål i Upsala.. Den polske ambassadören F. Galeckis besök 23-25 april 1699. Utgiven av Sven P. Ullberg. Uppsala 1960. 24 sidor + planscher. Original pappband. Tryckt i 333 numrerade exemplar. Består av 4 brev, från Bengt Oxenstierna, (2 st.) Olof Rudbeck och Carl Gyllenborg. (#153109)75:-
Gamla Upsala.. Forntid - nutid. Minnesskrift utgiven med anledning av kommunens införlivande med Uppsala stad de 1 januari 1947. Illustrerad. Uppsala 1947. 115 sidor. Häftad. (#103469)140:-
Gillingstam, Hans Ättlingar i Sjuhundra härad till 1600-talstysken Helmer Deppe vid Mörby.. Norrtälje 1995. 38 sidor. A4. Häftad. (#44506)100:-
Godeau, Joel Baronernas Leufsta.. Minnen och intryck från norra Upplands bruksbygder från tiden omkring sekelskiftet, berättat av förre brukskassören Joel Godeau m.fl., upptecknat samt efter komplettering utgivet av Birger Steen. Illustrerad. Uppsala 1966. 410 sidor. Häftad. Dedikation. (#33719)275:-
Granberg, Gunnar Uppsala stift.. Historiska perspektiv. Om kyrka och tro i Uppland, Gästrikland och Hälsingland under tusen år. Illustr. Sthlm 2006. 240 sidor. Förlagsband. (#160857)175:-
Granberg, Olof Skoklosters slott och dess samlingar.. Kortfattad beskrifning. Illustrerad. Sthlm 1904. 80 sidor. Häftad. Fint ex. (#164062)200:-
Grandin, Karl-Arvid Ilsholm.. Illustrerad. Sthlm 1967. 114 sidor. Original klotband. (#136087)145:-
Grip, Elias Några bidrag till kännedom om svenskt allmogeliv.. Folksed, folktro och folkdiktning i Uppland. Illustr. Sth 1917. 264 sidor. Med bevarade omslag i halvklotband. (#21819)175:-
Grip, Elias Några bidrag till kännedom om uppländsk folkmytologi. enligt sägner från Bälinge och Norunda härader. Särtryck utan ort och år (ca. 1900). 18 sidor. Häftad. Dedikation. (#98907)120:-
Gullers, K.W. Uppsala 500.. Foto Björn Enström och KW Gullers. Text Torgny Segerstedt. Sthlm 1976. Original klotband. (#140062)100:-
Gustafsson, Barbro Tvärgränder till Vintergatan.. En bok om diktens Uppsala. Illustrerad. Zindermans 1980. 206 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#117821)135:-
Hahr, August Uppsala forna ärkebiskopsborg.. Sankt Eriks gård och dess historia. Illustr. Upplands fornminnesförening 1929. 171 sidor. Häftad. (#84697)145:-
Hallgren, Bengt Guds finger i Uppsala.. Alba 1981. 122 sidor. Original klotband. (#119477)100:-
Hallström, Gunnar m.fl. Björkö saga.. Människor och liv på en Mälarö. [Illustrerad av Gunnar Hallström.] CEWE-förlaget 1997. 118 sidor. Förlagsband. (#77052)250:-
Harnesk, Helena & Oscarsson, Ulla. Uppsala från medeltiden till år 1900.. En kortfattad översikt. Illustr. Upps. 1977. 142 sidor. Häftad. (#45332)95:-
Harnesk, Helena & Oscarsson, Ulla. Uppsala från medeltiden till år 1900.. En kortfattad översikt. Illustr. Upps. 1986. 142 sidor. Förlagsband. (#118722)110:-
Harnesk, Paul Hänt under 100 år.. Glimtar ur Uppsala läns landstings verksamhet 1863-1962. Illustrerad. Uppsala 1962. 127 sidor. Häftad. (#136151)125:-
Hasselblad, Åke Rustibussar.. Uppsalabilder från 80 - 90-talet af Sten Blad. Sthlm 1916. 195 sidor. Häftad. Noveller. (#141142)145:-
Heby skrivarverkstad & Möller, Hans Heby - bygd och människor.. Illustr. Bollnäs 1988. 141 sidor. Häftad. (#75615)80:-
Hedenberg, Eric Meletema academicum de nobile antiquitate Håtunensi.. Præses Olof Celsius. Upsala 1749. (4), 30 sidor. Liten 4:o. Skuren. Inklistrad i nytt pappersomslag. (#86147)400:-
Hedenberg, Eric Meletema academicum de nobile antiquitate Håtunensi.. Præses Olof Celsius. Upsala 1749. (4), 30 sidor. Liten 4:o. Skuren. Saknar omslag. (#128385)350:-
Herdin, K.W. Bygge och bo II.. Gamla gårdar och deras ägare. Illustr. Uppsala 1934. 274 pp. Häftad. Fint ex. Bidrag till Uppsala stads byggnadshistoria II. (#47744)125:-
Herdin, K.W. Bygge och bo i äldre tider [I].. Illustr. Uppsala 1932. 346 sidor. Häftad. Fint ex. Bidrag till Uppsala stads byggnadshistoria I. (#47743)125:-
Herdin, K.W. Gammalt och nytt.. En samling kulturbilder från skilda tiders Uppsala. Illustr. Upps. 1935. 235 sidor. Originalklotband. (#79519)200:-
Herdin, K.W. Gammalt och nytt.. Ny serie. Kulturbilder från skilda tiders Uppsala. Illustrerad. Uppsala 1937. 255 sidor. Häftad. (#107944)150:-
Herdin, K.W. Gammalt och nytt.. Ny serie. Kulturbilder från skilda tiders Uppsala. Illustrerad. Uppsala 1937. 255 sidor. Häftad., lite nött. (#4701)100:-
Herdin, K.W. Uppsala på 1600-talet.. Borgerskapet. Handel och hantverk. Skatter och besvär. Kyrka. Skola. Sjuk- och fattigvård. Borgartyper m.m. Illustr. Upps. 1929. 224 sidor. Häftad. (#55426)150:-
Herdin, K.W. Uppsala på 1600-talet.. Rättsväsendet I: Stadsstyrelsens organisation och rättsskipning. Illustr. Uppsala 1926. 219 sidor. Inbunden med omslag i ett halvklotband. (#135807)175:-
Hjorth, Harriet Hungerstad.. En dokumentärroman om livet i Sigtuna 2. Åren 1400-1500. Sigtuna 1968. 248 sidor. Häftad. (#172786)110:-
Hjorth, Harriet Hungerstad.. En dokumentärroman om livet i Sigtuna 2. Åren 1400-1500. Sigtuna 1968. 248 sidor. Original klotband. (#83232)140:-
Hjorth, Harriet Hungerstad.. En dokumentärroman om livet i Sigtuna 2. Åren 1400-1500. Sigtuna 1987. 248 sidor. Original klotband. (#121992)140:-
Hjorth, Harriet Kring ett gammalt hus i Sigtuna.. En dokumentärroman om livet i Sigtuna 5. Adertonhundratalet. Sthlm 1978. 310 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#83236)140:-
Hjorth, Harriet Sigtuna i nöd och lust.. En dokumentärroman om livet i Sigtuna 4. Sjuttonhundratalet. Sthlm 1973. 231 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#83233)140:-
Hjorth, Harriet Staden.. En dokumentärroman om livet i Sigtuna 1. Åren 1000-1400. Sigtuna 1986. 217 sidor. Original klotband. (#83624)140:-
Hjorth, Harriet Staden.. En dokumentärroman om livet i Sigtuna 1. Åren 1000-1400. Sthlm 1967. 216 sidor. Häftad. (#67473)120:-
Hjorth, Harriet Staden.. En dokumentärroman om livet i Sigtuna 1. Åren 1000-1400. Sthlm 1967. 216 sidor. Original klotband. (#59508)140:-
Hjorth, Harriet & Lindström, Bibbe Gamla Sigtuna i går - i dag.. Illustrerad. Sthlm 1972. 90 sidor + karta. Häftad. (#83234)100:-
Holmdahl, Barbro Människovård och människosyn.. Om omvårdnaden i Uppsala före år 1900. Illustr. Uppsala 1988. 205 sidor. Häftad. Uppsala stads historia VI:7. (#39042)145:-
Holmgren, Greta Hemmet med de öppna dörrarna.. Illustrerad. Uppsala 1939. 294 sidor. Original klotryggsband. Hågkomster och livsintryck XX. (#142558)150:-
Hägg, S.A. Bacchi-templen i Upsala.. Med inledning och kommentarer av Åke Davidsson. Uppsala 1966. 112 sidor. Häftad. (#103506)135:-
Härkeberga Sockens Kulturminnesmärken.. Prästgården, kyrkan och de fasta fornlämningarna. Vägledning utgiven av Sydvästra Upplands hembygdsgille. Illustr. Uppsala 1929. 34 sidor. Häftad. Fint ex. (#81068)75:-
Högbom, Arvid Gustaf Studier öfver Upplands äldre bebyggelsehistoria.. Särtryck ur Ymer 1912. 49 sidor + 2 kartor. Häftad. Dedikation. (#81048)100:-
Ingmar, Tord, Bergmark, Aron & Sandberg, Gustaf Naturvårdsinventering av Uppsalatrakten.. Uppsala 1968. 208 sidor + planscher samt utvikbar karta i ficka. Häftad. Lite blyertsnoteringar i slutet. (#117823)150:-
Inventering av stadsdelar och tätorter inom Uppsala kommun.. Avseende miljö-, service-, befolknings- och boendeförhållanden. Uppsala 1975. 344 sidor. Häftad. (#117809)150:-
Jarneberg, Eric Rönninge. - en gammal by i Täby. Illustr. Täby 1983. 128 sidor. Häftad. (#113024)100:-
Johanson, Curt Lantarbetarna i Uppland 1918-1930.. En studie i facklig taktik och organisation. Illustr. Aa Upps. 1970. 400 sidor. Häftad. (#2908)140:-
Johansson, Klas-Rune Ytterskärgård.. Illustr. Göteborg 1981. 80 sidor. 4:o. Originalklotband i skyddsomslag. (#114401)100:-
Jonson, Erik O, gamla klang och jubeltid.. En Upsalarapsodi. Inledning av Alf Liedholm. Fotografierna av Per Kjellén. Sthlm 1940. 263 sidor. Med omslag i original klotband. (#108653)200:-
Jordbro i tiden.. En antologi om bebyggelse och bebyggare i Jordbro under 7000 år. Red. Ove Schramm. Illustr. Hanvedens förlag 1996. 216 sidor. Förlagsband. (#112296)150:-
Josephson, Ragnar Det hyperboreiska Upsala.. Illustr. Sthlm 1940. 94 sid. Häftad. (#72928)120:-
Järbe, Bengt Sällsamheter i Uppland 1-2.. Illustr. Sthlm 1978-79. 297 + 352 sidor. Förlagsband. 2 volymer. (#76928)300:-
Kant, Walter Upsala Ångqvarns Aktiebolag.. 1874-1924. Illustr. Uppsala 1924. 106 sidor. Häftad. (#117191)175:-
Kardell, Lars Härjarö.. Historia kring en gård i Trögden. Illustrerad. Uppsala 1997. 122 sidor. Original pappband. (#76294)140:-
Kjellman-Göranson, J.A. Sko socken, kloster, kyrka, egare och slott.. Handbok för resande. Upsala, Hanselli, 1860. 130 sidor + litografisk plansch. Häftad i tryckta originaomslag. "Snedläst" rygg. (#172435)450:-
Kobbe, Hans Fjärdhundrabygdens profiler och märkespersoner från förr.. Illustr. [Upps.] 2004. 237 sidor. Häftad. (#149725)200:-
Kungs-Husby i Trögd.. Kungsgård, kyrka och socken. Red. C.G. von Ehrenheim. Illustr. Sth 1992. 104 sidor. Häftad. (#7382)100:-
Kungs-Husby i Trögd.. Kungsgård, kyrka och socken. Red. C.G. von Ehrenheim. Illustr. Sth 1992. 104 sidor. Originalklotband. (#7908)165:-
Kylsberg, Bengt Skoklosters slott.. Ett fönster mot stormaktstiden. Foto: Ralf Turander. Sthlm 1997. 56 sidor. 4:o. Häftad. (#112639)120:-
Käll, Ivar En rusthållares minnen.. Illustrerad. Sigtuna 1944. 184 sidor. Häftad. (#115903)200:-
Källskog, Margareta Ålfiske vid Upplandskusten.. Uppteckningar och bilder från fiskeplatsen Sennebyhaken på Väddö 1981. Illustr. 1982. Sid. 194-227. Häftad. Särtryck. (#128958)75:-
Lagerstedt, Torsten Näringsliv och bygd i Seminghundra härad vid 1630-talets slut.. Upps. 1942. 94 sidor + 2 utvikbara kartor. Häftad. (#22156)100:-
Lambert, Lars En stad - ett sekel.. Uppsala under det 20e århundradet. Fotografier av Alfred Dahlgren & Lars Lambert. Uppsala 2000. 151 sidor. Stort format. Förlagsband. (#161259)150:-
Lange, Ulrich Tierp tar tillvara.. Kulturmiljöprogram för Tierps kommun. Illustrerad. Tierp 1986. 203 sidor. A4. Häftad. (#140695)160:-
Larsson, Lars Erik Organister och klockare i Uppland.. Håbo kontrakt 1600-1870. Illustr. Uppsala 1983. 311 sidor. Häftad. (#33717)150:-
Larsson, Lars Erik Organister och klockare i Uppland.. Svartsjö kontrakt 1600-1870. Uppsala 1977. 140 pp. Häftad. (#72432)130:-
Laufors, Eric Det gröna Uppsala.. Illustrerad. Uppsala 1987. 127 sidor. Häftad. Uppsala stads historia VI:6. (#103491)120:-
Lewenhaupt, Eug. Anteckningar om Uplands nation i Upsala före 1830.. Upsala 1877. vi, 170 sidor. Tillsammans med: G.H. Eneström & M.B. Swederus, Vestmanlands-Dala i Upsala studerande nation 1595-1800. Upsala 1877. 98 sidor. Tillsammans med: J.G.W. Palmberg, Smålands i Upsala studerande nations historia. Upsala 1877. 98 sidor. Inbundna i ett nytt klotband. (#74400)300:-
Levén, Torsten Vendelbygd.. Illustrerad. Tierp 1971. 152 sidor. Häftad. (#117817)135:-
Liljefors - Kring Svarta bäcken och Eddaspången vid sekelskiftet.. Carl Liljefors och hans värld. Illustr. Upps. 1987. 31 sidor. Häfte. (#81088)75:-
Lilonius, Andreas Lovtal till Uppland.. Uplandiæ elogia. I översättning av Jan-Olof Tjäder och med kommentar av Wolter Ehn samt bibliografisk notis av Fredrik Berg. Uppsala 1963. 84 sidor. Häftad. (#107883)100:-
Lindahl, Göran Universitetsmiljö.. Byggnader och konstverk vid Uppsala universitet. Illustrerad. Uppsala 1957. 125 sidor. Häftad. (#140503)110:-
Lindahl, Sture Rosersberg.. En sammanställning av tillgängliga uppgifter om slottet, trädgården och parken. Illustrerad. Sthlm 1975. 142 sidor. Original klotband. (#83122)200:-
Lindberg, Gunilla I våra kvarter.. Uppsala på 50-talet. Illustr. Lars Åke Winberg förlag 1993. 64 sidor. 4:o. Förlagsband. (#45728)125:-
Linders, F.J. & Lander, F.E. Statistisk undersökning rörande vid Uppsala universitet under åren 1909-1934 avlagda filosofiska ämbetsexamina, särskilt rörande studietidens längd.. Upps. 1936. 110 sidor. Häftad. (#115481)120:-
Linnerhielm, Jonas Carl Resa från Stockholm till Gefle.. Med förord av Wolter Ehn. Illustr. Upps. 1965. 43 sidor. Häftad. (#127577)75:-
Lizell, Gustaf Uppsaliensiskt studentliv kring sekelskiftet.. Några minnen och intryck. Uppsala 1924. 44 sidor + planscher. Häftad. (#103434)135:-
Ljungberg, Axel Längs forna färdleder.. Från Flosta källa till Utö hus, från Sagån till Draget. Illustrerad av Bertil Kumlien. Utgiven av Sparbanken i Enköping 1960. 48 sidor. Häftad. (#108678)100:-
Ljungberg, Axel Minnesskrift. med anledning av stadsfullmäktigeinstitutionens i Enköping femtioåriga tillvaro. Illustr. Enköping 1937. 125 sidor. Stort format. Häftad. (#79274)150:-
Ljungberg, Axel Uppländska bilder.. Illustr. Upps. 1935. 107 sidor. 4:o. Förlagsband. (#110527)100:-
Ljungström, Åsa Öster om Arlanda.. En etnologisk studie av berättelser och föremål i en hemslöjdsinventering. Illustr. Aa Uppsala 1997. 232 sidor. Häftad. (#40333)125:-
Lundberg, Birger Territoriell indelning och skatt i Uppland under medeltiden.. Sthlm 1972. 193 sidor. Häftad. (#2316)125:-
Lundh, Herbert Det glömda Uppsala.. Människor och händelser kring en kommunalreform för hundra år sedan. Illustrerad. Uppsala 1963. 200 sidor. Original klotband. (#117825)150:-
Lundquist, Margareta Mödrar och döttrar på Leufsta bruk.. En släkthistoria under 300 år. Föreningen Leufsta och Cahmanorgelns vänner. Illustrerad. Lövstabruk 2006. 127 sidor. Häftad. (#160357)135:-
Malm, Einar Men med glödande runor.. Illustrerad. Sthlm 1957. 325 sidor. Häftad. (#79662)145:-
Malm, Einar Men med glödande runor.. Illustrerad. Sthlm 1957. 325 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#117452)165:-
Malm, Einar Uppsala i mitt hjärta.. Sthlm 1955. 201 sidor + planscher. Häftad. (#108677)110:-
Malm, Einar Uppsala i mitt hjärta.. Sthlm 1955. 201 sidor + planscher. Original klotryggsband. (#114079)135:-
Malm, Einar Öar och människor.. Fornt och färskt från Roslagen. Illustrerad av Sten Rinaldo. Sthlm 1953. 162 sidor. Häftad. (#135173)140:-
Malmström, Joakim Herrskapen och den lokala politiken.. Eds socken ca 1650-1900. Illustr. Upps. 2006. 324 sidor. Förlagsband. (#108385)250:-
Michanek, Germund Studenter och hetärer.. Kulturhistoriska bilder från gamla tiders Uppsala. Illustr. Sthlm 1971. 220 sidor. Original klotryggsband. (#126146)120:-
Michanek, Germund & Widding, Lars Kvällar på Qvallsta.. Historia och historier. Sthlm 1989. 207 sidor. Orginal klotband. Skyddsomslag. (#172301)125:-
Minne af Vestmanlands-Dala nations i Upsala femtioårsfest 1881.. Upsala 1881. 64 + 32 sidor. Häftad. Fint exemplar. Häri ingår även Wilhelm Erik Svedelius: Om nationsföreningar och studentlif. Andra upplagan. (#81167)150:-
Mitt Uppsala.. Tjugo Uppsalavänner ser på stan. Illustr. Sthlm 1965. 227 sidor + planscher. Häftad. (#117819)145:-
Mitt Uppsala.. Tjugo Uppsalavänner ser på stan. Illustr. Sthlm 1965. 227 sidor + planscher. Original klotryggsband med skyddsomslag. (#2808)165:-
Molin, Harry Karlholms bruks bok.. En krönika kring ett upplandsbruk. Illustrerad. Karlholm 1950. 336 sidor. Original pappband. (#77044)350:-
Möllersvärd, John I uppländska rävmarker.. En samling jakthistorier från Uppland. Sammanställda och illustrerade av Lindorm Liljefors. Sthlm 1950. 162 sidor. Original klotryggsband med bevarat främre omslag. Stämpl. (#142760)150:-
Nationshistoriker i Uppsala.. 1. Eug. Lewenhaupt, Anteckningar om Uplands Nation i Upsala före 1830. Upsala 1877. 176 sidor. 2. G.H. Eneström och M.B. Swederus, Vestmanlands-Dala i Upsala studerande nation 1595-1800. En kulturbild. Upsala 1877. 100 sidor. 3. J.G.V. Palmberg, Smålands i Upsala studerande nations historia. Några blad. Upsala 1877. 100 sidor. Inbundna i ett klotband. (#61522)400:-
Nationshistoriker i Uppsala.. 1. K.J. Warburg, Historiska anteckningar om Göteborgs nation i Upsala. Uppsala 1877. 74 sidor. 2. C. Falk, Östgöta i Upsala studerande nations historia. Upsala 1885. 138 sidor. 3. Frans von Schéele, Anteckningar om Gestrike och Helsinge Nationer i Upsala. Gefle 1877. 104 sidor. Inbundna i ett klotband. (#61525)400:-
Nationshusen i Uppsala.. Illustrerade skildringar af flera författare samlade och utgifna af Albin Roosval. Sthlm 1915. 308 sidor. Stort format. Häftad. Något skadade omslag och nött rygg. (#103444)250:-
Naturvårdsprogram för Uppsala län 1.. Värdefulla områden för naturvård och rörligt friluftsliv. Red. Lars Hjelm m.fl. Uppsala 1987. 262 sidor + 2 stora kartor. A4. Häftad. Några blad loss. (#141039)200:-
Nevéus, Torgny En tidningsman i sin stad.. Axel Johansson på Upsala Nya Tidning 1900-1948. Illustrerad. Uppsala 2000. 182 sidor. Original klotryggsband. (#117184)150:-
Nisbeth, Åke Grönsöö.. Andra omarbetade upplagan. Illustr. 2006. 94 sidor. Förlagsband. (#127535)125:-
Nordberg, Tord O:son Karlbergs slott.. En byggnadshistorisk skildring. Sthlm 1945. 227 sidor + planscher & utvikbar plan. 4:o. Häftad. (#146016)200:-
Nordström, Alf Uppland.. Illustr. Sthlm 1983. 255 sidor. Originalpappband. (#77229)150:-
Nordström, Alf Vira klingsmedja och liebruk.. Utgiven av Stockholms läns kulturminnesråd. Illustrerad. Sthlm 1969. 168 sidor. Häftad. (#67640)145:-
Nordström, Alf & Curman, Johan En bok om Upplands Väsby.. Illustrerad. Upplands Väsby 1973. 258 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#117811)175:-
Norrby, Jonas När Forsmark brann.. Illustrerad. Forsmark 1984. 115 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#83125)150:-
Nyblom, Holger Upsala Skräddarskrås upplösning. och dess näst siste ålderman Anders Nyblom. En minnesskrift. Illustrerad. Uppsala 1944. 52 sidor. Häftad. Liggande format. Tryckt i 350 numrerade exemplar. (#103470)150:-
Nyblom, Knut "Uppsala är bäst".. Skolpojks- och studentminnen upptecknade i glad oordning af "Manasse". Illustrerad. Sthlm 1908. 223 sidor. Med främre omslag i halvklotband. (#129377)140:-
Nyblom, Knut (Manasse) "Uppsala är bäst".. Skolpojks- och studentminnen upptecknade i glad ordning. Illustrerad. Sthlm 1908. 223 sidor. Häftad. Mycket fint ex. (#137969)145:-
Några ord till belysning af den geologiska kartan öfver Fyris-åns dalbäcken.. Sthlm 1857. 48 sidor. Häftad. (#81137)150:-
Oland hembygdsbok.. Illustrerad. Uppsala 1961. 301 sidor. Originalklotband. (#168421)200:-
Olands-bygden 1931.. Utg. Södra Olands hembygdsgille. Red. Alice Eriksson m.fl. Illustrerad. 1931. 22 sidor + annonser. Stort format. Stämpl. (#156978)150:-
Olands-bygden 1936.. Utg. Södra Olands hembygdsgille. Red. Alice Eriksson m.fl. Illustrerad. 1936. 26 sidor + annonser. Stort format. Stämpl. (#156979)150:-
Olands-bygden 1947.. Utg. Södra Olands hembygdsgille. Red. Karin Alinder m.fl. Illustrerad. 1947. 24 sidor + annonser. Stort format. Dedikation från en av författarna, Hans Gillingstam. (#164078)150:-
Palmberg, J.G.W. Smålands i Upsala studerande nation.. Anteckningar. Upsala 1877. 97 sidor. Häftad med tryckta originalomslag. Fuktfläck. (#96048)135:-
Palme, Olof Sigtuna.. Vägvisare genom staden jämte några ord om dess historia. Fjärde upplagan med 1 karta och 19 illustrationer. Sthlm 1929. 30 sidor. Häftad. Fint ex. (#81053)100:-
Palme, Olof Sigtuna.. Vägvisare genom staden jämte några ord om dess historia. Med 1 karta och 16 illustrationer. Uppsala 1912. 20 sidor. Häftad. Namnteckning. Första upplagan. (#81184)100:-
Polisen i Uppsala 1858-1958.. Red. Teddy Brunius. Illustrerad. Uppsala 1958. 154 sidor. Häftad. (#103455)175:-
Politiska knuten.. Gammal Uppsalamiljö i ny skepnad. Illustr. Upps. 1983. 55 sidor + utvikbara planscher. Originalpappband. (#84313)100:-
Ridderstedt, Lars Anna Cederström på Kungshamn.. Illustr. Upps. 1992. 105 sidor. Inbunden. (#58117)130:-
Ridderstedt, Lars En levande kyrkogård.. Vandringar på den gamla kyrkogården i Uppsala. Illustr. Upps. 2001. 224 sidor. Häftad. (#121007)150:-
Ruthberg, Sven Vårt Uppsala.. Illustrerad av Yngve Svalander. Uppsala 1979. 77 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#136028)110:-
Rydén, Janne Folkskolor, klockare, organister och lärare i Tensta.. Ett bidrag till hembygdens historia. Illustr. Tierp 1947. 125 sidor. Häftad. (#63830)150:-
Samuelsson, Sixten Högre allmänna läroverket i Uppsala.. En gammal skolas öden från 1200-talet till våra dagar. Illustrerad. Uppsala 1952. 785 sidor. Häftad. (#64890)200:-
Samuelsson, Sixten Högre allmänna läroverket i Uppsala.. En gammal skolas öden från 1200-talet till våra dagar. Illustrerad. Uppsala 1952. 785 sidor. Original halvklotband. (#60445)250:-
Schück, Henrik Från det forna Upsala.. Några kulturbilder. Sthlm 1917. 232 sidor. Häftad. (#150430)140:-
Schück, Henrik Från det forna Upsala.. Några kulturbilder. Tredje upplagan. Sthlm 1917. 232 sidor. Halvfranskt band. (#129385)180:-
Seeger, Ingrid Folkskolehus i Uppsala stad. från 1830 till 1970-talet. Illustr. Upps. u.å. (1980-tal). 134 sidor. A4. Häftad. (#128060)150:-
Segerstedt, Torgny T. Universitetet i Uppsala.. 1852 till 1977. Illustrerad. Uppsala 1983. 158 sidor. Häftad. Uppsala stads historia VI:2. (#98875)145:-
Sernander, Rutger Uppsala Kungsäng.. Utgiven av Gustaf Sandberg. Illustr. Uppsala 1948. 210 sidor + diagram. Häftad. (#43318)135:-
Sernander, Rutger Uppsala Kungsäng.. Utgiven av Gustaf Sandberg. Illustr. Uppsala 1948. 210 sidor + diagram. Med bevarade omslag i original pergamentryggsband. (#107828)200:-
Sjöbeck, Mårten Uppland.. Färdvägar och vandringsstigar utgående från järnvägarna. Illustrerad. Sthlm 1948. 362 sidor. Häftad. (#136204)140:-
Sjöberg, Johan Makt och vanmakt i fadersväldet.. Studentpolitik i Uppsala 1780-1850. Aa Upps. 2002. 237 sidor. Häftad. (#72892)150:-
Sjöberg, Sven Söderfors.. En historisk framställning. Illustrerad. Sthlm 1956. 500 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#103363)300:-
Sjöholm, Öyvind Domtrapphuset.. Utblickar från en Uppsalamiljö. Sthlm 1958. 188 sidor. Häftad. (#103457)125:-
Sjöholm, Öyvind & Lundkvist, Sven Kyrkor och samfund i Uppsala.. Utvecklingen från sent 1800-tal till omkring 1970. Illustr. Uppsala 1989. 246 sidor. Häftad. Uppsala stads historia VI:8. (#85205)150:-
Sjöström, Jörgen Florarna.. Stormyr i Uppländsk bruksbygd. Illustrerad. Uppsala 1995(?). 96 sidor. Original pappband. (#83126)200:-
Skoglund, Harald Garnsbygden.. En socken- och gårdshistoria. Illustrerad. Norrtälje 1982. 282 sidor. Häftad. (#136213)150:-
Skohalvön.. Analys av ett kulturlandskap i Mälardalen. Illustrerad. Riksantikvarieämbetet 1985. 185 sidor. Stort format. Häftad. (#140708)175:-
Slott och herresäten i Sverige.. Uppland 1-2. Illustr. Malmö 1967. 389 + 366 + utvikbar karta. Imiterade skinnband. Skyddsomslag 2 vol. (#27608)450:-
Sporrong, Ulf De reglerade byarna i Trögds härad, Uppland.. Synpunkter rörande rumslig fördelning och åldersställning. Sthlm 1972. 61 sidor. A4. Häftad. Forskningsprojektet Administrativa rumsliga system 27. (#140711)135:-
Stadsbildens framtid.. Om konstnärligt och historiskt värdefull bebyggelse i Uppsala. Illustr. Uppsala 1964. 153 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#83768)145:-
Stiernstedt, Jan Uppsala.. Teckningar av Jonas Lindkvist. Sthlm 1953. 175 sidor. Häftad. (#139486)100:-
Stróbl, Stefan Uppsalaakademiker 1945.. Utgiven av Ergo 1945. 240 sidor. Stort format. Med bevarade omslag i klotband. (#85063)200:-
Strömbäck, Kasper Gamla Uppsala.. Fornminnen. Upsala 1866. (4), 362 sidor. Senare halvklotband. (#2690)300:-
Studenten, Staden och Sanningen.. Bilder och essayer. Utgivna med anledning av Uplands Nations 350-årsjubileum. Red. Bengt Erik Rydén. Uppsala 1992. 350 sidor. Inbunden. (#43244)210:-
Studentliv i Uppsala.. Från 1600-talet till våra dagar. En memoarantologi redigerad av Erik Gamby. Bokgillet, Uppsala utan år (ca. 1960). 206 sidor. Original pappband. Skyddsomslag. (#132948)140:-
Sundblad, Johannes Upsalalif.. Kulturskildringar. Sthlm 1884. 580 sidor. Klotband. (#108433)200:-
Sundborg, Åke Climatological Studies in Uppsala.. With Special Regards to the Temperature Conditions in the Urban Area. Illustr. Upps. 1951. 111 pages. Softcover. (#115167)150:-
Sundin, Sven Z. I storstadens skugga.. Boo socken på Värmdön 1860-1970. Illustr. Aa Sth 1990. VII, 265 sidor. Häftad. (#12600)125:-
[Sundquist, Nils] Rikssalen på Uppsala slott.. Illustr. Upps. 1958. 78 sidor + planscher. Häftad. (#112229)125:-
Sundquist, Nils En bok om Enköping.. Illustr. Upps. 1944. 208 sidor + utvikbar karta. Häftad. Upplands fornminnesförenings tidskrift 47:1. (#14605)150:-
Sundquist, Nils Minnesbyggnaderna berättar.. En bildkavalkad kring byggnadsstudier i Uppsala med omnejd 1956-1965. Illustr. Upps. 1968. 113 sidor. Originalband. (#103825)110:-
Sundquist, Nils Svartbäcken.. En vandring i och kring en gammal stadsdel i Uppsala. Uppsala 1969. 48 sidor. Häftad. (#102482)100:-
Sundquist, Nils Willem Boy i Uppsala.. Illustrerad. Uppsala 1971. 198 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. (#101380)170:-
Sund, Ralph Buster Nyare undersökningar inom nordöstra Upplands berggrund.. Sthlm 1957. 32 sidor + karta. Häftad. Stämpel. SGU C. 552. (#137901)100:-
Swederus, M.B. Boklådorna i Uppsala 1616-1907.. Ett bidrag till den svenska bokhandelns historia. Uppsala 1907. 110 sidor. Med bevarade omslag i klotband. (#107860)175:-
Svensson, Roland I Roland Svenssons övärld.. Ett urval ur hundra dagböcker 1946-1960. Med inledning av Bo Grandien. Rikt illustr. Sthlm 1995. 209 sid. Originallinneband med skyddsomslag. (#72905)200:-
Sveriges bebyggelse. Uppsala län III.. Statistisk-topografisk beskrivning över Sveriges städer och landsbygd. Björklinge, Bälinge, Lena, Skuttunge, Tensta, Vaksala, Viksta, Åkerby och Ärentuna socknar samt Gamla Uppsala församling av Uppsala stad. Illustrerad. Bokförlaget Hermes 1948. 727 sidor. Original klotband. (#77667)500:-
Söderberg, Karl Uppsala kommuns skolor. under några decennier av 1900-talet. Illustrerad. Uppsala 1983. 152 sidor. Häftad. Uppsala stads historia VI:1. (#103485)120:-
Söderman, Inga Uppsala län: Jordbruksnedläggelse och storleksrationalisering 1951-1961.. Upps. 1963. 93 sidor + utvikbara kartor. Häftad. (#77479)120:-
Söderström, Erik Det fanns ett Uppsala.. Bland framtidsmän och överliggare i 80-talets Uppsala. Illustr. Sthlm 1937. 353 sidor. Med främre omslag i halvklotband. (#132726)170:-
Taube, Gurli Ett svunnet Uppsala.. Rikt fotoillustr. Sthlm 1966. Opaginerad. Halvfransk band. Stort format. Dedikation. (#2559)250:-
Taube, Gurli Ett svunnet Uppsala.. Rikt fotoillustr. Sthlm 1966. Opaginerad. Originalklotband. Stort format. (#45335)150:-
Taube, Gurli Från gångna tiders Uppsala.. Upps. 1950. 198 sidor + planscher. Halvklotband. (#160747)125:-
Taube, Gurli Från gångna tiders Uppsala.. Upps. 1950. 198 sidor + planscher. Häftad. (#103461)100:-
Taube, Gurli Musik, dans, språk och andra akademiska färdigheter i Uppsala.. Illustr. Upps. 1963. 92 sidor. Häftad. (#115497)75:-
Taube, Nils Evert De delanderska teatersällskapen i Uppsala.. En kulturbild från romantikens dagar. Upps. 1940. 226 sidor + planscher. Häftad. (#111250)150:-
Topografiska och statistiska uppgifter om Upsala län.. Sthlm 1850. (6), 74 sidor. Häftad. Oskuren med tryckta originalomslag. (#67617)200:-
Torstensson, G. & Eriksson, Sigurd Agronomiska kartor över Ultuna egendom jämte beskrivning.. Uppsala 1941. 16 sidor + 12 utvikbara kartor. Häftad. (#138659)150:-
Tuneld, Eric Uppland i äldre tider.. Upptecknade ... 1740 ... Efter originalet utgivet av W. Sörling. Tierp 1913. 64 sidor. Häftad. (#77675)125:-
Ullenhag, Kersti Industriell utveckling och demokratisering 1862-1921.. Illustrerad. Uppsala 1984. 299 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. Uppsala stads historia V. (#103493)175:-
Uppland.. Ett bildverk. Fotografier av Erik Liljeroth. Text och bildkommentarer av Jan Fridegård, Teddy Brunius, Pär Olsén och Richard Holmström. Allhem, Malmö 1964. Stort format. Original halvfranskt band. Skyddsomslag med smärre revor. (#74453)400:-
Uppland.. Ett bildverk. Fotografier av Erik Liljeroth. Text och bildkommentarer av Jan Fridegård, Teddy Brunius, Pär Olsén och Richard Holmström. Allhems förlag, Malmö 1964. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag med smärre revor. Allhems landskapsböcker. (#74083)200:-
Uppland.. Under redaktion av Oskar Lundberg. Illustr. Upps. 1935. 415 sidor. Häftad. (#115484)100:-
Uppland.. Årsbok för medlemmarna i Upplands fornminnesförening. Nr 1, 1940 - 2003. Original pappband. 62 volymer. De flesta årgångarna finnes lösa á 100:-. (#114517)1500:-
Uppland 1-2.. Skildring af land och folk. Utgifven af Kungl. Humanistiska Vetenskapssamfundet i Uppsala genom Axel Erdmann och Karl Hildebrand. Illustrerad. Sthlm 1905. xvi, 660 + xxiv, 740 sidor + kartor och planscher. Inbundna i 2 nyare klotband. (#74410)450:-
Uppland i litteraturen.. En hembygdsbok. Sammanställd av Hjalmar Ahlberg och Lennart Thorsell. Illustr. Upps. 1955. 286 sidor. Häftad. (#137734)100:-
Uppländskt.. Valda uppsatser ur Upsala Nya Tidnings julnummer utgivna till tidningens 50-årsjubileum 1940. Illustrerad. Uppsala 1940. 160 sidor. Stort format. Häftad. Lite skadad rygg, annars fint ex. (#155104)150:-
Uppländskt.. Valda uppsatser ur Upsala Nya Tidnings julnummer utgivna till tidningens 50-årsjubileum 1940. Illustrerad. Uppsala 1940. 160 sidor. Stort format. Häftad. Omslaget med lite revor. Namnstämpel. (#84740)150:-
Uppsala.. Samhällsgeografiska studier. Red. Maj Aldskogius. Uppsala 1977. 176 sidor + 2 kartor. Häftad. Geografiska regionstudier 12. (#83226)135:-
Uppsala i närbild.. Sammanställd av Nils E. Taube m.fl. Illustr. Sthlm 1948. 224 sidor. 4:o. Original klotryggsband. (#53636)160:-
Uppsala - Lundh, Herbert Uppsala stads historia IV.. Uppsala under de dominerande landshövdingarnas tid. Bilder från åren 1786-1862. Illustr. Upps. 1977. 603 sidor. Original klotband. (#9492)275:-
Uppsala läns Kungl. Hushållningssällskap 1815-1915 I-II.. Utgiven av Samuel E. Bring och A. Sjöström. Illustr. Uppsala 1915-16. 260 + 324 sidor. Häftade. Del II med lite skadat omslag. 2 volymer. (#138442)250:-
Uppsala läns Kungl. Hushållningssällskap 1815-1915 I-II.. Utgiven av Samuel E. Bring och A. Sjöström. Illustr. Uppsala 1915-16. 260 + 324 sidor. Häftade. Fina exemplar. 2 volymer. (#79905)300:-
Uppsalaminnen.. Berättade av gamla studenter och andra. Under redaktion av Sven Thulin. Illustr. Upps. 1937. 339 sidor. Häftad. (#115479)100:-
Uppsalaminnen.. Berättade av gamla studenter och andra. Under redaktion av Sven Thulin. Illustr. Upps. 1937. 339 sidor. Original klotryggsband. (#152421)140:-
Uppsala stads privilegier. jämte dit hörande handlingar 1314-1787. Utgifna af Carl M. Kjellberg. Upps. 1907. XXXI, 232 sidor. Med bevarade omslag i ett lite fläckigt klotband. (#38514)350:-
Uppsala - Sundquist, Nils Uppsala stads historia I.. Östra Aros. Stadens uppkomst och dess utveckling intill år 1300. Illustr. Upps. 1953. 464 sidor + utvikbar karta. Original klotband. (#14792)250:-
Uppsala universitet 500 år.. Illustr. Upps. 1977. 103 sidor. Häftad. Utställningskatalog. (#115494)100:-
Upsalastudenten genom tiderna.. En skildring utgiven i anledning av Upsala Studentkårs hundraårsminne. Illustr. Uppsala 1950. 490 sidor + karta. Inbunden. (#43438)190:-
Wahlberg, Mats Uppsalas gatunamn.. Ortnamnen i Uppsala län del 5:1. Illustr. Upps. 1994. 381 sidor. Häftad. Uppsala stads historia IX:1. (#20629)150:-
Wallert, Evert Historier från Roslagen.. Sthlm utan år (ca. 1960). 222 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#107855)175:-
Wallert, Evert I Roslagens famn.. Sthlm 1944. 210 sidor. Häftad. (#107879)200:-
Wallner, Helmer Storvretabygden.. Forntid - nutid. Illustr. Storvreta 1990. 208 sidor. Häftad. (#83119)135:-
Warburg, Karl Johan Historiska anteckningar om Göteborgs nation i Upsala.. Upsala 1877. 70 sidor. Häftad. Studerande nationers i Upsala historia IV. (#123365)140:-
Warburg, Karl Johan Studerande Nationers i Upsala Historia IV.. Göteborgs nation. Upsala 1877. 74 sidor. Häftad i tryckta originalomslag. (#96105)175:-
Westmanlands och Dala nations minnesfest. öfver Christian Erik Fahlcrantz i Upsala den 1 november 1866. Tal af W.E. Svedelius. Verser af A.W. Staaf. Upsala 1866. 20 sidor. Häftad. Mycket fint ex. (#81165)150:-
Widén, August En nationsvaktmästares minnen.. Illustr. Uppsala 1939. 152 sidor. Häftad. Om Stockholms nation, Uppsala. (#103465)120:-
Wilhelm, Mats Från Lena till Ulva.. Bilder och berättelser från landskapet längs Fyrisån. Uppsala 2002. 104 sidor. Stort format. Original pappband. (#169589)160:-
Wilstadius, Paul Smålands nation i Uppsala 1845-1950.. Uppsala 1961. xvi,379 sidor. Häftad. (#85332)250:-
von Essen - Uppländsk bygd.. En samling studier tillägnade Wera von Essen på hennes femtioårsdag den 3 februari 1940. Illustr. 1940. 252 sidor. Häftad. Främre omslag loss. (#158881)150:-
von Krusenstjerna, Edvard Bladmossvegetation och bladmossflora i Uppsalatrakten.. Aa Uppsala 1945. 250 sidor + planscher. Häftad. Acta Phytogeographica Suecica 19. (#43561)170:-
von Krusenstjerna, Edvard Bladmossvegetation och bladmossflora i Uppsalatrakten.. Aa Uppsala 1945. 250 sidor + planscher. Klotband. Acta Phytogeographica Suecica 19. (#153963)210:-
Vårt Uppsala I-V.. En halvsekelkrönika. Sammanställd av Dag W. Scharp. Red. Teddy Brunius m.fl. Mölndal 1964-65. 964 sidor. Stort format. Original klotband. Skadade skyddsomslag. 5 volymer. Omfattar tiden 1910-1964. (#120645)400:-
Vårt Uppsala I-V.. En halvsekelkrönika. Sammanställd av Dag W. Scharp. Red. Teddy Brunius m.fl. Mölndal 1964-65. 964 sidor. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. 5 volymer. Omfattar tiden 1910-1964. (#103445)500:-
Vägvisare till kyrkorna i Uppsala län.. Text Karin Blent m.fl. Foto Tommy Arvidson och Bengt Backlund. Uppsala 1997. 200 sidor. Häftad. (#77668)145:-
Världen i Uppsalaperspektiv.. Uppsala studentkår 1930-1990. Red. Torgny Nevéus. Illustr. Upps. 1998. 495 sidor. Förlagsband. (#115354)200:-
Värt att se i Roslagens natur.. Illustrerad. Teckningar av Gunnar Brusewitz. Stockholm 1992. 160 sidor. Förlagsband. (#166798)125:-
Västgöta nation i Uppsala 1948-1957.. Halmstad 1958. 248 sidor. Häftad. (#86923)150:-
Zackariasson, Maria Maktkamper och korridorfester.. En etnologisk studie av kulturella processer och gruppinteraktion i två studentkorridorer. Illustr. Aa Upps. 2001. 270 sidor. Häftad. (#73845)175:-
Åsberg, Christer Tid med teater.. Upsala Stadsteater under femtio år. Illustrerad. Uppsala 2001. 240 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#169186)175:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page