Redins Antikvariat Allmän svensk och nordisk historia. Back to home page

1600- och 1700-talsstudier i Västergötland.. Illustr. Skara 1973. 320 sidor. Häftad. Västergötlands Fornminnesförenings tidskrift 1973-1974. (#17156)140:-
1800-talsstudier i Västergötland.. Illustr. Skara 1977. 252 pp. Västergötlands fornminnesförenings tidskrift 1977-1978. (#35780)95:-
Ahlgren, John & Hallbäck, Sven Axel Gränsbygd i Västergötland.. Illustrerad. Sthlm 1983. 150 sidor. Stort format. Original klotband. (#135835)150:-
Albertson, Nils Österplana hed.. Ett alvarområde på Kinnekulle. Akad. avh. Uppsala 1946. Illustr. 268 sidor. 4:o. Häftad. (#43419)255:-
Ambrosiani, Sune Storegården i Rackeby.. Uppmätningsarbetet och renritningarna på Nordiska museets bekostnad utförda af Anders Roland. Illustrerad. Uppsala 1913. 12 sidor text + 20 planscher. Stort format. Häftad. Ryggen lite nött. Västergötland B:1. (#84910)250:-
Bergman, Carl Fridrik (respondent) Oeconomisk beskrifning öfver Wadsbo härad. uti Westergöthland och Skaraborgs höfdingdöme, ... (akademisk avhandling) praeses Anders Berch. Upsala 1759. (2), 45, (1) sidor + 2 utvikbara planscher (åkerbruksredskap) och en karta. Inbunden i senare pappband. Mycket fint exemplar. (#129580)1500:-
Bergstrand, Carl-Martin Gammalt från Ale härad.. Folkminnen från Ale härad i Västergötland. Göteborg 1965. 196 sidor. Häftad. (#104591)125:-
Bergstrand, Carl-Martin Sjukdomsbot i Västergötland.. Göteborg 1950. 235 sidor. Häftad. (#161944)150:-
Bergstrand, Carl-Martin Sjukdomsbot i Västergötland.. Göteborg 1950. 235 sidor. Häftad. Främre omslag lite fläckigt. (#102032)135:-
Bring, Samuel E. Trollhätte kanals historia till 1844.. Illustrerad. Akademisk afhandling, Stockholm (Lund) 1911. Sid. 25-355. 4:o. Halvklotband. Stämpel. Särtryck. (#172074)300:-
Bring, Samuel E. Trollhätte kanals historia till 1844.. Illustrerad. Akademisk afhandling, Stockholm (Lund) 1911. Sid. 25-355. 4:o. Häftad. Särtryck. (#34230)255:-
Carlquist, Thomas Kulturhistoriskt värdefulla byggnader och miljöer i SKÖVDE kommun.. Landsbygden. Illustr. Skara 1988. 395 pp. Inbunden. (#32237)125:-
Dagbok skriven av en skaradjäkne från Borås 1695.. Utgiven och förklarad av Gunnar Tilander. Lund 1963. 124 sidor. Original klotryggsband. (#122533)150:-
Dahlgren, Hanna Från Synnerby.. Berättelser på västgötamål upptecknade. Sthlm 1918. 51 sidor. Häftad. Svenska landsmål häfte 147. (#68656)100:-
Dahlström, Erik Naturminnesmärken och fornminnen i Alingsåstrakten.. Illustr. Alingsås 1926. 68 sidor. (#42611)125:-
Dal, Nils HufwedsSon Boerosia, Urbs, per Regna Septemtrionis, mercatura nobilis. Then uti the Nordiska Riken/ för sin Köp-handel/ Wälbekante Boeråås Stad. Nytryck, Borås 1972 efter originalet från 1719. 127 sidor + utvikbar karta. Marmorerat originalpappband. (#114254)120:-
Det tidiga Västergötland - en aktuell historia.. Illustr. U.o. 1983. 332 sidor. Original klotband. Västergötlands fornminnesförenings tidskrift 1983-1984. (#30590)145:-
Digelius, Sven J. Historiskt lärdomsprov om Husaby.. Översatt från latinet med inledning och kommentarer av Sven Blomgren. Skara 1989. 102 sidor + karta. Häftad. (#70387)110:-
Dimbobygden 1998.. Red. Birgitta Ingvar-Nilsson. Illustr. Falköping 1998. 112 sidor. Häftad. (#125039)75:-
Djurklou, Gabriel Lifvet i Kinds härad i Västergötland i början af sjuttonde århundradet.. Anteckningar ur häradets domböcker. Sthlm 1885. vi,88 sidor. Häftad. Omslagen nötta och tejp-förstärkta. Dedikation från författaren. (#90474)150:-
Djurklou, Gabriel Lifvet i Kinds härad i Västergötland i början af sjuttonde århundradet.. Anteckningar ur häradets domböcker. Sthlm 1885. vi,88 sidor. Häftad. Stämpel. Lite nött rygg. (#90475)150:-
Elfsborgs Läns Norra Kongl. Hushållningssällskaps Tidskrift.. Tjugonde-tjugoförsta årgången 1913-14. 4 nummer per årgång. Häftade. Blanka omslag. Stämpel. (#172651)200:-
Ellesbo 1920.. Album innehållande 20 fotogravyrer från Ellesbo gård i Västergötland. Inbundna i ett något nött helt skinnband. (#156981)500:-
Ewald, Gustaf Gamla seder och bruk.. Västergötland. Illustrerad. Alingsås 1957. 32 sidor. Häfte med bevarade omslag i original klotband. (#84908)250:-
Evertsson, Berndt Boarp.. En gård i Kärråkra socken under fem sekler. Illustr. Borås 2003. 80 sidor. Förlagsband. (#110478)150:-
Fridell, I.O. Skövde i äldre tider.. Några drag ur stadens kulturella och ekonomiska historia. Åren 1750-1850. Illustr. Skövde 1940. 287 sidor + utvikbart faksimil av Sorge-Qwäde, Uti en Wisa Som föreställer Sköfde Stads olycka, Genom en häftig wådeld, Som den 11. Septembris 1759, lade mästa delen i aska; av Johan Risberg. 6 sidor. Häftad. (#14677)110:-
Fridell, I.O. Skövde i äldre tider.. Några drag ur stadens kulturella och ekonomiska historia. Åren 1750-1850. Illustr. Skövde 1984 (faksimil av originalet från 1940). 287 sidor + utvikbart faksimil av Sorge-Qwäde, Uti en Wisa Som föreställer Sköfde Stads olycka, Genom en häftig wådeld, Som den 11. Septembris 1759, lade mästa delen i aska; av Johan Risberg. 6 sidor. Häftad. (#9324)130:-
Fries, Magnus Vegetationsutveckling och odlingshistoria i Varnhemstrakten.. En pollenanalytisk undersökning i Västergötland. Uppsala 1958. 64 sidor + 5 lösa kartor i ficka. 4:o. Häftad. Acta Phytogeographica Suecica 39. (#71997)150:-
Från Borås och de sju häraderna 1959.. Årgång 14. Red. Ingegärd Vallin. Illustrerad. Kulturhistoriska föreningen, Borås 1959. 186 sidor. Häftad. (#135842)140:-
Götlind, Johan Saga, sägen och folkliv i Västergötland.. Urval och studier. Uppsala 1926. xxxii, 202 sidor. Halvklotband. Stämplar. Dedikation. (#32146)200:-
Götlind, Johan Saga, sägen och folkliv i Västergötland.. Urval och studier. Uppsala 1926. xxxii, 202 sidor. Häftad. Dedikation. (#165475)150:-
Hallbäck, Sven Axel I platåbergens landskap. - en bok om Västergötland. Teckningar av John Ahlgren. Sthlm 1976. 174 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#120818)150:-
Herrgården Kråk.. En vägledning över dess historia, människor och hem. Illustrerad. Lidköping 1954. 66 sidor. Häftad. Särtryck ur Västergötlands fornminnesförenings tidskrift. (#132755)100:-
Hultgren, Gust Livet i Vadsbo under 1800-talet.. Kulturhistoriska anteckningar. Illustrerad. Mariestad 1939. 240 sidor. Häftad. Något fläckiga omslag (#105254)150:-
Johansson, Hilding Vedumsbygden.. En historisk översikt. Skara 1954. 167 sidor. Häftad. Namnteckning. (#135166)150:-
Johansson, Hilding Älvsborgs läns landsting 1963-1962.. Illustrerad. Lund 1963. 376 sidor. Original klotryggsband. (#91615)175:-
Johnsson, Werner Trollhättan.. Bilder Sten Stertman. [Trollhättan 1954.] 94 sidor. Stort format. Original klotryggband med skyddsomslag. (#161254)150:-
Kjöllerström, P.A. Vädjan till vestgötarne.. Ulricehamn 1916. 196 sidor. Häftad. Stämpel. (#136342)200:-
Landsbygden genom linsen. - bygdefotografer i Västergötland. Red. Christer Ask & Christer Åhlin. Illustrerad. Skara 1989. 207 sidor. Original pappband. Västergötlands fornminnesförenings tidskrift 1987-88. (#143367)150:-
Larv Längjum Tråvad. - en hembygdsbok. Under redaktion av Erik L. Johansson. Illustr. Skara 1978. 548 sidor + utvikbar karta. Originalklotband med skyddsomslag. (#131776)300:-
Lindgren, Gunnar Falbygden och dess närmaste omgivning vid 1600-talets mitt.. En kulturgeografisk studie. Illustr. Upps. 1939. XVI, 198 sidor + utvikbara kartor. Häftad. Tejpade omslag. (#21660)180:-
Lindgren, Gunnar Falbygden och dess närmaste omgivning vid 1600-talets mitt.. En kulturgeografisk studie. Illustr. Upps. 1939. XVI, 198 sidor + utvikbara kartor. Klotband. Stämpl. (#114177)240:-
Lindskog, P.E. Försök till en korrt beskrifning om Skara stift.. Faksimilupplaga. Ed 1985 av 1812-1816 års utgåva. 631 sidor. Förlagsband. (#100021)200:-
Linnarsson, Lars-Erik Från Vätterstrand till Vänerkust.. Illustrationer av Christina Jonsson. Skaraborg 1634-1997. Illustrerad. Sthlm 1997. 156 sidor. Original klotband. Skyddsomslag. (#143406)160:-
Linnarsson, Linnar Bygd, by och gård I-II.. Gammal bygd och folkkultur i Gäsene, Laske och Skånings härader. Illustr. Upps. 1948-50. 384 + 374 sidor. Häftade med skyddsomslag. 2 volymer. (#156946)275:-
Linnarsson, Linnar Bygd, by och gård I-II.. Gammal bygd och folkkultur i Gäsene, Laske och Skånings härader. Illustr. Upps. 1948-50. 384 + 374 sidor. Inbundna. 2 volymer. (#21669)340:-
Ljungström, Claës Joh. Wäne härad samt staden Wenersborg.. Efter hans död utgifna 1884. Sthlm 1884. (6), 95 sidor + karta. Stort format. Klotband. (#84901)950:-
Lundberg, Knut Glimtar från Brandstorp förr och nu.. Illustrerad. Tidaholm 1959. 128 sidor. Häftad. (#136025)150:-
Magistratens, Stads-Fiscalens och Stads-Betjenternes i Sköfde Underdåniga Berättelse. Til Kongl. Maj:t, Jämte Underdåning Bönfallan, om Neskydd emot Öfwerwåld af Hustru Mariana Wetterman, Tillika med Justitiæ-Cancelleren och Commendeuren Högwälb. Hr. E. v. Stockenströms Bref Til Landshöfdingen och Commendeuren Gref Lagerberg och til Advocat-Fiscalen Morath angående densamma. Sthlm 1979 (Faksimil av originalet från 1768). 16 sidor. Häfte. Efterskrift med västgötaklimax av Jörgen Elgström. (#114245)80:-
Mannerfelt, Otto Sjuhäradsbygden före 1622 och Borås stad 1622-1865.. Borås 1922. 68 sidor + planscher. Häftad. Omslagen med små revor. (#105183)150:-
Medlemmar i Borås P.-B.. Tecknade av konstnären Johan Hatvani. Sthlm 1933. 340 portätt + register. Stort liggande format. Häftad. Tryckt i 400 numrerade exemplar. (#156975)250:-
Melin, Ragnar Tåkern.. En hydrografisk undersökning. Med 6 planscher och 31 textfigurer. Sthlm 1928. 72 sidor + planscher. 4:o. Häftad. (#137393)250:-
Minnen från Vestergötland.. Hälsning till hembygden från dess i Uppsala studerande ungdom. Illustr. Upps. 1900. 193 pp. Inbunden med bevarade omslag. 4:o. (#35602)170:-
Minnen från Vestergötland.. Hälsning till hembygden från dess i Uppsala studerande ungdom. Illustr. Upps. 1900. 193 sidor. Sort format. Häftad. Stämpel. (#172470)150:-
Mylla, mule, människa.. Det västgötska kulturlandskapet, några brottstycken. Red. Agneta Boqvist. Skara 1994. 230 sidor. Original pappband. Västergötlands fornminnesförenings tidskrift 1993-1994. (#143369)150:-
Olofsson, Klas Folkliv och folkminne i Ås, Vedens och Gäsene härader i Västergötland I-II.. Illustr. Göteborg 1928-31. 337 + 300 sidor. Häftade. 2 volymer. Fint skick. (#21898)425:-
Olofsson, Klas Folkliv och folkminne i Ås, Vedens och Gäsene härader i Västergötland I-II.. Illustr. Göteborg 1928-31. 337 + 300 sidor. Inbundna med bevarade omslag i ett klotband. Dedikation från "förf" i del II. (#157788)500:-
Rydhenius, Petrus Skara skolas och gymansii historia, .... ett högtidstal ... 1726 ... Öfversatt från latinet af S.E. Melander. Skara 1927. 53 sidor. Häftad. Tryckt i 300 numrerade exemplar. (#105257)125:-
Sahlström, K.E. m.fl. Gudhems härad fornminnen.. Illustrerad. Skövde 1931-32. 292 sidor + utvikbar karta. Häftad. (#170709)200:-
Sandén, P. Aug. Gåtor från Fredsbärgs ock Hofva församlingar, Norra Vadsbo härad i Västergötland.. Sthlm 1887. 48 sidor. Häftad. Fuktfläck. Svenska landsmål häfte 29. (#68645)100:-
Schiller, Harald Från drottning Margaretas nyckelängar till klostrerbrödernas Varnhem.. Illustrerad. Stockholm 1930. 178 sidor. Häftad. (#151133)100:-
Sevärdheter i Västergötland.. Skaraborgs län. Illustrerad. Sthlm 1981. 208 sidor. Häftad. (#117851)100:-
Skara - Skara I. Före 1700. Staden i stiftet. Illustr. Skara 1975. 831 sidor + utvikbart flygpanorama över det medeltida Skara. Originallinneband. Skyddsomslag. (#169103)200:-
Skaraborgs läns kalender 1903.. Utgifven af Skaraborgs läns Kungl. Hushållningssällskap. Falköping 1903. lxxxiv, 516 sidor + karta och tomma blad för anteckningar. Dekorerat original klotband. Ryggen blekt, eljest mycket fint ex. (#72465)300:-
Skara läroverk 1641-1941.. Festskrift ... utgiven av Gustaf Holmstedt. Illustrerad. Sthlm 1941. 318 sidor. Häftad. (#132686)175:-
Slott och herresäten i Sverige.. Västergötland, Dalsland och Värmland 1-2. Av Lennart Luthander m.fl. Illustr. Malmö 1968. 438 + 382 sidor. + karta. Imiterade skinnband. Med söndriga skyddsomslag. (#172508)950:-
Smalspårsepoken i Skara i ord och bild.. Minnesskrift utgiven av Ledningsgruppen för projektet Skara som järnvägsknut. Illustrerad. Skara 1983. 128 sidor. Häftad. (#61634)145:-
SOU 1962:48 Rasriskerna i Götaälvdalen.. Betänkande avgivet av Götaälvskommittén. Sthlm 1962. 160 sidor + planscher och kartor. Häftad. (#97419)200:-
Stolt, Carl-Magnus Den beprövade erfarenheten.. Medicinsk idéhistoria och läkekonst i Boråsbygden 1780-1900. Illustr. Aa Lund 1994. 355 sidor. Häftad. (#26147)125:-
Sundblad, Johannes Gömda blad.. Biografiska notiser och strödda kulturdrag från Västergötland. Sthlm 1883. 336 sidor. Med bevarade omslag i nött halvfranskt band. (#49986)200:-
Sundborg, Åke & Norrman, John Göta älv.. Hydrologi och morfologi med särskild hänsyn till erosionsprocesserna. Med 5 planscher. Sth 1963. 88 sidor + planscher. 4:o. Häftad. SGU Ca 43. (#45423)150:-
Svedmark, Eugéne Bidrag till kännedom om Vestgötabergens trapp.. Aa Uppsala 1875. 34 sidor. Häftad. (#44696)125:-
Swensson, Hugo Skara.. I bild av Birgitta Flink. Sthlm 1952. 160 sidor. Häftad. Fläck på bakre omslag. Dedikation. (#96435)150:-
Swensson, Hugo Utböling i Västergötland.. Sthlm 1946. 244 sidor. Häftad. Dedikation till Arvid Fredborg. (#96437)150:-
Sveriges privata företagare Västergötland.. Illustrerad. Förlaget Svensk hembygd, Uppsala 1941. 669 sidor. Original halvfranskt band. (#103271)450:-
Söderberg, Rudolf Hornborgasjön och dess fornsjöområde I.. Ett naturminnes utveckling och undergång. Illustr. Sth 1932. 216 sidor + karta. Häftad. (#43893)125:-
Tedebrand, Lars-Göran Befolkning och social struktur i Skara 1719-1970.. Skara i agrarsamhället och Skara under industrialiseringsskedet. Skara 1975. Häftad. Särtryck ur Skara II. (#133866)100:-
Trollhättan II:I.. Dess kanal- och kraftverk. Historik och beskrifning utgifven af Kungl. Vattenfallsstyrelsen. Sthlm 1916. 356 sidor + kartor. 4:o. Häftad. Innehåller: Bring. Trollhätte kanal 1844-1904. Några anteckningar. Hagelin: Striden om Trollhättefallen. Hansen: Trollhätte kanal- och vattenverk under kronans hägn. (#50461)200:-
Trollhättan II:II.. Dess kanal- och kraftverk. Historik och beskrifning utgifven af Kungl. Vattenfallsstyrelsen. Sthlm 1916. 253 sidor. 4:o. Häftad. Innehåller: Elliot: Trollhättesträndenas bebyggande. Wallén: Till frågan om Vänerns reglering. Jonson: Det senaste förslaget till Vänerns reglering. Romdahl: Trollhättan i bild. Sylwan: Trollhättepoesi. Bring: Trollhättan i litteraturen. Några bibliografiska anteckningar. (#50459)160:-
Trollhättan III:II-III.. Dess kanal- och kraftverk. Historik utarbetad af Kungl. Vattenfallssyrelsen. Sthlm 1914. 186 sidor + planscher. 4:o. Häftad. Innehåller: Kraftstationens elektriska utrusning jämte därtill hörande anläggningar samt Det elektriska ledningsnätet m.m. Redogörelse utarbetad af Einar Cronvall med ledning af föredrag hållna af Torsten F:son Holmgren. (#50469)150:-
Tysk, Karl-Erik Torbjörntorps flora.. Illustr. Skara 2004. 138 sidor. Förlagsband. (#125822)175:-
Welin - Studier rörande Västergötlands kulturhistoria.. Tillägnade Sanfrid Welin. Illustrerad. Lidköping 1935. 146 sidor. Häftad. Tryckt i 225 numrerade exemplar. (#104351)200:-
Wideen, Harald Skara domkyrka.. Kort historik och vägledning. Illustrerad. Skara 1949. 31 sidor. Häftad. (#151668)100:-
Wideen, Harald & Olsson, Bror Västergötland.. Ett bildverk under red. av Richard Holmström och S. Artur Svensson. Foto Erik Liljeroth. Ny omarbetad upplaga. Allhem, Malmö 1967. Stort format. Original klotband. Skyddsomslag. (#135873)300:-
Wingborg, F.A. Från Valle Härad. med Varnhems kyrka och kloster, Höjentorp, Axevalla slott och andra märkliga platser inom bygden. Illustrerad. Sthlm 1927. 122 sidor. Med främre omslag i klotband. (#76100)150:-
Vi äro musikanter altifrån Skaraborg.. Studier i vätgötsk musikhistoria. Utg. Jan Ling m.fl. Illustrerad. Skaraborgs länsmuseum 1983. 255 sidor. Häftad. (#74304)135:-
von Linné, Carl Wästgöta-resa.. På Riksens Högloflige Ständers Befallning Förrättad år 1746. Med Anmärkningar uti Oeconomien, Naturkunnigheten, Antiquiteter, Inwånarnes Seder och Lefnads-Sätt, med Tilhörige Figurer. Nytryck efter originalupplagan 1747 med textkommentarer av Natanael Beckman. Göteborg 1928. xvi, 314, (22), lii sidor + planscher. Med främre omslag i klotband. (#68526)300:-
von Linné, Carl Västgötaresa år 1746.. Redigerad av Sigurd Fries och Lars-Erik Edlund. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Sthlm 1978. 364 sidor. Original klotryggsband. Skyddsomslag. Dedikation från Brusewitz. (#67543)175:-
von Linné, Carl Västgötaresa år 1746.. Redigerad av Sigurd Fries och Lars-Erik Edlund. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Sthlm 1996. 364 sidor. Original pappband. (#165485)125:-
Västergötland i bilder.. Omkring 600 vyer från landskapets städer och minnesrika platser. Utgivna av Gustaf Ewald. Alingsås 1926. 112 sidor. Stort format. Häftad. (#83724)150:-
Västgötabygden.. Tidskrift för hembygdsarbete, natur- och kulturminnesvård. Lösa nummer: 1949, 1-3, 1951, 1-2, 4-6. 1952-1959: 1-6. I häften. (#11820)350:-
Västgötahandel genom sekler.. Red. Christer Ask. Illustrerad. Skara 1992. 202 sidor. Original pappband. Västergötlands fornminnesförenings tidskrift 1991-1992. (#143368)150:-
Ådahl, Fridr. Beskrifning öfver Undenäs församling.. Undenäs 1950. 70 sidor. Häftad. (#104572)150:-

Redins Antikvariat E-mail: books@redins.se Top of page Back to home page